3 důvody proč je kočka superzvíře

S kočkami to nikdy není jen tak. Tato magická stvoření byla v antice uctívána a stavena po bok nejvyšších božstev, aby v době středověku končila na hranicích spolu s čarodějnicemi. Někdo na kočky nedá dopustit, další je nenávidí, ačkoliv není proč. Každá kočka je osobnost, právě to se možná někomu nemusí líbit. Pokud však kočku přijmeme jako osobnost, nepřestaneme žasnout, jak dokonalé stvoření kočka je.

Jin – jang v jednom celku

Kočka je jako jin – jang, černá a bílá, mužský a ženský princip, které společně vytvářejí celé bytí. Kočka je spojením neslučitelných protikladů, stejně jako se energie jin a jang spojují v jediný celek symbolizovaný monádou. V češtině na to poukazuje již termín kočka, který klidně používáme i pro kočičí samce – kocoury. Kočka stejně celý život připomíná tak trochu hravé kotě.

Hravost kočky jde ruku v ruce se zvláštní tajemností a výjimečným charisma. Je roztomilá i osobitá současně. Dokáže rozesmát i zklidnit, umí zahnat stres, ale současně nastoluje i hluboké otázky života.

Přestože je to svobodné a nezávislé zvíře, velmi ráda si dopřeje péči člověka. Přestože se o sebe umí postarat, nechá člověka, aby se o ni staral on. Bude s ním sdílet obydlí a dokonce mu projevovat i zvláštní druh lásky. Kočka je šelma, která člověku dovolí být jí nablízku.

Mistr trpělivosti a klidu

Kočka jako zen mistr

Foto zdroj: Pixabay.com

Kočka je mistrem trpělivosti a správného načasování. Dokáže celou věčnost čekat u myší díry jako socha, aby bez váhání vystartovala přesně v ten pravý okamžik. Z naprosto nehybné polohy prudce dokáže okamžitě přeskočit do útočné pozice.

Kočka je mimořádně zdatný lovec, ale má v sobě přitom i mimořádný klid a schopnost relaxovat. Máme se od ní co učit, i pokud jde o spánek. Kočka běžně prospí 13 – 16 hodin denně a je tak největším spáčem mezi savci. Dokáže usnout i v těch nejneuvěřitelnějších kreacích těla. Spánek i bdělost, obojí kočka zvládá perfektně. Kočka žije v přítomnosti. Jen v přítomnosti přitom existuje spokojenost. Ať se děje cokoliv, kočka je spokojená a neohrožená, neohrožuje ji ani strach.

Vnitřní klid kočky vystihuje i německý filosof a myslitel Eckhart Toll ve svých slovech:

Žil jsem s mnoha zenovými mistry, všichni byli kočky a kocouři.

Eckhart Toll

Dokonalá souhra mysli, smyslů i svalů

Kočka britská

Foto zdroj: Pixabay.com

Přestože se převážnou část dne věnuje spánku, její tělo ve fázi aktivity funguje precizně. Celkem 244 kostí a 512 svalů zajišťuje skvělé pohybové schopnosti. Své tělo navíc perfektně ovládá. V koordinaci pohybů nemá konkurenci. Vyniká také svými smysly.

Uši kočky jsou vybaveny tolika svaly, že je kočka může otáčet 180°, a to nezávisle na sobě. Dokáže zvuky filtrovat a vnímat jen ten, který ji zajímá. Zvuková lokalizace a sluch koček je obdivuhodný. Horní hranice sluchu pro dospělé kočky je asi 50 000 Hz, pro koťata dokonce 100 000 Hz. Člověk slyší do 20 000 Hz, pes do 40 000 Hz. Kočka údajně detekuje i ultrazvuk a elektromagnetické pole, jakkoli, díky svým smyslům umí vycítit i blížící se zemětřesení.

Zrakové pole kočky zaujímá téměř 200°. Kočičí oči skvěle rozlišují tvary a registrují rychlé pohyby. Díky speciální zrcadlové vrstvě Tapetum Lucidum vidí kočka i za tmy, resp. za šera. V noci jí v orientaci pomáhají i hmatové chlupy, které detekují směr větru i proudění vzduchu z okolních předmětů.

Video: Věda o kočkách, dokument National Geographic (Youtube)

Čichová sliznice kočky zaujímá asi 20 cm2 (člověka 2-4 cm2, německého ovčáka 120 cm2), dospělá kočka má v nosní sliznici asi 19 milionů čichových buněk (člověk 5 milionů). Kočka tak velmi citlivě vnímá nejrůznější vůně i pachy, zvláště citlivá je na sloučeniny dusíku. Proto také odmítá hnijící potravu, charakteristickou obsahem sloučenin bohatých na dusík. Naopak ji velmi přitahují vůně některých bylin jako je kozlík či šanta kočičí.

Kočka kombinuje čich a chuť prostřednictvím větření, tzv. flámování. Flémování souvisí s potravou i sexualitou, kočka při něm zachytává pachy z okolí ve zvláštním postoji s pootevřenou tlamou. Uplatňuje se přitom Jacobsonův orgán, který je u člověka nevyvinutý.

Kočičí zajímavosti a rekordy

  • Normální tělesná teplota koček je vyšší než u člověka o několik stupňů, pohybuje se od 38 do 39°C, u koťat je to ještě o půl stupně víc. Již od narození kočky instinktivně vyhledávají teplo. Teplo potřebují pro pocit pohody. I proto kočky tolik zbožňují uzavřené prostory a krabice, lepenka totiž funguje jako izolace. I proto se tak často choulí do klubíčka, minimalizují tak tepelné ztráty. I proto se možná tak rádi tulí ke svým majitelům, využívají teplo lidského těla. Komfortní zóna koček je 30 až 36 °C, při této teplotě kočka neztrácí energii na své zahřátí. Tělo kočky snese teploty až do 54 °C (člověk vnímá bolest při 44 °C).
  • Všechny kočkovité šelmy charakterizuje unikátní tělesná konstrukce přizpůsobená pro pružnost a rychlost. Kočkovitá šelma – gepard (Acinonyx jubatus) je také nejrychlejším suchozemským zvířetem. Díky lehké kostře, ohebné páteři, hlubokému hrudníku a dlouhým končetinám dokáže gepard na krátkou vzdálenost vyvinout rychlost až 100 km/h. Maximální rychlost kočky domácí je však také úctyhodná, udává se do 50 km/h.
Král predátorů - Gepard - CZ Celý dokument

Video: Gepard, král predátorů (Youtube)

  • Kočky milují výšky a jsou také přeborníky ve skoku vysokém. Mezi suchozemskými skokany do výšky kraluje jaguár (Panthera onca), který přeskočí překážky až do výšky 5,5 m. Podobně jsou na tom i další kočkovité šelmy jako je levhart či puma (Felis concolor). Díky precizní koordinaci pohybů a pružnosti těla kočky zvládnou i skoky, resp. pády z výšky. Vždy dopadají měkce a na končetiny, tak předcházejí vnitřním zraněním.
  • V domácnostech se zpravidla chovají kočky domácí, které však mají předky i v kočkách divokých. Kočka divoká je dodnes k vidění v přírodě, řadí se mezi malé kočkovité šelmy, podobně jako třeba serval, karakal, ocelot, margay, rys, gepard, puma nebo manul – kočka, která s člověkem nechce nic mít.

Literatura

  • Gordoň, Zdeněk; Thámová, Olga: Plemena koček: Průvodce do kapsy. Praha: Aventinum, 1999.
  • Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
  • Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.

Internetové zdroje

1/ Martinová, Z.: Kočky: Přítulné šelmy. Abíčko.cz [online]. Praha: CZECH NEWS CENTER, 24. srpna 2017 [cit. 2019-09-03]. Dostupné z: https://www.abicko.cz/clanek/precti-si-priroda/24829/kocici-plemena-ruska-modra-carevna.html

/2/ Lišková, K.: Kočka, družka čarodějnic. Žena-in.cz [online]. Praha: Žena-in.cz, 22. října 2014 [cit. 2019-09-03]. Dostupné z: https://zena-in.cz/clanek/kocka-druzka-carodejnic

/3/ Hron, L.: Kočky mluví na férovku, tvrdí zvířecí psycholožka Klára Vodičková. iDnes.cz [online]. Praha: MAFRA, 24. března 2017 [cit. 2019-11-24]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/klara-vodickova-psycholozka-rozhovor.A170318_2313040_hobby-mazlicci_bma

/4/ Richterová, K.: Na kočku funguje jedině směnný obchod. Na bázi strachu si u ní respekt nezískáte, říká psycholožka. iRozhlas.cz [online]. Praha: Český rozhlas, 28. června 2020 [cit. 2020-06-26]. Dostupné z: https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/priroda/kocka-kocky-chovani-lide-mnoukani-selma-pes-domaci-mazlicci_2006281944_jgr

/2/ Stanku, H.: Kočka a její magické schopnosti: Čím vám může být prospěšná?. iPrima.cz  [online]. Praha: FTV Prima, 26. června 2020 [cit. 2020-06-26]. Dostupné z: https://zeny.iprima.cz/domov-rodina/kocka-jeji-magicke-schopnosti-cim-vam-muze-byt-prospesna

…a vlastní poznatky a zkušenosti

3 důvody proč je kočka superzvíře

Někdo na kočky nedá dopustit, další je nenávidí, ačkoliv není proč. Každá kočka je osobnost, právě to se někomu nemusí líbit. Pokud však kočku přijmeme jako osobnost, nepřestaneme žasnout, jak dokonalé stvoření kočka je. Je to prostě superzvíře.

Autor: Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Olivové mýdlo

„Obyčejné“ mýdlo má své místo v každé domácnosti. Universální pomocník působí i proti virům

Přírodní olivové mýdlo hýčká pokožku, přitom ji dokonale čistí. Myje od nečistot, poradí si dokonce…

Les

Inspirováno přírodou: Energie a síla lesa. Jak si doma zařídit svěží vzduch?

Stres a únava na nás útočí ze všech stran. Vyvětrat, vyčistit vzduch a nabít ho novou energií je snadné. Pomůže aromaterapie a esenciální oleje. Inspirací nám může být síla lesa, les, který nabízí novou energii, povzbuzení, posílení i projasnění mysli.

5/5 - (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *