Výstava v metru: Muzeum a Můstek nyní patří umění

Reklamní plakáty v metru nahradila díla mladých českých umělců. Až do neděle 14. srpna 2022 nabízejí frekventované přestupní stanice metra Muzeum a Můstek všem cestujícím originální výstavu The Next Stop? Po vzoru dalších světových metropolí přenáší projekt ARTakeaway umění do netradičních prostor, blíž k lidem.

Prostor jako spolutvůrce zážitku

ARTakeaway využívá prostor jako spolutvůrce zážitku. Rozšiřuje možnosti instalací děl, která dle webu projektu v galerijních „white cubes“ mohou upadat do jisté strnulosti. Iniciativa ARTakeaway si klade za cíl vytvářet živý dialog mezi umělci a širokou veřejností, aby oba světy přiblížila. Již třetím rokem hledají tvůrci místa, kde by umění mohlo vytvářet nové kontexty. Zatímco v roce 2020 to byly obchodní výlohy a v roce 2021 soukromé byty, nyní se v uměleckou galerii proměňují stanice metra Můstek a Muzeum.

Tématem výstavy The Next Stop? jsou utopické a naivní světy, které v podobě fotografií, kresby, malby, videa i plastických objektů ztvárňují čtyři desítky mladých českých umělců. Mezi jinými jde o díla Mileny Dopitové, Markéty Kinterové, Veroniky Bromové, Vojtěcha Veškrny, Tomáše Hrůzy, Jana Kvíze a dalších. Téma se odráží i ve vizuálu letošního ročníku projektu, který využívá ilustrace představitele darwinismu Ernsta Haeckela.

Příběh z říše zvířat a rostlin

Záštitu nad letošním ročníkem poskytla architektka pražského metra Anna Švarc. Umělecká díla jsou prezentována v klasických i digitálních citilightech, které poskytla společnost Metrozoom, hlavní partner výstavy. Originální výstava v metru představuje celé spektrum uměleckých děl v různých podobách, které však pojí společná linka, jeden příběh. Ten si lze stáhnout prostřednictví QR kódů přímo na místě. Příběh poskládá všechna umělecká díla do jednoho celku. Inspirací je přitom říše zvířat a rostlin.

Zatímco dříve byl futurismus spojený s technikou a technologiemi, nyní se tvůrci výstavy chtějí soustředit na budoucí světy, ve kterých vládne princip harmonie a funkčního společenství. Takový princip známe z přírody. Přestože metro mj. slouží jako kryt před potenciální katastrofou, tvůrci výstavy mají ambice tvořit svět, před kterým se schovávat nemusíme a ani nechceme.

5/5 - (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *