Svátek architektury Open House Praha letos láká na Vinohrady. Připomíná i Jože Plečnika

Open House Praha 2022 otevírá o víkendu 21. a 22. května celkem 101 budov a dveří, které jsou jinak veřejnosti nepřístupné. Najdete je po celé Praze a pojí se s těmi nejvýznamnějšími jmény české architektury. Letošní ročník připomíná 150. výročí narození slovinského architekta Jože Plečnika, a to již pozvánkou. Její vizuál zdobí Plečnikův kostel Nejsvětějšího srdce Páně. Monumentální kostel inspirovaný starokřesťanskými a antickými motivy stojí na Vinohradech, je dominantou náměstí Jiřího z Poděbrad jako ojedinělá ukázka meziválečné české architektury a nejvýznamnější česká sakrální stavba dvacátého století.

Noemova archa v podání slovinského architekta

Jože Plečnik se při návrhu kostela Nejsvětějšího srdce Páně inspiroval Noemovou archou. Opouští tradiční dispozice již plochou hlavní věží s výškou 42 metrů. Na ní jsou umístěny skleněné hodiny, které jsou s průměrem 7,5 metru největší svého druhu v České republice. Plečnik své dílo pojal do nejmenšího detailu, dokonce navrhl i úpravu náměstí, ta ale nikdy nebyla dokončena. Navrhoval i interiér kostela, později v něm pokračoval Otto Rothmayer. Hlavní oltář je z bílého mramoru, nad ním se vznáší třímetrová zlacená postava Krista v symbolickém srdci. Provází ji sochy šesti českých patronů v nadživotní velikosti: sv. Jan Nepomucký, sv. Anežka, sv. Vojtěch, sv. Václav, sv. Ludmila a sv. Prokop. Sochy z lipového dřeva vytvořil sochař Damián Pešan.

Unikátní interiéry kostela se můžete prohlédnout v rámci Open House Praha. Akce o víkendu 21. a 22. května 2022 otevírá spodní část věže a kryptu za oltářem. Přímo na náměstí Jiřího z Poděbrad je také připravena výstava Plečnikovy nerealizované projekty v Lublani. Seznamuje se čtyřmi projekty, které mohly navždy změnit tvář Lublaně, ale nestalo se tak. Výstava potrvá až do konce května.

Pozvánka na Open House Praha 2022

Video: Open House Praha, YouTube

Objevujte skvosty Královských Vinohrad

Jože Plečnik se do Prahy dostal na pozvání T. G. Masaryka, aby vytvářel architekturu pro novou demokracii. Právě Plečnik dal současnou podobu Pražskému hradu a pražským zahradám, projektoval byt prezidenta Masaryka v Novém královském paláci, ale upravoval i prezidentskou rezidenci na zámku v Lánech. Plečnik se snažil také o urbanistické úpravy širšího okolí Hradu, ale zejména kvůli odporu klubu Za starou Prahu a urbanisty Antonína Engela, autora koncepce současných Dejvic, k tomu nedostal prostor. Výrazně však ovlivnil tvář jiného konce Prahy. Jeho kostel Nejsvětějšího srce Páně, národní kulturní památka, je i dnes nedílnou součástí obrazu Královských Vinohrad.

Kostel Nejsvětějšího srdce Páně: Prohlídka ikony Vinohrad od Jože Plečnika

Video: Kostel Nejsvětějšího srdce Páně, YouTube

Příští stanice: Hlavní nádraží

Architekturu Vinohrad reprezentují i další památky, které stojí za pozornost a které také otevírají své brány v rámci festivalu Open House Praha 2022. Jde například o honosný Vládní salonek železniční stanice Praha hlavní nádraží, který je jinak pouze pro vyvolené. Secesní salonek, který svým přepychem trumfne všechny nádražní salonky v České republice, zdobí malby s pražskými motivy od Václava Jansy a Viktora Strettiho. Před jeho vchodem stojí socha sira Nicholase Wintona s dětmi.

Vládní salonek na hlavním nádraží 🚉⁣

Video: Vládní salónek na Hlavním nádraží Praha, YouTube

Konstruktivismus, osvěta a funkcionalismus

V programu Open House Praha se otevírá i konstruktivistický objekt Husova sboru architekta Pavla Janáka, situovaný v blízkosti Vinohradské vodárny. Další stavby, které můžete navštívit v rámci festivalu, představují Dům zemědělské osvěty nebo Dům České zemské hasičské jednoty, tzv. Hasičský dům. Otevírá se také bývalý sochařský ateliér bratrů Halmanových. Dnes slouží jako sídlo kreativní agentury Loosers.

Výjimečně se zpřístupňuje i funkcionalistický Laichterův dům v Chopinově ulici, u Riegrových sadů. Nese rukopis slavného architekta Jana Kotěry. Na rozdíl od jiných Kotěrových staveb, například Trmalovy vily, která dnes funguje jako centrum architektury rodinného bydlení, je Laichterům dům veřejnosti obyčejně uzavřen. Žijí v něm potomci nakladatele Laichtera, který si dům nechal vystavět v první polovině dvacátých let minulého století a který zde také měl své nakladatelství. Dodnes na místě nakladatelství v domě stojí několik dobových stolů. Přesvědčit se o tom můžete díky Open House Prague, kdy se otevírá právě prostorná písárna Laichterova domu, spolu s bohatě zdobenou schodišťovou halou a zahradou.

Moderní bydlení na Vinohradech

Mimo program Open House Praha, navíc zatím jenom virtuálně, můžete zavítat i do novostavby Vila dům Na Vinici na Perucké ulici. Jedná se o jeden z rezidenčních projektů společnosti PSN, které dávají v těch nejlukrativnějších lokalitách Prahy vznik novým bytům. Nové byty na Vinohradech reprezentuje i Vila dům Na Vinici, kolaudace je plánována na léto 2022, již nyní si tady byt můžete pořídit.

Prodej bytů Praha Vinohrady běží na plné obrátky a s prodejem společnost PSN na webu projektu umožňuje i nahlédnout dovnitř. Můžete se tak podívat na obrázky současné architektury, které splňuje nejvyšší požadavky moderního světa.

Vila dům Na Vinici
Foto: Vila dům Na Vinici, zdroj: PSN

„Funkční technologie se pro pohodlí a komfort obyvatel snoubí s přírodními materiály. Čisté linie a barvy vkusně oživují motivy zeleně. Architektonické řešení respektuje tradiční hodnoty bydlení. Důmyslně využívá okolní křivky, prostřednictvím balkonů, teras a neskromných oken zrcadlí energii zdejší krajiny,“ píše se na webu projektu. Leží v sousedství Havlíčkových sadů, nádherného vinohradského parku s pozoruhodnou směsicí dřevin, sochařského umění a romantických staveb ve stylu novorenesance. Havlíčkovy sady skrývají také vinici a Viniční altán, kde si můžete vychutnat i víno z místní vinice. Od Vila domu Na Vinici to máte na víno z vinohradské vinice na skok.

  • Krob, M., Pošva, R.: Praha v průběhu staletí. Praha: Ottovo nakladatelství, 2019. ISBN: 978-80-7451-753-2
  • Kocourek, J.: Praha. Praha: Freytag & Berndt, 2022. ISBN: 978-80-7445-069-3
  • Černý, D.: 25 tajemství Prahy. Praha: Grada, 2018. ISBN: 978-80-271-0581-6
  • Novotná, A.: Praha v legendách. Praha: PRÁH, 2016. ISBN: 978-80-7252-617-8

Svátek architektury Open House Prague letos láká na Vinohrady. Připomíná i Jože Plečnika. Open House Praha 2022 otevírá o víkendu 21. a 22. května celkem 101 budov a dveří, které jsou jinak veřejnosti nepřístupné. Najdete je po celé Praze a pojí se s těmi nejvýznamnějšími jmény českých i světových architektů. Letošní ročník připomíná 150 výročí narození slovinského architekta Jože Plečnika, a to již pozvánkou. Její vizuál zdobí Plečnikův kostel Nejsvětějšího srdce Páně. Ten zase zdobí Vinohrady.

, , , ,

Tento článek vznikl na základě spolupráce.

Open House Praha

Největší pražský festival otevřených budov a prostorů v Česku Open House Praha se tradičně koná během jednoho květnového víkendu, a to již od roku 2015. Je součástí mezinárodní sítě festivalů architektury Open House WorldWide, které se účastní desítky světových metropolí. Poprvé se festival Open House uskutečnil 1992 v Londýně, u jeho vzniku stála ředitelka neziskové organizace Open City Victoria Thornton, spolu s ní i významná architektka českého původu působící v Londýně Eva Jiřičná, která se také stala patronkou Open House Praha. Koncept postupně přebrala nejenom Praha a další evropská města, ale i New York, Buenos Aires nebo Melbourne.

5/5 - (3 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *