Brahmi – posilující rostlinka na nervy, paměť a koncentraci

Bylinka Brahmi - bacopa

Brahmi – zázrak ajurvédské medicíny pochází z rostliny, která se bez potíží dá pěstovat i doma. A tak U KOCOURA DOMA tuto vděčnou rostlinku, která si libuje ve vodě a skutečně roste jako z vody, pěstujeme.

Botanicky je to bakopa drobnolistá (bacopa monnieri, bacopa monniei, gratiola monnieria). Je to blízká příbuzná známější okrasné rostlině s pestrými květy – bakopě (bacopa sutera diffusus), která se u nás pěstuje jako letnička, často v truhlících na oknech. Tato bakopa – brahmi však není jen pěkná na pohled. Drobná rostlinka nabízí silné účinky v oblasti mozkové činnosti, je prospěšná na paměť, koncentraci, ale i pevné nervy.

Bylinka bakopa – brahmi je užitečná při mentální zátěži, třeba při studiu. Povzbuzuje a posiluje organismus, pomáhá regeneraci duševních sil. Přináší psychickou pohodu a spokojenost.

Takto vypadá brahmi v praktické podobě, bez pěstování, ihned k použití:

Co vás zajímá?

Co je to Brahmi? A co bacopa?

Brahmi je výtažkem rostliny – bacopy drobnolisté (lat. bacopa monniery), která se cení zejména pro obsah tzv. bacosidů. Jsou to látky nahořklé svíravé chuti, a především zdraví prospěšných účinků. V jejím složení najdeme i alkaloidy, saponiny, steroly, vápník, fosfor, železo nebo vitamíny skupiny B.

Bakopa působí jako antioxidant, pomáhá proti stresu, povzbuzuje, má posilující účinky na nervy a co je hlavní – podporuje mozkovou činnost.

Dle čínské medicíny navíc povzbuzuje potenci, ulevuje při revmatismu a pomáhá detoxikaci organismu, když usnadňuje očistu a vylučování toxických látek z těla. Vně působí hojivě. Bacopu, někdy nazývanou také Saraswata, užívá i indická ajurvéda.

Brahmi se označuje také: Aindri, Saraswata, Herb of Grace, Water hyssop, Coastal Waterhyssop, Thyme-leafed gratiola.

Jaké jsou účinky brahmi?

Brahmi představuje přírodní povzbuzovač funkce mozku.

 • Pozitivně ovlivňuje intelekt, koncentraci a paměť.
 • Podporuje také představivost nebo řečnické schopnosti.
 • Povzbuzuje při únavě. Posiluje při zátěži.
 • Zlepšuje odolnost nervového systému.

Brahmi působí jako mírné antidepresivum.

 • Zbavuje neklidu a úzkosti.
 • Je prospěšná při nervovém vypětí.
 • Zklidňuje podrážděnou mysl a podporuje relaxaci.
 • Ulevuje od bolesti, pomáhá zejména proti bolesti hlavy.
 • Zlepšuje schopnost bojovat proti stresu.

Brahmi je přírodní antioxidant.

 • Brahmi nabízí antioxidační účinky, podporuje regeneraci, pomáhá proti stárnutí.
 • Má protizánětlivé a hojivé vlastnosti.
 • Posiluje krevní oběh, podporuje prokrvení tkání.
 • Působí močopudně, odvodňuje.
 • Podporuje vylučování škodlivin ven z těla.

Vedlejší účinky? Kdeže!

Brahmi, bacopa jako rostlinka je neškodná. Její účinky jsou však rozhodně nápadné až zázračné, není divu, že je ve východní medicíně opěvována již po tisíce let. Brahmi které je v indické ajurvédě známé již tisíce let je současně jako stvořené pro dnešní uspěchaný svět, který nás ze všech stran tlačí do maximálních výkonů. Není přirozené zvládat vše, ale dá se toho zvládnout hodně, když s tím pomůže Brahmi. A ještě přitom jako rostlina ozdobí domácnost.

Brahmi se může snadno stát alternativou kávy, energetických nápojů a nejrůznějších syntetických preparátů s celou řadou negativních vedlejších účinků. Nabízí vysokou účinnost a k tomu i bezpečnost. Navíc, pokud ji budete pěstovat doma, vás nebude skoro nic stát. Postupně a dlouhodobě posilní nervový systém každého, kdo věří v přírodní léčivou sílu bylinek.

BRAHMI PRAKTICKY

Tablety na mozek? Ano, i tam najdete brahmi

Jako tablety na mozek se většinou označují právě tablety s brahmi. Nemusí jít však pouze o brahmi. Například tablety BrainActiv (viz níže) ve složení nabízejí i Ginkgo Biloba, Ženšen, Guaranu, Schizandru, Eleuterokok, Cordyceps, Taurin, Kofein nebo DMAE.

Tablety speciálně sestavené pro podporu mozkové činnosti, s bylinkami Brahmi, Ginkgo, guarana, ženšen aj., pro paměť, soustředění a energii mohou vypadat například takto:

Sušená bylinka brahmi, čistý extrakt

Brahmi na mozek, ale i na nervy nechybí ani v eshopu Botanic, který se zaměřuje na sušené bylinky a přírodní extrakty z celého světa.

Najdete zde přímo sušenou drcenou bylinku, také extrakt s 5 % bacosidů v prášku nebo také praktické kapsle (tobolky či tablety, chcete-li).

Pěstování bacopy

Pokud máte doma zelenou rostlinu bakopa, máte i vlastní brahmi, které (téměř) nic nestojí. My U KOCOURA DOMA ji máme.

Již název bakopa drobnolistá odkazuje na vstřícně rostoucí drobné listy. Rostlina bývá vysoká jen kolem 10 centimetrů, bujné výhonky mají plazivý vzrůst. Bude proto zdobit zejména závěsné květináče. Kvete bělostnými, bledě modrými nebo narůžovělými květy. Snadno se množí semeny či řízkováním. Čas od času ji podpoří hnojivo pro bylinky.

Brahmi je tropická až subtropická vlhkomilná rostlina. Přirozeně roste ve vlhkých až bažinatých oblastech, v Indii a Nepálu, na Srí Lance, v Číně, Japonsku nebo Vietnamu. K vidění je i na Floridě nebo Havaji aj.

Bacopa jako pokojová rostlina

Bacopa Monnieri (bakopa drobnolistá) je pěstuje jako pokojová rostlina, která se dá letnit. Prospívá zejména v polostínu. Je to původně bahenní rostlina z tropických nížin Indie, takže potřebuje více vláhy než jiné rostliny. Dokonce se pěstuje i přímo jako akvarijní rostlina.

Video: Pěstování Brahmi (bacopy) jako akvarijní (vodní) rostliny

Brahmi doma – jaké má rostlina využití?

Z čerstvých i sušených listů a výhonů rostliny si můžete připravit čaj a popíjet ho vždy, když budete potřebovat nějakou vzpruhu. Příprava čaje je o něco náročnější než u klasického bylinného čaje – doporučuje se nechat bylinku krátce projít varem a poté ji luhovat cca 10 minut. Na 250 ml vody bude třeba asi čajová lžička sušené směsi. Při přípravě čaje se však vyhýbat kovovým předmětům.

Bacopa se může používat dlouhodobě. Obvyklá denní dávka je 5 – 15 g, předávkování však snad nehrozí (v dostupných zdrojích jsme o tom alespoň nic nenašli, přesto doporučujeme obezřetnost jako u všech léčivek.). Pro podporu paměti údajně stačí již 5 g denně. Popravdě, u kocoura ji pěstujeme a testujeme na sobě, ale nevážíme…

ZKUŠENOSTI OD KOCOURA

Funguje. Bakopa vás bakopne, tedy nakopne, především vaše mozkové závity.:-)

Protože čaj z bakopy nemá výraznější vůni ani chuť, mícháme bylinu s dalšími bylinkami, po kterých právě touží naše chuťové pohárky. Může jít třeba o mimořádně voňavou bylinku šanta kočičí, ale třeba i ostřejší řebříček či dokonce posilující svatou bylinku santolína. Brahmi je také součástí kocourova bylinného čaje, kterému říkáme všeholék. Recept tady…

Brahmi a indická ajurvéda

Brahmi míchá do bylinných směsí i indická ajurvéda – medicína dlouhověkosti, s tradicí starou 5 tisíc let. Jde o nejstarší léčebný systém, ze kterého vychází i čínská medicína nebo moderní západní lékařství. Jako platný léčebný systém nedávno ajurvédu uznala i Světová zdravotnická organizace.

I ajurvéda Brahmi (Saraswata) využívá jako účinné nervové tonikum, pro lepší paměť, psychickou kondici, pevné nervy a vnitřní rovnováhu. Patří do skupiny bylin „medhya rasayana“, tedy bylin pro regeneraci mentálních funkcí. Její účinky jsou natolik silné, že se dokonce doporučuje pro ty, které trápí demence, Parkinsonova či Alzheimerova choroba.

Indičtí jogíni využívají Brahmi pro meditace. Bylinka totiž působí i jako sedativum, podporuje spánek, dokonce má obsahovat antiepileptické složky. Především však podporuje mentální činnost a zlepšuje pohotovost reflexů.

Bylinku si můžete vychutnat i v podobě ajurvédské kávy s čekankou jako tzv. CHYTRÉ KAFE, nebo jako ajurvédský čaj Tulsi Brahmi – s tulsi a pupečníkem asijským:

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 24x, ø4,71
Loading…

Upozornění: žádné informace na tomto webu nemají odborný charakter…

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče.

Náš web má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel.

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními. 

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *