Bengálská kočka

Kočka bengálská

Bengálská kočka je plemenem, které vzniklo zkřížením kočky domácí a divoce žijící kočky bengálské. Divokým kočkám je také svým elegantním vzhledem, ladnými pohyby a charakteristickým zbarvením velmi podobná, především vzhledově, avšak stále je to kočka šlechtěná.

Její povaha však odpovídá domácímu mazlíčkovi. Nutno podotknout, že s velkou dávkou temperamentu a aktivity. Tato kočka v sobě šelmu nezapře. Seznamte se s kočkou, která nezapře své divoké předky.

Plemeno – Charakteristika – Povaha kočky – Zajímavosti  Standard

 

O plemeni

Lidé od pradávna vzhlížejí k divokým kočkovitým šelmám a touží získat jejich nezkrotné srdce. Své touhy si plní šlechtěním kočičích plemen jako je ocicat, sokoke, egyptská mau nebo konečně bengálská kočka.

Tato kočka byla vyšlechtěna až v druhé polovině 20. století. Bylo to ve Spojených státech a prvotním cílem křížení kočky domácí a divoké využít vysokou, geneticky danou imunitu kočky divoké. Až poté bylo cílem šlechtění získat kočku divokého vzhledu, ale přátelské povahy. A podařilo se.

Charakteristika

Bengálské kočky dorůstají do hmotnosti až 10 kg. Mají mohutné svalnaté tělo a těžké kosti. K tomu však patří i ladné proporce a aerodynamický tvar těla. Divoký vzhled se pojí s menší oblou hlavou, ale i širokým čenichem. Delší zadní nohy jim dávají sílu a rychlost.

Pro bengálské kočky jsou typické mandlovitě tvarované, velké zářivé oči v zelené nebo zlaté barvě.

🌎 - 🐈 BENGAL CATS

Video: bengálská kočka ve světe, tedy doma i v terénu I

Bengálské kočky mají velmi hebkou a jemnou srst. Je příjemná na dotek a atraktivní na pohled, už jenom kvůli zlatavému odlesku (tzv. glitter). Mohou být mramorované nebo tečkované. Tou nejcennější kresbou jsou tzv. rosety -- prstencové skvrny více barev, které jsou k vidění u levharta nebo ocelota. Mramorování, tečkování i rozety mohou být vícebarevné.

Barva bangálek bývá v hnědých odstínech, od pískové, přes béžovou, zlatou, skořicovou až k červené. Podsada může být i šedivá. Ojediněle se lze setkat i černou srstí (brown tabby), sněžnou (snow), sépiovou (seal sepia), norčí (seal mink), stříbrnou nebo modrou. Některé z těchto barev však nejsou uznány.

🌎 - 🐆 BENGÁLSKÉ KOČKY

Video: bengálská kočka ve světe, tedy doma i v terénu II

Povaha

Bengálské kočky nezapřou svůj divoký původ. Jsou nadmíru temperamentní, aktivní, hravé a zvídavé. Jejich chovatelé se nesetkávají s agresivitou, zato oceňují vysokou inteligenci, díky které kočka zvládá i některé povely a pravidla domácnosti. Povaha bengálských koček je společenská, vycházejí dobře se všemi členy domácnosti, jinými kočkami i psy. Drobná zvířata však pořád považují za potenciální kořist a berou je zpravidla jako předmět lovu. Po předcích jim zůstaly silné lovecké pudy, ale také mimořádný mateřský instinkt.

K lidem, jiným kočkám i psů se chovají přátelsky, bývají láskyplné, něžné a mazlivé. Přesto to nejsou kočky nenáročné, od svého chovatele vyžadují pozornost. Potřebují zábavu, prostor pro hry a samozřejmostí je i dostatečně velké škrabadlo. Divoké kočičí plemeno zvládne i pobyt v domácnosti, když tam bude mít co dělat, chybět by tam neměla ani nejrůznější šplhadla.

Zajímavosti

Bengálské kočky mají na rozdíl od jiných koček většinou rády vodu, mohou tak připomínat kočku rybářskou. Odlišné jsou i svým mňoukáním, které připomíná psí štěkot. Bývá neobyčejně chraplavé.

Meowing, chirping, yowling! NOISY Bengal cats talking!

Video: nezvyklé mňoukání bengálky

V angličtině se bengálská kočka označuje jako Asian Leopard Cat, což mnohdy vede k chybnému začlenění. Bývá mylně spojována s leopardem nebo dokonce tygrem. Svou kresbou může tyto šelmy připomínat, ale byla vyšlechtěna s kočky bengálské (nikoli tygra bengálského nebo leoparda).

Vyšlechtění bengálské kočky provázela řada potíží, které se podařilo překonat. Je to považováno za jeden z největších chovatelských úspěchů. Šlechtění však pokračuje i v současnosti, a tak se i dnes můžeme v některých chovech setkat s původními divokými bengálskými kočkami.

Standard

Zakladatelkou plemene je Američanka Jean Mill, která v roce 1963 začala s křížením. Navázala tak na genetické vědce, kterým šlo o imunitu nově vyšlechtěné kočky, Jean však chtěla jenom atraktivního domácího mazlíčka. Evropská organizace FIFe uznala plemeno bengálské kočky až v roce 1998. Dle standardu FiFe se řadí do kategorie III – krátkosrsté a somálské kočky.

Do České republiky bylo bengálské plemeno poprvé přivezeno až v roce 1994. Dodnes patří k těm vzácnějším plemenům, tomu odpovídá také cena kočky.

Internetové zdroje: 

/1/ Furminátor -- zkušenosti? iFauna.cz [online]. Brno: iFauna.cz, 12. dubna 2015 [cit. 2019-10-12]. Dostupné z: https://www.ifauna.cz/psi/diskuse/detail/2923699/furminator

ZDROJE, další informace: Plemeno na Modrý kocouř, Popis plemene na Moje kočkaS bengálskou kočkou vám vstoupí do bytu malý nefalšovaný leopard

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com, Unsplush.com, commons.wikipedia.org

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Nejsme eshop. 

PLEMENA KOČEK | KOČKA |  NÁVODY PRO KOČKOMILY | KOČIČÍ PŘÍBĚHY

2 názory na “Bengálská kočka”

  1. Zajímalo by mne, kde bych mohla sehnat pro naši kočku kvalitní pamlsky? když přijdu do zverimexu, tak na otázku co obsahuje tento pamlsek, nebo které pamlsky jsou pro kočku zdravé mi nikdo nebyl schopný odpovědět.

    1. Složení by mělo být na krabici/obale, pokud jde o nebalené pamlsky prodávané jednotlivě. Obecně mám za to, že právě tyto nebudou mít složení zrovna extra. Pak jsou i pamlsky balené, kde je přímo na obalu i konkrétní složení, a pak už se dá vybírat.

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *