Saturejka – posilující bylinka s vůní slunečních paprsků

Saturejka - květ

Saturejka je léčivá bylina, která se využívá i jako koření. Jako čubra je známá v pokrmech balkánské kuchyně, ale najdeme ji, například jako součást provensálského koření i v kuchyni Středomoří. Právě tam je rostlina doma.

Pod pojmem saturejka najdeme hned tři desítky druhů z čeledi hluchavkovitých. U nás se pěstuje většinou jednoletka saturejka zahradní nebo trvalka saturejka horská. Obě mají podobné vlastnosti, účinky a využití.

Jak vypadá saturejka?DruhyLéčivé účinkyVyužitíPěstování

 

Koření pro bohy


Saturejka je jednou z těch bylinek, které jsou neprávem opomíjené. Už jen pro její ostrou chuť, kterou připomíná ostré sluneční paprsky. V létě se skvěle hodí do všemožných zeleninových salátů, ale uplatní se mj. i při grilování. Její vůně ideálně zapadne i do typických českých omáček nebo jiných těžkých jídel, protože podporuje trávení. Působí antisepticky a nese i další léčivé účinky. A ještě ozdobí zahrádku. Není divu, že saturejka byla oblíbeným kořením antických bohů satyrů, od nich údajně pochází její název.

Bylince se říká také satorka, satoria, šubra, čubra nebo číbr.

Jak vypadá saturejka?


Saturejka je nižší bylina, která vytváří drobné keříky. Spodní části stonků typicky dřevnatí, využití tak nacházejí zejména čárkovité listy výrazné vůně. Od července po celé léto listy doplňují bílé až světlerůžové květy. Mají trubkovitý tvar a jsou jen drobné, saturejce dávají jen jemnou krásu, kterou ocení zejména romantici. Spíše než pro vzhled se však saturejka pěstuje pro své léčivé účinky a kulinářské využití.

Saturejka horská
Foto: Saturejka horská U KOCOURA DOMA

Druhy saturejky


Saturejka zahradní (Satureja hortensis) má listy ještě drobnější než saturejka horská (Satureja montana), zato mají intenzivnější vůni.

Saturejka horská má lístky širší, tužší a ve srovnání se saturejkou zahradní méně aromatické.

Léčivé účinky


Saturejka je bylinka, která napomáhá s trávením, jako koření i léčivá bylinka v podobě bylinkového čaje. Nese také výrazné antiseptické a dezinfekční účinky, dokonce má pomáhat proti parazitům v trávicím traktu. Je to posilující bylinka, která má údajně i schopnost posilovat libido a sexuální výkonnost.

  • podporuje trávení
  • pomáhá proti průjmu a nadýmání
  • povzbuzuje chuť k jídlu
  • působí antisepticky, proti parazitům
  • je prospěšná pro kardiovaskulární systém
  • nese protizánětlivé a hojivé účinky
  • je užitečná při respiračních potížích
  • posiluje organismus
  • působí jako přírodní afrodiziakum

Saturejka se hodí pro přípravu bylinkového čaje, odvar ze saturejky lze použít i vně – jako obklad podporující hojení ran nebo pro přípravu bylinkové koupele při kožních potížích.

Využití v kuchyni


Saturejka skvěle dochutí pokrmy balkánské kuchyně, kde ji najdeme také jako součást koření čubrica. Hodí se při přípravě masa, guláše, ale také košťálovin a luštěnin, kdy je prospěšná i proti nadýmání.

Saturejka provoní maso, dá se využít při grilování a pečení masa, ale i při přípravě sekané, paštik a dalších domácích uzenin.

Ideálně se snoubí s tučnou drůbeží nebo divočinou. Na druhé straně zpestří i nejrůznější vaječné nebo zeleninové pokrmy, zeleninové saláty, ale také zapékanou zeleninu, polévky, pomazánky apod.

Náš tip: Saturejku můžete využít jako netradiční ozdobu vařených brambor.

Peprná chuť saturejky se hodí všude tam, kde pepř, který také může částečně nahradit. Bude chutnat i v kombinaci s dalšími bylinkami, ne náhodou je součástí provensálského koření nebo bulharského koření čubrica. Ladí s bylinkami jako je levandule, majoránka, dobromysl, tymián, rozmarýn, bobkový list, petržel nebo bazalka.

Pozor, saturejka je velmi aromatická, používá se proto jenom střídmě. Pro tu nejlepší chuť a vůni stačí troška saturejky.

Saturejka
Foto: Saturejka horská U KOCOURA DOMA

Využití saturejky v domácnosti

Nejenom léčivá bylinka nebo koření, saturejku můžete využít i jako přírodní pohlčovač pachů s příjemnou vůní a dezinfekčním působením.

Pěstování saturejky


Saturejka je vděčná, nenáročná rostlina, která nevyžaduje při pěstování téměř žádnou péči a ještě se sama rozmnožuje.

Saturejce se bude dařit na slunném místě, v hlinitopísčité kypré půdě. Saturejka obecně nesnáší přemokření a potřebuje dobrou drenáž. Saturejce zahradní vyhovuje ji na živiny chudá půda. Saturejka horská však přece jenom uvítá půdu více výživnou. Pozor, saturejka nesnáší hnojení hnojem. Pokud saturejku pěstujete jako trvalku, vyplatí se ji na zimu chránit před vymrznutím chvojím nebo slámou. Saturejka netrpí na choroby ani škůdce, v tom je její výhoda oproti jiným bylinkám.

Množení saturejky je možné semeny, vrcholovými či stonkovými řízky, stejně jako dělením trsů. Saturejka se bohatě rozrůstá a množí se i samovýsevem.

Saturejka přitahuje včely a motýly, ale škodlivý hmyz odpuzuje. V záhonu tak může pomoci proti mšicím. Lze ji však pěstovat i v nádobě na balkóně či okenním parapetu.

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Nejsme eshop. 

Zajímají vás bylinky?

V rámci našeho bylinkování jsme pro vás připravili články o bylinkách jako je kozlík lékařský, šanta kočičí, také majoránka, mateřídouška, sedmikráska, řeřicha, rýmovník, kurkuma, brahmi, agastache aj. Vybíráme pro vás: bylinky na nespavost, bylinky na mozek, paměť a koncentraci… Vybíráme pro vás také knihy a herbáře z knihkupectví KOSMAS…

reklama

1/5 - (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *