3 důvody proč je kočka superzvíře

KotěS kočkami to nikdy není jen tak. Tato magická stvoření byla v antice uctívána a stavena po bok nejvyšších božstev, aby v době středověku končila na hranicích spolu s čarodějnicemi. Někdo na kočky nedá dopustit, další je nenávidí, ačkoliv není proč. Každá kočka je osobnost, právě to se možná někomu nemusí líbit. Pokud však kočku přijmeme jako osobnost, nepřestaneme žasnout, jak dokonalé stvoření kočka je.

Jin – jang v jednom celku

Kočka je jako jin – jang, černá a bílá, mužský a ženský princip, které společně vytvářejí celé bytí. Kočka je spojením neslučitelných protikladů, stejně jako se energie jin a jang spojují v jediný celek symbolizovaný monádou. V češtině na to poukazuje již termín kočka, který klidně používáme i pro kočičí samce – kocoury. Kočka stejně celý život připomíná tak trochu hravé kotě.

Hravost kočky jde ruku v ruce se zvláštní tajemností a výjimečným charisma. Je roztomilá i osobitá současně. Dokáže rozesmát i zklidnit, umí zahnat stres, ale současně nastoluje i hluboké otázky života.

Přestože je to svobodné a nezávislé zvíře, velmi ráda si dopřeje péči člověka. Přestože se o sebe umí postarat, nechá člověka, aby se o ni staral on. Bude s ním sdílet obydlí a dokonce mu projevovat i zvláštní druh lásky. Kočka je šelma, která člověku dovolí být jí nablízku.

Mistr trpělivosti a klidu

Kočka jako zen mistr

Kočka je mistrem trpělivosti a správného načasování. Dokáže celou věčnost čekat u myší díry jako socha, aby bez váhání vystartovala přesně v ten pravý okamžik. Z naprosto nehybné polohy prudce dokáže okamžitě přeskočit do útočné pozice.

Kočka je mimořádně zdatný lovec, ale má v sobě přitom i mimořádný klid a schopnost relaxovat. Máme se od ní co učit, i pokud jde o spánek. Kočka běžně prospí 13 – 16 hodin denně a je tak největším spáčem mezi savci. Dokáže usnout i v těch nejneuvěřitelnějších kreacích těla. Spánek i bdělost, obojí kočka zvládá perfektně. Kočka žije v přítomnosti. Jen v přítomnosti přitom existuje spokojenost. Ať se děje cokoliv, kočka je spokojená a neohrožená, neohrožuje ji ani strach.

Vnitřní klid kočky vystihuje i německý filosof a myslitel Eckhart Toll ve svých slovech:

Žil jsem s mnoha zenovými mistry, všichni byli kočky a kocouři.

Video: Věda o kočkách – dokument National Geographic

Dokonalá souhra mysli, smyslů i svalů

Kočka britská

Přestože se převážnou část dne věnuje spánku, její tělo ve fázi aktivity funguje precizně. Celkem 244 kostí a 512 svalů zajišťuje skvělé pohybové schopnosti. Své tělo navíc perfektně ovládá. V koordinaci pohybů nemá konkurenci. Vyniká také svými smysly.

Uši kočky jsou vybaveny tolika svaly, že je kočka může otáčet 180°, a to nezávisle na sobě. Dokáže zvuky filtrovat a vnímat jen ten, který ji zajímá. Zvuková lokalizace a sluch koček je obdivuhodný. Horní hranice sluchu pro dospělé kočky je asi 50 000 Hz, pro koťata dokonce 100 000 Hz. Člověk slyší do 20 000 Hz, pes do 40 000 Hz. Kočka údajně detekuje i ultrazvuk a elektromagnetické pole, jakkoli, díky svým smyslům umí vycítit i blížící se zemětřesení.

Zrakové pole kočky zaujímá téměř 200°. Kočičí oči skvěle rozlišují tvary a registrují rychlé pohyby. Díky speciální zrcadlové vrstvě Tapetum Lucidum vidí kočka i za tmy, resp. za šera. V noci jí v orientaci pomáhají i hmatové chlupy, které detekují směr větru i proudění vzduchu z okolních předmětů.

Čichová sliznice kočky zaujímá asi 20 cm2 (člověka 2-4 cm2, německého ovčáka 120 cm2), dospělá kočka má v nosní sliznici asi 19 milionů čichových buněk (člověk 5 milionů). Kočka tak velmi citlivě vnímá nejrůznější vůně i pachy, zvláště citlivá je na sloučeniny dusíku. Proto také odmítá hnijící potravu, charakteristickou obsahem sloučenin bohatých na dusík. Naopak ji velmi přitahují vůně některých bylin jako je kozlík či šanta kočičí.

Kočka kombinuje čich a chuť prostřednictvím větření, tzv. flámování. Flémování souvisí s potravou i sexualitou, kočka při něm zachytává pachy z okolí ve zvláštním postoji s pootevřenou tlamou. Uplatňuje se přitom Jacobsonův orgán, který je u člověka nevyvinutý.

Video: Gepard – dokument National Geographic

Král predátorů - Gepard - CZ Celý dokument

Kočičí zajímavosti a rekordy

  • Normální tělesná teplota koček je vyšší než u člověka o několik stupňů, pohybuje se od 38 do 39°C, u koťat je to ještě o půl stupně víc. Již od narození kočky instinktivně vyhledávají teplo. Teplo potřebují pro pocit pohody. I proto kočky tolik zbožňují uzavřené prostory a krabice, lepenka totiž funguje jako izolace. I proto se tak často choulí do klubíčka, minimalizují tak tepelné ztráty. I proto se možná tak rádi tulí ke svým majitelům, využívají teplo lidského těla. Komfortní zóna koček je 30 až 36 °C, při této teplotě kočka neztrácí energii na své zahřátí. Tělo kočky snese teploty až do 54 °C (člověk vnímá bolest při 44 °C).
  • Všechny kočkovité šelmy charakterizuje unikátní tělesná konstrukce přizpůsobená pro pružnost a rychlost. Kočkovitá šelma – gepard (Acinonyx jubatus) je také nejrychlejším suchozemským zvířetem. Díky lehké kostře, ohebné páteři, hlubokému hrudníku a dlouhým končetinám dokáže gepard na krátkou vzdálenost vyvinout rychlost až 100 km/h. Maximální rychlost kočky domácí je však také úctyhodná, udává se do 50 km/h.
  • Kočky milují výšky a jsou také přeborníky ve skoku vysokém. Mezi suchozemskými skokany do výšky kraluje jaguár (Panthera onca), který přeskočí překážky až do výšky 5,5 m. Podobně jsou na tom i další kočkovité šelmy jako je levhart či puma (Felis concolor). Díky precizní koordinaci pohybů a pružnosti těla kočky zvládnou i skoky, resp. pády z výšky. Vždy dopadají měkce a na končetiny, tak předcházejí vnitřním zraněním.
  • V domácnostech se zpravidla chovají kočky domácí, které však mají předky i v kočkách divokých. Kočka divoká je dodnes k vidění v přírodě, řadí se mezi malé kočkovité šelmy, podobně jako třeba serval, karakal, ocelot, margay, rys, gepard, puma nebo manul – kočka, která s člověkem nechce nic mít.

Internetové zdroje: 

/1/  Serval. Wikipedie [online]. 2019 [cit. 2019-01-01]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Serval

..
Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Nejsme eshop. 

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *