Letos přicházejí společně: Perseidy 2022 a srpnový úplněk na jedné obloze

Nastává čas pro pozorování Perseid. Padající hvězdy jako každý rok zpestřují letní oblohu o úchvatnou podívanou, která má navíc naplnit všechna přání. Něco si přát je také jedním z poselství úplňku. Přestože měsíční záře pozorování padajících hvězd narušuje, je spojení úplňku a Perseid magické. Srpnový úplněk nastává přesně v pátek 12. srpna v 3:35 hodin, maximum meteorického roje Perseidy nastává v sobotu 13. srpna 2022.

Ideální čas pro pozorování Perseid

Chcete-li si Perseidy 2022, známé také jako slzy svatého Vavřince, užít v tom nejlepším světle, je příhodné vyhnout se světlu Měsíce a pozorování hvězd si naplánovat před úplňkem. Tento týden pozorování Perseid přeje i díky příjemnému počasí.

Perseidy v tento čas létají po celé obloze. Nedosahují sice nejvyšší intenzity, přesto již nyní na letní obloze meteory září, zvláště mezi půlnocí a rozbřeskem. Zdánlivě vylétají ze souhvězdí Perseus, které se na severním nebi dostává k ránu nejvýše nad obzor. S trochou štěstí se však dá nějaká ta padající hvězda spatřit na nebi téměř kdekoliv. Tento týden se budou meteory objevovat v četnosti desítek za hodinu, zatímco maximální frekvence může být až sto. To však pozorování bude narušovat srpnový úplněk

O slovo se hlásí také Saturn

Srpnový úplněk se letos nepojí jenom s padajícími hvězdami. Společnost Měsíci na obloze dělá také obří planeta Saturn, druhá největší planeta Sluneční soustavy a díky svým prstencům také jeden z nejkrásnějších objektů ve vesmíru.

Plynný obr, pojmenovaný podle římského boha času Saturna, kraluje srpnové obloze. 14. srpna 2022 se ocitne v opozici se Sluncem a také nejblíže k Zemi. Na obloze tak bude zářit více než obvykle a již s malým dalekohledem také předvede své prstence nebo svůj nejjasnější měsíc Titan.

Většinu noci bude vedle Saturnu na nočním nebi pozorovatelný také Jupiter, v druhé polovině noci i Mars, k ránu pak i Venuše. Noční nebe v těchto dnech nabízí úchvatnou podívanou, tedy nezapomeňte – hlavu vzhůru!

4.5/5 - (2 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *