Nejlepší projekt adaptace na změnu klimatu: Do hlasování se může zapojit každý!

Do finále čtvrtého ročníku soutěže Adapterra Awards se dostalo hned 18 projektů, které pomáhají s adaptací na změnu klimatu. Jeden z nich získá Cenu sympatie, tedy ten, který získá nejvíce hlasů od veřejnosti. Vítěze dalších kategorií (Volná krajina, Zastavěné území, Náš domov a Pracovní prostředí) vybere odborná porota. V soutěži Nadace partnerství budou ve speciální kategoriích oceněny zvlášť také projekty na území Prahy, zvlášť pak i projekty českého a rakouského příhraničí.

Čtyři projekty z Prahy

Letos se z celkem 67 nominovaných projektů probojovaly do finále soutěže čtyři projekty z Prahy. Stavba radnice městské části Praha 12 s fotovoltaickou elektrárnou na střeše a retenční nádrží na dešťovou vodu, přestavba budovy pražské střední školy v Českobrodské ulici na udržitelnou, úprava Čelakovského sadů nebo soukromý projekt výstavby obytného domu Sakura v pražských Košířích se utkají mezi sebou, ale zúčastní se soutěže i v hlavních kategoriích. Jeden z nich naváže na projekt udržitelného hospodaření na zemědělských pozemcích radnice Prahy 12, který Cenu Prahy obdržel loni. V rámci projektu byl vysazený komunitní sad, vznikly nové louky a aleje.
Letos v soutěžních projektech vzniká například nová radnice na Praze 12, také zelená střecha na panelovém domě v Brně Bohunicích nebo nový lesopark v jihomoravských Židlochovicích.

Sport, kultura, bydlení i revitalizace krajiny

Soutěžní projekty reprezentuje mj. Flight Park Javorový, Kulturní centrum Klášterec nad Ohří, DADA District v Brně, Rezidence Sakura, Energeticky plusový dům ALFADOME ZERO nebo Farma U Hrušků.

Adaptace v soutěži má i podobu prevence povodní v krajině Šardic, revitalizace krajiny a hospodaření s vodou v Ořechově, výsadby do strukturálního substrátu v Jihlavě, adaptace krajiny obce Vohančice, revitalizace Borkovických blat nebo Sedmihorských mokřadů. Všechny tyto projekty se účastní klání o nejlepší projekt adaptace na změnu klimatu. O tom, kdo získá Cenu sympatie, můžete rozhodovat na webu soutěže.

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *