Ukliďte v sobě i kolem sebe. Návod dává Feng Shui

Některá období se tradičně pojí s očistou. Ten čas nadešel právě nyní. Ten správný čas na očistu je však vždy, když nás vlastní intuice nabádá k nějaké změně. Očista přichází jako přirozená potřeba změny k lepšímu.

Pokud máte pocit, že byste měli něco ve svém životě změnit, zkuste změnit něco kolem sebe. Může jít jen o drobné změny, očistu od prachu, úklid, zbavení se nepořádku… Jedna malá změna může spustit celý sled postupných změn, které povedou k vnitřní spokojenosti a pocitům štěstí. Právě takové cíle si klade Feng Shui.

Vítr a voda – Pocity napoví – Méně je více – Sami sobě škodíme – Vemte to od podlahy

Úvodní foto: Unsplash.com

 

Vítr a voda

Chaos vytváří zase jenom chaos. Nepořádek kolem se odráží i v nepořádku uvnitř, ve vlastních myšlenkách a pocitech. Očista vnější a očista vnitřní jdou ruku v ruce. Důkladný úklid, očista domova může být i způsobem, jak uklidit uvnitř sebe, alespoň dle principů starobylého učení Feng Shui.

Feng Shui pracuje z životní energií, kterou Číňané nazývají čchi. Únava, ztráta vitality, nedostatek koncentrace, ale i negativní pocity jako je strach či úzkosti, stres i vztahové potíže či problémy v komunikaci – to vše může být projevem toho, že v prostředí kolem nás neproudí životní energie čchi. Měla by kolem nás plynule plynout a přinášet vitalitu všemu živému, nemělo by ji nic brzdit. Pokud pomocí principů Feng Shui rozproudíte energii kolem sebe, získáte energii pro řešení svých vnitřních problémů, mnoho z nich se očistí a uvolní samovolně.

Základem Feng Shui jsou dva protichůdné prvky – vítr a voda. Vítr nás odkazuje na to, jak důležité je kyslík. Je základním zdrojem energie, a tak je základem Feng Shui větrání, čistý vzduch bez škodlivin a prachu. Prach je ve Feng Shui symbolem stagnace, je to jeden z nejničivějších faktorů energie čchi. S prachem a úklidem vůbec si poradí voda, druhý z hlavních prvků Feng Shui.

[ FENG SHUI ] Music to Cleanse of Negative Energy at Home Space | HOME IN HARMONY

Video: Feng Shui hudba k očistě domova od negativní energie (Youtube)

Pocity napoví

Někdy máme pocit, že potřebujeme pročistit emoce či projasnit myšlenky. Řešením pak může být světlo. Najděte způsob, jak přivést do svého obydlí více přirozeného světla, případně ho nahraďte světlem umělým. Zkuste osvětlit všechna temná zákoutí ve svém domově, možností v podobě nejrůznějších svítidel, lamp a lampiček je nespočet. Rozjasněte své doma prostřednictvím barev. Myslete však na to, že méně je někdy více.

Méně je více

Někdy máme pocit, že život nám do cesty klade samé překážky. Podívejte se kolem, nekladete překážky sami sobě? Zbavte se nadbytečných věcí, dostaví se pocity úlevy. Nechte kolem sebe jenom předměty, které vám dělají radost. To hlásá nejenom Feng Shui, ale také novodobá propagátorka dokonalého úklidu Marie Kondo, autorka metody KonMari.

Neschraňujte veteš ani předměty připomínající minulost. Nostalgie je tíživá. Vyhoďte špatné vzpomínky! Dejte sbohem všemu, co nepotřebujete, co nefunguje nebo je nějak poškozené. Vykliďte od harampádí celý byt – od šatny a skříní, přes spíže a komory, až po nejrůznější regály a poličky, třeba v koupelně.

Sami sobě škodíme

Pokud jde o očistu, bude v domě spojena s koupelnou. Tam byste měli začít. Aby koupelna sloužila skutečně k očistě, měla by být sama čistá, bez rušivých elementů, bez zbytečných předmětů. Udělejte v koupelně pořádný vítr a využijte vodu, kterou koupelna nabízí. Očista bude dokonalá!

Vemte to od podlahy

Důkladně projděte vše, co v koupelně máte. Vyhoďte vše, co nevyužíváte. Zrevidujte veškeré čistící a úklidové prostředky. Paradoxně jsou právě ty v domácnostech zdrojem největšího znečištění. Kosmetika, chemické čističe, úklidové prostředky a agresivní dezinfekce zatěžují vzduch mnoha škodlivinami. Pocit čistoty a vůni svěžesti přinášejí jen zdánlivě, chemie mate naše smysly, například chemické osvěžovače vzduchu patří k těm největším zdrojů chemikálií v ovzduší domácnosti. Přitom mají i čistě přírodní alternativu v podobě esenciálních olejů aromaterapie a dalších přírodních čističů. Agresivní úklidové prostředky přitom dokonale nahradí mnohem šetrnější a navíc levnější přírodní čističe, jako je ocet, soda a sůl. Existuje i ekologická drogerie, která je účinná a šetrná současně, šetrná k lidskému zdraví, k prostředí v domácnosti i přírodě na celé planetě.

Existuje i česká ekologická drogerie, jen si vybrat:

reklama

 

Očista má zelenou

Vnitřní ovzduší pomáhají čistit i pokojové rostliny, fungují jako přírodní čističky vzduchu. Ve Feng Shui se hojně využívají k oživení prostoru, avšak za předpokladu, že jsou rostliny zdravé a vitální.

  • Suché a zaprášené rostliny harmonii interiéru rozhodně neprospějí. Energii mohou narušovat i rostliny se špičatými listy, lze je však využít jako ochránce některých kritických míst.
  • Pozitivní energií srší zejména listy s měkkými listy kulatého tvaru, například tlustice. Ta je ve Feng Shui také symbolem bohatství a prosperity. Číňané vyzdvihují i popínavé nebo převislé pokojové rostliny, které mohou pomoci nasměrovat energii do míst, kde je potřeba.

Jak si doma efektivně vyčistit vzduch?

Větrání je základ. Zlepšit vzduch v domácnosti můžou i pokojové rostliny. Ke stejnému účelu slouží i kvalitní čistička vzduchu. Je vhodná i pro alergiky, kterým může vadit pyl či plíseň z půdy pokojových rostlin.

Čistička vzduchu využívá hned několik filtrů, včetně HEPA filtru, díky kterým zachytí všechny možné typy škodlivin v ovzduší. Poradí si s prachem a prachovými roztoči, také škodlivými mikroorganismy, jako jsou bakterie, viry a plísně, také s toxickými látkami nebo pylem. Přijde vhod nejenom v pylové sezóně. Prach či toxické látky naše vnitřní ovzduší ohrožují pořád. Kvalitní čistička vzduchu navíc v praxi kombinuje také ionizátor, který ještě posiluje očistu ovzduší v domácnosti.

Jak zlepšit vzduch v interiéru

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

Vodopád

Proč se uvnitř necítíme jako venku? Kde se bere pocit čerstvého vzduchu? Objasnění nabízí ionizace

Na jedné straně přesně víme, co znamená užívat si naplno čerstvého vzduchu, za kterým stojí…

Literatura

  • Djemelová, L: Tajemství Feng Shui. Anag, 2018. ISBN: 978-80-7554-174-1
  • Lambert, M., Skinner, S.: Feng šuej pro moderní život. Anag, 2008. ISBN: 978-80-7263-461-3
  • Barret, J.: Život podle feng šuej. Anag, 2017. ISBN: 978-80-7554-095-9
  • Funk, K.: Umíme si vytvořit domov?: Aneb Feng-šuej po česku. Malvern, 2013. ISBN: 978-80-87580-38-7
  • Kramolišová, M., Popovičová, M.: Zamilujte si svůj domov. Praha. Grada, 2019. ISBN: 978-80-271-2086-4

Internetové zdroje

/1/ 10 tipů pro domácnost bez chemikálií. Nazeleno.cz [online]. Praha: Narrative Media, 13. červenec 2011 [cit. 2020-05-24]. Dostupné z: https://www.nazeleno.cz/bydleni/domacnost/10-tipu-pro-domacnost-bez-chemikalii.aspx

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Ukliďte v sobě i kolem sebe. Návod dává Feng Shui

Feng Shui pracuje z životní energií a základními principy. Chaos vytváří zase chaos… Důkladný úklid, očista domova může být i způsobem, jak uklidit uvnitř sebe, alespoň dle principů starobylého učení Feng Shui.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

 

NECHYBÍ VÁM DOMA NĚCO?

Vzduch. Nejde vidět a přece je to z velké části právě vzduch, který rozhoduje o tom, zda prostředí v domácnosti bude zdravé, anebo ne. Čistý vzduch, bez alergenů, jako je pyl nebo prach, bez patogenů, jako jsou bakterie, viry nebo plísně, bez nepříjemných pachů, je základem.

Jenže zajistit čistý vzduch pouze prostřednictvím větrání nemusí stačit, zvláště tam, kde žijí také děti nebo domácí mazlíčci jako radost i zdroj nečistot a chlupů. I s chlupy, jemným prachem z kočičího steliva, stejně jako pyly, prachem, bakteriemi, viry nebo plísněmi si umí poradit kvalitní čistička vzduchu. Hned tři čističky nabízí tradiční česká značka Eta.

Čističky vzduchu Eta se pyšní vysokou účinností filtrace díky HEPA filtru, který doplňují i další filtry hned v čtyřnásobné filtraci, navíc disponuje UV technologií s funkcí sterilizace a dezinfekce vzduchu. Všechny čističky slouží i jako ionizátor, který se stará o zajištění ionizace ovzduší. Právě ionty ve vzduchu podporují dýchání a pocit svěžesti.

reklama

5/5 - (7 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *