Skip to content →

Sukulenty – pokojové rostliny s domovem v poušti

Sukulenty

Jako sukulenty se označují rostliny, které žijí v poušti a polopoušti. Dnes se pěstují jako pokojové rostliny, méně často jako rostliny venkovní.

Sukulenty mají svá specifika, přesto se mezi nimi dají najít i na pěstování nenáročné rostliny. I to je důvod, proč jsme si je u kocoura oblíbili, tím dalším je jejich pozoruhodný vzhled.

Jak vypadají sukulenty?

Mezi sukulenty najdeme širokou paletu rostlin různého vzhledu, vždy je však něčím zajímavý. Sukulenty charakterizuje nižší, často kompaktní vzrůst a netradiční, nezřídka až bizarní tvary. Společnou mají také šťavnatost, tedy šťavnaté listy, šťavnaté stonky nebo obojí. Odtud také pochází samotný název, ve španělštině totiž „sukulento“ znamená „šťavnatý“.

Je to právě šťavnaté tělo, které sukulentům dovoluje přežívat i ve velmi suchých podmínkách pouště. Voda je pro sukulenty v přirozených podmínkách vzácností, na to by měli myslet jejich pěstitelé.

Sukulenty

Pěstování sukulentů

Sukulenty si vystačí jenom s minimální zálivkou, naopak, nadměrné zalévání zaručeně dlouhodobě nepřežijí.

Zatímco s vodou je třeba v případě sukulentů šetřit, světla tyto rostliny potřebují velkou dávku, větší než jiné rostliny. Pocházejí totiž z míst, kde slunce svítí podstatně více než u nás, většinou 12 hodin denně po celý rok. U nás tak světlo těmto rostlinám pochopitelně chybí. Pěstují se proto vždy co nejblíže k oknu, v létě se letní, v zimě zase nechávají v klidu, aby nedostatkem světla tolik nestrádaly.

Video: Sukulenty – tipy pro začátečníky (video v angličtině)

Specifika sukulentů

 • Sukulenty mají velké zásoby vody a minimalizují její ztrátu.
 • Oproti jiným rostlinám mají velmi šťavnaté tělo a méně průduchů, často i voskový nebo chlupatý povrch listů, tak zabraňují nadměrnému vysychání.
 • Potřebují jen s občasnou zálivku. Aby prospívali, potřebují však hodně světla.
 • Vyhovuje jim lehký, propustný, na živiny chudý substrát.

Nejznámější sukulenty

 • Mezi nejznámější sukulenty patří kaktusy (čeleď kaktusovité), v praxi se však často kaktusy řadí do samostatné skupiny.
 • Největší čeledí sukulentů je čeleď kosmatcovité. Jde asi o dva tisíce druhů rostlin, které pocházejí z jižní Afriky, rodné kolébky sukulentů.
 • Více než tisícovku druhů nese čeleď tlusticovité. Najdeme mezi nimi i tlustici, oblíbenou pokojovou rostlinu, ale také netřesk, který se u nás hojně pěstuje jako venkovní rostlina na skalkách. Rostliny z čeledi tlusticovité volně rostou po celém světě.
 • Mezi sukulenty najdeme i rostliny z čeledi agávovité, které pochází ze Severní a Střední Ameriky.
 • Další hojně zastoupečnou čeledí sukulentů jsou pryšcovité. Asi 500 druhů nabízí čeleď toješťovité nebo asfodelovité, původem z Afriky nebo Madagaskaru.
 • Asi desítku druhů nabízí čeleď didierovité z Madagaskaru.
 • Za zmínku stojí také asi stovka druhů čeledi štruchovité. Jsou rozšířené v tropech a subtropech celého světa, nejvíce v Americe. Z Afriky nebo Asie se však i k nám do teplejších oblastích Česka rozšířila šrucha zelná (Portulaca oleracea).
 • Sukulentní druhy najdeme i v mezi rody aloe, haworthia, gasteria, senécio nebo echevéria (dužnatka).

 Sukulenty - kniha  Mrazuvzdorné kaktusy a sukulenty - kniha  Pěstování ve skleníku - kniha

Každá hvězdička je dobrá!


ZDROJE: Wikipedia, Living, Abecedazahrady, sukulenty.estranky.cz

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 4x, ø5,00


Loading...

Kocour Doma

Sdílíme kočičí, ale také psí a člověčí zážitky. Přáli bychom si, aby vám přinesly radost stejně tak, jako ji přinesly nám. Naše společné chvilky nás naplňují vrnivou, příjemnou a hebkou spokojeností. Třeba budou i pro vás malou inspirací k životu jako v bavlnce.

Zdroje: vlastní poznatky a zkušenosti, literatura, internetové zdroje, více...

Internetové zdroje a další informace: 

/1/ Sukulent. Wikipedia.org [online] Wikipedie, 2018 [cit. 2018-02-20]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sukulent

/2/ Sukulenty zalévejte, až když poprosí o vodu. Jak to poznáte? living.iprima.cz [online] Praha: Prima Living, 19. prosince 2014 [cit. 2018-02-20]. Dostupné z: https://living.iprima.cz/zahrada/sukulenty-zalevejte-az-kdyz-poprosi-o-vodu-jak-poznate

/3/ HRADOVÁ, K. Sukulenty právě kvetou: přijďte se podívat Abecedazahrady.cz [online] Praha: CZECH NEWS CENTER, 2018 [cit. 2018-02-20]. Dostupné z: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/sukulenty-prave-kvetou-prijdte-se-podivat

/4/ Voda je pro sukulenty dar. sukulenty.estranky.cz [online] sukulenty.estranky.cz, 2018 [cit. 2018-02-20] Dostupné z: http://www.sukulenty.estranky.cz/clanky/zaklady-pestovani/voda-je-pro-sukulenty-dar.html

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com

Upozornění: žádné informace na tomto webu nemají odborný charakter...

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče.

Náš web má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel.

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními. 

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Chceme se podělit o své poznatky, zkušenosti a zážitky ze života s chlupáči. Chceme sdílet svoji radost. Více…

Naší smečce vládne černý kocour. Máme i kočičku a nechybí nám ani pes.

 • Černý kocour se svým sametově něžným kožíškem přímo vybízí k pohlazení. Jen si ho pohlaďte! Jen se podívejte do jeho magických očí a nechte všechny starosti zmizet.
 • Máme i kočičku. Je to potvora, ale hlavně je to radost!
 • Největší mazel sice vypadá jako pes baskervillský, ale jenom vypadá, opravdu. Náš pes, tedy fenka je doslova ten největší mazel.:-)

Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, vrnivou spokojenost a harmonii. Náš web U KOCOURA DOMA má být útočištěm pro všechny milovníky zvířat a přírody. Jsme tady pro všechny vyznavače šťastného domova, věčné hledače krásy, i pro ty, kterým voní bylinky nebo jim přirostla k srdci zahradaVíce…

Buďte s námi v kontaktu na sítích:  Facebook instagram pinterest youtube 

Kontaktujte nás na emailu ukocouradoma/zavináč/seznam.cz anebo využijte kontaktní formulář.

Jsme otevřeni různým formám spolupráce.

© 2016 – 2019 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. Pokud čerpáte z našeho obsahu, nezapomeňte nás uvést jako zdroj. Spolupráci se nebráníme.

Stojíme si za svým.

Aby tento web za něco stál.

Píšeme o tom, co se nás týká. Jsme osobní. Jsme chovatelé, ale nejsme odborníci. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odbornou pomoc, ať již lékařskou či veterinární v případě, že půjde o zvíře.

Nejsme eshop. Pouze doporučujeme, doporučujeme produkty, které známe, máme rádi a sami používáme. Naše tipy jsou skutečně naše tipy. Představujeme to, co se nám fakt líbí, nejenom na oko.

Affiliate Disclaimer

Když něco doporučujeme, tak to doporučujeme z vlastní vůle, nikoli proto, že nám za to někdo zaplatil.

Náš web má pouze informativní charakter, nejsme a netváříme se jako odborníci. Nemůžeme nahradit odbornou lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky. Nedáváme odborná ani obchodní doporučení. Tím však nevylučujeme partnerskou spolupráci.

NĚCO PRO PANIČKY A PÁNÍČKY

Udělejte něco pro spokojenost svých mazlíčků, dopřejte jim spokojené paničky a páníčky. Inspirujte se u chlupáčů, radujte se ze života, relaxujte, nedejte šanci stresu.

Published in All Dům & zahrada