Bengálská kočka je plemenem, které vzniklo zkřížením kočky domácí a divoce žijící kočky bengálské. Divokým kočkám je také svým elegantním vzhledem, ladnými pohyby a charakteristickým zbarvením velmi podobná, především vzhledově, avšak stále je to kočka šlechtěná.
Její povaha však odpovídá domácímu mazlíčkovi. Nutno podotknout, že s velkou dávkou temperamentu a aktivity. Tato kočka v sobě šelmu nezapře. Seznamte se s kočkou, která nezapře své divoké předky.
Plemeno – Charakteristika – Povaha kočky – Zajímavosti – Standard
O plemeni
Lidé od pradávna vzhlížejí k divokým kočkovitým šelmám a touží získat jejich nezkrotné srdce. Své touhy si plní šlechtěním kočičích plemen jako je ocicat, sokoke, egyptská mau nebo konečně bengálská kočka.
Tato kočka byla vyšlechtěna až v druhé polovině 20. století. Bylo to ve Spojených státech a prvotním cílem křížení kočky domácí a divoké využít vysokou, geneticky danou imunitu kočky divoké. Až poté bylo cílem šlechtění získat kočku divokého vzhledu, ale přátelské povahy. A podařilo se.
Charakteristika
Bengálské kočky dorůstají do hmotnosti až 10 kg. Mají mohutné svalnaté tělo a těžké kosti. K tomu však patří i ladné proporce a aerodynamický tvar těla. Divoký vzhled se pojí s menší oblou hlavou, ale i širokým čenichem. Delší zadní nohy jim dávají sílu a rychlost.
Pro bengálské kočky jsou typické mandlovitě tvarované, velké zářivé oči v zelené nebo zlaté barvě.
Video: bengálská kočka ve světe, tedy doma i v terénu I (Youtube)
Bengálské kočky mají velmi hebkou a jemnou srst. Je příjemná na dotek a atraktivní na pohled, už jenom kvůli zlatavému odlesku (tzv. glitter). Mohou být mramorované nebo tečkované. Tou nejcennější kresbou jsou tzv. rosety – prstencové skvrny více barev, které jsou k vidění u levharta nebo ocelota. Mramorování, tečkování i rozety mohou být vícebarevné.
Barva bangálek bývá v hnědých odstínech, od pískové, přes béžovou, zlatou, skořicovou až k červené. Podsada může být i šedivá. Ojediněle se lze setkat i černou srstí (brown tabby), sněžnou (snow), sépiovou (seal sepia), norčí (seal mink), stříbrnou nebo modrou. Některé z těchto barev však nejsou uznány.
Video: bengálská kočka ve světe, tedy doma i v terénu II (Youtube)
Povaha
Bengálské kočky nezapřou svůj divoký původ. Jsou nadmíru temperamentní, aktivní, hravé a zvídavé. Jejich chovatelé se nesetkávají s agresivitou, zato oceňují vysokou inteligenci, díky které kočka zvládá i některé povely a pravidla domácnosti. Povaha bengálských koček je společenská, vycházejí dobře se všemi členy domácnosti, jinými kočkami i psy. Drobná zvířata však pořád považují za potenciální kořist a berou je zpravidla jako předmět lovu. Po předcích jim zůstaly silné lovecké pudy, ale také mimořádný mateřský instinkt.
K lidem, jiným kočkám i psů se chovají přátelsky, bývají láskyplné, něžné a mazlivé. Přesto to nejsou kočky nenáročné, od svého chovatele vyžadují pozornost. Potřebují zábavu, prostor pro hry a samozřejmostí je i dostatečně velké škrabadlo. Divoké kočičí plemeno zvládne i pobyt v domácnosti, když tam bude mít co dělat, chybět by tam neměla ani nejrůznější šplhadla.
Zajímavosti
Bengálské kočky mají na rozdíl od jiných koček většinou rády vodu, mohou tak připomínat kočku rybářskou. Odlišné jsou i svým mňoukáním, které připomíná psí štěkot. Bývá neobyčejně chraplavé. Jde o tzv. hybridní plemeno, tedy kočku napůl divokou.
Video: nezvyklé mňoukání bengálky (Youtube)
V angličtině se bengálská kočka označuje jako Asian Leopard Cat, což mnohdy vede k chybnému začlenění. Bývá mylně spojována s leopardem nebo dokonce tygrem. Svou kresbou může hybridní kočka tyto šelmy připomínat, ale byla vyšlechtěna s kočky bengálské (nikoli tygra bengálského nebo leoparda).
Vyšlechtění bengálské kočky provázela řada potíží, které se podařilo překonat. Je to považováno za jeden z největších chovatelských úspěchů. Šlechtění však pokračuje i v současnosti, a tak se i dnes můžeme v některých chovech setkat s původními divokými bengálskými kočkami.
Standard
Zakladatelkou plemene je Američanka Jean Mill, která v roce 1963 začala s křížením. Navázala tak na genetické vědce, kterým šlo o imunitu nově vyšlechtěné kočky, Jean však chtěla jenom atraktivního domácího mazlíčka. Evropská organizace FIFe uznala plemeno bengálské kočky až v roce 1998. Dle standardu FiFe se řadí do kategorie III – krátkosrsté a somálské kočky.
Do České republiky bylo bengálské plemeno poprvé přivezeno až v roce 1994. Dodnes patří k těm vzácnějším plemenům, tomu odpovídá také cena kočky.
Literatura
- Gordoň, Zdeněk; Thámová, Olga: Plemena koček: Průvodce do kapsy. Praha: Aventinum, 1999.
- Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015.
- Gordoň, Zdeněk, Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018.
- Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
- Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.
…a vlastní poznatky a zkušenosti
Bengálská kočka, plemeno
Bengálská kočka je kočičí plemeno, které vzniklo zkřížením kočky domácí a divoce žijící kočky bengálské. Má divoký vzhled, přesto je její povaha přátelská.
Redakce U KOCOURA DOMA
Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…
Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…
Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…
Zajímalo by mne, kde bych mohla sehnat pro naši kočku kvalitní pamlsky? když přijdu do zverimexu, tak na otázku co obsahuje tento pamlsek, nebo které pamlsky jsou pro kočku zdravé mi nikdo nebyl schopný odpovědět.
Složení by mělo být na krabici/obale, pokud jde o nebalené pamlsky prodávané jednotlivě. Obecně mám za to, že právě tyto nebudou mít složení zrovna extra. Pak jsou i pamlsky balené, kde je přímo na obalu i konkrétní složení, a pak už se dá vybírat.