Majoránka: babiččina bylinka, která se vždy hodí

Majoránka - bylinka v kuchyniMajoránka je jednou z těch bylinek, bez kterých by česká kuchyně nebyla českou kuchyní. A přestože je typická česká kuchyně spíše nezdravá, s majoránkou je to naopak.

Majoránka udělá pokrmy nejenom voňavější a chutnější, ale také stravitelnější. Dodá jim své léčivé účinky, které nabízí. Majoránka je totiž víc než jen koření nebo aromatická rostlinka, je to léčivá bylinka se vším všudy.

 

Majoránka, oregano a dobromysl


Majoránka zahradní (lat. Origanum majorana, syn. Majorana hortensis) je rostlinou z čeledi hluchavkovitých. Latinský název Origanum majorama připomíná, že jde o bylinku příbuznou oreganu, se kterou se v praxi může nesprávně zaměňovat.

Do takového české čočkové polévky nebo maďarského guláše patří právě majoránka. Oregáno je typickou bylinkou středomořské kuchyně. Jako dobromysl je však oregano známe i u nás, je také jednou z bylinek českého léčitelství. V léčitelství ostatně slouží i majoránka…

Účinky připisované majoránce


Ve starém Řecku se z majoránky dělali věnce pro novomanžele, protože se věřilo, že majoránka posiluje lásku a sílu srdce. Dokonce má údajně předcházet hádkám. Později se majoránka proslavila jako lék na nešťastnou lásku a zlomené srdce. I dnes má pomáhat se všemi lidskými žaly, stresem, rozčilením a podrážděnými nervy. Je to tišící bylinka na nervy a proti stresu, ale umí toho ještě víc…

 • majoránka podporuje zdravé trávení
 • pomáhá při nadýmání, průjmu a střevních křečích
 • podporuje tvorbu žaludečních šťáv a žluči
 • zvyšuje chuť k jídlu
 • má dezinfekční vlastnosti
 • má protizánětlivé účinky
 • uvolňuje dýchání
 • pomáhá proti nachlazení
 • posiluje kardiovaskulární systém
 • je prospěšná při únavě a nervovém vyčerpání
 • hodí se proti stresu a nespavosti
 • pomáhá proti bolesti hlavy
 • působí jako mírné sedativum
 • ulehčuje průběh menstruace
 • příznivě ovlivňuje tvorbu mateřského mléka
 • čaj z majoránky tiší podrážděné hlasivky
 • vně majoránka působí hojivě

reklama

 

Pěstování majoránky


Majoránka je jednou z magických bylinek. Pěstovaná u domu nabízí nejenom příjemnou vůni, ale má také zachycovat veškerou negativitu. Její pěstování však není jen tak.

Majoránka zahradní se v našich podmínkách pěstuje jako jednoletá aromatická bylina, kterou zdobí drobné lístky a nepatrné kvítky. Plody u nás zpravidla nedozrávají. V našich podmínkách vymrzá, nepřežije jarní, pozdní jarní ani podzimní mrazíky. Dá se pěstovat ze semínek, ale z miniaturních semínek vyrůstá dlouhou dobu. Lepší je ji sázet ze sazenic, a to pozdě zjara, po některé jarní zelenině. Vyžaduje teplé a chráněné stanoviště. Hnojí se organickými hnojivy a zalévá se s mírou.

Sklízí se až několikrát ročně. Odstřihuje se několik centimetrů nad zem. Suší se ve svazcích. Majoránka se dá pěstovat i v truhlíku za oknem nebo jako balkonová rostlina.

Novinkou českých zahrad, záhonů a truhlíků je majoránka jako trvalka. Dá se totiž pořídit jako bylinka se vzhledem a vůní majoránky, která je však křížencem majoránky a dobromysly, od něho získává odolnost a mrazuvzdornost.

Využití majoránky


Drhnutá majoránka, tedy sušená směs listů a květů se užívá jako koření v kuchyni. Svoji jemně kořeněnou vůní s nasládlými tóny provoní mnoho druhů pokrmů, její nahořklá, jemně pikantní chuť prospěje masovým i zeleninovým jídlům. Mastná a těžká jídla budou s majoránkou stravitelnější, luštěniny nebudou díky majoránce způsobovat nadýmání.

Pro léčivé vlastnosti se majoránka popíjí i jako čaj. Stačí lžička sušené majoránky na šálek vody a tři minuty luhování. Po scezení získáte majoránkový čaj prospěšný nejenom pro zažívání, ale především zklidňující nápoj proti stresu a podrážděným nervům.

Nálev/odvar z majoránky se dá využívat i jako kloktadlo při nachlazení. Jako ústní voda pomáhá proti paradentóze, kazivosti zubů nebo zápachu z úst. Je také základem aromaterapeutické koupele, která je prospěšná v mnoha směrech. Zklidňuje nervy, působí antidepresivně. Tlumí revmatické bolesti. Pomáhá léčit nejrůznější kožní potíže, podobně jako obklad z majoránky.

Hojivé a analgetické účinky majoránky se využívají také v podobě majoránkové masti nebo majoránkového oleje.

Karel Zich - mas chut majoranky lyrics

Video: Máš chuť majoránky lásko má -- Karel Zich

Internetové zdroje: 

/1/ Spletli byste si ji s obyčejnou kočkou, jenže tahle divoška loví ryby. iDnes.cz [online]. Praha: MAFRA, a. s., 13. října 2013 [cit. 2020-01-04]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/kocka-rybarska-v-zoo-praha-lovi-zive-ryby-v-jezirku.A141001_143730_hobby-mazlicci_mce

ZDROJE a další informace: https://www.celostnimedicina.cz/majoranka.htmhttp://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/113-majoranka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivanihttp://www.rehabilitace.info/bylinky/majoranka-a-zdravi-jak-muze-pomoci/https://www.vseokoreni.cz/koreni/majorankahttps://www.vitalia.cz/clanky/bylinkovy-special-majoranka-zahradni/

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com, commons.wikipedia.org

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Nejsme eshop. 

CHCETE VÍCE BYLINEK?

V sekci bylinkování najdete mj. bylinky jako je kozlík, řeřicha, brahmihoubová bylinarýmovník nebo šanta kočičí. Připravujeme pro vás další a další články o bylinkách. Že chcete ještě více bylinek? Mnoho užitečných rad, návodů, informací a inspirace najdete v dostupných knihách a herbářích. Podívejte se na nabídku knihkupectví KOSMAS či jiného knihupectví…

reklama

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *