Mezi poutními cestami ta svatojakubská vyniká. Je to jedna z nejstarších poutních cest v Evropě a také jistě ta nejoblíbenější. Může mít přitom nespočet variací. Začít se dá takřka kdekoliv v Evropě, tradičně vede na španělské pobřeží do Santiaga de Compostela, k hrobu apoštola Jakuba většího.
Poutníci se nejčasněji vydávají na svatojakubskou cestu z francouzského městečka Saint Jean Pied de Port pod Pyrenejemi, kde oficiálně začíná Camino Francéz. Jejich pouť pak měří 750 kilometrů. Stačí však ujít více než 100 kilometrů a už je cesta uznána jako pouť. Nejkratší svatojakubská cesta, tzv. Anglická – Camino Inglés, měří 110 km a startuje ve Ferrolu.
Credencial, pas poutníka – Svatojakubské trasy v Evropě – Základní trasy Camino de Santiago
Credencial, tedy pas poutníka
Svatojakubská pouť má svá pravidla. Pokud chcete na konci získat osvědčení o absolvování pouti, musíte si na začátku obstarat pas poutníka, tzv. credencial. Dá se pořídit i přes internet. Pro poutníky je dostupný také na startovacích místech svatojakubské cesty, samozřejmě v Saint Jean Pied de Port, ale i v Česku. Český credencial si můžete koupit například v kostele svatého Jakuba v Brně, kostele svatého Jakuba v Přelouči, v klášteře Broumov, na zámku Pardubice nebo v Turistickém informačním centru Mikulov.
Do svého pasu poutník sbírá razítka, každý den minimálně jedno a posledních 100 km minimálně dvě razítka za den. V cíli se pak credenciál ověří. Pas poutníkovi otevírá dveře do ubytoven zvaných alburgues, které svatojakubskou poutní cestu provázejí. Znamením poutníka je mušle hřebenatka, která se ve žlutém symbolickém ztvárnění také využívá ke značení cesty. Posledních sto kilometrů cestu provází i patníky s mušlí a číselným údajem o vzdálenosti do Santiago de Compostela.
Video: Camino Primitivo (Youtube)
Svatojakubské trasy v Evropě a v Česku
Historická svatojakubská cesta (španělsky Camino de Santiago) dnes představuje síť asi dvanácti hlavních poutních cest vedoucích do severozápadního Španělska přes celou Evropu. Trasy odpovídají současnému turistickému značení, ale většinou mají původ právě v historických směrech středověkých poutníků.
Tradičně jsou svatojakubské trasy značeny symbolem mušle a žlutou šipkou. Díky Spolku českých svatojakubských poutníků Ultreia, Klubu českých turistů a dalším organizacím na ně narazíte i v Česku.
Čechy protíná Východočeská trasa v Polici nad Metují, v Hradci Králové, Pardubicích, Kutné Hoře a Vlašimi, která navazuje na Jihočeskou trasu vedoucí přes Český Krumlov. Severní trasa vede od zbraslavského kláštera v Praze přes Karlštejn, Plasy, Stříbro a Kladruby k hraničnímu přechodu Železná a dále na Norimberk a Rothenburg ob der Tauber, kde navazuje Francouzská svatojakubská cesta.
Video: Camino Francés, vlog (Youtube)
Od roku 2011 je značena logem hřebenatky i Moravská trasa Brno – Mikulov, napojuje se na ní Moravskoslezská trasa, která na českém území začíná u hranice s Polskem u obce Strahovice, oficiálně v Lázních Jeseník, kde u rozcestníku nad Jižními svahy stojí také mramorový patník. Svatojakubská cesta míří na Hradec nad Moravicí s kostelem svatého Jakuba, dále Svatý kopeček, Olomouc až do Moravského krasu. Kolem arboreta Řícmanice se poutník dostává na okraj Brna do Obřan, přes Maloměřice a až do centra Brna ke kostelu sv. Jakuba s vysokou věží a zvonem Jakub.
Video: Kostel svatého Jakuba v Brně (Youtube)
Základní trasy Camino de Santiago
- Camino Francés – hlavní trasa Svatojakubské cesty, dlouhá 790 km. Začíná ve Francii v Pyrenejích v městě Saint Jean Pied de Port, vede přes Pamplona, Logroño, Burgos a León
- Camino Primitivo – cesta dlouhá 320 km vedoucí Španělskem, začíná v Oviedu, vede přes Lugo a Melide
- Camino del Norte – severní cesta podél severního pobřeží Španělska, dlouhá 830 km, z baskického Irúnu vede přes města San Sebastián, Guernika, Bilbao, Santander a Oviedo
- Camino de Fisterra – obvykle se chodí v opačné směru, tedy ze Santiaga do Fisterry (87 km), případně přes Muxiu (114 km)
- Camino Portugués, Portugalská svatojakubská cesta, startuje buď v Portu, poté přes Ponte de Lima (250 km), anebo až v Lisabonu
- Via Turonensis – Pařížská trasa v délce 1000 km, začíná v St. Jean Pied de Port, vede přes Orléans a St. Jean, přidávají se k ní starodávné cesty ze Chartres a Soulacu
- Via Lemovicensis Vézelay – Vézelayská trasa o délce 900 km, začíná v St. Jean Pied de Port, přidávají se k ní nizozemské cesty z Namuru z Maastrichtu
- Via Podiensis Le Puy en Velay – vede z Le Puy-en-Velay, připojují se k ní cesty ze Ženevy, Kostnice a z Prahy
- Via Tolosana Arles – Somport, její slavná část Camino Aragonés měří 160 km, Camí San Jaume 600 km
- Via Gebenensis – Ženevská trasa (350 km), jediná trasa mezi Švýcarskem a Francií
- Via Levanda – trasa o délce 900 km, začíná v Levantě, pokračuje přes Valencii a Zamoru; připojují se k ní cesty z Burgosu a z Madridu (320 km)
- Via de la Plata – trasa o délce 1000 km, startuje v Seville
Svatojakubská pouť
Svatojakubská pouť má tolik variací, kolik je poutníků. Je tak dlouhá, jak si každý poutník zvolí. Každý jde sám za sebe. Svatojakubská cesta je pro všechny, pro všechny, kteří touží po očistě. Nemusí to být přitom jenom očista od hříchů, může to být očista duchovní i mentální, očista od moderního světa, který je pro většinu z nás příliš stresující. Poutníkem se může stát kdokoliv, je jedno, komu pozdrav Buen camino patří, a kdo ho pronáší.
REKLAMA
CO NA CESTU?
Pas poutníka je jen malá knížečka, která se vejde kamkoliv. V poutnické brašně by neměly chybět ani klasické doklady, voda a případně i nějaké potraviny na cestu. Vedle oblečení do různého počasí přijde vhod i lékárnička, základní léky a náplasti na puchýře. Ty jsou nepostradatelné.
Jako doplněk stravy se doporučuje vitamín C, třeba jako acerola, přírodní zdroj vitamínu C. Acerola, Malpihhia glabra s šarlatově červenými plody se označuje také jako barbadoská třešeň, právě na karibském ostrově Barbados je doma. Nemusíte pro ni až na Barbados, obstarat si ji můžete například v eshopu Botanic. Poutníkům by se mohla z tohoto eshopu hodit i protizánětlivá bylinka na klouby – boswellia serrata, kadidlovník pilovitý. Ano, kadidlo známé jako vykuřovadlo z kostelů funguje i jako prevence kloubních zánětů a otoků. Kdo by to řekl?
Literatura:
- Šebesta, O.: Pouť do Santiaga de Compostela. Praha: Epocha, 2016. ISBN: 978-80-7557-016-1. 128 s.
- Bímová, S.: Portugalskou cestou do Santiaga de Compostela: Matka a syn na posvátné pouti. Středokluky: SUSA, 2015. ISBN: 978-80-86057-99-6. 120 s.
- Ježková, A.: Poutnice – Tři cesty do Santiaga. Praha: Tichá srdce, 2018. ISBN: 978-80-905851-7-1. 240 s.
- Myslín, P.: Všechny cesty vedou do chrámu aneb Svatojakubská pouť. Praha: Togga, 2016. ISBN: 978-80-7476-109-6. 234 s.
- Rufin, J. Ch.: Nesmrtelná túra do Compostely: Poutníkem chtě nechtě. Praha: Prostor, 2015. ISBN: 978-80-7260-314-5. 252 s.
Internet:
/1/ Očistná pouť do Santiaga de Compostela: výlet, kde si každý uvědomí hodnoty. Deník.cz [online]. Praha: VLTAVA LABE MEDIA, 10. května 2020 [cit. 2020-08-08]. Dostupné z: https://www.denik.cz/cestovani/pout-santiago-compostela-camino-koleckach-reziserka-toulova.html
/2/ Čermák, H.: Buen camino! Svatojakubská pouť je pro všechny, kteří si chtějí vyčistit hlavu. e15.cz [online]. Praha: CZECH NEWS CENTER, 25. května 2019 [cit. 2020-08-08]. Dostupné z: https://www.e15.cz/domaci/buen-camino-svatojakubska-pout-je-pro-vsechny-kteri-si-chteji-vycistit-hlavu-1359198
/3/ Ztratit se a zase najít: Rozhovor s Hanou Bílkovou o Svatojakubské pouti. travelight.cz [online]. Třines: Travelight, 2020 [cit. 2020-08-08]. Dostupné z: https://travelight.cz/ztratit-se-a-zase-najit-rozhovor-s-hanou-bilkovou-o-svatojakubske-pouti/
/4/ Svatojakubská cesta na wikipedii. [online]. Wikipedia. org, 2020 [cit. 2020-08-08]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Svatojakubsk%C3%A1_cesta
…a vlastní poznatky a zkušenosti
Svatojakubská cesta křižuje celou Evropu, na všech trasách však přijde vhod pas poutníka
Svatojakubská cesta je z těch nejstarších poutních cest v Evropě. Začít se dá takřka kdekoliv, tradičně vede do Santiaga de Compostela. Poutníci se nejčasněji vydávají na svatojakubskou cestu z francouzského městečka Saint Jean Pied de Port pod Pyrenejemi, kde oficiálně začíná Camino Francéz.
Autor: Redakce U KOCOURA DOMA
Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…
Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Jsme také autoři, redaktoři, tvůrci obsahu, správci a provozovatelé webu.
Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.
Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.
Tento článek vznikl na základě spolupráce.