Tvrdá voda a její paradox: Lidem prospívá, domácnosti škodí

Tvrdá voda je voda s vysokým obsahem minerálů, nejčastěji jde o ionty vápníku a hořčíku. Jednoduše je to podzemní voda ve své přirozené podobě, voda na pití, která organismu dodává i cenné minerální prvky. Vedle vápníku a hořčíku může tvrdá voda obsahovat také železo a další látky anorganické i organické povahy. Ty pochopitelně ovlivňují kvalitu vody, s ní i její chuť a vůni. Měkká voda je o vápník a hořčík ochuzena, vzhledem k technologii změkčování naopak obsahuje nadměrné množství sodíku, resp. soli.

Vodní kámen nikdo nechce, a přece ho všichni mají

Přes zdravotní přínosy některých součástí tvrdé vody, zejména hořčíku, ve vodovodním řádu upřednostňujeme měkkou vodu. Tvrdá voda díky obsaženým minerálům totiž nemusí chutnat, vysušuje pokožku a hlavně zanechává usazeniny obecně známé jako vodní kámen.

Vodní kámen neničí jen vodovodní potrubí, ale i domácí spotřebiče, zkracuje jejich životnost a snižuje energetickou účinnost. Nejenže se podepisuje na nehezkém vzhledu, ale negativně působí i zevnitř, mj. zanáší topné těleso v bojleru, pračce nebo myčce nádobí. Tvrdá voda také snižuje efektivitu praní nebo mytí nádobí v myčce, kdy na sklenicích zůstávají typické viditelné zaschlé kapky.

Co je to tvrdá voda?

Tvrdost vody v číselném vyjádření se určuje podílem uhličitanu vápenatého (CaCO3) rozpuštěného ve vodě. Nejčastěji se udává v tzv. německých stupních tvrdosti (°dH).

Jeden stupeň odpovídá 10 miligramům oxidu vápenatého, resp. 17,848 miligramu uličitanu vápenatého, v 1 litru vody. O tvrdé vodě se hovoří tehdy, dosahuje-li její stupeň tvrdosti rozmezí 15 až 21 °dH nebo víc.

Jak zjistit tvrdost vody?

Tvrdá voda se projevuje jako vodní kámen v rychlovarné konvici nebo na vodovodních bateriích. V domácnosti lze tvrdost vody jednoduše odhalit tak, že do právě napuštěné vody ve sklenici nakapete pár kapek tekutého mýdla. Pokud se voda zakalý, je tvrdá. Měkká voda zůstane čirá. Tvrdá voda se dá poznat i podle pěnovisti klasického tuhého mýdla. Zatímco v tvrdé vodě nepění, v měkké vodě pění mýdlo podstatně ochotněji.

Existuje i profesionální rozbor vody, který tvrdost vody odhalí i s jejím detailním složením. Využít se dá i lakmusový papírek, který je dostupný např. pod značkou eko drogerie Tierra Verde.

DIY NÁVODY OD KOCOURA

Jak snížit tvrdost vody?

Změkčení vody se obecně realizuje tzv. iontovou výměnou, kdy ionty vápníku a hořčíku nahrazují ionty sodíku. V domácnosti ke změkčení vody poslouží primárně jedlá soda, hydrogenuhličitan sodný.


DIY: JAK ZMĚKČIT VODU S JEDLOU SODOU?

Jedlá soda je univerzální pomocník, který v každé domácnosti obstará celou řadu úkolů, změkčení vody je jedním z nich.

Voda z kohoutku

Co budete potřebovat?

– Na 5 litrů vody bude potřeba čajová lžička jedlé sody.

Jak na to?

1. Promíchat.

Chcete-li tvrdou vodu změkčit, není nic jednoduššího, než v ní rozmíchat jedlou sodu.

2. Setrvat.

Když necháte vodu se sodou chvíli v klidu, na dně se objeví usazeniny minerálů. Nejsou již ve struktuře vody, která o minerály přišla.

3. Anebo to zkusit jinak.

V případě praček a myček nádobí se ke změkčení vody využívají změkčující soli, ale stejně poslouží i zmiňovaná soda, také prací soda.

Pomocníci pro změkčení vody

Existují filtry na vodovodní kohoutky či speciální sprchové hlavice s filtry, které změkčení vody dokážou zajistit. Pro změkčení vody na pití se využívají speciální filtrační konvice, které odstraní z vody na pití nežádoucí látky a současně vylepší její chuť. Kvalitu vody na pití zajistí i přírodní speciality jako šungit, aktivní uhlí, binchotan.

Negativa tvrdé vody eliminuje i jablečný ocet, pomůže při mytí vlasů. Změkčuje tvrdou vodu, rozpouští uhličitany a přibližuje pH tvrdé vody pH vlasové pokožky. Prakticky poslouží k oplachu vlasů, kdy odstraňuje minerály z vody a navrací pH vlasů směrem k jejich přirozenosti.

Jak zlepšit vzduch v interiéru

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

Vylaďte své emoce a uzdravte se. Pomůžou Bachovy esence!

Psal se rok 1930 a myšlenka, že zdraví člověka je nedílně spojené s jeho emocemi,…

BYLINKOVÁNÍ | AROMATERAPIE | DŮM & ZAHRADA | ZDRAVÉ BYDLENÍ

5/5 - (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *