Kratší dny, nevlídno, mlha a chlad. Podzim se nezřídka odráží i ve zhoršené náladě a stresu. To vše dohromady oslabuje imunitní systém, ať již jde o psa, nebo jeho pána. Právě pán však může imunitu cíleně posilovat, má v rukou zdraví své i zdraví svého psa. Může se také na podzim připravit. Pokud bude znát podzimní rizika, dokáže je i snížit nebo dokonce eliminovat. Existuje několik podzimních strašáků, například psincový kašel. Na co si dávat na podzim obzvlášť pozor?
Psincový kašel – Sametka podzimní – Jedovaté bobule – Tloustnutí
1. Psincový kašel
Se snižujícími se teplotami přibývá nachlazení. Riziko nákazy je na podzim větší i proto, že v parcích je zvýšená koncentrace psů, lidem se totiž nechce na procházky do blátivé přírody.
Právě vyšší koncentrace psů je rizikovým faktorem onemocnění, které se nazývá psincový kašel. Na to ostatně odkazuje samotný název, dříve totiž k šíření docházelo především v psincích, tedy tam, kde je pohromadě více psů. Dnes se toto onemocnění šíří hojně právě v parcích, také na cvičištích, v psích školách nebo na výstavách.
Co to je?
Jde o vysoce nakažlivou kapénkovou infekci, odborně nazývanou infekční laryngotracheitida, která se mezi psy šíří i na vzdálenost několika metrů. Pes je postižený zánětem hrtanu a průdušnice, zánět může mít původ virový i bakteriální.
Jaké jsou projevy a příznaky nemoci?
Infekční laryngotracheitida se projevuje především kašlem, provázeným vydávením průduškového hlenu. To chovatelé mohou zaměňovat i se zvracením. Příznaky zahrnují i zvýšenou teplotu, apatii a nechutenství.
Video: Psincový kašel v praxi (Youtube)
Léčba a prevence
Prevence je samozřejmě mnohem příjemnější než léčba. V první řadě spočívá v posilování imunity. Je přitom třeba mít na paměti, že celková kondice psa, včetně jeho odolnosti a imunity vůči nejrůznějším infekcím je z velké části dána zdravou a vyváženou stravou.
Vyplatí se vyhýbat potenciálním rizikovým místům se zvýšenou koncentraci psů. To však neznamená, že by se pes na podzim obešel bez procházek. Naopak, pohyb na čerstvém vzduchu je nezbytný právě pro kondici psa.
Video: Jak popisuje psincový kašel veterinář (Youtube)
2. Sametka podzimní
Nenechte se mýlit, vyrazíte-li se psem do přírody, možná nenarazíte na tolik psů jako v městském parku, číhá tam však nebezpečí v podobě sametky podzimní.
Sametka podzimní (Trombicula autumnalis) je roztoč, který po většinu roku žije v půdě. Nesprávně se označuje také jako sviluška, ač se sviluškou nemá nic společného. Jde o parazita, který v období pozdního léta napadá kůži živočichů. Jeho příbuzným je klíště, na rozdíl od něho však nesaje krev.
Video: Sametka podzimní (Youtube)
Čas sametky
V době, kdy aktivita klíšťat klesá, přichází čas sametky podzimní. Dospělé samičky, velké asi půl milimetru, typické svým sametovým vzhledem, nakladou vajíčka. Z nich se vylíhnou larvy, které šplhají nahoru po trávě, aby číhaly na svoji oběť. K přežití se potřebují přichytit na kůži, kde narušují tkáň, aby se jí pak živili.
Většinou napadají hlodavce, ale mohou parazitovat i na ptácích nebo savcích. Jejich kousnutí vyvolává alergické reakce. Rána rudne a svědí, a to až několik dnů či týdnů.
Larvy sametky podzimní vypadají jako drobné tečky cihlově červené barvy. Po zakousnutí však nejdou vidět, projevují se především úporným svěděním. Pod kůží zůstávají několik dnů, poté odpadnou a vrací se zase do půdy.
Kde parazituje?
Zvíře larvy sametky napadají zejména na méně osrstěných místech, například na břiše nebo mezi prsty. Typicky parazit osídluje záhyb na ušním boltci známý jako Henryho kapsa. Říká se mu také „srpnová vyrážka“ a platí na něho antiparazitní přípravky, které se užívají proti klíšťatům. Údajně by je měla odpuzovat levandule.
Sametka podzimní se vyskytuje pouze v některých částech republiky. Líbí se jí v prosluněných zahradách s ovocnými stromy. Svědčí jí vlhčí prostředí. Dá se na ni narazit v travnatých oblastech, na loukách i v lesích. S prvními přízemními mrazíky mizí.
REKLAMA
3. Jedovaté bobule
Podzim je obdobím sklizně. Dozrávají však i bobule, které mohou být pro psy jedovaté. Většina bobulí nebo plodů, které na podzim opadávají na zem, nejsou pro psy vhodnou potravou.
Zákeřné je hroznové víno, které již v malých dávkách ohrožuje zdraví psa. Hroznové víno a hrozinky patří k těm potravinám, které jsou pro psa jedovaté.
Ovoce
Ani všudypřítomné ovoce není bez rizika:
- Peckoviny (švestky, meruňky, třešně) jsou rizikové právě pro svoji pecku, která může zvířeti ucpat trávicí trakt. Jádra peckovin navíc obsahují amygdalin, měnící se v trávicím traktu na nebezpečný kyanovodík. Pecky, resp. ovoce s peckami by tedy zvířata rozhodně konzumovat neměla.
- Nezralé ovoce může dráždit žaludek množstvím kyselin, přezrálé ovoce je zase nevhodné pro vysoký obsah jednoduchých cukrů. Cukry v trávicím ústrojí kvasí, způsobují nežádoucí nadýmaní, také průjmy. Narušují střevní mikroflóru, a tím významně snižují obranyschopnost.
- Snížení funkce imunitního systému je i výsledkem působení tzv. plísňového jedu patulinu. Patulin je nezřídka obsažen v nahnilém ovoci, které by pes neměl konzumovat – jenže vysvětlujte mu to…

4. Tloustnutí
Pes na podzim obecně mívá tendence k přejídání, nutí ho k tomu přirozené instinkty. Stejně jako člověk i pes na podzim s očekáváním nastávající zimy vytváří tukové zásoby. Ty jsou však v moderní době, kdy zimu trávíme v teple domova, zbytečné.
Psi chovaní doma s podzimem mívají méně pohybu, zato však žadoní o více jídla. Je na jejich chovatelích, aby zabránili nežádoucímu tloustnutím pečlivým hlídáním energetického příjmu ve stravě. Na druhé straně je vhodné ohlídat také příjem všech potřebných živin, vitamínů a minerálů, které zajišťují fungování imunitního systému.
Správné fungování imunitního systému ovlivňují také stopové prvky, a to zejména zinek, měď nebo selen. Nejde přitom pouze o jejich obsah ve stravě, ale také o jejich formu. Ideální je, pokud strava obsahuje stopové prvky v organické, tzv. chelátové formě. Ta zaručuje jejich lepší vstřebatelnost a využitelnost v organismu.
Právě obsah stopových prvků v podobě chelátů jsou další z benefitů krmiv Nativia.
TIP: ČÍM KRMIT PSA?
České granule Nativia obsahují prebiotika a probiotika pro zdravou střevní mikroflóru neboli mikrobiom, pivovarské kvasnice, také lososový olej s obsahem cenných omega 3 mastných kyselin nebo ostropestřec, složky, které jsou známé pro svoji schopnost podporovat imunitu.
REKLAMA
Literatura:
- Bucksch, M: Jak správně krmit psa: Praktické rady a tipy na základě nejnovějších poznatků. Praha: Grada, 2018. ISBN: 978-80-2710-746-9
- Laukner, A.: Pes – správné krmení: jednoduše, chutně, zdravě. Praha: Grada, 2006. ISBN: 80-247-1761-1
- Kitchenhamová, K.: Pes – člen rodiny. Praha: Esence, 2020, ISBN: 978-80-242-6534-6
Internet:
/1/ Kalmusová, I.: Podzimní plískanice se mohou podepsat na zdraví vašeho psa. Poradíme vám, jak ho ochránit. Radaveterináře.cz [online]. Praha: HKR Vet, 16. září 2016 [cit. 2019-12-14]. Dostupné z: https://www.radaveterinare.cz/pes/clanky/podzimni-pliskanice-se-mohou-podepsat-na-zdravi-vaseho-psa-poradime-vam-jak-ho-ochranit-62
/2/ Jak připravit psa na podzim. Mazlíčcivpohybu.cz [online]. Mazlíčcivpohybu.cz, 12. září 2019 [cit. 2019-12-14]. Dostupné z: https://mazliccivpohybu.cz/blog/articles/2126-jak-pripravit-psa-na-podzim
/3/ Připravte svého psa na podzim. Vášchovatel.cz [online]. Nové Dvory: VAPASKO, 17. září 2019 [cit. 2019-12-14]. Dostupné z: https://www.vaschovatel.cz/blog/638-pripravte-sveho-psa-na-podzim.html
/4/ Eglová, C.: Máte psa? Jaké nejčastější problémy vás v průběhu podzimu mohou potkat? OkoloBytu.cz [online]. Praha: Media Advice, 5. listopad 2019 [cit. 2019-12-14]. Dostupné z: https://okolobytu.cz/clanky/mate-psa-jake-nejcastejsi-problemy-nas-v-prubehu-podzimu-mohou-potkat/
/5/ Sametka podzimní znovu útočí. Na lidi, psy i kočky. i60.cz [online]. Praha: i60 Publishers, 20. srpen 2019 [cit. 2019-12-14]. Dostupné z: https://www.i60.cz/clanek/detail/23761/sametka-podzimni-znovu-utoci-na-lidi-psy-i-kocky
/6/ Jak vybrat kvalitní krmivo, aniž byste za něj utráceli jmění. KrmímKvalitně.cz [online]. Opava – Komárov: KRMÍM KVALITNĚ s.r.o., 20. červen 2014 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.krmimkvalitne.cz/jak-vybrat-kvalitni-krmivo-pro-psa-aniz-byste-za-nej-utraceli-jmeni/
…a vlastní poznatky a zkušenosti
Pes a podzim. 4 podzimní strašáci, na které si dát pozor
Podzim a pes: Na co se připravit? Existuje několik podzimních strašáků, například psincový kašel nebo sametka, jedovaté bobule aj. Na co si dávat na podzim obzvlášť pozor?
Autor: Redakce U KOCOURA DOMA
Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…
Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.
Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.
Tento článek vznikl na základě spolupráce.
PES | GRANULE PRO PSA | ČESKÉ GRANULE | NATIVIA
Vybrat to správné psí krmení není jen tak. Vždy je třeba zohlednit celou řadu faktorů, které se týkají samotného psa, jeho životního stylu i jeho životních podmínek. Je jasné, že pes žijící venku v boudě bude mít jiné výživové nároky než domácí gaučový povaleč. V chladných dnech se rozdíl mezi jejich nároky ještě prohloubí. Společné…
Proměnlivé podzimní počasí je náporem na imunitní systém. To platí pro člověka i jeho čtyřnohé přátele. Chladné dny, všudypřítomné vlhko a infekční tlak vedou ke zvýšenému výskytu nejrůznějších podob nachlazení, i u zvířecích pacientů. Navíc kvůli blátivým cestám v přírodě registrujeme v období podzimu větší koncentraci psů v městských parcích, tím pádem i vyšší riziko…