Sukulenty – pokojové rostliny s domovem v poušti

Jako sukulenty se označují rostliny, které žijí v poušti a polopoušti. Dnes se pěstují jako pokojové rostliny, méně často jako rostliny venkovní. Sukulenty mají svá specifika, přesto se mezi nimi dají najít i na pěstování nenáročné rostliny. I to je důvod, proč jsme si je u kocoura oblíbili, tím dalším je jejich pozoruhodný vzhled.

Jak vypadají sukulenty?

Mezi sukulenty najdeme širokou paletu rostlin různého vzhledu, vždy je však něčím zajímavý. Sukulenty charakterizuje nižší, často kompaktní vzrůst a netradiční, nezřídka až bizarní tvary. Společnou mají také šťavnatost, tedy šťavnaté listy, šťavnaté stonky nebo obojí. Odtud také pochází samotný název, ve španělštině totiž „sukulento“ znamená „šťavnatý“.

Je to právě šťavnaté tělo, které sukulentům dovoluje přežívat i ve velmi suchých podmínkách pouště. Voda je pro sukulenty v přirozených podmínkách vzácností, na to by měli myslet jejich pěstitelé.

Sukulenty

Pěstování sukulentů

Sukulenty si vystačí jenom s minimální zálivkou, naopak, nadměrné zalévání zaručeně dlouhodobě nepřežijí.

Zatímco s vodou je třeba v případě sukulentů šetřit, světla tyto rostliny potřebují velkou dávku, větší než jiné rostliny. Pocházejí totiž z míst, kde slunce svítí podstatně více než u nás, většinou 12 hodin denně po celý rok. U nás tak světlo těmto rostlinám pochopitelně chybí. Pěstují se proto vždy co nejblíže k oknu, v létě se letní, v zimě zase nechávají v klidu, aby nedostatkem světla tolik nestrádaly.

Video: Sukulenty – tipy pro začátečníky (video v angličtině)

Succulent Tips for Beginners // Garden Answer

Specifika sukulentů

 • Sukulenty mají velké zásoby vody a minimalizují její ztrátu.
 • Oproti jiným rostlinám mají velmi šťavnaté tělo a méně průduchů, často i voskový nebo chlupatý povrch listů, tak zabraňují nadměrnému vysychání.
 • Potřebují jen s občasnou zálivku. Aby prospívali, potřebují však hodně světla.
 • Vyhovuje jim lehký, propustný, na živiny chudý substrát.

Nejznámější sukulenty

 • Mezi nejznámější sukulenty patří kaktusy (čeleď kaktusovité), v praxi se však často kaktusy řadí do samostatné skupiny.
 • Největší čeledí sukulentů je čeleď kosmatcovité. Jde asi o dva tisíce druhů rostlin, které pocházejí z jižní Afriky, rodné kolébky sukulentů.
 • Více než tisícovku druhů nese čeleď tlusticovité. Najdeme mezi nimi i tlustici, oblíbenou pokojovou rostlinu, ale také netřesk, který se u nás hojně pěstuje jako venkovní rostlina na skalkách. Rostliny z čeledi tlusticovité volně rostou po celém světě.
 • Mezi sukulenty najdeme i rostliny z čeledi agávovité, které pochází ze Severní a Střední Ameriky.
 • Další hojně zastoupečnou čeledí sukulentů jsou pryšcovité. Asi 500 druhů nabízí čeleď toješťovité nebo asfodelovité, původem z Afriky nebo Madagaskaru.
 • Asi desítku druhů nabízí čeleď didierovité z Madagaskaru.
 • Za zmínku stojí také asi stovka druhů čeledi štruchovité. Jsou rozšířené v tropech a subtropech celého světa, nejvíce v Americe. Z Afriky nebo Asie se však i k nám do teplejších oblastích Česka rozšířila šrucha zelná (Portulaca oleracea).
 • Sukulentní druhy najdeme i v mezi rody aloe, haworthia, gasteria, senécio nebo echevéria (dužnatka).

 Sukulenty - kniha  Mrazuvzdorné kaktusy a sukulenty - kniha  Pěstování ve skleníku - kniha

Internetové zdroje a další informace: 

/1/ Sukulent. Wikipedia.org [online] Wikipedie, 2018 [cit. 2018-02-20]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sukulent

/2/ Sukulenty zalévejte, až když poprosí o vodu. Jak to poznáte? living.iprima.cz [online] Praha: Prima Living, 19. prosince 2014 [cit. 2018-02-20]. Dostupné z: https://living.iprima.cz/zahrada/sukulenty-zalevejte-az-kdyz-poprosi-o-vodu-jak-poznate

/3/ HRADOVÁ, K. Sukulenty právě kvetou: přijďte se podívat Abecedazahrady.cz [online] Praha: CZECH NEWS CENTER, 2018 [cit. 2018-02-20]. Dostupné z: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/sukulenty-prave-kvetou-prijdte-se-podivat

/4/ Voda je pro sukulenty dar. sukulenty.estranky.cz [online] sukulenty.estranky.cz, 2018 [cit. 2018-02-20] Dostupné z: http://www.sukulenty.estranky.cz/clanky/zaklady-pestovani/voda-je-pro-sukulenty-dar.html

5/5 - (2 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.