Praha je nejlepším místem pro život v Česku. Uspěla ve velkém srovnávacím průzkumu všech krajů

V Praze je blaze. Potvrdil to letošní ročník velkého srovnávacího výzkumu Místo pro život. Celkem čtrnáct českých krajů včetně Prahy bylo hodnoceno na základě půldruhého tisíce dat o sociálním a životním prostředí, které navíc doplňoval faktor spokojenosti obyvatel daný dotazníkovým šetřením na vzorku tří tisíc lidí. Pětapadesát kritérií v osmi základních oblastech ovládlo Hlavní město Praha, za ním se umístil Jihočeský kraj, následovaný krajem Karlovarským.

Udržitelnější Česko

Průzkum Místo pro život patří ke společensky odpovědným projektům, které monitorují kvalitu života obyvatel a životního prostředí v ČR. Jeho výsledky jsou zdrojem pro rozvoj udržitelnějšího Česka. Teprve na základě objektivního pohledu na současný stav je totiž možné podnítit diskusi o budoucnosti.

Praha je první v Česku

Přes nedostatky, jako jsou zejména vysoké ceny bydlení, nehodovost nebo podíl zeleně, se v roce 2022 stala Praha nejlepším místem pro život v Česku. Je první v počtu vysokých škol, ale také lékařů a zubařů. Dle průzkumu má nejvyšší průměrné mzdy a nejnižší nezaměstnanost, také například nejvyšší průměrnou naději na dožití u mužů.

Hlavní město Praha – PLUSY

  • Nejvyšší počet vysokých škol
  • Nejvyšší průměrné mzdy
  • Nejnižší nezaměstnanost
  • Nejvyšší podíl čištěných odpadních vod vypouštěných do kanalizace
  • Nejvyšší počet lékařů i zubařů
  • Nejvyšší naděje na dožití u mužů
  • Nejvyšší počet lůžek v nemocnicích v přepočtu na obyvatele
  • Nejvyšší počet policistů v přepočtu na obyvatele

Praha je v žebříčku Time Out

Život v Praze má nesporné kvality také z globálního pohledu, což potvrzuje žebříček britského serveru Time Out. Tisíce obyvatel světových metropolí pro Time Out hodnotí, jak se jim v jejich městě žije. Nejde jenom o architektonickou krásu a památky, ale také restaurace a bary, divadla a umělecké galerie, noční život, sousedské vztahy, komunitní akce, udržitelnost nebo množství zeleně.

Praha se již loni mezi padesátkou nejlepších měst světa probojovala na skvělou sedmou příčku, letos obsadila dokonce šestou pozici. Na prvním místě Time Out se letos umístilo skotské hlavní město Edinburgh, následované městy Chicago, Medellín, Glasgow a Amsterdam.

Jak vznikala nová náplavka

Video: Nová Náplavka Praha, YouTube

Praha je dle Time Out také třetím nejkrásnějším městem světa. Magazín doporučuje navštívit Náplavku nebo Střelecký ostrov s nadčasovými výhledy. Loni přitom lákal za výhledy také na Vyšehrad nebo na Letnou. Pražská panoramata se otevírají i z vinohradského parku Havlíčkovy sady. A právě Vinohrady se loni umístily ve speciálním žebříčku Time Out nejvíc cool čtvrtí světa, konkrétně na 32. místě.

Bydlení v Praze

Chcete si život v Praze užívat z pohodlí vlastního bytu? Chcete každý den trávit v jedné z nejvíc cool čtvrtí světa? Máte neopakovatelnou příležitost pořídit si nový byt v novostavbě Vila dům Na Vinici, jen kousek od Havlíčkových sadů, oblíbeného vinohradského parku. Vila dům Na Vinici je jedním z rezidenčních projektů společnosti PSN, která však nabízí i další komfortní byty po celé Praze.

Vila dům Na Vinici
Foto: Vila dům Na Vinici, zdroj: PSN

Hledáte byt v Praze? V nabídce PSN si vyberete! Aktuálně můžete s PSN bydlet nejenom na Vinohradech, ale třeba také na Letné, v skvostném secesním historickém domě nazvaném Bydlení Na Výšinách. Vedle luxusního bydlení jako Vanguard Prague v Modřanech můžete sáhnout i po bydlení v projektu Skyline Chodov, který kombinuje malometrážní jednotky a rozsáhlé sdílené prostory, ideální pro budování komunity. Nechybí byty v centru Prahy, konkrétně v Rezidenci U Sv. Štěpána na Novém Městě pražském.

  • Krob, M., Pošva, R.: Praha v průběhu staletí. Praha: Ottovo nakladatelství, 2019. ISBN: 978-80-7451-753-2

Přes nedostatky, jako jsou zejména vysoké ceny bydlení, se v roce 2022 stala Praha nejlepším místem pro život v Česku. Je první v počtu vysokých škol, ale také lékařů a zubařů. Dle průzkumu Místo pro život má Praha nejvyšší průměrné mzdy a nejnižší nezaměstnanost, také například nejvyšší průměrnou naději na dožití u mužů.

Tento článek vznikl na základě spolupráce.

5/5 - (3 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.