Skip to content →

Popenec – bylinka ze zahrady i z louky, fialová kráska i užitečná léčivka

Fialová záplava kvítku budí otázku: Co že je tohle za bylinku? Přestože je popenec obecný v Česku k vidění téměř na každém kroku, lidé ho často neumí pojmenovat a už vůbec ne využít.

Popenec poslouží jako okrasná půdokryvná rostlina, která bude vděčně růst na každé zahradě, dokonce i v květináči nebo v truhlíku. Navíc jde o léčivou bylinku, kterou můžete zužitkovat i jako zdravé zelené koření nebo listovou zeleninu.

Popenec obecný

O co jde a jak popenec vypadá? Jak poznat popenec?

Popenec obecný, dříve nazývaný také popenec břečťanovitý (glechoma hederacea) bývá mezi prvními lučními bylinkami, které zkrášlují nejednu louku, mez nebo zahradu. Začíná se objevovat už počátkem března. Na rozdíl od jiných jeho fialové květy září ze zelené trávy až do léta. Bylinkáři ho znají jako rostlinku, která startuje sezónu sběru léčivých bylinek, ačkoliv se popenec dá sbírat i několik měsíců. Pro léčivé účely se většinou sbírá se celá kvetoucí nať. V kuchyni se uplatní již mladé lístky (jde také o jednu z prvních divokých jarních bylinek) anebo listy po odkvětu.

Popenec obecný, lidově označovaný také jako popenec břečťanovitý, pupenec, poponek, oponka, kadeřník, kundrlátek, kondrábek, kondelík, zádušník nebo zemní břečťan, je téměř nezaměnitelný. Výškou a barevně ho připomíná snad jen zběhovec nebo rozrazil, obě bylinky jsou také jedlé.

Popenec je mírně poléhavou trvalkou s výškou od 10 do 40 cm. Patří do čeledi hluchavkovitých. Zářivé trubkovité pyskaté květy sytě modro fialové barvy také vzhledem připomínají známější hluchavku, ale barvou jim nekonkuruje téměř žádná rostlina.

Přidáme-li k nezvykle zabarveným květům drobný broubkovaný list okrouhlého, ledvinovitého až srdčitého tvaru a poléhavou, částečně plazivou až vystoupavou, dutou hranatou lodyhu, nedá se nepoznat.

Potíž může způsobit během léta po odkvětu, kdy se nedá identifikovat svými fialovými květy, a listy nabývají na velikosti. I v této době se však dá popenec sbírat – jeho listy poslouží jako aromatická listová zelenina.

Popenec obecný je jedním ze dvou nejčastějších zástupců druhu popenec u nás, je k vidění od nížin až po horské oblasti. Druhý je popenec chlupatý, který je typický osrstěnou vzpřímenou lodyhou a ostře hořkou chutí, proto je jeho léčivé a kulinářské využití podstatně menší.

Jaké jsou léčivé účinky popence?

  • Popenec pomáhá při respiračních potížích, je vhodný zejména na kašel, astma a dušnost. Odhleňuje.
  • Je prospěšný při onemocnění močových cest a močového měchýře.
  • Při delším užívání má rozpouštět močové kameny, písek v ledvinách, ale i žlučové kameny.
    Příznivě ovlivňuje detoxikaci organismu, vylučování, ale také žlučník a zažívání. Podporuje chuť k jídlu, pomáhá proti nadýmání.
  • Pomáhá při chudokrevnosti a avitaminóze. Je zdrojem cenných vitamínů, zejména provitamínu A a vitamínu C. Obsahuje také až 7 % tříslovin, hořčiny, pryskyřice, organické kyseliny, silice a minerální látky, zejména draselné soli.
  • Působí hojivě, má svíravé, protizánětlivé a dezinfekční účinky.

Čaj z popence má být prospěšný i dětem, které trápí pomočování. Jeho výhoda je, že je naprosto neškodný a na rozdíl od jiných bylinek se hodí i pro děti a seniory. Nemá nežádoucí účinky.

Má i vnější využití – jako silný čaj pomáhá hojit nejrůznější kožní neduhy, vyrážky, ekzémy a špatně se hojící rány.

Léčebné využití popence

V lidovém léčitelství se popenec nejčastěji využívá v podobě čaje, resp. čajové směsi při respiračních nebo urologických potížích (v kombinaci s yzopem, šalvějí, jitrocelem nebo květy černého bezu).

Čaj z popence – recept

Čaj z popence se připraví jednoduše: asi 2 lžičky čerstvé nati (1 lžičku nati sušené) zalijeme vroucí vodou do šálku (250 ml), necháme zakrytý luhovat asi 15 minut a slijeme. Silnější čaj připravíme jako odvar, kdy popenec přivedeme ve vodě k varu a vaříme několik málo minut, až poté luhujeme.

Popencový čaj poslouží i jako kloktadlo při bolestech v krku, také jako hojivý obklad nebo základ koupele pro krásnou pokožku.

Sirup z popence a cukru – recept

Popencový sirup přijde vhod při chřipce a nachlazení – buď přímo na lžičku anebo k doslazení čaje. Skvěle odhleňuje. Podobně poslouží i popencový med.

Na popencový sirup si vystačíme s kvetoucí natí bylinky a třtinovým (případně klasickým bílým) cukrem. Pro lepší chuť můžeme přidat i citron.

Příprava receptu

Na 2 hrsti popencové nati bude třeba 0,5 kg cukru, 0,5 l vody a citron.

Nejdříve nať důkladně opláchneme vodou, nasekáme na drobno a přelijeme vroucí vodou. Přidáme kolečka loupaného citrónu (v případě BIO citronu můžeme i se slupkou). Necháme luhovat 1 – 2 dny, poté slijeme.

Popencový nálev pak vaříme spolu s cukrem, aby se cukr dokonale rozpustil (před bodem stáhneme). Ještě horký sirup lijeme do uzavíratelných skleniček, uzavřeme víčko a necháme zchladnout dnem vzhůru. Uchováváme v chladu a temnu.

Kulinářské využití popence

Jemnou bylinnou vůni a kořenitou chuť připomínající šalvěj nebo bazalku můžete využít i v kuchyni. Popenec ochutí bylinkové máslo, stejně jako tvarohové i jiné pomazánky. V teplé kuchyni se kombinuje s vejci (míchaná vejce, vaječná omeleta s popencem – recept tu). Hodí se i do nádivky, sekané nebo bramborového salátu. Zpestří i klasické vařené brambory jako zelené sypání.

Zelené lístky lze využít jako listovou zeleninu, například při přípravě zeleninových salátů nebo zelených smoothies. Bude chutnat v kombinaci s pažitkou, zelenou petrželkou, saturejkou, estragonem nebo koriandrem. S divokých bylin se dá kombinovat například s kopřivou, řebříčkem nebo sedmikráskou.

Popenec na zahradě, v truhlíku či květináči

Popenec se kvůli své houževnatosti a rychle se rozrůstajícím oddenkům může označovat jako plevel. Na druhé straně lze tuto houževnatost využít při pěstování. Daří se mu téměř kdekoliv a kdekoliv se také pozoruhodně rozrůstá, pokud bude mít prostor. Uplatní se například jako nenáročná, rychle rostoucí půdokryvná rostlina. Řezem (stříháním) se dá udržovat v přitažlivém tvaru.

Zdobit může nejenom zahradu, ale i okenní parapety. I v zimě může být v květináči na okně zeleným kořením a ingrediencí zdravé kuchyně.

K dispozici je nyní i ve šlechtěné podobě, v zahradnictví lze narazit například na převislé odrůdy nebo odrůdy s panašovanými listy.

Chcete více bylinek?

V sekci bylinkování najdete mj. sedmikráskumajoránkukozlík, řeřichu, brahmihoubovou bylinu, saturejku, svatolínurýmovník nebo šantu kočičí. Ještě více bylinek? Mnoho užitečných rad, návodů, informací a inspirace na vás čeká v knihách o bylinkách a herbářích:

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 2x, ø5,00


Loading...

Kocour Doma

Sdílíme kočičí, ale také psí a člověčí zážitky. Přáli bychom si, aby vám přinesly radost stejně tak, jako ji přinesly nám. Naše společné chvilky nás naplňují vrnivou, příjemnou a hebkou spokojeností. Třeba budou i pro vás malou inspirací k životu jako v bavlnce.

Upozornění: žádné informace na tomto webu nemají odborný charakter...

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče.

Náš web má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel.

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními. 

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Chceme se podělit o své poznatky, zkušenosti a zážitky ze života s chlupáči. Chceme sdílet svoji radost. Více…

Hledáme inspiraci pro dům i zahradu, pro zdravé bydlení, vyznáváme domov bez chemie a pěstování bez chemie. Zajímá nás permakultura, BIO zahrada a užitečné vlastnosti rostlin. Fandíme bylinkování. Zajímají nás bylinky, zahradní i divoké bylinky, například: agastachebrahmikozlíkmajoránkapopenecsaturejkasantolínasedmikráska, šalvěj ananasovášanta kočičírýmovníkřeřicha. Nezapomínáme ani na koření, naše oblíbené je zlaté koření – kurkuma, na mozek a pevné nervy. A nejenom to!

#zahradaukocoura #ovocnestromy #bobule #bylinky #zdravebydleni

Naší smečce vládne černý kocour. Máme i kočičku a nechybí nám ani pes.

  • Černý kocour se svým sametově něžným kožíškem přímo vybízí k pohlazení. Jen si ho pohlaďte! Jen se podívejte do jeho magických očí a nechte všechny starosti zmizet.
  • Máme i kočičku. Je to potvora, ale hlavně je to radost!
  • Největší mazel sice vypadá jako pes baskervillský, ale jenom vypadá, opravdu. Náš pes, tedy fenka je doslova ten největší mazel.:-)

Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, vrnivou spokojenost a harmonii. Náš web U KOCOURA DOMA má být útočištěm pro všechny milovníky zvířat a přírody. Jsme tady pro všechny vyznavače šťastného domova, věčné hledače krásy, i pro ty, kterým voní bylinky nebo jim přirostla k srdci zahradaVíce o nás…

Buďte s námi v kontaktu na sítích:  Facebook instagram pinterest youtube 

Kontaktujte nás na emailu ukocouradoma/zavináč/seznam.cz anebo využijte kontaktní formulář.

Jsme otevřeni různým formám spolupráce.

© 2016 – 2019 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena.

reklama

Stojíme si za svým.

Aby tento web za něco stál.

Píšeme o tom, co se nás týká. Jsme osobní. Jsme chovatelé, ale nejsme odborníci. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odbornou pomoc, ať již lékařskou či veterinární v případě, že půjde o zvíře.

Nejsme eshop. Pouze doporučujeme, doporučujeme produkty, které známe, máme rádi a sami používáme. Naše tipy jsou skutečně naše tipy. Představujeme to, co se nám fakt líbí, nejenom na oko.

Affiliate Disclaimer

Když něco doporučujeme, tak to doporučujeme z vlastní vůle, nikoli proto, že nám za to někdo zaplatil.

Náš web má pouze informativní charakter, nejsme a netváříme se jako odborníci. Nemůžeme nahradit odbornou lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky. Nedáváme odborná ani obchodní doporučení. Tím však nevylučujeme partnerskou spolupráci.

Vyloučení odpovědnosti

www.ukocouradoma.cz slouží primárně jako osobní blog.

Jde o informační webové stránky pro širokou veřejnost s obsahem přizpůsobeným především srozumitelnosti a čitelnosti. Texty jsou vytvářeny s ohledem na přesnost a faktickou správnost, přesto autor ani provozovatel webu nenese odpovědnost za případnou škodu v důsledku nepřesných informací. Nenese a nemůže nést zodpovědnost ani za případnou škodu, která vznikla v souvislosti s užíváním webu a obsažených informací.

Tento web má pouze informační charakter. Informace si nekladou za cíl a v žádném případě nenahrazují konzultaci u odborníka. V případě konkrétních zdravotních potíží vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.

Tímto vylučujeme zodpovědnost i za trvalost obsahu tohoto webu. Veškeré informace mohou být kdykoliv pozměněny nebo zcela odstraněny. Neneseme zodpovědnost ani za případné výpadky webu.

Všechna autorská práva vyhrazena. Veškerý obsah je autorským dílem a jako takový je chráněný autorským zákonem.

Tyto webové stránky mohou obsahovat odkazy na jiné webové stránky. Za externí stránky rozhodně nepřebíráme odpovědnost, neodpovídáme za případné škody vzniklé s jejich obsahem či provozováním. Přístup na jiné webové stránky a využití jejich obsahu je na vlastní riziko internetového uživatele.

NĚCO PRO PANIČKY A PÁNÍČKY

Udělejte něco pro spokojenost svých mazlíčků, dopřejte jim spokojené paničky a páníčky. Inspirujte se u chlupáčů, radujte se ze života, relaxujte, nedejte šanci stresu.

Published in All Bylinkování Divoké bylinky Dům & zahrada