Bylinkování

Tvrdá voda a její paradox: Lidem prospívá, domácnosti škodí

Tvrdá voda je voda s vysokým obsahem minerálů, nejčastěji jde o ionty vápníku a hořčíku. Jednoduše je to podzemní voda ve své přirozené podobě, voda na pití, která organismu dodává i cenné minerální prvky. Vedle vápníku a hořčíku může tvrdá voda obsahovat také železo a další látky anorganické i organické povahy. Ty pochopitelně ovlivňují kvalitu …

Tvrdá voda a její paradox: Lidem prospívá, domácnosti škodí Pokračovat ve čtení »

Bylinkování: Levandule, šalvěj nebo rozmarýn jako přírodní osvěžovače vzduchu

Příroda si to zařídila prakticky. Tam, kde to voní, se člověk cítí dobře. Bylinky a další přírodní ingredience můžeme snadno využít k tomu, abychom kdekoliv zajistili příjemnou atmosféru. Vhod přijdou zejména doma, kde by příjemně mělo být vždy, ať se venku děje cokoliv. Existuje nespočet způsobů, jak doma vytvořit zázemí klidu a pohody. Bylinkování má …

Bylinkování: Levandule, šalvěj nebo rozmarýn jako přírodní osvěžovače vzduchu Pokračovat ve čtení »

Brahmi – posilující bylinka na nervy, paměť a koncentraci

Brahmi – zázrak ajurvédské medicíny pochází z rostliny, která se bez potíží dá pěstovat i doma. A tak U kocoura doma tuto vděčnou rostlinku, která si libuje ve vodě a skutečně roste jako z vody, pěstujeme. Botanicky je to bakopa drobnolistá (bacopa monnieri, bacopa monniei, gratiola monnieria). Je to blízká příbuzná známější okrasné rostlině s …

Brahmi – posilující bylinka na nervy, paměť a koncentraci Pokračovat ve čtení »

Saturejka – posilující bylinka s vůní slunečních paprsků

Saturejka je léčivá bylina, která se využívá i jako koření. Jako čubra je známá v pokrmech balkánské kuchyně, ale najdeme ji, například jako součást provensálského koření i v kuchyni Středomoří. Právě tam je rostlina doma. Pod pojmem saturejka najdeme hned tři desítky druhů z čeledi hluchavkovitých. U nás se pěstuje většinou jednoletka saturejka zahradní nebo …

Saturejka – posilující bylinka s vůní slunečních paprsků Pokračovat ve čtení »

Agastache – nevšední bylinka s nevšední vůní lékořice

Agastache je bylinka z čeledi hluchavkovitých, která pochází převážně ze Severní Ameriky a Mexika. Je to dekorativní rostlina s modrofialovými květy a zajímavou vůní připomínající lékořici, anýz a mátu. Už dle svého názvu je obdivuhodná, tak se totiž do češtiny překládá slovo „agathos“. Květy agastache ozdobí každý trvalkový záhon, také proto, že přitahují včely a …

Agastache – nevšední bylinka s nevšední vůní lékořice Pokračovat ve čtení »

Mateřídouška – jemná kráska se silnou vůní proti stresu

Mateřídouška je suchomilnou rostlinou z čeledi hluchavkovitých, resp. pod pojmem mateřídouška se rozumí celý rod rostlin. I v Česku voní na suchých mezích, loukách a stráních, ale zdobí i zahrady jako skalnička nebo půdokryvná rostlina. Drobná, nadmíru voňavá rostlinka nabízí romantickou krásu, ale i silně posilující léčivé účinky a kulinářské využití. Je známá i jako …

Mateřídouška – jemná kráska se silnou vůní proti stresu Pokračovat ve čtení »

Santolína – svatá bylinka s vůní Středomoří

Santolína (česky také svatolina, svatá bylina) patří mezi středomořské bylinky s úžasnou vůní a kouzelným vzhledem. Je doma zejména v Dalmácii. Zdobí zde prosluněné skalnaté svahy. Santolína má ráda teplo a slunce, které také připomíná barvou svých květů. Přesto se dá relativně snadno pěstovat i v našich podmínkách. Na pěstování je nenáročná, bude dělat radost …

Santolína – svatá bylinka s vůní Středomoří Pokračovat ve čtení »

Popenec – bylinka ze zahrady i z louky, fialová kráska i užitečná léčivka

Fialová záplava kvítku budí otázku: Co že je tohle za bylinku? Přestože je popenec obecný v Česku k vidění téměř na každém kroku, lidé ho často neumí pojmenovat a už vůbec ne využít. Popenec poslouží jako okrasná půdokryvná rostlina, která bude vděčně růst na každé zahradě, dokonce i v květináči nebo v truhlíku. Navíc jde …

Popenec – bylinka ze zahrady i z louky, fialová kráska i užitečná léčivka Pokračovat ve čtení »

Sedmikráska chudobka – sedm krás i léčivých účinků

Říká se jí také husí kvítko, hladověnka, matečník nebo zapomenutka. Byla by však škoda na sedmikrásku zapomenout. Přestože se lidově označuje také jako letní krása, na rozdíl od mnoha jiných bylinek kvete téměř pořád. Právě zjara obsahuje nejvíce účinných látek. Jako jedlé květy zpestří sedmikrásky jarní jídelníček, ale umí toho ještě víc. Mj. pomůžou proti …

Sedmikráska chudobka – sedm krás i léčivých účinků Pokračovat ve čtení »

Majoránka: babiččina bylinka, která se vždy hodí

Majoránka je jednou z těch bylinek, bez kterých by česká kuchyně nebyla českou kuchyní. A přestože je typická česká kuchyně spíše nezdravá, s majoránkou je to naopak. Majoránka udělá pokrmy nejenom voňavější a chutnější, ale také stravitelnější. Dodá jim své léčivé účinky, které nabízí. Majoránka je totiž víc než jen koření nebo aromatická rostlinka, je …

Majoránka: babiččina bylinka, která se vždy hodí Pokračovat ve čtení »