Lev konžský: lvíčata a jejich lví rodinka v Zoo Brno

Brněnská zoo má mnoho úchvatných zvířecích obyvatel, samozřejmě mezi nimi nemůže chybět ani král zvířat – lev. V Brně je k vidění celá lví rodina vzácného lva konžského. Samice a samec se sem nastěhovali v roce 2017, kdy se také slavnostně otevírala nová expozice lvů. Ještě tentýž rok se Zoo Brno dočkala přírůstku – jako opožděný vánoční dárek na svět přišla hned dvě roztomilá lvíčata.

Úvodní foto: Facebook Zoo Brno

Lvíčata jako vánoční dárek

Samice Kivu přivedla 29. prosince 2017 na svět dvě lvíčata, první krátce před osmou hodinou večer a druhé jen pár minut před půlnocí. Poslední úspěšný odchov lvů se v Zoo Brno přitom uskutečnil již v roce 1993, o to větší radost Kivu svými lvíčaty udělala. Krásnější vánoční dárek své zoologické zahradě nemohla dopřát, přestože se u prvorodičky daly očekávat potíže. První odchovy jsou pro samici nadmíru těžké, proto ani zkušení chovatelé raději neodhadují, jak se události po prvním porodu budou vyvíjet. Události v Brně se však vyvíjeli nadmíru pozitivně. I bez předchozích zkušeností se však lvice Kivu o svá mláďata dokázala vzorně postarat, a ta tak mohla dělat další radost nejenom chovatelům, ale i návštěvníkům Zoo v Brně.

Video: Lvíčata v Zoo Brno (Youtube)

100 let republiky a slavnostní křtiny lvíčat

Od začátku března 2018 už je celá lví rodinka v Brně pohromadě. Samice Kivu jako skvělá matka, otec Lolek jako hrdý otec.

8. dubna 2018 byla lvíčata konečně slavnostně pokřtěna. Lvíček dostal jméno Akashinga. „Akashinga znamená statečný a současně se tak označuje i speciální ženská protipytlácká jednotka,“ vysvětlil při slavnostním křtu lvíčat jejich kmotr, tenista Radek Štěpánek. Jméno pro lvíčka vybral ze tří variant sám Štěpánek a při křtu mu pak popřál: „Doufám, že se můj kmotřenec ukáže jako statečný lev a bude se mu skvěle dařit. Být kmotrem je mě velká čest už proto, že lev je zvíře, které mě provázelo celou mou kariéru. Vždycky, když jsem hrál, hrál jsem nejlíp s lvíčkem na prsou.“

Radek Štěpánek pokřtil i malou lvici. Ta dostala jméno Anoona, zdrobněle Anu. Její jméno se z šonštiny překládá jako Bůh vidí a vybrali ho sami návštěvníci brněnské zoo. Hned dva tisíce návštěvníků na sociálních sítích rozhodovalo mezi jmény Akudzwe (modlitba), Anesuishe (bůh je s námi, zdrobněle Anesu) a Anoona, které sklidilo největší úspěch.

Slunečné nedělní odpoledne v zoo současně s křtinami lvíčat proběhl i program v rámci oslav 100. výročí vzniku československé státnosti. V areálu zahrady na Mniší hoře zasadil primátor Petr Vokřál lípu v rámci akce „100 lip – 100 oslav“.

Lvi v Zoo Brno

Trvalo 14 let, než se v roce 2017 do ZOO Brno vrátili lvi. Brněnská ZOO přitom chovala lvy nepřetržitě od roku 1953 až do roku 2003, kdy ze ZOO odešel poslední brněnský lev – samec Bali. Kvůli nevyhovujícím podmínkám se z Brna přestěhoval do Zoo Les Sables dˊOlonne ve Francii.

Chov lvů byl v Brně obnoven s novou expozicí, která zaujímá bezmála 5 tisíc metrů čtverečních a leží u Africké vesnice na vrcholu Mniší hory. Stavba stála asi 17 milionů korun. Vytápěnou ubikaci se třemi oddělenými boxy doplňuje výběh s jezírkem a několika vyvýšenými pahorky pro odpočinek lvů. Pozorovací místa pro návštěvníky jsou tvořena průhledy bujnou vegetací. Další výhled na lvi má podobu domorodé chýše. Jedno pozorovací místo je komponováno jako havarované letadlo. To vše pro zážitky z pozorování vzácné lví rodiny.

Lev konžský (Panthera leo bleyenberghi), kterého v Brně reprezentuje lvice Kivu, samec Lolek a jejich koťata Anoona a Akashinga, obývají jihozápad Afriky. Rodiče lvíčat se do nové lví expozice na Mniší hoře v brněnské ZOO nastěhovali v roce 2017. Samice Kivu, která se narodila 12. října 2012 v portugalském Lisabonu, přijela do Zoo Brno v červenci z ústecké ZOO. Samec Lolek do Brna za Kivu přicestoval jen o týden později, a to z polského Gdaňsku, kde se 14. července 2015 narodil.

Lev konžský žije volně v drsných podmínkách pouště Kalahari a Namib. Klimatickým podmínkám se zvládl dokonale přizpůsobit, bohužel ztráta přirozeného prostředí v důsledku lidské činnosti, s tím související izolace jednotlivých populací a také lov, rapidně snižuje počty lvů v jejich přirozeném prostředí. Dle odhadů žije ve volné přírodě v Africe v současnosti asi dvacet tisíc lvů koňských, asi 250 lvů pak obývá indickou rezervaci Gírský les. Čtyřčlenná brněnská lví rodina je tak unikátem, který stojí za vidění. K vidění je toho v brněnské zoo přitom ještě mnohem víc.

Šelmy na Mniší hoře

Pokud jde o šelmy, vedle lva konžského obývá Zoo Brno i tygr sumaterský, levhart cejlonský nebo rys kanadský. V zoologické zahradě nechybí ani malé kočky jako kočka pouštní, manul, ocelot (margay) nebo jihoamerická kočka jaguarundi… A nově také její roztomilé jaguarundi kotě.

Literatura

  • Zvířata: Velká ilustrovaná encyklopedie. Praha: Svojtka & Co., 2011. ISBN: 978-80-256-0514-1
  • Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
  • Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9

Internetové zdroje

/1/ Lvíčata mají jména. Pravidelně budou chodit do velkého výběhu. ZooBrno.cz [online]. Brno: Zoo Brno a stanice zájmových činností, 2018 [cit. 2018-02-25]. Dostupné z: https://www.zoobrno.cz/pro-navstevniky/aktuality/lvicata-maji-jmena-pravidelne-budou-chodit-do-velkeho-vybehu

/2/ Lev konžský v Zoo Brno. ZooBrno.cz. ZooBrno.cz [online]. Brno: Zoo Brno a stanice zájmových činností, 2018 [cit. 2018-02-25]. Dostupné z: https://www.zoobrno.cz/zvirata-v-zoo/chovana-zvirata/savci/panthera-leo-bleyenberghi

/3/ Kritické období u lvíčat v Brně potrvá až několik měsíců. Týden.cz [online]. Praha: Impression Media, 3. leden 2018 [cit. 2020-10-13]. Dostupné z: https://www.tyden.cz/rubriky/relax/zvirata/kriticke-obdobi-u-lvicat-v-brne-potrva-az-nekolik-mesicu_461322.html

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Lev konžský: lvíčata a jejich lví rodinka v Zoo Brno

Zoo Brno má mnoho úchvatných zvířecích obyvatel, nechybí ani král zvířat – lev, konkrétně lev koňžský. Lvi se sem nastěhovali v roce 2017, kdy se také slavnostně otevírala nová expozice lvů. Ještě tentýž rok potěšili chovatele dvě roztomilá lvíčata.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Jak zlepšit vzduch v interiéru

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

Energizující atmosféra borovice. Naplňte vzduch svěžestí lesa!

Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…

Hvězdičkujeme...