Cestování se psem autem, letadlem anebo vlakem. Co byste měli vědět, než se vydáte na cestu?

Cestovatelé a výletníci se vypravují do různých koutů Česka i ciziny v různém složení. Někdo se vydává do světa sám, další putují jako rodina s dětmi, někdo cestuje v sestavě přátel. Vždy se přitom najde i místo pro psa, vždyť je to nejlepší přítel člověka a skvělý společník kdekoliv. Pes zpravidla cestování snáší dobře, na rozdíl od jiných domácích mazlíčků, kteří skutečně oceňují především domácí prostředí. I pes bývá nadšený z poznávání nových krajin, lidí, psů a také pachů. A je vděčný, že může být po boku svého páníčka.

Pes většinou vítá nejrůznější výlety, kratší i delší. Cestování se psem má však svá specifika a úskalí. Vyplatí se proto na takové cestování připravit předem. Je třeba zvážit cíl, cestu i způsob dopravy tak, aby cestování bylo pro všechny opravdu co nejpříjemnější.

Kam se psem? – Autem se psem – Se psem do letadla – Cestování vlakem se psem

Kam vyrazit se psem? A jak?

O tom, zda bude výlet či dovolená se psem v pohodě rozhoduje především cílová destinace. Je potřeba se informovat o tom, zda daný hotel, penzion, kemp psy vítá. Konkrétní lokalita také předurčuje způsob dopravy. Přestože je cesta autem delší, pro psa je to ta nejlepší varianta. Ani cestování letadlem však není pro psy zapovězené. Další možností je i doprava vlakem, příp. autobusem.

PSÍ RÁDCE - 12. díl, jak cestovat se psem / speciální host Kristýna Dolejšová - Za Normální Holky

Video: Psí rádce: Jak cestovat se psem (Youtube)

Autem se psem, bezpečnost především

Dopravní předpisy ukládají povinnost cestovat se psem či jiným zvířetem bezpečně. Zákon však neudává přesnou specifikaci, jak psa převážet. Pes nesmí překážet řidiči v řízení nebo ohrožovat stabilitu vozidla, to znamená, že v autě nesmí být na volno.

  • Malí psi mohou cestovat v přepravním boxu na podlaze nebo na sedadle, ke kterému je box připoutaný bezpečnostním pásem.
  • Velcí psi se nejlépe a nejbezpečnější přepravují v zavazadlovém prostoru. Chybět by neměla dělící síť, stěna nebo mříž, která psa distancuje od cestujících a znemožňuje mu, aby se do kabiny z kufru protáhl.

Psi mohou cestovat i na sedadle, pokud jsou zajištění popruhy připevněnými k bezpečnostním pásům. Je možné využít i speciální autosedačky pro psy, které jsou však pochopitelně limitované velikostí psa.

Každý pes v autě pouští chlupy a přirozeně slintá. Tomu se nedá zabránit, ale dá se chránit čalounění vozu. K tomu účelu jsou k dispozici nejrůznější ochranné potahy pro cestování se psem, ať již na sedačky nebo do kufru.

Lze si pořídit také speciální vozík pro psy jako přívěs za auto. Ocení ho hlavně chovatelé více psů.

Jak cestovat se psem v autě, CestoVáček srovnávací test, autosedačka pro psa, box na psa

Video: Bezpečně se psem v autě (Youtube)

Komfort a zdraví

Zejména delší cesty vyžadují pečlivé plánování tak, aby bylo možné dělat přestávky na protažení těla. Pes by měl mít tuto možnost každé dvě až tři hodiny, kdy si posádka auta dopřeje přestávku. Přestávka slouží také k odpočinku, doplnění tekutin a případně toaletu.

Nikdy nenechávejte psa při zastavení uvnitř vozu. Sebekratší čas v uzavřeném stojícím autě, například při placení na čerpací stanici, je ohrožením zdraví psa. Vozidlo se na slunci velmi rychle zahřívá a teplota uvnitř stoupá do nebezpečných výšek mnohem snáz, než si umíme představit.

Vedle pravidelných přestávek se vyplatí také pravidelně vyvětrat interiér vozu (i při zapnuté klimatizaci). Ve vozu bez klimatizace by měla být pootevřená okna auta samozřejmostí. Rozhodně však není vhodné, aby pes vystrkoval hlavu ven z okénka. Hrozí totiž zanícení očí nebo uší.

  • V cíli by měl pes dostat nějakou odměnu. Může to být třeba hra nebo pamlsek. Také by měl dostat něco k snědku.
  • Před cestou by měl jíst střídmě. Krmení by měl dostat 2 hodiny před cestou, bezprostředně před cestováním by pes jíst neměl. Jde o prevenci žaludeční nevolnosti. Pokud pes nevolností v autě trpí, preventivně by měl dostat lék proti nevolnosti. Využít lze i přírodní prostředky a byliny, jako je máta, kozlík nebo mučenka.
ŠKODA Nezeptat se: Jak cestovat se psy v autě?

Video: Jak převážet psy? (Youtube)

Se psem do letadla, hmotnost rozhoduje

Do letadla lze vzít s sebou pouze menšího psa. Malý pes může do letadla jedině tehdy, vejde-li se do schránky o velikosti příručního zavazadla, za splnění podmínek specifikovaných danou leteckou společností. Například České aerolinie umožňují vzít s sebou na palubu psa (nebo kočku) s maximální hmotností do 8 kilogramů. Zvíře musí být umístěno v uzavíratelném boxu s pevným a nepropustným dnem o maximálních rozměrech 43 x 30 x 27 cm (délka, šířka, výška). Box se zvířetem se v letadle umísťuje pod předchozí sedadlo. Pes (ani kočka) nesmí přepravní box během letu opustit.

Výjimku tvoří certifikovaní asistenční psi pro cestující se zrakovým postižením nebo s omezenou schopností pohybu, kteří jsou na psím doprovodu závislí. Asistenční psi se pak přepravují v kabině pro cestující, pokud jsou v postroji, na vodítku, mají osvědčení o výcviku a požadované cestovní doklady.

Velcí psi se standardně přepravují v zavazadlovém prostoru letadla. I tady musí být zvíře umístěno v uzavřené, dostatečně velké schránce s nepropustným dnem a otvory pro dýchání. Schránka musí být vybavena miskami s vodou a jídlem, s možností doplnění zvenku nezávisle na otevření celé schránky. Maximální rozměry přepravní schránky se zvířetem nesmí přesáhnout 130 x 69 x 80 cm (délka, šířka, výška) a její hmotnost včetně zvířete nesmí překročit 32 kilogramů. To platí pro České aerolinie, které v případě těžších zvířat nabízejí jejich leteckou přepravu jako cargo zásilku.

Přestože je psům zajištěn i v zavazadlovém prostoru letadla komfort a personál letadla na zvířata dohlíží, vždy je let pro psa stresující. Pečlivě proto zvažte, zda pes opravdu s vámi cestovat letadlem musí, zda nelze využít třeba dopravu autem.

Video: Letíme se psem (Youtube)

Rezervace je nutná

Ne všechny letecké společnosti cestování se psem umožňují. Zejména nízkonákladové letecké společnosti, jako je easyJet, také Ryanair nebo British Airways, se zvířaty vůbec nepočítají. Další letecké společnosti zase zvířata přepravují výhradně v zavazadlovém prostoru.

I společnosti s nabídkou přepravy zvířat vyžadují rezervaci ještě před nákupem letenky, přeprava zvířat totiž nemusí být poskytována na všech letech. Také některá letiště jsou pro domácí mazlíčky uzavřená, například letiště v Londýně. Británie obecně není pro leteckou přepravu zvířat vstřícná, ještě méně vstřícný je například Island s povinnou čtrnáctidenní karanténou. Naopak je to v Itálii, která pro pejskaře připravuje dokonce i psí pláže.

Pas psa a další povinné doklady

Cestovním dokladem pro psa je tzv. pas zvířete, platný očkovací průkaz (modrý s hvězdičkami EU), ve kterém je zaznamenáno očkování a ošetření proti echinokokóze (tj. odčervení). Od 3 měsíců stáří musí být každý pes (také kočka nebo fretka) pravidelně očkován proti vzteklině. V některých zemích je vyžadováno i další očkování nebo odčervení.

Až na výjimky musí mít pes čip dle standardu ISO. Omezení cestování do některých zemích se vztahuje na štěňata nebo tzv. bojové psy, resp. bull plemena.

  • Například při cestě s bull plemenem do Německa potřebujete potvrzení o bezúhonnosti psa od veterináře a nesmíte se zde zdržet déle než 4 týdny. Tak dlouho je platná výjimka pro cestovatele, jinak je totiž do Německa striktně zakázán dovoz, a tedy i vstup plemen: pitbull, americký stafordšírský teriér, stafordšírský bulteriér a anglický bulteriér.
  • I při cestě na Slovensko byste měli mít osvědčení o odborné způsobilosti k ovládání psa, resp. potvrzení o absolvování kynologického výcviku, pokud máte některé ze 14 plemen, které na Slovensku legislativa považuje za potenciálně nebezpečná. Jde o plemena: pitbull, bandog, středoasijský ovčák, kavkazský ovčák, jihoruský ovčák, americký stafordšírský teriér, moskevský strážní pes, šarplaninský pastevecký pes, tornjak, brazilská fila, tosa inu, kangal, americký bulldog a mastif (boerboel).
  • Teriéři typu bull nejsou jako potenciálně nebezpeční psi vítaní ani v Chorvatsku. Je zakázán dovoz, transit i dočasný pobyt všech těchto psů, pokud nejsou zapsáni v registru Mezinárodního kynologického svazu (FCI). Plemeno se dokládá průkazem původu. Pokud tedy máte bull plemeno, jako je stafordšírský bulteriér, americký stafordšírský teriér, bulteriér nebo miniaturní bulteriér, který však nemá rodokmen vydaný kynologickým svazem s členstvím v FCI, Chorvatsko pro vás není ideální cíl cesty.

Vždy je třeba ověřit podmínky přepravy zvířat do konkrétních zemí. Aktuální informace najdete na webu Státní veterinární správy ČR. Kompletní informace o cestování se psem do zahraničí najdete v našem dalším článku tady.

Cestování se psem

Video: Cestování se psem (Youtube)

Cestování se psem vlakem

I vlak je jednou z možností přepravy psa, ovšem záleží na dopravci. Například Leoexpress umožňuje přepravu zvířete jenom v případě, že se vejde do uzavíratelné přepravky s nepropustným dnem o velikosti spoluzavazadla. České dráhy počítají s variantou přepravky, ale i velkými psy. Ty lze přepravovat téměř ve všech vlacích 2. třídy, za podmínky, že mají náhubek a jsou na krátkém vodítku. Pro psa jsou zapovězené vlaky 1. třídy, také restaurační a bistro vozy, dále vozy nebo oddíly vyhrazené pro přepravu cestujících s dětmi do 10 let a označené tiché oddíly vlaku.

Velká výhoda vlaku je to, že se tu můžete věnovat svému psovi. Podobné podmínky jako pro cestování vlakem platí i pro cestování autobusem či městskou hromadnou dopravou, tam však už tolik prostoru pro nějaké společné aktivity se psem není.

Vlak je ze všech hromadných dopravních prostředků pro psa nejpohodlnější, zpravidla zde také psi netrpí ani cestovní nevolností. Přesto se však i tady vyplatí cestovní nevolnosti (kinetóze, nemoci z pohybu) předcházet…

3 tipy proti cestovní nevolnosti zvířat

1. Přípravky a léky proti cestovní nevolnosti

Tak jako existují léky proti cestovní nevolnosti pro lidi, veterinární lékař může předepsat preparáty určené přímo pro psy, například veterinární preparát Cerenia. K dispozici jsou i preparáty na přírodní bázi. Cestovní nevolnost zvířat často souvisí se stresem a přírodní přípravky se starají o zklidnění psa. Prospěšné můžou být i homeopatika, krizové kapky a Bachova terapie. Můžete vyzkoušet i bylinky, například kozlík lékařský, mučenku nebo mátu. Vůně máty má účinky proti cestovní nevolnosti, ovšem pozor, příliš silné vůně a pachy v autě mohou nevolnost naopak vyvolávat.

2. Komfort při cestování a čerstvý vzduch

Prevencí kinetózy je zajištění komfortu psa v autě. K tomu pomůže jeho přísun čerstvého vzduchu a pravidelné větrání interiéru vozidla. Pravidelné by měly být také přestávky na protažení a odpočinek.

3. Potrava a dostatek tekutin

Pes by neměl cestovat hladový, ale ani by neměl jíst krmivo těsně před cestou. Doporučuje se psa nakrmit alespoň 2 hodiny před odjezdem. Během cesty je třeba doplňovat tekutiny kvůli riziku dehydratace, avšak krmivo by měl pes dostat až po příjezdu do cíle.

Kvalitní krmivo je základ

Zdraví psa je ve velké míře závislé na jeho životosprávě, potažmo stravě. Kvalitní krmivo slouží nejenom jako zdroj energie, ale i jako prevence všech možných potíží. Díky silné odolnosti, i té psychické, napomáhá také zvládání stresových situací, mezi které cestování patří.

Ještě než se začnete poohlížet po doplňcích stravy proti stresu, přesvědčte se, že váš pes dostává opravdu kvalitní krmivo. Poznáte ho podle složení.

REKLAMA

TIP OD KOCOURA

Granule pro psy značky Nativia obsahují až 94 % bílkovin živočišného původu. Místo obvykle používaných obilovin jsou postaveny pouze na rýži a mase. Neobsahují lepek jako potenciální alergen. Informace o složení nejsou uváděny jenom v souladu s legislativou, ale jsou prezentovány detailně a srozumitelně tak, aby bylo hned jasné, co pes dostává.

Například kompletní krmivo pro dospělé psy velkých a obřích plemen s citlivým zažíváním, hypoalergenní granule pro psa Nativia Adult Maxi Lamb & Rice (k zakoupení tady)…

Složení: kvalitní jehněčí dehydrované maso 28 %, loupaná rýže 27 %, hovězí škvarky 11 %, rýžová mouka 9 %, vepřový tuk 7 %, cukrovarské řízky sušené, jablka sušená, pivovarské kvasnice 1 %, lososový olej 0,5 %, čekankový inulín 0,1 %, glukosamin 0,03 %, chondroitin-sulfát 0,02%, juka 0,02 %. Analytické složky: hrubý protein 26 %, hrubé oleje a tuky 14 %, hrubá vláknina 3,4 %, hrubý popel 7,6 %, vápník 1,5 %, fosfor 1,2 %, sodík 0,4 %.

Hypoalergenní granule Nativia

 

Literatura:

  • Bucksch, M: Jak správně krmit psa: Praktické rady a tipy na základě nejnovějších poznatků. Praha: Grada, 2018. ISBN: 978-80-2710-746-9
  • Laukner, A.: Pes – správné krmení: jednoduše, chutně, zdravě. Praha: Grada, 2006. ISBN: 80-247-1761-1
  • Kitchenhamová, K.: Pes – člen rodiny. Praha: Esence, 2020, ISBN: 978-80-242-6534-6

Internet:

/1/ Cestování s domácími mazlíčky a ostatními zvířaty v rámci EU (Nařízení EU, oficiální web). Europa.eu [online]. Europa.eu, 2020 [cit. 2020-07-17]. Dostupné z: http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/carry/animal-plant/index_cs.htm

/2/ Cestování se zvířaty v zájmovém chovu (oficiální informace Státní veterinární správy). SVSCR.cz [online]. Státní veterinární správa ČR, 2020 [cit. 2020-07-17]. Dostupné z: https://www.svscr.cz/cestovani-se-zviraty-v-zajmovem-chovu/

/3/ Bulánková, V.: Pes na dovolené. Na těchto plážích si může klidně posedět na baru nebo vyrazit do města na nákupy. Žena-in.cz [online]. Žena-in.cz, 17. srpen 2019 [cit. 2020-07-17]. Dostupné z: https://zena-in.cz/clanek/pes-na-dovolene-na-techto-plazich-si-muze-klidne-posedet-na-baru-nebo-vyrazit-do-mesta-na-nakupy

/4/ Víchová, I.: Nevolnost psů při cestování autem: Tipy a rady! Žena.Aktuálně.cz [online]. Praha: Economia, 16. květen 2013 [cit. 2020-07-17]. Dostupné z: https://zena.aktualne.cz/bydleni/nevolnost-psu-pri-cestovani-autem-tipy-a-rady/r~i:article:779690/

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Cestování se psem autem, letadlem anebo vlakem. Co byste měli vědět, než se vydáte na cestu?

Pes většinou vítá nejrůznější výlety, kratší i delší. Cestování se psem má však svá specifika a úskalí. Vyplatí se proto na takové cestování připravit předem. Je třeba zvážit cíl, cestu i způsob dopravy tak, aby cestování bylo pro všechny opravdu co nejpříjemnější.

Autor: Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Tento článek vznikl na základě spolupráce.

PES | GRANULE PRO PSA | ČESKÉ GRANULE | NATIVIA

Pes

Granule pro psa s masem jsou nejlepší. Jenže jde o maso čerstvé, dehydratované, sušené nebo moučku?

Maso by v granulích pro psa rozhodně nemělo chybět. Pes je totiž masožravec a maso je pro něho základním prvkem výživy. Je to ten nejdůležitější zdroj bílkovin, ale obsahuje také tuky. Jenže není maso jako maso. Nakonec pes nepotřebuje ani tak maso jako živočišné bílkoviny. Deklarace o tom, že dané krmivo pro psa obsahuje maso,…

Pes leží

Praha nebo Moravský Krumlov? Alfons Mucha patří i k Letohradu, zdejší Muchova vyhlídka stojí za návštěvu!

Letohrad je historické město ukryté v podhůří Orlických hor. Pyšní se dalekosáhlou historií, mnoha pamětihodnostmi, architektonickými zajímavostmi i přírodními krásami. Pokud hledáte tip na výlet, klidně i výlet se psem, Letohrad v Pardubickém kraji byste neměli minout. Vydat se můžete třeba za výhledy nad město, na vrch s příhodným označením Kopeček. Dostanete se tam památnou…

5/5 - (11 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *