Kočičí potěšení aneb Bylinky z pradědovy zahrádky pro pohodu a zdraví

Od nepaměti jsou kočkám přisuzovány magické vlastnosti. Uctívali je již ve starém Egyptě, jako chrámové kočky dělaly a dodnes dělají společnost mnoha mnichům po celém světě. Stále jsou však obklopeny tajemstvím, které my lidé nikdy nerozluštíme. Můžeme jen hádat a těšit se z kočičího přátelství. Také se můžeme inspirovat a čerpat z intuice, která kočky vede také k různým bylinkám.

Kočky si přirozeně vybírají bylinky s léčivými účinky. Intuitivně je lákají bylinky se schopností navozovat psychickou pohodu a posilovat organismus, a to jak ten kočičí, tak ten lidský.

Úvodní foto: Canva.com

Bylinky pro kočky – Duševní pohoda – Kočičí inspirace

Bylinky pro kočky. A nejenom pro kočky

Vedle šanty kočičí s omamnou vůní nebo kozlíku lékařského, který je charakteristický spíše pachem a pro kočičí zájem se mu přezdívá kočičí kořen, lákají kočky i další bylinky. Mezi kočičí bylinky patří například meduňka, mučenka nebo chmel, bylinky typické zklidňujícími účinky. Mezi kočičími bylinkami kvete hojivý heřmánek a měsíček, řebříček nebo růže, královna květin. Vedle fialových květů šanty kočky milují i fialové květy levandule, další kouzelné bylinky s celou řadou zdraví prospěšných vlastností, další z bylinek babiččiny, resp. pradědovy zahrádky.

Tyto kočičí bylinky bývají také součástí hraček pro kočky, ale potěší je i v záhonku na zahrádce nebo v truhlíku. Dají se zakoupit sušené nebo jako bylinné kapky na nejrůznější neduhy. V kočičí domácnosti se takové bylinné tinktury jistě neztratí.

Bylinné kapky pro duševní pohodu

Duševní pohoda. Kde se bere?

Každý z nás dostal do vínku určitý stupeň psychické odolnosti, který však postupně odráží i naše životní zkušenosti, úspěchy a jistoty na straně jedné, zažité útrapy a traumata na straně druhé. Silná psychika, pevné nervy a fungování mozku jsou však dány také životním stylem. Svoji roli hraje také strava, prospěšně působí některé potraviny a bylinky, ale klíčovou úlohu má spánek. Spánek je primárním způsobem regenerace organismu, zajišťuje obnovu fyzických i psychických sil.

Chceme-li udělat něco pro svoji psychiku, pevné nervy a fungující mozek, měli bychom začít u spánku. I se spánkem přitom pomohou zmiňované zklidňující bylinky. Ne náhodou se uplatňují i jako přírodní tablety na spaní.

Přírodní tablety na spaní

Kočičí inspirace

Zatímco lidé význam spánku mnohdy podceňují, kočky moc dobře vědí, jak je spánek důležitý. Proto také prospí velkou část dne. Právě díky dostatečnému odpočinku a kvalitnímu spánku pak ve svém aktivním období překypují energií.

Kočky vyhledávají bylinky, které jsou prospěšné i pro dobrý spánek, ať již je to kozlík, meduňka, mučenka, levandule aj. Také si pečlivě vybírají místo na spaní s ohledem na teplo, pohodlí a bezpečnost. I pravidla spánkové hygieny zdá se dodržují lépe než většina lidí.

Literatura

  • Garnier, S.: Chovejte se jako kočka. Praha: Jota, 2018.
  • Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
  • Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.
  • Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015.

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Kočičí potěšení aneb Bylinky z pradědovy zahrádky pro pohodu a zdraví

Kočky si přirozeně vybírají bylinky s léčivými účinky. Intuitivně je lákají bylinky se schopností navozovat psychickou pohodu a posilovat organismus, a to jak ten kočičí, tak ten lidský, ať již je to bylinka jako kozlík lékařský, šanta kočičí, meduňka, mučenka nebo třeba levandule.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Olivové mýdlo

„Obyčejné“ mýdlo má své místo v každé domácnosti. Universální pomocník působí i proti virům

Přírodní olivové mýdlo hýčká pokožku, přitom ji dokonale čistí. Myje od nečistot, poradí si dokonce…

Les

Inspirováno přírodou: Energie a síla lesa. Jak si doma zařídit svěží vzduch?

Stres a únava na nás útočí ze všech stran. Vyvětrat, vyčistit vzduch a nabít ho novou energií je snadné. Pomůže aromaterapie a esenciální oleje. Inspirací nám může být síla lesa, les, který nabízí novou energii, povzbuzení, posílení i projasnění mysli.

DŮM & ZAHRADA | ZVÍŘATA | KOŤATA | BYLINKY

5/5 - (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.