Furminátor pro kočky. Péče o srst kočky s pomocí statické elektřiny

Péče o kočičí srst zahrnuje zejména vyčesávání či kartáčování odumřelých chlupů. V kožíšku dělají neplechu, u dlouhosrstých koček vedou ke vzniku smotků a plstnatění. Vyčesávání je však prospěšné i pro srst krátkosrtsých koček, protože pomáhá předcházet vzniku kožních potíží a bezoárů v žaludku.

Kočka si přirozeně svůj kožíšek sama čistí, ale není žádoucí, aby přitom i polykala odumřelé chlupy. Vyčesávání je prevencí nejrůznějších potíží, ale také způsobem, jak zkontrolovat celkový stav kočky a také s ní udržovat úzký vztah.

Úvodní foto: Pixabay.com

Praktické pomůcky pro vyčesávání kočky

Přestože existují výjimky, kočky jsou charakteristické svou krásnou srstí. Její barva, délka, hustota či struktura se odvíjí od plemene kočky. I obyčejné kočky mají srst různou. Její hustota souvisí také s ročním obdobím. K péči o srst kočky se využívají speciální hřebeny, případně trimovací hřebeny, kartáče a hrabla. Dostupné jsou i vyčesávací rukavice a další praktické pomůcky pro vyčesávání. Každému chovateli a především každé kočce vyhovuje něco jiného.

Profi vyčesávání nabízí tzv. furminátor. Jde o speciální hrablo pro vyčesávání chlupů kočky, ale také psa, králíka, fretky aj. Odumřelé chloupky furminátor zachycuje pomocí statické elektřiny. Dostane tak chloupky i z podsady bez toho, aby chloupky trhal. Netrhá ani neřeže chloupky, ty se na hrablo sami uchycují prostřednictvím statické elektřiny. Díky přitahující síle elektřiny dokáže hrablo zachytit téměř všechny chlupy. Zvíře zbaví většiny nežádoucí línající srsti.

Jak často vyčesávat?

Frekvence vyčesávání záleží na potřebách konkrétní kočky. Zatímco perská kočka potřebuje vyčesávání zpravidla denně, dalším kočkám stačí vyčesávání jednou týdně nebo méně často. V období línání se frekvence vyčesávání pochopitelně zvyšuje. Čím častěji budete vyčesávat, tím méně času jednotlivé vyčesávání vezme.

Vyčesávání je dobré jak pro kočku, tak pro jejího chovatele. Ten se tak totiž nemusí trápit s chlupy v domácnosti. Vyčesáváním ušetříte čas, který by vám jinak vzal úklid.

Kotě - dlouhosrstá kočka
Foto: Kočka nemusí být dlouhosrstá, i tak má chlupů dost, zdroj: Pixabay.com

Co je to vlastně furminátor?

Je to speciální nástroj na vyčesávání chlupů, hrablo, hřeben či kartáč s tvarovanou rukojetí. Na hřbetu navíc bývá tlačítko. Po jeho zmáčknutí se z kartáče uvolní zachycené chloupky. To je velmi praktické.

Při vyčesávání s furminátorem se horní vrstva chlupů rozčeše, zatímco z podsady se vybírají jemné uvolněné chloupky. Furminátor se osvědčil u mnoha chovatelů, ačkoliv pochopitelně nevyhovuje každému. Je potřeba ho vyzkoušet na konkrétní srsti a přitom mít na paměti, že práce s ním vyžaduje určitý cvik. Furminátor existuje v několika variantách. Liší se velikostí i délkou zoubků.

Proč furminátor?

Jednou ze základních výhod furminátoru je jemnost a šetrné vyčesávání. Nedochází k trhání zdravých chloupků, nepoškozuje se srst zvířete.

Kovová hlavice klasického furminátoru přesto může některým chlupáčům vadit. V těchto případech přijde vhod furminátor s plastovou hlavicí místo kovové. Najdete ho pod značkou Foolee.

REKLAMA

Kartáč Foolee Easee

Kartáč Foolee Easee je alternativa furminátoru, která ještě povyšuje jeho šetrnost a jemnost. I tento vyčesávací kartáč je založen na statické elektřině, která přitahuje chlupy z kožíšku. Ty pak zůstávají na hlavici bez toho, aby poškozovaly jiné než uvolněné chlupy. Hlavice kartáče je přitom z plastu, zoubky jsou vždy zaoblené, takže nehrozí, že by zvíře přišlo k jakékoliv újmě. Naopak, vyčesání odumřelých chlupů z kůže mu jistě přijde vhod.

New FoOlee Easee - brush for animals

Video: Vyčesávání kočky s pomocí hrabla Foolee Easy (Youtube)

Existuje hned několik důvodů proč česat a kartáčovat kočku…

  • Vyčesávání udržuje zdravou srst a pokožku, je to prevence kožních potíží, nepříjemných smotků a plstnatění.
  • Vyčesávání funguje také jako prevence bezoárů – chuchvalců chlupů, které se tvoří v žaludku z chlupů, které kočka spolyká v rámci čištění srsti pomocí svého jazýčku.
  • Vyčesávání je také způsob, jak zkontrolovat kočku a její zdravotní stav.
  • V neposlední řadě představuje vyčesávání také příjemnou cestu, jak utužovat vztah mezi kočkou a jejím chovatelem.

Přestože je kočičí srst krásná, chlupy po domácnosti zrovna nejsou vítané. Vyčesávání pomáhá zbavit uvolněných chlupů nejenom kočku, ale celou domácnost. Čím více chlupů se vyčeše, tím méně se jich pak bude muset uklízet.

Jakkoli, bez vysavače to v domácnosti s chlupáči nepůjde. Některé vysavače nabízejí i speciální koncovky pro vyčesávání zvířecí srsti. I zmiňovaný kartáč Foolee Easee se dá kombinovat s dalšími hlavicemi a vysavačem Hyla.

Kočky milují, když je vysáváte Hylou

Video: Vyčesávání kočky s pomocí vysavače (Youtube)

Chcete víc? Přinášíme praktické rady a tipy, připravujeme Návody pro kočkomily, např. Kočičí uši. Jak je čistit? Kdy a proč? – Oči kočky. Jak o ně pečovat a jak je čistit? – Péče o srst kočky. Jak na česání a kartáčování kočky? – Stříhání drápků. Drápky a škrabadlo pro kočky – Kočka není náročná, ale bez škrabadla se neobejde – Základní výbava pro kočky. Co všechno kočka potřebuje? – Kočičí hračky, ty se kterými si kočky opravdu hrají – Kočičí tráva, šáchor a šanta kočičí – Smart technologie pro domácí mazlíčky i jejich majitele – Jak na úklid s domácími mazlíčky?

Online atlas plemen koček

Existuje celá řada kočičích plemen se specifickou charakteristikou. Každé plemeno kočce přisuzuje konkrétní velikost, stavbu těla, srst nebo zbarvení, ale také povahu, chování a postoj k člověku. Každé plemeno je něčím zajímavé. Seznamte se s těmi nejoblíbenějšími, více i méně známými kočkami, tradičními i novými plemeny skrze obrázky, resp. fotky a video.

Přinášíme online atlas plemen koček. Představujeme kočky velké i malé, huňaté i bezsrsté, kočky z celého světa. 

Literatura

  • Gordoň, Zdeněk; Thámová, Olga: Plemena koček: Průvodce do kapsy. Praha: Aventinum, 1999.
  • Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015.
  • Gordoň, Zdeněk, Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018.
  • Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
  • Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.

Internetové zdroje

/1/ Jaký je nejlepší kartáč na vyčesávání koček? Diskuse serveru emimino.cz [online]. Praha: MAFRA, a. s., 6. května 2017 [cit. 2019-10-12]. Dostupné z: https://www.emimino.cz/diskuse/jaky-je-nejlepsi-kartac-na-vycesavani-kocek-287867/

/2/ Proč naše kočka líná? Je línání normální? Stav srsti vypovídá o zdravotním stavu zvířete. Česká-kočka.cz [online]. Brno: Česká-kočka.cz, 2019 [cit. 2019-10-12]. Dostupné z: http://www.ceska-kocka.cz/clanky-chlupy.html

/3/ VIDEO: Pomoc s péčí o srst vaše kočka ocení. Při línání dvojnásob. iDnes.cz [online]. Praha: MAFRA, a. s., 27. března 2019 [cit. 2019-10-12]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/linani-srsti-u-kocek-a-pravidelne-vycesavani-ci-koupel.A190319_120602_hobby-mazlicci_mce

/4/ Jaký je nejlepší kartáč na vyčesávání koček? Diskuse serveru emimino.cz [online]. Praha: MAFRA, a. s., 6. května 2017 [cit. 2019-10-12]. Dostupné z: https://www.emimino.cz/diskuse/jaky-je-nejlepsi-kartac-na-vycesavani-kocek-287867/

/1/ Furminátor – zkušenosti? iFauna.cz [online]. Brno: iFauna.cz, 12. dubna 2015 [cit. 2019-10-12]. Dostupné z: https://www.ifauna.cz/psi/diskuse/detail/2923699/furminator

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Furminátor pro kočky. Péče o srst kočky s pomocí statické elektřiny

Péče o kočičí srst zahrnuje zejména vyčesávání či kartáčování odumřelých chlupů. U dlouhosrstých koček vedou ke vzniku smotků a plstnatění. Vyčesávání je prospěšné i pro srst krátkosrstých koček, pomáhá předcházet vzniku kožních potíží a bezoárů v žaludku.

Autor: Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Jsme také autoři, redaktoři, tvůrci obsahu, správci a provozovatelé webu.

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Tento článek vznikl na základě spolupráce.

5/5 - (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *