Dlouhosrsté kočky. Péče o srst je náročnější, ale stojí to za to

Kočka ragdollŽádná kočka není obyčejná. Mezi kočičími plemeny však najdeme mnoho různých kočičích zvláštností. Každé plemeno nabízí něco, čím předčí ty ostatní. Skupina dlouhosrstých plemen je unikátní právě v dlouhém hebkém kožíšku, příjemném na dotek a atraktivním na první pohled. Dlouhosrsté kočky právem budí pozornost, jejich srst působí majestátně, ale není to zadarmo. Bez náležité péče by srst těchto koček zdaleka nebyla tak krásná.

Péče o srst dlouhosrsté kočky, její náročnost a frekvence se u jednotlivých plemen liší…

Perská kočka · Exotická kočka · Ragdoll · Birma · Turecká van

 

Dlouhosrsté kočky – plemena a jejich srst

Přestože se kočky o svoji srst přirozeně starají a sami se čistí, dlouhosrstá plemena koček, zvláště některá plemena, se šlechtěním dostala do fáze, že se kočka o svůj kožíšek nedokáže postarat sama. Jde zejména o perské kočky, které patří mezi nejobdivovanější a také ta nejstarší kočičí plemena.

Perská kočka


Nádherná kočka s pohledem nevinné panenky a dlouhou, hustou, ale jemnou srstí hedvábného charakteru se někdy označuje jako královna mezi kočkami. Péče o srst perské kočky však patří k těm nejnáročnějším, protože má tendence k plstnatění. Jako královna prostě vyžaduje odpovídající péči.

Perská kočka
Foto: Perská kočka

Česání perské kočky

Doporučuje se každodenní česání a kartáčování kočky, jinak se z chlupů (zejména jemné podsady v období línání, tedy na jaře a na podzim) na kočce vytvářejí nevzhledné plstnaté smotky. Smotky z chlupů se mohou dostat až do fáze tvrdé krusty, která omezuje kočku na pohybu. Perská kočka péči o srst sama nezvládá a zanedbaná kočka trpí, pak nezbývá než kočku ostříhat.

Perská kočka patří kvůli své srsti k těm nenáročnějším kočičím plemenům, přesto se pro svůj atraktivní vzhled řadí také k těm nejoblíbenějším. Nejde však jenom o vzhled, peršanka má také mírnou a klidnou povahu. Je to přátelská a mazlivá kočka, která vyznává lenošení více než cokoliv jiného. Jen málokdy vytasí drápky, i proto se hodí do rodin s dětmi. Zpravidla se snáší i s jinými zvířaty. Chovatelé oceňují také její trpělivost, což se hodí právě v péči o srst, která není zrovna snadná.

Exotická kočka


Exotická kočka je jedna z těch koček vzhledu plyšového medvídka. Tato přítulná kočka má vyrovnanou povahu. Dokáže vytvořit příjemnou atmosféru díky svému častému předení, ale stačí i pouhá její přítomnost… Jsou pro ni typické obrovské kulaté oči, roztomilý výraz a hustý kožíšek. Její srst je podobná perským kočkám, koťata exotické kočky jsou dokonce od perských k nerozeznání. Ve srovnání s perskými kočkami je však srst dospělé exotické kočky kratší.

Právě z perské kočky byla kočka exotická vyšlechtěna. Zkřížila se s americkou krátkosrstou kočkou, potažmo britskou a barmskou kočkou. Cílem bylo získat americkou kočku stříbřité barvy, výsledkem však byla především hustá plyšová srst.

Jako exotická kočka se dá jednoduše označit každá krátkosrstá peršanka.

Exotická kočka
Foto: Exotická kočka

Česání exotické kočky

Kratší srst exotické kočky je méně náročná na péči. Zpravidla není nutné každodenní česání, většinou stačí pročesat srst jednou za týden a kočka pořád vypadá krásně upravená.

I toto kočičí plemeno patří k těm dekorativním, méně aktivním, klidným a vyrovnaným kočkám, které nemají tolik temperamentu jako jiná divoká plemena, například kočka bengálská. Přesto jsou to hravé, bystré a společenské kočky, které většinou skvěle snášejí děti i jiná zvířata. Poklidná povaha se snoubí s jemným a příjemným hlasem, zvláště v případě předení.

 

Birma


Birma u nás není příliš rozšířená, například ve Švédsku je však druhým nejoblíbenějším kočičím plemenem. Její původ je opředený legendami, mj. se hovoří o Barmě (odkud má pocházet i samotný název kočky, ačkoli barmská kočka je jiným plemenem). Má jít původně o chrámovou kočku taoistických mnichů, jde také o Dalajlámovu kočku. Jakkoli, byla vyšlechtěna ve Francii.

Birma
Foto: Birma

Srst birmy

Vzezření birmy nezapře francouzskou eleganci. Birma se sice řadí mezi dlouhosrstá plemena, je příbuzná s perskou kočkou, ale srst má polodlouhou. Vznikla křížením s kočkou siamskou, právě od ní částečně přebrala typické zbarvení. Srst birmy je nejenom zajímavě zbarvená, ale také něžně hedvábná. Výhodou je, že neplstnatí a nevyžaduje tedy tolik péče.

Jako chrámová kočka má birma učenlivou a přizpůsobivou povahu. Je inteligentní, tolerantní a nebývá agresivní. Naopak, často si ke své rodině vytváří silný vztah, bývá společenská a komunikativní, avšak nikoli hlučná. To by jistě potvrdil i módní návrhář Karl Lagerfeld. Jeho birma Choupette se stala jednou z nejslavnějších koček vůbec.

 

Ragdoll


Impozantní plemeno ragdoll je po mainské mývalí kočce druhou největší šlechtěnou kočkou. Její mohutný vzhled je daný i bohatou srstí, která však není dlouhá, ale polodlouhá a je typická svou hedvábnou strukturou.

Plemeno ragdoll bylo vyšlechtěno z plemene bílá angora, která vzhledem připomínala birmu. Již název kočky poukazuje na vlastnost údajně prvního ragdolla, který se měl po zvednutí do náruče projevovat naprostým uvolněním svalstva a připomínat tak hadrovou panenku (z angličtiny rag -- hadr, doll -- panenka).

Kočka ragdoll
Foto: ragdoll

Péče o srst ragdolla

Přestože má ragdoll delší srst, péče o ni není tak náročná jako u perské kočky. Je jemná, tolik neplstnatí, proto stačí ragdolla česat asi jednou týdně (častěji v případě línání). Kritickým je límec kolem krku, kde má ragdoll srst typicky delší.

Výjimečný vzhled ragdolla se zářivýma modrýma očima provází mírumilovná povaha, mazlivost a hravost. Je to něžná kočka, která se na svoji rodinu nezřídka napojí natolik, že chováním připomíná psa.

 

Turecká van


Turecká van je vzácné kočičí plemeno, jako jedno z mála vzniklo přirozeně -- kolem tureckého jezera Van. Říká se jí také jezerní kočka a byla objevena při hledání předků kočky angorské.

Jezerní kočka má většinou kladný vztah k vodě, tím je mezi jinými plemeny zvláštní. Mezi dlouhosrstými plemeny koček vyniká i aktivní, odvážnou, temperamentní povahou. Je to chytrá a učenlivá kočka, avšak také nezkrotná.

Turecká van
Foto: Turecká van

Turecká van a její srst

Barva srsti bývá červenobílá, může být i krémová nebo černobílá. Turecká van může být i čistočistě bílá, dokonce i s různě zbarvenýma očima. Turecká van se přizpůsobila podnebí v Turecku, kdy parné léto střídá extrémní zima. Srst této kočky je proto v létě lehká a krátká, zatímco v zimním období se mění na velmi bohatou. Péče o srst není tak náročná, avšak náročná je tato kočka na výchovu.

Turecké van vyžadují minimálně třikrát týdně česání k zamezení plstnatění srsti. V období línání i častěji.

 

CHLUPY, CHLUPY A ZASE CHLUPY…


Kočka je nádherné reprezentativní zvíře, ať již půjde o kočku z dlouhosrstých plemen, krátkosrstých plemen či klasickou kočku domácí. Vždy je to však především živý tvor, který má své potřeby. Vždy musíte počítat s tím, že chlupy nebudou jenom na kočce, ale v celé domácnosti. Chlupy, chlupy a zase chlupy…

Bez vyčesávání to nejde!

Zvláště v případě dlouhosrsté kočky počítejte s pravidelným vyčesáváním, to by mělo být základem péče o kočku. Vyčesávání nepomáhá jenom udržovat kočičí kožíšek krásný tak, jak má být, ale je také způsobem jak předcházet nejrůznějším kožním potížím. Je také prevencí vzniku nepříjemných bezoárů – tedy chuchvalců chlupů, které se tvoří v žaludku kočky v důsledku čištění vlastní srsti svým jazýčkem.

Nakonec je vyčesávání prospěšné i chovateli kočky. Jednak je to způsob, jak s kočkou utužovat vztah, jednak je to cesta jak si ulehčit úklid. Čím více chlupů vyčešete, tím méně jich budete muset uklízet.

A čím kočku vyčesávat?

K dispozici máte nejrůznější vyčesávací kartáče, hřebeny, hrabla nebo vyčesávací rukavice. Jsou tu i speciální pomůcky jako je furminátor nebo jeho šetrnější alternativa s názvem Foolee Easee. Tento kartáč se dostal do tlapek i nám U KOCOURA DOMA (recenze tady). Se speciálním nástavcem se dá kombinovat i s vysavačem, ostatně vysavač patří k základnímu vybavení domácnosti s kočkou a je základním pomocníkem pro efektivní úklid…

Kočky milují, když je vysáváte Hylou

Video: Vyčesávání kočky s pomocí vysavače Hyla

Chcete víc? Přinášíme praktické rady a tipy, připravujeme Návody pro kočkomily, např. Kočičí uši. Jak je čistit? Kdy a proč? · Oči kočky. Jak o ně pečovat a jak je čistit? · Péče o srst kočky. Jak na česání a kartáčování kočky? · Stříhání drápků. Drápky a škrabadlo pro kočky · Kočka není náročná, ale bez škrabadla se neobejde · Základní výbava pro kočky. Co všechno kočka potřebuje? · Kočičí hračky, ty se kterými si kočky opravdu hrají · Kočičí tráva, šáchor a šanta kočičí · Smart technologie pro domácí mazlíčky i jejich majitele · Jak na úklid s domácími mazlíčky?

Internetové zdroje: 

/1/ Furminátor -- zkušenosti? iFauna.cz [online]. Brno: iFauna.cz, 12. dubna 2015 [cit. 2019-10-12]. Dostupné z: https://www.ifauna.cz/psi/diskuse/detail/2923699/furminator

/2/ Jaký je nejlepší kartáč na vyčesávání koček? Diskuse serveru emimino.cz [online]. Praha: MAFRA, a. s., 6. května 2017 [cit. 2019-10-12]. Dostupné z: https://www.emimino.cz/diskuse/jaky-je-nejlepsi-kartac-na-vycesavani-kocek-287867/

/3/ Proč naše kočka líná? Je línání normální? Stav srsti vypovídá o zdravotním stavu zvířete. Česká-kočka.cz [online]. Brno: Česká-kočka.cz, 2019 [cit. 2019-10-12]. Dostupné z: http://www.ceska-kocka.cz/clanky-chlupy.html

/4/ VIDEO: Pomoc s péčí o srst vaše kočka ocení. Při línání dvojnásob. iDnes.cz [online]. Praha: MAFRA, a. s., 27. března 2019 [cit. 2019-10-12]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/linani-srsti-u-kocek-a-pravidelne-vycesavani-ci-koupel.A190319_120602_hobby-mazlicci_mce

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Nejsme eshop. 

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Jsme také autoři, redaktoři, tvůrci obsahu, správci a provozovatelé webu.

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Těší nás, že za námi stojí partneři, kteří nám v rámci spolupráce dávají veškerý prostor pro zachování autenticity a co nejkvalitnějšího obsahu. Za to jim děkujeme.

Radka Křivánková

Radka Křivánková

Content Manager & redaktor at U KOCOURA DOMA
Mám ráda, když jsem obklopena těmi, které mám ráda. Jsou to mé kočky, tedy kocour a kočka, taky pes. Líbí se mi, když mám kolem sebe věci, které se mi líbí. Nabízím inspiraci pro šťastný domov, a spokojenost. Kdo jsem? Jsem obyvatel planety Země, obdivovatel přírody, nadšený chovatel, pěstitel, bylinkář nebo aromaterapeut. Jsem také redaktor, kreativec nebo stratég. Mojí profesí je Content marketing. Jednoduše tvořím obsah, nejenom na webu U KOCOURA DOMA.
Radka Křivánková

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *