2+1 tip jak zlepšit koncentraci

Koncentrace se hodí nejenom pro studenty. Všichni, kdo chtějí být ve svém oboru úspěšní, se neustále vzdělávají. Abychom si za co nejkratší čas osvojili co největší množství poznatků, je potřeba koncentrace – schopnost soustředit se, umění ovládat svoji mysl, směrovat svoji pozornost jedním směrem, a také odolnost vůči vnějším vlivům. Vnější rušivé vlivy totiž ohrožují naši koncentraci a pozornost, a tím i výsledky mentální činnosti neustále. Prvním tipem na to, jak zlepšit koncentraci, je proto zbavit se rušivých vlivů.

1. Zbavte se rušivých vlivů

Naše mentální výkony z velké míry ovlivňují vnější překážky. Ty však zpravidla můžeme výrazně eliminovat, už jenom tím, že pečlivě zvážíme místo pro mentální práci. Je jasné, že v knihovně bude vhodnější prostředí než v jídelně, v poklidné kavárně se bude soustředit lépe než v přeplněném baru, v ložnici bude více prostoru pro mentální výkony než v dětském pokoji. Koncentrace se váže i na konkrétní místo.

Ideálním místem pro mozek a mozkovou činnost je jedno pevné pracovní místo, vlastní pracovna nebo alespoň pracovní koutek s pracovním stolem. Na takovém místě si postupně vybudujeme zvyk soustředit se. Rušivě nepůsobí jenom zvuky či pachy, ale také přemíra předmětů kolem nás nebo přímo nepořádek. Pokud se chceme opravdu soustředit na mentální činnost, měli bychom nejdříve věnovat pozornost svému pracovnímu místu a také úklidu onoho místa. Úklid napomůže koncentraci.

Primárním narušitelem naší koncentrace v současné době jsou sociální sítě a internet. Prvním krokem pro koncentraci a pozornost je proto vypnutí sociálních sítí, chatu nebo internetu obecně. Využít se dají i aplikace, které dočasně potenciální rušivé vlivy z internetového prostředí zablokují.

2. Dodržujte pravidla zdravé životosprávy

Dostatek energie

Lidský organismus může spolehlivě fungovat jenom za podmínky, že má dostatek energie. Základním zdrojem energie je dýchání, resp. kyslík ze vzduchu a výživově hodnotná strava. Dostatek kyslíku a energie z kvalitní stravy je také základním předpokladem pro efektivní činnost mozku, tedy i koncentraci, schopnost učení, paměť, mentální výkon.

Koncentraci může podpořit i otevřené okno nebo pravidelné větrání, které zajistí dostatek kyslíku v místnosti. Pokud jde o stravu, bude se hodit ovoce – banány, borůvky a další bobule, špenát, listová zelenina obecně, také ořechy, semínka, ovesné vločky, a další brain food. Mozkové funkce podpoří obsažené nenasycené mastné kyseliny, také hořčík a další minerály nebo vitamíny skupiny B. Samozřejmostí by měl být pitný režim.

Dostatek odpočinku a spánek

Mozek potřebuje pro svoji činnost i spánek. Na ten se bohužel často zapomíná. Právě spánek zajistí regeneraci mozkových buněk, pro správnou činnost mozku je nepostradatelný. Věnovat se učení na úkor spánku je kontraproduktivní. Spánek slouží i k uložení informací hluboko do paměti, k ukládání informací slouží i odpočinkové přestávky během učení. Nebojte se proto odpočívat!

V ideálním případě děláme během učení krátké, maximálně desetiminutové přestávky, kdy se věnujeme jiné než mentální činnosti. Přestávku můžeme využít k protažení, krátkému cvičení, vyvětrání… můžeme si třeba kreslit či prostě jenom něco čmárat na papír.

Video Jan Kohut: Jak trénovat koncentraci, rychleji se učit a lépe pracovat!

Jak trénovat koncentraci, rychleji se učit a lépe pracovat!

Tip od kocoura – vyzkoušejte přírodní pomocníky

Pokud opravdu chceme svoji schopnost soustředit se posunout do nových sfér, můžeme využít i přírodní prostředky povzbuzující mentální činnost. Vedle zmiňovaného brain food přijdou vhod i povzbuzující bylinky – ginko biloba, ženšen, maca, gotu cola (pupečník asijský) nebo ajurvédská bylinka brahmi. Příznivými účinky na mozkové funkce překvapí i bylinky jako je bazalka, rozmarýn, oregano nebo kurkuma.

Bachovy kapky na koncentraci

Na síle přírody je založena i Bachova terapie, ta však působí velmi jemnou a nenásilnou formou. Je postavena tak, aby měnila vnitřní nastavení člověka směrem k harmonii. Jednotlivé Bachovy esence působí na jednotlivé emoční roviny. Vzájemně se také kombinují tak, aby dosáhly vytyčený efekt. Tímto efektem může být i koncentrace.

Bachovy kapky nazvané příhodně Koncentrace/Concentration pomáhají nastolit rovnováhu emočních a fyzických sil. Jsou sestaveny z několika esencí (kaštan – jírovec maďal, habr obecný, zimolez kozí list, clematis – plamének plotní, růže šípková, chmerek roční) tak, aby podpořily koncentraci a bystrost. Pomáhají zlepšit pozornost i paměť.

Jsou vhodné pro studenty a lidi s mentálně náročnou profesí, pro ty, které trápí nepozornost, roztržitost, ty, kteří se příliš často oddávají stavění vzdušných zámků a bývají duchem nepřítomni.

Jak se Bachovy esence užívají?

Bachovy kapky se ředí vodou, pak se standardně dávkují po 4 kapkách 4x během dne. Kapky lze kombinovat s jídlem i nakapat do pití. Pro koncentraci je právě podoba nápoje ideální. Stačí prostě nakapat 4 kapky do nápoje a popíjet ho během učení či jiné mentální činnosti.

Bachovy esence pro koncentraci

Tyto esence najdete v kombinované esenci Koncentrace: kaštan – jírovec maďal, habr obecný, zimolez kozí list, clematis – plamének plotní, růže šípková, chmerek roční

BIO kombinované esence jsou sestaveny ze základních esencí, přísně v souladu s recepturou Dr. Bacha.

Hvězdičkujeme...