Deset let čekání na lesní antilopku. Až teď je mládě konečně na světě!

Mezi letošními mláďaty je jedno vskutku neobvyklé. 11. července ve stáji Pavilonu okapi Safari Parku Dvůr Králové ho porodila samice chocholatky červené Kenya. Chovatelé tady na něho čekali než deset let. Nyní se stalo z jedenácti odchovaných mláďat, které byly odchovány za poslední rok na celém světě. Je také vůbec prvním přírůstkem tohoto druhu v Česku a na Slovensku.

Vzácné lesní šibalky

Chocholatka červená (Cephalophus natalensis), nazývaná také chocholatka křoviná, patří mezi nejmenší antilopy světa. V dospělosti měří jen kolem 40 centimetrů a váží kolem 13 kilogramů. Patří k přirozeným obyvatelům střední a jižní Afriky. Žijí skrytě, a tak i pro africké domorodce představují tajemná zvířata. Objevují se však v bájích a legendách Konga, kde jsou chocholatky vnímány jako šibalové. Svoji chytrostí a bystrostí mají mít schopnost obelstít jiná zvířata i lidi. Jak je to ve skutečnosti je však nejisté. O chocholatkách toho ví poměrně málo i vědci.

Red duiker (Cephalophus natalensis)

Video: Chocholatka červená (Cephalophus natalensis), Youtube

Chocholatka červená

Chocholatka červená nebo také chocholatka křoviná (Cephalophus natalensis) je dle wikipedie doma v lesích a křovinách v Malawi, Mosambiku a jižní Tanzanii.

Má delší srst, na hlavě a na krku v typickém červenooranžovém zbarvení. Také ocas je u kořene červený, konec pak bílo černý. Obě pohlaví mívají růžky. Je to plaché zvíře, v otevřeném prostoru se dá na rychlý úprk, ovšem v porostu se při vyrušení přestává hýbat a spoléhá právě na své zbarvení.

Stejně jako jiné africké druhy je i tato lesní antilopka v ohrožení kvůli ztrátě přirozeného prostředí nebo lovu pro maso. Chocholatky červené jsou vzácné i v zoologických zahradách. Celkem jich v péči člověka žijí jen asi čtyři desítky, chovají se v celkem šestnácti zoo. V Zoo Dvůr Králové chovají chocholatky od roku 2009, až nyní však udělalo radost mládě.

Chocholatky ve Dvoře Králové

Narození mláděte chocholatky předcházela mu smutná událost, kdy uhynul nadějný samec Pluto, který do Safari Parku dorazil z Kolína nad Rýnem v roce 2014. Právě ten vytvořil harmonický pár s Kenyou, která se do Dvora Králové dostala z Valencie v minulém roce, ovšem mláděte se nedočkal.

Již předtím se chovatelé snažili vytvořit páry s první samicí z hannoverské zoo a samce z Polska. Přestože pár žil společně několik let, mláďata na svět nepřišla. I proto dorazil Pluto, který má nyní v Safari Parku potomka.

Mláďata v zoo

Mláďata patří k těm největším radostem každé zoo bez ohledu na to, jak velká ve skutečnosti jsou. Klidně může jít o malou antilopku, jako je tomu v Zoo Dvůr Králové, anebo třeba o mládě hrocha. Sloní radost vzbudili i slůňata v Zoo Praha, v roce 2020 se stádo v Údolí slonů o dvě samičky Lakunu a Amalee.

Jak zlepšit vzduch v interiéru

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

Energizující atmosféra borovice. Naplňte vzduch svěžestí lesa!

Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…

Internet:

/1/ Lesní šibalka Kenya odchovává mládě. Safari Park na něj čekal víc než deset let. SafariPark.cz [online]. Dvůr Králové: Zoo Dvůr Králové, 10. srpna 2020 [cit. 2020-08-13]. Dostupné z: https://safaripark.cz/cz/zvirata-a-expozice/nove-prirustky/lesni-sibalka-kenya-odchovava-mlade.safari-park-na-nej-cekal-vic-nez-deset-let

/2/ Zoo má mládě chocholatky, na odchov vzácné antilopy čekali deset let. iDnes.cz [online]. Praha: MAFRA, 10. srpna 2020 [cit. 2020-08-13]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/hradec-kralove/zpravy/zoo-antilopa-mlade-dvur-kralove-chocholatka-odchov.A200810_151230_hradec-zpravy_pos?

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Deset let čekání na lesní antilopku. Až teď je mládě konečně na světě!

Mezi letošními mláďaty je jedno vskutku neobvyklé. 11. července ve stáji Pavilonu okapi Safari Parku Dvůr Králové ho porodila samice chocholatky červené Kenya.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (6 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *