Bengálská kočka

Bengálská kočka je plemenem, které vzniklo zkřížením kočky domácí a divoce žijící kočky bengálské. Divokým kočkám je také velmi podobná, především vzhledově.

Její povaha však odpovídá domácímu mazlíčkovi. Nutno podotknout, že s velkou dávkou temperamentu a aktivity. Seznamte se s kočkou, která nezapře své divoké předky.

O plemeni

Lidé od pradávna vzhlížejí k divokým kočkovitým šelmám a touží získat jejich nezkrotné srdce. Své touhy si plní šlechtěním kočičích plemen jako je ocicat, sokoke, egyptská mau nebo konečně bengálská kočka.

Tato kočka byla vyšlechtěna až v druhé polovině 20. století. Bylo to ve Spojených státech a prvotním cílem křížení kočky domácí a divoké využít vysokou, geneticky danou imunitu kočky divoké. Až poté bylo cílem šlechtění získat kočku divokého vzhledu, ale přátelské povahy. A podařilo se.

Charakteristika

Bengálské kočky dorůstají do hmotnosti až 10 kg. Mají mohutné svalnaté tělo a těžké kosti. K tomu však patří i ladné proporce a aerodynamický tvar těla. Divoký vzhled se pojí s menší oblou hlavou, ale i širokým čenichem. Delší zadní nohy jim dávají sílu a rychlost.

Pro bengálské kočky jsou typické mandlovitě tvarované, velké zářivé oči v zelené nebo zlaté barvě.

Video: bengálská kočka ve světe, tedy doma i v terénu I

Bengálské kočky mají velmi hebkou a jemnou srst. Je příjemná na dotek a atraktivní na pohled, už jenom kvůli zlatavému odlesku (tzv. glitter). Mohou být mramorované nebo tečkované. Tou nejcennější kresbou jsou tzv. rosety – prstencové skvrny více barev, které jsou k vidění u levharta nebo ocelota. Mramorování, tečkování i rozety mohou být vícebarevné.

Barva bangálek bývá v hnědých odstínech, od pískové, přes béžovou, zlatou, skořicovou až k červené. Podsada může být i šedivá.

Ojediněle se lze setkat i černou srstí (brown tabby), sněžnou (snow), sépiovou (seal sepia), norčí (seal mink), stříbrnou nebo modrou. Některé z těchto barev však nejsou uznány.

Video: bengálská kočka ve světe, tedy doma i v terénu II

Povaha

Bengálské kočky nezapřou svůj divoký původ. Jsou nadmíru temperamentní, aktivní, hravé a zvídavé. Jejich chovatelé se nesetkávají s agresivitou, zato oceňují vysokou inteligenci, díky které kočka zvládá i některé povely a pravidla domácnosti. Povaha bengálských koček je společenská, vycházejí dobře se všemi členy domácnosti, jinými kočkami i psi. Drobná zvířata však pořád považují za potenciální kořist a berou je zpravidla jako předmět lovu. Po předcích jim zůstaly silné lovecké pudy, ale také mimořádný mateřský instinkt.

K lidem, jiným kočkám i psů se chovají přátelsky, bývají láskyplné, něžné a mazlivé. Přesto to nejsou kočky nenáročné, od svého chovatele vyžadují pozornost. Potřebují zábavu, prostor pro hry a samozřejmostí je i dostatečně velké škrabadlo.

Zajímavosti

Bengálské kočky mají na rozdíl od jiných koček většinou rády vodu. Odlišné jsou i svým mňoukáním, které připomíná psí štěkot. Bývá neobyčejně chraplavé.

Video: nezvyklé mňoukání bengálky

V angličtině se bengálská kočka označuje jako Asian Leopard Cat, což mnohdy vede k chybnému začlenění. Bývá mylně spojována s leopardem nebo dokonce tygrem. Svou kresbou může tyto šelmy připomínat, ale byla vyšlechtěna s kočky bengálské (nikoli tygra bengálského nebo leoparda).

Vyšlechtění bengálské kočky provázela řada potíží, které se podařilo překonat. Je to považováno za jeden z největších chovatelských úspěchů. Šlechtění však pokračuje i v současnosti, a tak se i dnes můžeme v některých chovech setkat s původními divokými bengálskými kočkami.

Standard

Zakladatelkou plemene je Američanka Jean Mill, která v roce 1963 začala s křížením. Navázala tak na genetické vědce, kterým šlo o imunitu nově vyšlechtěné kočky, Jean však chtěla jenom atraktivního domácího mazlíčka. Evropská organizace FIFe uznala plemeno bengálské kočky až v roce 1998. Dle standardu FiFe se řadí do kategorie III – krátkosrsté a somálské kočky.

Do České republiky bylo bengálské plemeno poprvé přivezeno až v roce 1994. Dodnes patří k těm vzácnějším plemenům, tomu odpovídá také cena kočky.

Každá hvězdička je dobrá! [ratings]


ZDROJE, další informace: Plemeno na Modrý kocouř, Popis plemene na Moje kočkaS bengálskou kočkou vám vstoupí do bytu malý nefalšovaný leopard

© 2016 – 2017 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena.

sdileni3

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *