Pes, krmivo pro psa

Co obsahuje krmivo pro psa? Zeptali jsme se výživářského specialisty…

Strava, vhodné krmivo hraje rozhodující roli v tom, jak je pes zdravý a vitální. Nevhodné krmivo může zvířeti uškodit. Každý chovatel chce pro svého psa jistě to nejlepší, a tak se snaží pro něho vybrat i to nejlepší krmivo. Jde převážně o granule pro psa.

Většina chovatelů chápe, že kvalitu granulí určuje především jejich složení. Jenže složení granulí je neurčité, v praxi jde o informaci, jejíž podoba závisí především na přístupu výrobce. Nakonec se na trhu setkáváme s tím, že většina granulí nemá nezajímavé složení. Většina z nich obsahuje zdánlivě stejné složky, nějakou podobu masa a vysoký podíl bílkovin.

Jak si tedy mezi granulemi vybrat ty pravé? Jak poznat kvalitní granule pro psa? Pod pokličku komerční psí výživy nás nechal nahlédnout výživářský specialista společnosti Nativia Ing. Jan Jirásek.

 

Složení granulí je ten nejdůležitější parametr při výběru

Jak ale krmiva hodnotit a porovnávat mezi sebou, když v tom povinně deklarovaném složení je to psané vždycky tak nějak stejně? Ptá se zkušený výživář – a také nabízí odpověď.

Když naše společnost vstupovala asi před sedmi lety na trh, dali jsme si cíl – hrát s chovateli fair play. Chtěli jsme vyrábět kvalitní krmivo, ale také pravdivě informovat o tom, co toto krmivo obsahuje. A nešlo jenom o to, co obsahuje, ale také kolik konkrétní složky obsahuje. V tom jsme se stali průkopníky na českém trhu.

Dovolím si říct, že za těch sedm let, kdy razíme tuto cestu, se nám částečně podařilo zkultivovat celý trh. Postupně i další výrobci začali odhalovat více o tom, kolik dané krmivo obsahuje konkrétních surovin.

Pro nás je standard uvádět detailně cca 80 – 90 % receptury. V dobách, když jsme začínali, bývalo běžné dozvědět se z obalu konkrétní obsah surovin na úrovni 10 – 15 %. Když měl někdo uvedeno 20 % surovin, byl hvězda.

Co znamenají informace o detailním složení pro chovatele?

Jde o dvě důležité věci, vysvětluje výživový specialista Ing. Jan Jirásek.

  • Prostřednictvím detailního složení chovatel za prvé získává informace, na základě kterých se může mnohem lépe rozhodovat při výběru krmiva.
  • Za druhé má jistotu, že kupuje stále stejné krmivo. Receptura s vyjádřeným procentním obsahem jednotlivým surovin je totiž daleko odolnější ke změnám složení než obecná receptura bez procentních údajů. U nejlevnějšího krmiva se v praxi běžně setkáváme s tím, že díky obecnému složení na obalu nenajdeme ve dvou pytlích totožné granule.

Příklad (vymyšlený model, nic konkrétního):

Tradiční postup

  • krmivo A: kuřecí moučka, kukuřice, drůbeží tuk, hrách, pšenice
  • krmivo B: kuřecí moučka, kukuřice, hrách, drůbeží tuk, pšenice

Výsledek laického hodnocení, porovnání krmiva – krmiva jsou stejná

Námi preferovaný postup

  • krmivo A: kuřecí moučka 32 %, kukuřice 20 %, drůbeží tuk 15 %, hrách 5 %, pšenice 5 %
  • krmivo B: kuřecí moučka 18 kukuřice 18 %, hrách 15 %, drůbeží tuk 15 %, pšenice 11 %

Výsledek laického hodnocení – mezi krmivy je rozdíl

 

Bílkoviny jako základ každého krmiva pro psa

Pes je masožravec a jako takový potřebuje ve stravě především maso. Maso je zdrojem vysoce hodnotných, stravitelných a využitelných bílkovin, potažmo esenciálních aminokyselin. Jenže ne všechny bílkoviny musejí pocházet z masa. Informace o podílu bílkovin na obalu krmiva není informací o tom, že pes dostane prostřednictvím stravy všechny potřebné živiny.

Protože rostlinné bílkoviny jsou levnější, v praxi v krmivu pro psa nahrazují bílkoviny živočišného původu. Rostlinné bílkoviny však pro psa nejsou zdaleka tak hodnotné jako bílkoviny živočišné.

Pokud jde řeč o složení krmiva, bílkoviny hrají hlavní roli. Jaký je názor odborníka na bílkoviny ve složení granulí pro psy?

Bílkoviny jsou stěžejním parametrem při výběru konkrétního krmiva, má to však háček.

Není až tak důležité absolutní množství bílkovin, jak se nás mnohdy některé značky snaží ohromit jejich vysokým obsahem, ale jejich biologická hodnota, tzn. obsah a vhodný poměr jednotlivých aminokyselin, tedy hlavně těch esenciálních.

A tady platí jednoduché pravidlo – pro psa jsou vždy biologicky hodnotnější živočišné bílkoviny než ty rostlinné.

Náš přístup v tomto směru je ten, že na čelní straně pytle s granulemi Nativia vždy uvádíme klíčovou informaci o podílu bílkovin živočišného původu. A dosahujeme poměrně vysokých hodnot, protože záměrně nepoužíváme žádné rostlinné bílkovinné náhražky.

REKLAMA

Hypoalergenní granule Nativia

Zelenina opravdu není maso…

V kontextu toho, co se děje okolo nás, mi přijde úsměvné, že jsou zákazníci schopni zavrhnout krmivo jen proto, že namísto kuřecí má v seznamu surovin uvedeno drůbeží maso, ale téměř nikdo se nezajímá o to, kolik rostlinných bílkovin do toho svého milovaného masožravce cpe.

A tak jsou dnes krmiva plná hrachu, čočky a další podobné „zeleniny“, jak jsou tyto suroviny záměrně nazývány, protože zelenina je přece pro psa dobře…

Máme psy krmit hrachem?

Tak zní název článku experta na výživu zvířat Ing. Jana Jiráska publikovaného na webu společnosti Nativia. V tomto článku upozorňuje na studie, které porovnávají vliv rostlinných a živočišných zdrojů bílkovin na celkový zdravotní stav a kondici psů.

Výživář uvádí například studii, kterou v roce 2014 prezentoval doktor Joseph J. Wakshlag. Ta prokázala, že druh bílkoviny v krmivu ovlivňuje tělesnou skladbu u dospělých a starých psů. V rámci studie byla psům podávána krmiva s různým poměrem kuřecího masa a kukuřičného glutenu. Následně byl analyzován podíl svaloviny a tukové tkáně. Měřily se i hladiny některých krevních a svalových proteinů.

Výsledkem studie bylo zjištění, že vyšší podíl rostlinné bílkoviny ve stravě zhoršuje celkový stav zvířete. Psi krmeni krmivem s vyšším obsahem kukuřičné bílkoviny na úkor kuřecího masa vykazovali snížené množství svalové hmoty, naopak zvýšené množství tělesného tuku a sníženou hladinu krevních proteinů. Jednoduše byli v horší kondici oproti psům krmeným masem.

REKLAMA

Hypoalergenní granule Nativia

Tags: bílkoviny, kondice psa, krmivo pro psa, výživář

 

Internetové zdroje: 

/1/ Jak vybrat kvalitní krmivo pro psa?MůjMazlík.cz [online]. Praha: BAV, spol. s r.o., 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.mujmazlik.cz/jak-vybrat-krmivo

/2/ 7 jednoduchých bodů, jak vybrat kvalitní granule. PsíMafie.cz [online]. Frýdek-Místek: VIGO trading, s. r. o., 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.psimafie.cz/blog/7-jednoduchych-bodu-jak-vybrat-kvalitni-granule/

/3/ Jak vybírat psí granule? Krmeni.cz [online]. Praha: TV PROBBE s.r.o., 20. srpna 2011 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://krmeni.cz/jak-vybirat-psi-granule

/4/ Jak vybrat granule pro psy CoVybrat.cz [online]. CoVybrat.cz, 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.covybrat.cz/nejlepsi-granule-psy/

/5/ Nejlepší granule pro psy 2019 – recenze, zkušenosti a návody. VšeProZvířátka.cz [online]. VšeProZvířátka.cz, 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://vse-pro-zviratka.cz/nejlepsi-granule-pro-psy/

/6/ Jak vybrat nejkvalitnější granule? Ptáme se odborníka Juko-krmiva.cz [online]. Slavkov u Brna: JUKO petfood s.r.o., 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.juko-krmiva.cz/jak-vybrat-nejkvalitnejsi-granule-ptame-se-odbornika-cl28.php

/7/ Test suchého krmiva pro psy 2016 dTest.cz [online]. Praha: dTest, o.p.s., 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.dtest.cz/clanek-5298/test-sucheho-krmiva-pro-psy-2016

/8/ Barrington, K. The best dog food you can buy. BusinessInsider.com [online]. BusinessInsider.com. 15. března 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.businessinsider.com/best-dog-food

/9/ How to Choose Healthy Dog Food. WikiHow.com [online]. WikiHow.com, 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.wikihow.com/Choose-Healthy-Dog-Food

/10/ Kerns, N. Whole Dog Journal’s Approved Dry Dog Food List. WholeDogJournal.com [online]. WholeDogJournal.com, 23. ledna 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.whole-dog-journal.com/food/whole-dog-journals-approved-dry-dog-food-list/

/11/ Douglas, T. The Best Dry Dog Food (Review) in 2019. MyPetNeedsThat.com [online]. MyPetNeedsThat.com, 19. července 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.mypetneedsthat.com/best-dry-dog-foods-guide/

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Nejsme eshop. 

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Jsme také autoři, redaktoři, tvůrci obsahu, správci a provozovatelé webu.

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Těší nás, že za námi stojí partneři, kteří nám v rámci spolupráce dávají veškerý prostor pro zachování autenticity a co nejkvalitnějšího obsahu. Za to jim děkujeme.

PES | GRANULE PRO PSA | ČESKÉ GRANULE | HYPOALERGENNÍ KRMIVO | NATIVIA | KOČKA

Pes a sport

Pes a sport

Není pochyb o tom, že pes se potřebuje hýbat. Existuje přitom nespočet způsobů, jak se hýbat. Širokou paletu nabízejí i psí sporty, jako je agility, canicros (běh se psem) či dogtrekking, tanec se psem, dogfrisbee, psí spřežení (mushing) a další zimní sporty (skijöring), sportovní kynologie aj. Jakýkoli pohyb, nemusí se ani nazývat jako psí sport,…

Granule pro psa

3 jednoduché triky, jak poznat kvalitní granule pro psa

Jste si opravdu jistí, že svému psovi dáváte vše, co potřebuje? Krmíte ho granulemi, které mu skutečně prospívají? Není náhodou, jenom čistě náhodou, možné, že jste podlehli reklamním trikům výrobců granulí, důmyslnému marketingu, atraktivnímu obalu či třeba prostě jen pestrým barvám? Zkuste si své granule otestovat, jen tak, pro jistotu. Je to snadné. Nemusíte granule…

Radka Křivánková

Radka Křivánková

Content Manager & redaktor at U KOCOURA DOMA
Mám ráda, když jsem obklopena těmi, které mám ráda. Jsou to mé kočky, tedy kocour a kočka, taky pes. Líbí se mi, když mám kolem sebe věci, které se mi líbí. Nabízím inspiraci pro šťastný domov, a spokojenost. Kdo jsem? Jsem obyvatel planety Země, obdivovatel přírody, nadšený chovatel, pěstitel, bylinkář nebo aromaterapeut. Jsem také redaktor, kreativec nebo stratég. Mojí profesí je Content marketing. Jednoduše tvořím obsah, nejenom na webu U KOCOURA DOMA.
Radka Křivánková