Skip to content →

Sedmikráska chudobka – sedm krás i léčivých účinků

Říká se jí také husí kvítko, hladověnka, matečník nebo zapomenutka. Byla by však škoda na sedmikrásku zapomenout. Přestože se lidově označuje také jako letní krása, na rozdíl od mnoha jiných bylinek kvete téměř pořád. Právě zjara obsahuje nejvíce účinných látek. Jako jedlé květy zpestří sedmikrásky jarní jídelníček, ale umí toho ještě víc. Mj. pomůžou proti jarní únavě.

Sedmikráska, stokrása roste téměř všude, zahrada u kocoura není výjimkou. Její romantické kvítky jsou však více než jenom ozdobou trávníku. Spojují se s božstvy, nesou ochranné a léčivé vlastnosti. Stačí si prostě jenom utrhnout.

Sedmikráska na zahradě

Sedmikráska chudobka, také sedmikráska obecná (lat. Bellis perennis) je vytrvalá rostlinka z čeledi hvězdnicovitých (asteraceae). Je jediným českým druhem rodu sedmikráska.

Je to nízká rostlina, která nedorůstá výše než 10 cm. Má sytě zelené listy uspořádané v přízemní růžici, ze které vyrůstá bezlistý jednoúborový květní stvol. Sedmikráska je charakteristická svými květy se žlutým středem a bílými a ž narůžovělými okvětními lístky. Květ sedmikrásky se otáčí za Sluncem podobně jako slunečnice. Plodem je nažka.

Sedmikráska bohatě roste po celé Evropě, ale také v Americe, Austrálii a na Novém Zélandu. Najdeme ji v travních společenstvech. Je odolná vůči mrazu. Potřebuje však dostatek slunečního záření. Sbírat se dá téměř po celý rok.

Léčivé účinky sedmikrásky

V lidovém léčitelství se využívají listy a především květy sedmikrásky, které jsou zdrojem řady minerálních látek. Obsahují také hořčiny, třísloviny, sliz, flavonoidy (apigein), organické kyseliny nebo inulin.

  • Sedmikráska působí protizánětlivě a hojivě.
  • Povzbuzuje, působí proti jarní únavě.
  • Pomáhá při potížích močových cest a ledvin.
  • Je prospěšná při kašli a zahlenění dýchacích cest.
  • Podporuje činnost jater a žlučníku, čistí krev, odvodňuje.
  • Ulevuje při zažívacích potížích.
  • Zevně hojí nejrůznější kožní potíže.

Využití sedmikrásky

Sedmikráska patří mezi jedlé květy, které skvěle zapadnou do jarní kuchyně.

Svou krásou a nahořklou oříškovou chutí pestří nejrůznější zeleninové saláty, například v kombinaci s dalšími jarními bylinkami jako je jitrocel, smetanka, fialka, hluchavka, listy jabloně, jahodník, řebříček, šťovík, také řeřicha, špenát, zelená petrželka, listy ředkviček mladé kopřivy aj. (recept na pestrý jarní salát tady).

V lidovém léčitelství má sedmikráska podobu čajového nálevu, odvaru (z čerstvých i sušených květů nebo i listů), případně sirupu, tinktury aj.

Čaj ze sedmikrásky – recept

Šálkem vroucí vody přelijeme asi lžičku květů sedmikrásky (čerstvých nebo sušených). Necháme luhovat asi 10 min. a pak popíjíme. Šálek čaje si dáváme 3 – 4x denně. Pomůže proti jarní únavě, ale také jako součást očistné kúry. Ulevuje i při bolestivé menstruaci.

Čaj ze sedmikrásky se dá pít teplý, vlažný i studený. Pokud má působit proti nachlazení a pomáhat s odkašláním, doporučuje se k sedmikrásce přidat jitrocel, šalvěj nebo podběl – viz video recept.

Sirup ze sedmikrásky – recept

Připravíme si hrst květů sedmikrásky, které zalijeme půl litrem vroucí vody a necháme odstát asi 12 hodin. Poté scedíme, výluh přecedíme přes plátno a až do zhoustnutí vaříme s půl kilogramem cukru (nejlépe třtinového).

Sirup ze sedmikrásky se podává při kašli a nachlazení, lžička 2 – 3x denně.

Vnější využití sedmikrásky

Vně se využívá jako přísada do koupele, také obklad na špatně se hojící rány nebo jako kloktadlo při zánětech hrdla a dásní. Proti aftům se dají žvýkat celé listy sedmikrásky. Nálev ze sedmikrásky lze využít jako oční koupel při zánětech očí.

Sedmikráska v legendách

Již dle svého názvu je sedmikráska krásná. Také její latinský název pochází ze slova „bellus“ – „hezký“. Odkazuje se na luční nymfu Belidis, která chtěla uniknout milostným choutkám římského boha ročních období Vermuna, a tak se proměnila v něžný kvítek.

Sedmikrásku najdeme i mnoha bájích a legendách, je zasvěcena bohyním Venuši a Afroditě. Keltové v sedmikrásce viděli rostlinu boha slunce a světla, kterému říkali Belenos. Údajně to byla právě sedmikráska, která vyrostla na místě, kam dopadly slzy Panny Marie, kdy její rodina prchala do Egypta.

V angličtině sedmikrásce říkají „daisy“, slovo pochází z anglosaštiny a dá se přeložit jako „oko dne“, odkazuje na rozevírání květů se svítáním a jejich zavíráním se soumrakem. Je to květina symbolizující čistotu a nevinnost. Do zahrady přináší jemnou krásu, ale také ochrannou moc, údajně chrání před blesky. Je to také léčivá bylinka, která se využívá v lidovém léčitelství, a to na celou řadu neduhů.

Chcete více bylinek?

V sekci bylinky najdete mj. majoránkukozlík, řeřichu, brahmihoubovou bylinurýmovník nebo šantu kočičí.

Ještě více bylinek?

Mnoho užitečných rad, návodů, informací a inspirace najdete v knihách:

Léčivá zahrada

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 1x, ø5,00

Loading...


ZDROJE a další informace: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sedmikr%C3%A1ska_chudobka,    http://www.rozhlas.cz/ostrava/lekarna/_zprava/sedmikraska-obecna–98626http://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/66-husi-kvitko-sedmikraska-chudobka-vliv-lecive-ucinky-na-zdravi-sberhttps://www.ireceptar.cz/specialy/lecive-rostliny/sedmikraska-pro-zdravi-i-krasu/

© 2016 – 2018 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. Kontakt

sdileni3

Published in All Dům & zahrada Naše doma