Popenec – bylinka ze zahrady i z louky, fialová kráska i užitečná léčivka

PopenecFialová záplava kvítku budí otázku: Co že je tohle za bylinku? Přestože je popenec obecný v Česku k vidění téměř na každém kroku, lidé ho často neumí pojmenovat a už vůbec ne využít.

Popenec poslouží jako okrasná půdokryvná rostlina, která bude vděčně růst na každé zahradě, dokonce i v květináči nebo v truhlíku. Navíc jde o léčivou bylinku, kterou můžete zužitkovat i jako zdravé zelené koření nebo listovou zeleninu.

O co jde a jak popenec vypadá? Jak poznat popenec?

Popenec obecný, dříve nazývaný také popenec břečťanovitý (glechoma hederacea) bývá mezi prvními lučními bylinkami, které zkrášlují nejednu louku, mez nebo zahradu. Začíná se objevovat už počátkem března. Na rozdíl od jiných jeho fialové květy září ze zelené trávy až do léta. Bylinkáři ho znají jako rostlinku, která startuje sezónu sběru léčivých bylinek, ačkoliv se popenec dá sbírat i několik měsíců. Pro léčivé účely se většinou sbírá se celá kvetoucí nať. V kuchyni se uplatní již mladé lístky (jde také o jednu z prvních divokých jarních bylinek) anebo listy po odkvětu.

Popenec obecný, lidově označovaný také jako popenec břečťanovitý, pupenec, poponek, oponka, kadeřník, kundrlátek, kondrábek, kondelík, zádušník nebo zemní břečťan, je téměř nezaměnitelný. Výškou a barevně ho připomíná snad jen zběhovec nebo rozrazil, obě bylinky jsou také jedlé.

Popenec je mírně poléhavou trvalkou s výškou od 10 do 40 cm. Patří do čeledi hluchavkovitých. Zářivé trubkovité pyskaté květy sytě modro fialové barvy také vzhledem připomínají známější hluchavku, ale barvou jim nekonkuruje téměř žádná rostlina.

Přidáme-li k nezvykle zabarveným květům drobný broubkovaný list okrouhlého, ledvinovitého až srdčitého tvaru a poléhavou, částečně plazivou až vystoupavou, dutou hranatou lodyhu, nedá se nepoznat.

Potíž může způsobit během léta po odkvětu, kdy se nedá identifikovat svými fialovými květy, a listy nabývají na velikosti. I v této době se však dá popenec sbírat – jeho listy poslouží jako aromatická listová zelenina.

Popenec břečťanolistý

Popenec obecný je jedním ze dvou nejčastějších zástupců druhu popenec u nás, je k vidění od nížin až po horské oblasti. Druhý je popenec chlupatý, který je typický osrstěnou vzpřímenou lodyhou a ostře hořkou chutí, proto je jeho léčivé a kulinářské využití podstatně menší.

Jaké jsou léčivé účinky popence?

  • Popenec pomáhá při respiračních potížích, je vhodný zejména na kašel, astma a dušnost. Odhleňuje.
  • Je prospěšný při onemocnění močových cest a močového měchýře.
  • Při delším užívání má rozpouštět močové kameny, písek v ledvinách, ale i žlučové kameny.
    Příznivě ovlivňuje detoxikaci organismu, vylučování, ale také žlučník a zažívání. Podporuje chuť k jídlu, pomáhá proti nadýmání.
  • Pomáhá při chudokrevnosti a avitaminóze. Je zdrojem cenných vitamínů, zejména provitamínu A a vitamínu C. Obsahuje také až 7 % tříslovin, hořčiny, pryskyřice, organické kyseliny, silice a minerální látky, zejména draselné soli.
  • Působí hojivě, má svíravé, protizánětlivé a dezinfekční účinky.

Čaj z popence má být prospěšný i dětem, které trápí pomočování. Jeho výhoda je, že je naprosto neškodný a na rozdíl od jiných bylinek se hodí i pro děti a seniory. Nemá nežádoucí účinky.

Má i vnější využití – jako silný čaj pomáhá hojit nejrůznější kožní neduhy, vyrážky, ekzémy a špatně se hojící rány.

Léčebné využití popence

V lidovém léčitelství se popenec nejčastěji využívá v podobě čaje, resp. čajové směsi při respiračních nebo urologických potížích (v kombinaci s yzopem, šalvějí, jitrocelem nebo květy černého bezu).

Čaj z popence – recept

Čaj z popence se připraví jednoduše: asi 2 lžičky čerstvé nati (1 lžičku nati sušené) zalijeme vroucí vodou do šálku (250 ml), necháme zakrytý luhovat asi 15 minut a slijeme. Silnější čaj připravíme jako odvar, kdy popenec přivedeme ve vodě k varu a vaříme několik málo minut, až poté luhujeme.

Popencový čaj poslouží i jako kloktadlo při bolestech v krku, také jako hojivý obklad nebo základ koupele pro krásnou pokožku.

Sirup z popence a cukru – recept

Popencový sirup přijde vhod při chřipce a nachlazení – buď přímo na lžičku anebo k doslazení čaje. Skvěle odhleňuje. Podobně poslouží i popencový med.

Na popencový sirup si vystačíme s kvetoucí natí bylinky a třtinovým (případně klasickým bílým) cukrem. Pro lepší chuť můžeme přidat i citron.

Příprava receptu

Na 2 hrsti popencové nati bude třeba 0,5 kg cukru, 0,5 l vody a citron.

Nejdříve nať důkladně opláchneme vodou, nasekáme na drobno a přelijeme vroucí vodou. Přidáme kolečka loupaného citrónu (v případě BIO citronu můžeme i se slupkou). Necháme luhovat 1 – 2 dny, poté slijeme.

Popencový nálev pak vaříme spolu s cukrem, aby se cukr dokonale rozpustil (před bodem stáhneme). Ještě horký sirup lijeme do uzavíratelných skleniček, uzavřeme víčko a necháme zchladnout dnem vzhůru. Uchováváme v chladu a temnu.

Kulinářské využití popence

Jemnou bylinnou vůni a kořenitou chuť připomínající šalvěj nebo bazalku můžete využít i v kuchyni. Popenec ochutí bylinkové máslo, stejně jako tvarohové i jiné pomazánky. V teplé kuchyni se kombinuje s vejci (míchaná vejce, vaječná omeleta s popencem – recept tu). Hodí se i do nádivky, sekané nebo bramborového salátu. Zpestří i klasické vařené brambory jako zelené sypání.

Zelené lístky lze využít jako listovou zeleninu, například při přípravě zeleninových salátů nebo zelených smoothies. Bude chutnat v kombinaci s pažitkou, zelenou petrželkou, saturejkou, estragonem nebo koriandrem. S divokých bylin se dá kombinovat například s kopřivou, řebříčkem nebo sedmikráskou.

Popenec na zahradě, v truhlíku či květináči

Popenec se kvůli své houževnatosti a rychle se rozrůstajícím oddenkům může označovat jako plevel. Na druhé straně lze tuto houževnatost využít při pěstování. Daří se mu téměř kdekoliv a kdekoliv se také pozoruhodně rozrůstá, pokud bude mít prostor. Uplatní se například jako nenáročná, rychle rostoucí půdokryvná rostlina. Řezem (stříháním) se dá udržovat v přitažlivém tvaru.

Zdobit může nejenom zahradu, ale i okenní parapety. I v zimě může být v květináči na okně zeleným kořením a ingrediencí zdravé kuchyně.

K dispozici je nyní i ve šlechtěné podobě, v zahradnictví lze narazit například na převislé odrůdy nebo odrůdy s panašovanými listy.

Chcete více bylinek?

V sekci bylinkování najdete mj. sedmikráskumajoránkukozlík, řeřichu, brahmihoubovou bylinu, saturejku, svatolínurýmovník nebo šantu kočičí. Ještě více bylinek? Mnoho užitečných rad, návodů, informací a inspirace na vás čeká v knihách o bylinkách a herbářích:

4/5 - (5 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *