Ukliďte v sobě i kolem sebe. Návod dává Feng Shui

Některá období se tradičně pojí s očistou. Ten čas nadešel právě nyní. Ten správný čas na očistu je však vždy, když nás vlastní intuice nabádá k nějaké změně. Očista přichází jako přirozená potřeba změny k lepšímu.

Pokud máte pocit, že byste měli něco ve svém životě změnit, zkuste změnit něco kolem sebe. Může jít jen o drobné změny, očistu od prachu, úklid, zbavení se nepořádku… Jedna malá změna může spustit celý sled postupných změn, které povedou k vnitřní spokojenosti a pocitům štěstí. Právě takové cíle si klade Feng Shui.

Vítr a voda


Chaos vytváří zase jenom chaos. Nepořádek kolem se odráží i v nepořádku uvnitř, ve vlastních myšlenkách a pocitech. Očista vnější a očista vnitřní jdou ruku v ruce. Důkladný úklid, očista domova může být i způsobem, jak uklidit uvnitř sebe, alespoň dle principů starobylého učení Feng Shui.

Feng Shui pracuje z životní energií, kterou Číňané nazývají čchi. Únava, ztráta vitality, nedostatek koncentrace, ale i negativní pocity jako je strach či úzkosti, stres i vztahové potíže či problémy v komunikaci – to vše může být projevem toho, že v prostředí kolem nás neproudí životní energie čchi. Měla by kolem nás plynule plynout a přinášet vitalitu všemu živému, nemělo by ji nic brzdit. Pokud pomocí principů Feng Shui rozproudíte energii kolem sebe, získáte energii pro řešení svých vnitřních problémů, mnoho z nich se očistí a uvolní samovolně.

Základem Feng Shui jsou dva protichůdné prvky – vítr a voda. Vítr nás odkazuje na to, jak důležité je kyslík. Je základním zdrojem energie, a tak je základem Feng Shui větrání, čistý vzduch bez škodlivin a prachu. Prach je ve Feng Shui symbolem stagnace, je to jeden z nejničivějších faktorů energie čchi. S prachem a úklidem vůbec si poradí voda, druhý z hlavních prvků Feng Shui.

[ FENG SHUI ] Music to Cleanse of Negative Energy at Home Space | HOME IN HARMONY

Video: Feng Shui hudba k očistě domova od negativní energie

Pocity napoví


Někdy máme pocit, že potřebujeme pročistit emoce či projasnit myšlenky. Řešením pak může být světlo. Najděte způsob, jak přivést do svého obydlí více přirozeného světla, případně ho nahraďte světlem umělým. Zkuste osvětlit všechna temná zákoutí ve svém domově, možností v podobě nejrůznějších svítidel, lamp a lampiček je nespočet. Rozjasněte své doma prostřednictvím barev. Myslete však na to, že méně je někdy více.

Méně je více

Někdy máme pocit, že život nám do cesty klade samé překážky. Podívejte se kolem, nekladete překážky sami sobě? Zbavte se nadbytečných věcí, dostaví se pocity úlevy. Nechte kolem sebe jenom předměty, které vám dělají radost. To hlásá nejenom Feng Shui, ale také novodobá propagátorka dokonalého úklidu Marie Kondo, autorka metody KonMari.

Neschraňujte veteš ani předměty připomínající minulost. Nostalgie je tíživá. Vyhoďte špatné vzpomínky! Dejte sbohem všemu, co nepotřebujete, co nefunguje nebo je nějak poškozené. Vykliďte od harampádí celý byt – od šatny a skříní, přes spíže a komory, až po nejrůznější regály a poličky, třeba v koupelně.

Sami sobě škodíme


Pokud jde o očistu, bude v domě spojena s koupelnou. Tam byste měli začít. Aby koupelna sloužila skutečně k očistě, měla by být sama čistá, bez rušivých elementů, bez zbytečných předmětů. Udělejte v koupelně pořádný vítr a využijte vodu, kterou koupelna nabízí. Očista bude dokonalá!

Vezměte to od podlahy. Důkladně projděte vše, co v koupelně máte. Vyhoďte vše, co nevyužíváte. Zrevidujte veškeré čistící a úklidové prostředky. Paradoxně jsou právě ty v domácnostech zdrojem největšího znečištění. Kosmetika, chemické čističe, úklidové prostředky a agresivní dezinfekce zatěžují vzduch mnoha škodlivinami. Pocit čistoty a vůni svěžesti přinášejí jen zdánlivě, chemie mate naše smysly, například chemické osvěžovače vzduchu patří k těm největším zdrojů chemikálií v ovzduší domácnosti. Přitom mají i čistě přírodní alternativu v podobě esenciálních olejů aromaterapie a dalších přírodních čističů. Agresivní úklidové prostředky přitom dokonale nahradí mnohem šetrnější a navíc levnější přírodní čističe, jako je ocet, soda a sůl. Existuje i ekologická drogerie, která je účinná a šetrná současně, šetrná k lidskému zdraví, k prostředí v domácnosti i přírodě na celé planetě.

reklama

 

Očista má zelenou


Vnitřní ovzduší pomáhají čistit i pokojové rostliny, fungují jako přírodní čističky vzduchu. Ve Feng Shui se hojně využívají k oživení prostoru, avšak za předpokladu, že jsou rostliny zdravé a vitální.

  • Suché a zaprášené rostliny harmonii interiéru rozhodně neprospějí. Energii mohou narušovat i rostliny se špičatými listy, lze je však využít jako ochránce některých kritických míst.
  • Pozitivní energií srší zejména listy s měkkými listy kulatého tvaru, například tlustice. Ta je ve Feng Shui také symbolem bohatství a prosperity. Číňané vyzdvihují i popínavé nebo převislé pokojové rostliny, které mohou pomoci nasměrovat energii do míst, kde je potřeba.

Jak si doma efektivně vyčistit vzduch?

Větrání je základ. Zlepšit vzduch v domácnosti můžou i pokojové rostliny. Ke stejnému účelu slouží i kvalitní čistička vzduchu. Je vhodná i pro alergiky, kterým může vadit pyl či plíseň z půdy pokojových rostlin.

Čistička vzduchu využívá hned několik filtrů, včetně HEPA filtru, díky kterým zachytí všechny možné typy škodlivin v ovzduší. Poradí si s prachem a prachovými roztoči, také škodlivými mikroorganismy, jako jsou bakterie, viry a plísně, také s toxickými látkami nebo pylem. Přijde vhod nejenom v pylové sezóně. Prach či toxické látky naše vnitřní ovzduší ohrožují pořád. Kvalitní čistička vzduchu navíc v praxi kombinuje také ionizátor, který ještě posiluje očistu ovzduší v domácnosti.

 

Vodopád

Proč se uvnitř necítíme jako venku? Kde se bere pocit čerstvého vzduchu? Objasnění nabízí ionizace

Na jedné straně přesně víme, co znamená užívat si naplno čerstvého vzduchu. To když máme…

Jak zlepšit ovzduší

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

FENG SHUI | DŮM & ZAHRADA | ZDRAVÉ BYDLENÍ | ZDRAVÍ

Internetové zdroje: 

/1/ Ionizace. Wikipedie. [online]. Wikipedia.org, 2019 [cit. 2019-02-25]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ionizace

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com, Unsplush.com, commons.wikipedia.org

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Affiliate Disclaimer. Nefungujeme jako eshop. Naše tipy jsou naše tipy. Doporučované produkty máme rádi a sami používáme.

Tags: Zdravé bydlení, zdraví, ionizace, čistička vzduchu

NECHYBÍ VÁM DOMA NĚCO?


Vzduch. Nejde vidět a přece je to z velké části právě vzduch, který rozhoduje o tom, zda prostředí v domácnosti bude zdravé, anebo ne. Čistý vzduch, bez alergenů, jako je pyl nebo prach, bez patogenů, jako jsou bakterie, viry nebo plísně, bez nepříjemných pachů, je základem.

Jenže zajistit čistý vzduch pouze prostřednictvím větrání nemusí stačit, zvláště tam, kde žijí také děti nebo domácí mazlíčci jako radost i zdroj nečistot a chlupů. I s chlupy, jemným prachem z kočičího steliva, stejně jako pyly, prachem, bakteriemi, viry nebo plísněmi si umí poradit kvalitní čistička vzduchu. Hned tři čističky nabízí tradiční česká značka Eta.

Čistička vzduchu a ionizátor Eta

Čističky vzduchu Eta se pyšní vysokou účinností filtrace díky HEPA filtru, který doplňují i další filtry hned v čtyřnásobné filtraci, navíc disponuje UV technologií s funkcí sterilizace a dezinfekce vzduchu. Všechny čističky slouží i jako ionizátor, který se stará o zajištění ionizace ovzduší. Právě ionty ve vzduchu podporují dýchání a pocit svěžesti.

Speciálně pro domácnosti s domácími mazlíčky je vhodná čistička vzduchu ETA Nubela s příkonem 35 W a velmi tichým chodem. Pokryje až 20 metrů čtverečních. Stejně jako všechny čističky ETA je vhodná pro alergiky, HEPA filtr je součástí čtyřnásobné filtrace 4 v 1, kde vedle HEPA filtru čistí vzduch i uhlíkový filtr, filtr ze skleněných vláken a nylonový pre-filtr.

Až 80 metrů čtverečních dokáže pokrýt čistička vzduchu ETA Puris s příkonem 46,2 W. Přijde vhod především tam, kde se domácnosti potýkají se zvýšeným znečištěním ovzduší nebo v nich bydlí silní alergici. Je vybavena dálkovým ovládáním, v řadě praktických funkcí nechybí ani dětská pojistka.

Čtyřnásobná filtrace je vlastní i čističce vzduchu ETA Puris, která pokryje 25 až 30 metrů čtverečných se standardní výškou stropu a má příkon 50 W. Podobně jako jiné přístroje nabízí tři rychlosti chodu ventilátoru nebo režim auto.

Všechny tři čističky najdete v eshopu:

reklama

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *