Skip to content →

Brahmi – posilující rostlinka na nervy, paměť a koncentraci

Brahmi – zázrak ajurvédské medicíny pochází z rostliny, která se bez potíží dá pěstovat i doma. A tak U KOCOURA DOMA tuto vděčnou rostlinku, která si libuje ve vodě a skutečně roste jako z vody, pěstujeme.

Botanicky je to bakopa drobnolistá (bacopa monnieri), příbuzná známější příbuzné – bakopě (bacopa sutera diffusus), která se u nás pěstuje jako letnička. Tato bakopa – brahmi však není jen pěkná na pohled. Drobná rostlinka nabízí silné účinky v oblasti mozkové činnosti, je prospěšná na paměť, koncentraci, ale i pevné nervy.

Bylinka bakopa – brahmi je užitečná při mentální zátěži, třeba při studiu. Povzbuzuje a posiluje organismus, pomáhá regeneraci duševních sil. Přináší psychickou pohodu.

Takto vypadá brahmi v praktické podobě, bez pěstování, ihned k použití:

Ajurvédské kafe, bez kofeinu, s čekankou a brahmi, mocca příchuť Tulsi Brahmi - bylinný ajurvédský čaj Brahmi - pro paměť a duševní rovnováhu - tablety

Co vás zajímá?


CO TO JE BRAHMI? A CO BAKOPA?

Brahmi je výtažkem rostliny – bacopy drobnolisté (lat. bacopa sutera diffusus), která se cení zejména pro obsah tzv. bakopasidů. Jsou to látky nahořklé svíravé chuti, a především zdraví prospěšných účinků. V jejím složení najdeme i alkaloidy, saponiny, steroly nebo vitamíny skupiny B.

Bakopa působí jako antioxidant, pomáhá proti stresu, povzbuzuje, má posilující účinky na nervy a co je hlavní – podporuje mozkovou činnost.

Dle čínské medicíny navíc povzbuzuje potenci, ulevuje při revmatismu a pomáhá detoxikaci organismu, když usnadňuje očistu a vylučování toxických látek z těla. Vně působí hojivě.

JAKÉ JSOU ÚČINKY BRAHMI?

Brahmi představuje přírodní povzbuzovač mozkové funkce.

 • Pozitivně ovlivňuje intelekt, koncentraci a paměť.
 • Podporuje také představivost nebo řečnické schopnosti.
 • Povzbuzuje při únavě. Posiluje při zátěži.
 • Zlepšuje odolnost nervového systému.

Brahmi působí jako mírné antidepresivum.

 • Zbavuje neklidu a úzkosti.
 • Je prospěšná při nervovém vypětí.
 • Zklidňuje podrážděnou mysl a podporuje relaxaci.
 • Ulevuje od bolesti, pomáhá zejména proti bolesti hlavy.
 • Zlepšuje schopnost bojovat proti stresu.

Je toho hodně, co může nenápadná bylinka nabídnout.

 • Brahmi funguje jako antioxidant.
 • Má protizánětlivé a hojivé vlastnosti.
 • Posiluje krevní oběh, podporuje prokrvení tkání.
 • Působí močopudně, odvodňuje.
 • Podporuje vylučování škodlivin ven z těla.

Brahmi, bacopa jako rostlinka je neškodná. Její účinky jsou však rozhodně nápadné až zázračné, není divu, že je ve východní medicíně opěvována již po tisíce let. Brahmi které je v indické ajurvédě známé již tisíce let je současně jako stvořené pro dnešní uspěchaný svět, který nás ze všech stran tlačí do maximálních výkonů. Není přirozené zvládat vše, ale dá se toho zvládnout hodně, když s tím pomůže Brahmi. A ještě přitom jako rostlina ozdobí domácnost.

Brahmi se může snadno stát alternativou kávy, energetických nápojů a nejrůznějších syntetických preparátů s celou řadou negativních vedlejších účinků. Nabízí vysokou účinnost a k tomu i bezpečnost. Navíc, pokud ji budete pěstovat doma, vás nebude skoro nic stát. Postupně a dlouhodobě posilní nervový systém každého, kdo věří v přírodní léčivou sílu bylin.

BRAHMI PRAKTICKY

Tablety, tobolky nebo prášek brahmi je běžně k zakoupení.

Takto vypadají tablety s brahmi, které však ve složení nabízejí i Ginkgo Biloba, Ženšen, Guaranu, Schizandru, Eleuterokok, Cordyceps, Taurin, Kofein nebo DMAE. Tablety speciálně sestavené pro podporu mozkové činnosti, pro paměť, soustředění a energii:

Pokud však máte doma zelenou rostlinu bakopa, máte i vlastní brahmi, které (téměř) nic nestojí. My U KOCOURA DOMA ji máme. Vypadá takto:

Foto: Bacopa (brahmi) U KOCOURA DOMA

PĚSTOVÁNÍ BACOPY

Bacopa Monnieri (bakopa drobnolistá) je pěstuje jako pokojová rostlina, která se dá letnit. Prospívá zejména v polostínu. Je to původně bahenní rostlina z tropických nížin Indie, takže potřebuje více vláhy než jiné rostliny. Dokonce se pěstuje i přímo jako akvarijní rostlina.

Již název bakopa drobnolistá odkazuje na vstřícně rostoucí drobné listy. Rostlina bývá vysoká jen kolem 10 centimetrů, bujné výhonky mají plazivý vzrůst. Bude proto zdobit zejména závěsné květináče. Kvete světle modrými květy. Snadno se množí semeny či řízkováním. Čas od času ji podpoří hnojivo pro bylinky.

Brahmi doma – jaké má rostlina využití?

Z čerstvých i sušených listů a výhonů rostliny si můžete připravit čaj a popíjet ho vždy, když budete potřebovat nějakou vzpruhu. Příprava čaje je o něco náročnější než u klasického bylinného čaje – doporučuje se nechat bylinku krátce projít varem a poté ji luhovat cca 10 minut. Na 250 ml vody bude třeba asi čajová lžička sušené směsi. Při přípravě čaje se však vyhýbat kovovým předmětům.

Bacopa se může používat dlouhodobě. Obvyklá denní dávka je 5 – 15 g, předávkování však snad nehrozí (v dostupných zdrojích jsme o tom alespoň nic nenašli, přesto doporučujeme obezřetnost jako u všech léčivek.). Pro podporu paměti údajně stačí již 5 g denně. Popravdě, u kocoura ji pěstujeme a testujeme na sobě, ale nevážíme…

Naše zkušenosti?

Funguje. Bakopa vás bakopne, tedy nakopne, především vaše mozkové závity.:-)

Protože čaj z bakopy nemá výraznější vůni ani chuť, mícháme bylinu s dalšími bylinkami, po kterých právě touží naše chuťové pohárky. Brahmi je také součástí kocourova bylinného čaje, kterému říkáme všeholék. Recept tady…

Brahmi míchá do bylinných směsí i indická ajurvéda. Tuto bylinku si tam můžete vychutnat i v podobě ajurvédské kávy s čekankou nebo ajurvédského čaje – s tulsi a pupečníkem asijským:

Ajurvédské kafe, bez kofeinu, s čekankou a brahmi, mocca příchuť Tulsi Brahmi - bylinný ajurvédský čaj Brahmi - pro paměť a duševní rovnováhu - tablety

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 20x, ø4,80

Loading...


ZDROJE: http://www.rehabilitace.info/bylinky/brahmi-nenapadna-ale-pro-nase-zdravi-magicka-rostlina/http://bylinky.doktorka.cz/brahmi-je-prirodni-tajemstvi-vychodni-mediciny-proti-chmuram/http://hobbyrecepty.cz/bacopa-zvana-brahmi-bylinka-do-caje-i-akvarii/http://www.magazinzahrada.cz/rostliny/vyzrajte-na-podzimni-depresi-bylinky-ktere-vam-pomohou.html

© 2016 – 2017 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. 

sdileni3

Published in All Dům & zahrada Mozek