Modrá kočka? Nejznámější je asi ta britská, ovšem může být také francouzská nebo ruská

Řekne-li se modrá kočka, většina těch neznalých, tedy alespoň se základním přehledem o plemenech koček, si vybaví britskou kočku. Jenže britská kočka může mít srst v celé řadě dalších barevných odstínů. Zdaleka ne každá britská kočka je modrá. Jinak je tomu u plemene kartouzská kočka nebo ruská modrá kočka, tam jinou barvu než modrou, resp. stříbřitou standard neuznává.

Pokud opravdu znáte pouze britskou modrou kočku, není na čase poznat i další vznešená kočičí plemena? Jak kartouzská kočka, tak ruská modrá kočka jsou oproti britské štíhlejší. Ladnou elegancí britskou kočku překonají, navíc jim je vedle krásné srsti vlastní také přívětivá povaha.

Úvodní foto: Pixabay.com

Kočičí šlechtičny a jejich stříbřitá krása

Ruská modrá kočka, to je elegance sama. Středně štíhlé tělo pokrývá modrošedá srst se stříbřitými odlesky. Okouzlí na pohled i na dotek, protože má výjimečně hebkou plyšovou strukturu. Ruská modrá kočka je jediné plemeno kočky, které má stejnou délku krycí srsti a podsady. Kočka září nejenom svoji srstí, ale i pohledem. Smaragdově zelené oči provází výrazné polštářky s fousky, což kočce dává osobitý pohled. Uši jsou posazeny daleko od sebe a hlavy má klínovitý tvar.

ALEXANDER VAMIRON (Lexík) - RUSKÁ MODRÁ

Video: Ruská modrá kočka (YouTube)

Také kartouzská kočka (Chartreux) má zajímavý výraz v tváři. Linie tlamičky vytváří úsměv. Široká hlava je typická také vysoce postavenýma ušima. Zaujmou však především velké oči kočky, které hrají v odstínech jantarové až měděné. Zatímco barva očí může být různá, srst kartouzské kočky je vždy v modré barvě. Pokrývá dobře osvalené tělo, kterému nechybí ladnost pohybů, jak to známe u každé kočky. Ne každá kočka je však tak aktivní, aby svoje ladné pohyby dávala na odiv.

Chartreux cat Rommy - meow

Video: Kartouzská kočka, Chartreux (YouTube)

Kartouzská kočka patří k těm klidnějším, stejně jako britská kočka. Avšak dokáže být také akční, vyniká inteligencí, a tak se vyžívá v nejrůznějších hrách a hračkách. Podobně je na tom s povahou i ruská modrá kočka, je chytrá a miluje zábavu. Řadí se mezi mírně aktivní kočky.

Modrá či stříbrná kočka?

Není to jen britská, ruská modrá nebo chartreux, modrou, šedivou či stříbřitou srst má na první pohled i tzv. kočka vlkodlak, plemeno lykoi. Ve skutečnosti tmavé chlupy vždy provází menší podíl chlupů bílých. Jedno z nejnovějších kočičích plemen lykoi s huňatými kočkami jistě nezaměníte, srst je sice šedivá, ale řídká. Chybí podsada, i proto kočka vypadá jako vlkodlak nebo vlk. Na určitých místech může srst zcela chybět, částečně je lykoi kočka bezsrstá, to se britské, ruské modré nebo kartouzské kočce říct rozhodně nedá.

Jak zlepšit vzduch v interiéru

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

Energizující atmosféra borovice. Naplňte vzduch svěžestí lesa!

Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…

Literatura

  • Gordoň, Zdeněk; Thámová, Olga: Plemena koček: Průvodce do kapsy. Praha: Aventinum, 1999.
  • Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015.
  • Gordoň, Zdeněk, Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018.
  • Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
  • Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.

Internetové zdroje

/1/ Zajíčková, Radka: Kočičí plemena: Ruská modrá carevna. Abíčko.cz [online]. Praha: CZECH NEWS CENTER, 17. května 2019 [cit. 2020-05-06]. Dostupné z: https://www.abicko.cz/clanek/precti-si-priroda/24829/kocici-plemena-ruska-modra-carevna.html

https://www.holidaycat.cz/plemena-kocek-ruska-modra-kocka-elegantni-osobnost-rozhovor-s-chovatelkou/

https://primanapady.cz/clanek-12-ruska-modra-kocka-dobrosrdecna-kocka-s-vyrovnanou-povahou

https://cs.wikipedia.org/wiki/Rusk%C3%A1_modr%C3%A1_ko%C4%8Dka

https://krmeni.cz/ruska-modra-kocka-96193 …

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Modrá kočka? Nejznámější je asi ta britská, ovšem může být také francouzská nebo ruská

Zdaleka ne každá britská kočka je modrá. Jinak je tomu u plemene kartouzská kočka nebo ruská modrá kočka, tam jinou barvu než modrou, resp. stříbřitou standard neuznává. Kartouzská nebo ruská modrá patří mezi méně známá kočičí plemena, svoji krásou však překonají i ty známější kočky.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (3 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *