Lykoi, kočka vlkodlak

Tato kočka připomíná svým vzhledem vlka nebo přímo vlkodlaka. Označuje se proto také jako vlčí kočka, samotný název lykoi plemene pochází z řeckého slova lykos, tedy vlk.

V první chvíli je až k neuvěření, že i jde o zdravou ušlechtilou kočku, která má jenom zvláštní vzhled. Navíc klame tělem, lykoi má totiž hravou a mazlivou povahu. Přestože tak vypadá o žádného divokého vlkodlaka rozhodně nejde. Aktuálně se řadí k těm nejvzácnějším a nejdražším kočičím plemenům.

Plemeno – Charakteristika – Povaha kočky – Chovatelské stanice – Péče o kočku

 

O plemeni


Lykoi je nové kočičí plemeno. Chov kočky lykoi /čteno laikoi/odstartoval v roce 2011, kdy se Johnny Gobble s manželkou Brittney z Tennessee v USA začali zajímat o zvláštní kočku s řídkou, nepravidelně vyrůstající srstí a zcela holými místy na těle. Objevovala se vzácně po celých státech u klasických domácích a pouličních koček. Jakmile testy prokázaly, že nejde o kožní onemocnění, ale genetickou mutaci běžné kočky domácí, pustili se manželé Gobbleovi do chovu lykoi. Současně také ověřily, že kočky nenesou žádné genetické vady vyjma jediné unikátní mutace, která má na svědomí jejich zvláštní srst. Jsou to zdravé kočky, které neprošly žádným složitým šlechtěním a nejsou proto náchylné k chorobám tak, jak se s tím bohužel někdy setkáváme u šlechtěných kočičích plemen.

V roce 2012 plemeno lykoi Johnny a Brittney Gobble zaregistrovali u Mezinárodní asociace chovatelů koček TICA jako experimentální. V roce 2017 pak bylo plemeno uznáno i dalšími mezinárodními organizacemi, v roce 2018 bylo plemeno oficiálně přijato i organizacemi CFA a WCF. Testy navíc prokázaly, že plemeno vzniklo opravdu zcela přirozeně, nemá předky v podobě bezsrstých koček (sphynx, devon rex), jak by se dalo čekat. Přesto byla jedna z prvních koček lykoi původně prezentována jako mutace kočky sphynx, což bylo později vyvráceno. Zakladatelé chovu na začátku spojili dvě nepříbuzné kočky s touto mutací. K rozšíření genetického fondu se pak vedle koček s genem Lykoi využili i klasické domácí krátkosrsté kočky černé barvy.

THE WOLF CAT - The Lykoi

Video: THE WOLF CAT – The Lykoi

Charakteristika plemene


Velikostí jde o středně velké kočičí plemeno, kdy kočky váží 3 – 4 kilogramy a kocouři asi o kilogram více. Lykoi je charakteristický raritní srstí připomínající vlka nebo dokonce vlkodlaka. Žádoucí je proto černé zbarvení, kterou také určuje standard. V srsti je však vždy i určitý podíl světlých chlupů, který se mění u jednotlivých koček i u každé kočky po přesrstění (línání), které probíhá několikrát do roka. I černá kočka lykoi se tak může proměnit na tmavší či světlejší šedivou, dokonce i téměř bílou.

Zvláštní vzhled srsti je daný nejenom barvou a jejím nepravidelným rozmístěním. Lykoi má srst méně hustou, ačkoli i hustota srsti je proměnlivá. Vzhled vlkodlaka je daný také tím, že srsti chybí podsada. Barva vlka se u srsti snoubí s jemností. Ačkoliv vypadá na pohled hrubě, na dotek je hedvábně příjemná. Na některých místech srst zcela chybí, jde tak o částečně bezsrsté kočky. Kůže kočky je na dotek teplá, je citlivá na světlo a teplo.

Jedna zajímavost

Kůže lykoi reaguje na sluníčko a může se opálit. Při pobytu na slunečním světle se u koček vytvářejí pigmentové skvrny, kůže postupně zcela ztmavne, aby po nějaké době opět zesvětlala a vrátila se do původní růžové barvy. Pokožka lykoi je proti citlivé kočce jiných bezsrstých plemen odolná a má schopnost rychlého hojení. Nevyžaduje proti žádnou zvláštní péči.

Werewolves Compete in Cat Show! - Werewolf Cats in TICA Cat Show - Lykoi Cat Breed Debuts - Werecats

Video: The werewolf cat – lykoi

Povaha kočky lykoi


Až hrůzostrašný vzhled kočky lykoi provází mírumilovná aktivní povaha. Vlčí kočka představuje nadmíru přátelské, přítulné a věrné kočičí plemeno. Na svého pána se lykoi zpravidla velmi upíná, vítá jeho přítomnost, vyžaduje pozornost. Umí dát najevo svou lásku. Povahou připomíná psa. S těmi si zpravidla také rozumí.

Lykoi nese povahu kočky domácí se všemi jejími přirozenými instinkty, skvělými loveckými schopnostmi, ostražitostí i temperamentem. I přes svoji ostražitost se dokážou rychle přizpůsobit a spřátelit. Projevují se u nich také ochranitelské pudy, například pokud jde o děti nebo jiné kočky.

Lykoi je inteligentní kočka a roztomilý parťák všech členů rodiny. Postará se o zábavu a domácnost zpestří i svým raritním vzhledem. Cena však pochopitelně odpovídá vzácnosti plemene, a tak je pro většinu z nás zpestřením alespoň prostřednictvím obrázků a videa.

Honi The Lykoi Cat aka Wolf Cat or Werecat

Video: Kotě Honi The Lykoi Cat aka Wolf Cat or Werecat

Chovatelské stanice


Přestože jde o velmi vzácné plemeno, od roku 2016 žijí kočky lykoi i v České republice. Chovatelka Nina Holíková přivezla lykoi z USA, aby u nás zřídila první chovatelskou stanici lykoi v ČR. Její chovatelská stanici Unique Celebrity se původně zaměřovala na plemeno kanadský sphynx, nyní se pyšní i plemenem lykoi.

 

Péče o kočku


Péče o kočku lykoi není nijak zvlášť náročná. Vzhledem k přítulné a zvídavé povaze kočky je však třeba počítat s tím, že lykoi bude vyžadovat pozornost, čas a společnost svého pána. Bude se jí líbit, když bude v centru zájmu.

Domácí chov lykoi nevyžaduje zvláštní podmínky. Spokojenost kočky spočívá zejména v lásce majitele a respektování jejich přirozených potřeb, láska a respekt jsou dvě klíčové věci v chovu kočky. Vybavení pro kočku představuje zejména pelíšek, resp. odpočinkové místo, kde bude mít kočka pocit bezpečí, škrabadlo a samozřejmě kvalitní strava.

Kvalitní strava pro kočku

Mezi mnoha značkami krmiva pro kočky může být obtížné vybrat opravdu kvalitní. Vyplatí se sahat po osvědčených značkách, takovou je i česká značka Nativia, která kočku i psa respektuje jako ryzí masožravce.

REKLAMA

JASNÝ POHLED NA VÝŽIVU. NATIVIA

Značka Nativia představuje české granule pro kočky (a také granule pro psy) s vysokým podílem živočišných surovin s výjimečnou chutností a stravitelností. Krmivo pro kočky Nativia je sestaveno s ohledem na skutečnost, že kočka je striktní masožravec. Až 94 % bílkovin má živočišný původ, tím se řadí mezi přední krmivo na českém trhu. Neobsahuje žádné rostlinné bílkovinné náhražky.

Složení krmiva pro kočky Nativia je obohaceno o probiotika a prebiotika pro lepší fungování trávicí soustavy zvířete. V recepturách najdete novátorskou složku – sušený arktický kril, který se stará o chutnost krmiva, ale je také zdrojem omega 3 nenasycených mastných kyselin nebo přírodního antioxidantu astaxantinu.

Tags: lykoi

Internetové zdroje: 

/1/ Postránecký, Václav: Kočičí plemeno lykoi: Málo známé krásky s vlčím kožíškem. Prima nápady [online]. Praha: FTV Prima, 30. října 2017 [cit. 2019-12-27]. Dostupné z: https://primanapady.cz/clanek-1434-kocici-plemeno-lykoi-malo-zname-krasky-s-vlcim-koziskem-0

https://www.ifauna.cz/kocky/clanky/r/detail/8462/o-plemeni-lykoi/

http://mazliccivpohybu.cz/blog/article/2360-lykoi—kocka-vlkodlak/

https://www.novinky.cz/bydleni/jak-na-to/clanek/vlkodlaci-kocky-plemene-lykoi-maji-spise-psi-povahu-40284835

ttps://www.mazlickoviny.cz/clanek/nejdrazsi-kocici-plemena-lykoi-aneb-kocka-vlkodlak/

https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/lykoi-plemeno-kocka-vlkodlak.A170518_105926_hobby-mazlicci_bma

https://www.catio.cz/magazin/vse-o-plemeni-lykoi/https://www.modrykocour.cz/rady/plemena-kocek/lykoi

https://www.moulik.cz/vycvik/malo-srsti-a-kamaradska-povaha-poznejte-vlkodlaci-kocku-332837

https://anetawandrolova.cz/vlkodlaci-kocky-jsou-uz-i-v-cr/https://lykoi.eu/lykoi-o-plemeni/

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com

Foto/Zdroj úvodního obrázku: YouTube Animal Watch

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Nejsme eshop. 

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Jsme také autoři, redaktoři, tvůrci obsahu, správci a provozovatelé webu.

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Těší nás, že za námi stojí partneři, kteří nám v rámci spolupráce dávají veškerý prostor pro zachování autenticity a co nejkvalitnějšího obsahu. Za to jim děkujeme.

PLEMENA KOČEK | KOČKA |  NÁVODY PRO KOČKOMILY | KOČIČÍ PŘÍBĚHY

Radka Křivánková

Radka Křivánková

Content Manager & redaktor at U KOCOURA DOMA
Mám ráda, když jsem obklopena těmi, které mám ráda. Jsou to mé kočky, tedy kocour a kočka, taky pes. Líbí se mi, když mám kolem sebe věci, které se mi líbí. Nabízím inspiraci pro šťastný domov, a spokojenost. Kdo jsem? Jsem obyvatel planety Země, obdivovatel přírody, nadšený chovatel, pěstitel, bylinkář nebo aromaterapeut. Jsem také redaktor, kreativec nebo stratég. Mojí profesí je Content marketing. Jednoduše tvořím obsah, nejenom na webu U KOCOURA DOMA.
Radka Křivánková

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *