Skip to content →

Co obsahuje krmivo pro psa? Zeptali jsme se výživářského specialisty…

Pes, krmivo pro psa

Strava, vhodné krmivo hraje rozhodující roli v tom, jak je pes zdravý a vitální. Nevhodné krmivo může zvířeti uškodit. Každý chovatel chce pro svého psa jistě to nejlepší, a tak se snaží pro něho vybrat i to nejlepší krmivo. Jde převážně o granule pro psa.

Většina chovatelů chápe, že kvalitu granulí určuje především jejich složení. Jenže složení granulí je neurčité, v praxi jde o informaci, jejíž podoba závisí především na přístupu výrobce. Nakonec se na trhu setkáváme s tím, že většina granulí nemá nezajímavé složení. Většina z nich obsahuje zdánlivě stejné složky, nějakou podobu masa a vysoký podíl bílkovin. Jak si tedy mezi granulemi vybrat ty pravé? Jak poznat kvalitní granule pro psa?

Pod pokličku komerční psí výživy nás nechal nahlédnout výživářský specialista společnosti Nativia Ing. Jan Jirásek.

 

Složení granulí je ten nejdůležitější parametr při výběru

Jak ale krmiva hodnotit a porovnávat mezi sebou, když v tom povinně deklarovaném složení je to psané vždycky tak nějak stejně? Ptá se zkušený výživář – a také nabízí odpověď.

Když naše společnost vstupovala asi před sedmi lety na trh, dali jsme si cíl – hrát s chovateli fair play. Chtěli jsme vyrábět kvalitní krmivo, ale také pravdivě informovat o tom, co toto krmivo obsahuje. A nešlo jenom o to, co obsahuje, ale také kolik konkrétní složky obsahuje. V tom jsme se stali průkopníky na českém trhu.

Dovolím si říct, že za těch sedm let, kdy razíme tuto cestu, se nám částečně podařilo zkultivovat celý trh. Postupně i další výrobci začali odhalovat více o tom, kolik dané krmivo obsahuje konkrétních surovin.

Pro nás je standard uvádět detailně cca 80 – 90 % receptury. V dobách, když jsme začínali, bývalo běžné dozvědět se z obalu konkrétní obsah surovin na úrovni 10 – 15 %. Když měl někdo uvedeno 20 % surovin, byl hvězda.

Co znamenají informace o detailním složení pro chovatele?

Jde o dvě důležité věci, vysvětluje výživový specialista Ing. Jan Jirásek.

  • Prostřednictvím detailního složení chovatel za prvé získává informace, na základě kterých se může mnohem lépe rozhodovat při výběru krmiva.
  • Za druhé má jistotu, že kupuje stále stejné krmivo. Receptura s vyjádřeným procentním obsahem jednotlivým surovin je totiž daleko odolnější ke změnám složení než obecná receptura bez procentních údajů. U nejlevnějšího krmiva se v praxi běžně setkáváme s tím, že díky obecnému složení na obalu nenajdeme ve dvou pytlích totožné granule.

Příklad (vymyšlený model, nic konkrétního):

Tradiční postup

  • krmivo A: kuřecí moučka, kukuřice, drůbeží tuk, hrách, pšenice
  • krmivo B: kuřecí moučka, kukuřice, hrách, drůbeží tuk, pšenice

Výsledek laického hodnocení, porovnání krmiva – krmiva jsou stejná

Námi preferovaný postup

  • krmivo A: kuřecí moučka 32 %, kukuřice 20 %, drůbeží tuk 15 %, hrách 5 %, pšenice 5 %
  • krmivo B: kuřecí moučka 18 kukuřice 18 %, hrách 15 %, drůbeží tuk 15 %, pšenice 11 %

Výsledek laického hodnocení – mezi krmivy je rozdíl

Bílkoviny jako základ každého krmiva pro psa

Pes je masožravec a jako takový potřebuje ve stravě především maso. Maso je zdrojem vysoce hodnotných, stravitelných a využitelných bílkovin, potažmo esenciálních aminokyselin. Jenže ne všechny bílkoviny musejí pocházet z masa. Informace o podílu bílkovin na obalu krmiva není informací o tom, že pes dostane prostřednictvím stravy všechny potřebné živiny.

Protože rostlinné bílkoviny jsou levnější, v praxi v krmivu pro psa nahrazují bílkoviny živočišného původu. Rostlinné bílkoviny však pro psa nejsou zdaleka tak hodnotné jako bílkoviny živočišné.

Pokud jde řeč o složení krmiva, bílkoviny hrají hlavní roli. Jaký je názor odborníka na bílkoviny ve složení granulí pro psy?

Bílkoviny jsou stěžejním parametrem při výběru konkrétního krmiva, má to však háček.

Není až tak důležité absolutní množství bílkovin, jak se nás mnohdy některé značky snaží ohromit jejich vysokým obsahem, ale jejich biologická hodnota, tzn. obsah a vhodný poměr jednotlivých aminokyselin, tedy hlavně těch esenciálních.

A tady platí jednoduché pravidlo – pro psa jsou vždy biologicky hodnotnější živočišné bílkoviny než ty rostlinné.

Náš přístup v tomto směru je ten, že na čelní straně pytle s granulemi Nativia vždy uvádíme klíčovou informaci o podílu bílkovin živočišného původu. A dosahujeme poměrně vysokých hodnot, protože záměrně nepoužíváme žádné rostlinné bílkovinné náhražky.

reklama

Zelenina opravdu není maso…

V kontextu toho, co se děje okolo nás, mi přijde úsměvné, že jsou zákazníci schopni zavrhnout krmivo jen proto, že namísto kuřecí má v seznamu surovin uvedeno drůbeží maso, ale téměř nikdo se nezajímá o to, kolik rostlinných bílkovin do toho svého milovaného masožravce cpe.

A tak jsou dnes krmiva plná hrachu, čočky a další podobné „zeleniny“, jak jsou tyto suroviny záměrně nazývány, protože zelenina je přece pro psa dobře…

Máme psy krmit hrachem?

Tak zní název článku experta na výživu zvířat Ing. Jana Jiráska publikovaného na webu společnosti Nativia. V tomto článku upozorňuje na studie, které porovnávají vliv rostlinných a živočišných zdrojů bílkovin na celkový zdravotní stav a kondici psů.

Video: Přednáška Dr. Joseph Wakshlag – The Power of Nutrition and Rehabilitation for Dogs (síla výživy a rehabilitace u psů)

Výživář uvádí například studii, kterou v roce 2014 prezentoval doktor Joseph J. Wakshlag. Ta prokázala, že druh bílkoviny v krmivu ovlivňuje tělesnou skladbu u dospělých a starých psů. V rámci studie byla psům podávána krmiva s různým poměrem kuřecího masa a kukuřičného glutenu. Následně byl analyzován podíl svaloviny a tukové tkáně. Měřily se i hladiny některých krevních a svalových proteinů.

Výsledkem studie bylo zjištění, že vyšší podíl rostlinné bílkoviny ve stravě zhoršuje celkový stav zvířete. Psi krmeni krmivem s vyšším obsahem kukuřičné bílkoviny na úkor kuřecího masa vykazovali snížené množství svalové hmoty, naopak zvýšené množství tělesného tuku a sníženou hladinu krevních proteinů. Jednoduše byli v horší kondici oproti psům krmeným masem.

reklama

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 2x, ø5,00


Loading...

Radka K.

Radka K.

Panička at U KOCOURA DOMA
Mám ráda, když jsem obklopena těmi, které mám ráda. Jsou to mé kočky, tedy kocour a kočka, taky pes. Líbí se mi, když mám kolem sebe věci, které se mi líbí.
Nabízím inspiraci pro šťastný domov, spokojenost a osobní rozvoj. Sdílím své zážitky a postřehy ze života s chlupáči. Jsou má terapie proti stresu.
Kdo jsem? Jsem redaktor, kreativec, stratég. Mojí profesí je Content marketing. Jednoduše tvořím. Synergicky tvořím obsah, který má smysl nejen pro mě.
Radka K.

Zdroje: vlastní poznatky a zkušenosti, literatura, internetové zdroje, více...

Internetové zdroje a další informace: 

/1/ Jak vybrat kvalitní krmivo pro psa?MůjMazlík.cz [online]. Praha: BAV, spol. s r.o., 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.mujmazlik.cz/jak-vybrat-krmivo

/2/ 7 jednoduchých bodů, jak vybrat kvalitní granule. PsíMafie.cz [online]. Frýdek-Místek: VIGO trading, s. r. o., 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.psimafie.cz/blog/7-jednoduchych-bodu-jak-vybrat-kvalitni-granule/

/3/ Jak vybírat psí granule? Krmeni.cz [online]. Praha: TV PROBBE s.r.o., 20. srpna 2011 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://krmeni.cz/jak-vybirat-psi-granule

/4/ Jak vybrat granule pro psy CoVybrat.cz [online]. CoVybrat.cz, 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.covybrat.cz/nejlepsi-granule-psy/

/5/ Nejlepší granule pro psy 2019 – recenze, zkušenosti a návody. VšeProZvířátka.cz [online]. VšeProZvířátka.cz, 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://vse-pro-zviratka.cz/nejlepsi-granule-pro-psy/

/6/ Jak vybrat nejkvalitnější granule? Ptáme se odborníka Juko-krmiva.cz [online]. Slavkov u Brna: JUKO petfood s.r.o., 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.juko-krmiva.cz/jak-vybrat-nejkvalitnejsi-granule-ptame-se-odbornika-cl28.php

/7/ Test suchého krmiva pro psy 2016 dTest.cz [online]. Praha: dTest, o.p.s., 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.dtest.cz/clanek-5298/test-sucheho-krmiva-pro-psy-2016

/8/ Barrington, K. The best dog food you can buy. BusinessInsider.com [online]. BusinessInsider.com. 15. března 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.businessinsider.com/best-dog-food

/9/ How to Choose Healthy Dog Food. WikiHow.com [online]. WikiHow.com, 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.wikihow.com/Choose-Healthy-Dog-Food

/10/ Kerns, N. Whole Dog Journal’s Approved Dry Dog Food List. WholeDogJournal.com [online]. WholeDogJournal.com, 23. ledna 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.whole-dog-journal.com/food/whole-dog-journals-approved-dry-dog-food-list/

/11/ Douglas, T. The Best Dry Dog Food (Review) in 2019. MyPetNeedsThat.com [online]. MyPetNeedsThat.com, 19. července 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.mypetneedsthat.com/best-dry-dog-foods-guide/

Obrázky:

  • Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com, commons.wikipedia.org

Disclaimer: žádné informace na tomto webu nemají odborný charakter...

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče.

Náš web má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními. 

Nejsme eshop. Disclaimer

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Chceme se podělit o své poznatky, zkušenosti a zážitky ze života s chlupáči. Chceme sdílet svoji radost. Více…

Přinášíme mj. informace o tom Jak vybrat granule pro psa? Jak se v nich vyznat?

Naší smečce vládne černý kocour. Máme i kočičku a nechybí nám ani pes.

  • Černý kocour se svým sametově něžným kožíškem přímo vybízí k pohlazení. Jen si ho pohlaďte! Jen se podívejte do jeho magických očí a nechte všechny starosti zmizet.
  • Máme i kočičku. Je to potvora, ale hlavně je to radost!
  • Největší mazel sice vypadá jako pes baskervillský, ale jenom vypadá, opravdu. Náš pes, tedy fenka je doslova ten největší mazel.:-)

Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, vrnivou spokojenost a harmonii. Náš web U KOCOURA DOMA má být útočištěm pro všechny milovníky zvířat a přírody. Jsme tady pro všechny vyznavače šťastného domova, věčné hledače krásy, i pro ty, kterým voní bylinky nebo jim přirostla k srdci zahradaVíce o nás…

Buďte s námi v kontaktu na sítích:  Facebook instagram pinterest youtube 

Kontaktujte nás na emailu ukocouradoma/zavináč/seznam.cz anebo využijte kontaktní formulář.

Jsme otevřeni různým formám spolupráce.

© 2016 – 2019 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena.

Stojíme si za svým.

Aby tento web za něco stál.

Píšeme o tom, co se nás týká. Jsme osobní. Jsme chovatelé, ale nejsme odborníci. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odbornou pomoc, ať již lékařskou či veterinární v případě, že půjde o zvíře.

Nejsme eshop. Pouze doporučujeme, doporučujeme produkty, které známe, máme rádi a sami používáme. Naše tipy jsou skutečně naše tipy. Představujeme to, co se nám fakt líbí, nejenom na oko.

Affiliate Disclaimer

Když něco doporučujeme, tak to doporučujeme z vlastní vůle, nikoli proto, že nám za to někdo zaplatil.

Náš web má pouze informativní charakter, nejsme a netváříme se jako odborníci. Nemůžeme nahradit odbornou lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky. Nedáváme odborná ani obchodní doporučení. Tím však nevylučujeme partnerskou spolupráci.

Vyloučení odpovědnosti

www.ukocouradoma.cz slouží primárně jako osobní blog. Disclaimer

Jde o informační webové stránky pro širokou veřejnost s obsahem přizpůsobeným především srozumitelnosti a čitelnosti. Texty jsou vytvářeny s ohledem na přesnost a faktickou správnost, přesto autor/autoři ani provozovatel webu nenese odpovědnost za případnou škodu v důsledku nepřesných informací. Nenese a nemůže nést zodpovědnost ani za případnou škodu, která vznikla v souvislosti s užíváním webu a obsažených informací.

Tento web má pouze informační charakter. Informace si nekladou za cíl a v žádném případě nenahrazují konzultaci u odborníka. V případě konkrétních zdravotních potíží vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.

Cookies a GDPR

Věnujeme pozornost GDPR a ochraně osobních údajů tak, jak nejlépe to umíme. Využíváme soubory cookie a další technologie, které nám pomáhají vytvářet tento web tak, aby svým návštěvníkům nabízel co možná nejlepší obsah. Používáním webu vyjadřujete souhlas s podmínkami použití webu, principy ochrany osobních údajů a zásadami cookies.

NĚCO PRO PANIČKY A PÁNÍČKY

Udělejte něco pro spokojenost svých mazlíčků, dopřejte jim spokojené paničky a páníčky. Inspirujte se u chlupáčů, radujte se ze života, relaxujte, nedejte šanci stresu.

Published in All