Saturejka – posilující bylinka s vůní slunečních paprsků

Saturejka je léčivá bylina, která se využívá i jako koření. Jako čubra je známá v pokrmech balkánské kuchyně, ale najdeme ji, například jako součást provensálského koření i v kuchyni Středomoří. Právě tam je rostlina doma.

Pod pojmem saturejka najdeme hned tři desítky druhů z čeledi hluchavkovitých. U nás se pěstuje většinou jednoletka saturejka zahradní nebo trvalka saturejka horská. Obě mají podobné vlastnosti, účinky a využití.

Saturejka horská

Jak vypadá saturejka?DruhyLéčivé účinkyVyužitíPěstování

SEZNAMTE SE!

Koření pro bohy

Saturejka je jednou z těch bylinek, které jsou neprávem opomíjené. Už jen pro její ostrou chuť, kterou připomíná ostré sluneční paprsky. V létě se skvěle hodí do všemožných zeleninových salátů, ale uplatní se mj. i při grilování. Její vůně ideálně zapadne i do typických českých omáček nebo jiných těžkých jídel, protože podporuje trávení. Působí antisepticky a nese i další léčivé účinky. A ještě ozdobí zahrádku. Není divu, že saturejka byla oblíbeným kořením antických bohů satyrů, od nich údajně pochází její název.

Bylince se říká také satorka, satoria, šubra, čubra nebo číbr.

Jak vypadá saturejka?

Saturejka je nižší bylina, která vytváří drobné keříky. Spodní části stonků typicky dřevnatí, využití tak nacházejí zejména čárkovité listy výrazné vůně. Od července po celé léto listy doplňují bílé až světlerůžové květy. Mají trubkovitý tvar a jsou jen drobné, saturejce dávají jen jemnou krásu, kterou ocení zejména romantici. Spíše než pro vzhled se však saturejka pěstuje pro své léčivé účinky a kulinářské využití.

Saturejka horská
Foto: Saturejka horská U KOCOURA DOMA

Druhy saturejky

Saturejka zahradní (Satureja hortensis) má listy ještě drobnější než saturejka horská (Satureja montana), zato mají intenzivnější vůni.

https://www.youtube.com/watch?v=kWi_BGfWAFo

Saturejka horská má lístky širší, tužší a ve srovnání se saturejkou zahradní méně aromatické.

LÉČIVÉ ÚČINKY

Saturejka je bylinka, která napomáhá s trávením, jako koření i léčivá bylinka v podobě bylinkového čaje. Nese také výrazné antiseptické a dezinfekční účinky, dokonce má pomáhat proti parazitům v trávicím traktu. Je to posilující bylinka, která má údajně i schopnost posilovat libido a sexuální výkonnost.

 • podporuje trávení
 • pomáhá proti průjmu a nadýmání
 • povzbuzuje chuť k jídlu
 • působí antisepticky, proti parazitům
 • je prospěšná pro kardiovaskulární systém
 • nese protizánětlivé a hojivé účinky
 • je užitečná při respiračních potížích
 • posiluje organismus
 • působí jako přírodní afrodiziakum

Saturejka se hodí pro přípravu bylinkového čaje, odvar ze saturejky lze použít i vně – jako obklad podporující hojení ran nebo pro přípravu bylinkové koupele při kožních potížích.

VYUŽITÍ V KUCHYNI

Saturejka skvěle dochutí pokrmy balkánské kuchyně, kde ji najdeme také jako součást koření čubrica. Hodí se při přípravě masa, guláše, ale také košťálovin a luštěnin, kdy je prospěšná i proti nadýmání.

Saturejka provoní maso, dá se využít při grilování a pečení masa, ale i při přípravě sekané, paštik a dalších domácích uzenin.

Ideálně se snoubí s tučnou drůbeží nebo divočinou. Na druhé straně zpestří i nejrůznější vaječné nebo zeleninové pokrmy, zeleninové saláty, ale také zapékanou zeleninu, polévky, pomazánky apod.

Náš tip: Saturejku můžete využít jako netradiční ozdobu vařených brambor.

Peprná chuť saturejky se hodí všude tam, kde pepř, který také může částečně nahradit. Bude chutnat i v kombinaci s dalšími bylinkami, ne náhodou je součástí provensálského koření nebo bulharského koření čubrica. Ladí s bylinkami jako je levandule, majoránka, dobromysl, tymián, rozmarýn, bobkový list, petržel nebo bazalka.

Pozor, saturejka je velmi aromatická, používá se proto jenom střídmě. Pro tu nejlepší chuť a vůni stačí troška saturejky.

Saturejka
Foto: Saturejka horská U KOCOURA DOMA

Využití saturejky v domácnosti

Nejenom léčivá bylinka nebo koření, saturejku můžete využít i jako přírodní pohlčovač pachů s příjemnou vůní a dezinfekčním působením.

PĚSTOVÁNÍ SATUREJKY

Saturejka je vděčná, nenáročná rostlina, která nevyžaduje při pěstování téměř žádnou péči a ještě se sama rozmnožuje.

Saturejce se bude dařit na slunném místě, v hlinitopísčité kypré půdě. Saturejka obecně nesnáší přemokření a potřebuje dobrou drenáž. Saturejce zahradní vyhovuje ji na živiny chudá půda. Saturejka horská však přece jenom uvítá půdu více výživnou. Pozor, saturejka nesnáší hnojení hnojem. Pokud saturejku pěstujete jako trvalku, vyplatí se ji na zimu chránit před vymrznutím chvojím nebo slámou. Saturejka netrpí na choroby ani škůdce, v tom je její výhoda oproti jiným bylinkám.

Množení saturejky je možné semeny, vrcholovými či stonkovými řízky, stejně jako dělením trsů. Saturejka se bohatě rozrůstá a množí se i samovýsevem.

Saturejka přitahuje včely a motýly, ale škodlivý hmyz odpuzuje. V záhonu tak může pomoci proti mšicím. Lze ji však pěstovat i v nádobě na balkóně či okenním parapetu.

Saturejka - květ
Foto: Saturejka – květ

Zajímají vás bylinky?

V rámci našeho bylinkování jsme pro vás připravili články o bylinkách jako je kozlík lékařský, šanta kočičí, také majoránka, mateřídouška, sedmikráska, řeřicha, rýmovník, kurkuma, brahmi, agastache aj. Vybíráme pro vás: bylinky na nespavost, bylinky na mozek, paměť a koncentraci

Mnoho užitečných rad, návodů, informací a inspirace najdete v knihách:

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 1x, ø5,00
Loading…

Upozornění: žádné informace na tomto webu nemají odborný charakter…

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče.

Náš web má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel.

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními. 

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Chceme se podělit o své poznatky, zkušenosti a zážitky ze života s chlupáči. Chceme sdílet svoji radost. Více…

Hledáme inspiraci pro dům i zahradu, pro zdravé bydlení, vyznáváme domov bez chemie a pěstování bez chemie. Zajímá nás permakultura, BIO zahrada a užitečné vlastnosti rostlin. Fandíme bylinkování. Zajímají nás bylinky, třeba tyto: agastachebrahmikozlíkmajoránkapopenecsaturejkasantolínasedmikráska, šalvěj ananasovášanta kočičírýmovníkřeřicha. Nezapomínáme ani na koření, naše oblíbené je zlaté koření – kurkuma, na mozek a pevné nervy. A nejenom to!

#zahradaukocoura #ovocnestromy #bobule #bylinky #zdravebydleni

Naší smečce vládne černý kocour. Máme i kočičku a nechybí nám ani pes.

 • Černý kocour se svým sametově něžným kožíškem přímo vybízí k pohlazení. Jen si ho pohlaďte! Jen se podívejte do jeho magických očí a nechte všechny starosti zmizet.
 • Máme i kočičku. Je to potvora, ale hlavně je to radost!
 • Největší mazel sice vypadá jako pes baskervillský, ale jenom vypadá, opravdu. Náš pes, tedy fenka je doslova ten největší mazel.:-)

Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, vrnivou spokojenost a harmonii. Náš web U KOCOURA DOMA má být útočištěm pro všechny milovníky zvířat a přírody. Jsme tady pro všechny vyznavače šťastného domova, věčné hledače krásy, i pro ty, kterým voní bylinky nebo jim přirostla k srdci zahradaVíce o nás…

Buďte s námi v kontaktu na sítích:  Facebook instagram pinterest youtube 

Kontaktujte nás na emailu ukocouradoma/zavináč/seznam.cz anebo využijte kontaktní formulář.

Jsme otevřeni různým formám spolupráce.

© 2016 – 2019 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena.

reklama

Stojíme si za svým.

Aby tento web za něco stál.

Píšeme o tom, co se nás týká. Jsme osobní. Jsme chovatelé, ale nejsme odborníci. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odbornou pomoc, ať již lékařskou či veterinární v případě, že půjde o zvíře.

Nejsme eshop. Pouze doporučujeme, doporučujeme produkty, které známe, máme rádi a sami používáme. Naše tipy jsou skutečně naše tipy. Představujeme to, co se nám fakt líbí, nejenom na oko.

Affiliate Disclaimer

Když něco doporučujeme, tak to doporučujeme z vlastní vůle, nikoli proto, že nám za to někdo zaplatil.

Náš web má pouze informativní charakter, nejsme a netváříme se jako odborníci. Nemůžeme nahradit odbornou lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky. Nedáváme odborná ani obchodní doporučení. Tím však nevylučujeme partnerskou spolupráci.

Vyloučení odpovědnosti

www.ukocouradoma.cz slouží primárně jako osobní blog.

Jde o informační webové stránky pro širokou veřejnost s obsahem přizpůsobeným především srozumitelnosti a čitelnosti. Texty jsou vytvářeny s ohledem na přesnost a faktickou správnost, přesto autor ani provozovatel webu nenese odpovědnost za případnou škodu v důsledku nepřesných informací. Nenese a nemůže nést zodpovědnost ani za případnou škodu, která vznikla v souvislosti s užíváním webu a obsažených informací.

Tento web má pouze informační charakter. Informace si nekladou za cíl a v žádném případě nenahrazují konzultaci u odborníka. V případě konkrétních zdravotních potíží vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.

Tímto vylučujeme zodpovědnost i za trvalost obsahu tohoto webu. Veškeré informace mohou být kdykoliv pozměněny nebo zcela odstraněny. Neneseme zodpovědnost ani za případné výpadky webu.

Všechna autorská práva vyhrazena. Veškerý obsah je autorským dílem a jako takový je chráněný autorským zákonem.

Tyto webové stránky mohou obsahovat odkazy na jiné webové stránky. Za externí stránky rozhodně nepřebíráme odpovědnost, neodpovídáme za případné škody vzniklé s jejich obsahem či provozováním. Přístup na jiné webové stránky a využití jejich obsahu je na vlastní riziko internetového uživatele.

NĚCO PRO PANIČKY A PÁNÍČKY

Udělejte něco pro spokojenost svých mazlíčků, dopřejte jim spokojené paničky a páníčky. Inspirujte se u chlupáčů, radujte se ze života, relaxujte, nedejte šanci stresu.

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *