Něvská maškaráda

Něvská maškaráda (Neva Masquerade, rusky Něvskaja maskaradnaja) je sesterské plemeno sibiřské kočky. I tato ruská kočka je aktivní, hravá a komunikativní. I něva zaujme bohatou srstí, ovšem na rozdíl od sibiřské kočky se vyznačuje zbarvením s odznaky, tzv. colorpoint. Jde o zbarvení typické pro siamské kočky.

Stejně jako sibiřské kočky se i něvská maškaráda řadí mezi přírodní plemena. Mohutné osvalené tělo provází skvělé instinkty lovce. Má nekomplikovanou kočičí povahu, je inteligentní a zvídavá. Miluje vše, co kočka divoká.

Plemeno – Charakteristika – Povaha kočky – Chovatelské stanice – Péče o kočku – Strava

O plemeni

Sibiř a Rusko bylo vždy domovem koček s dlouhou srstí. Pro kočky byla bohatá srst podmínkou přežití v ukrutných mrazech, které zde vládnou. V Evropě byla až do 19. století dlouhá srst u koček něčím nevídaným. I proto se dlouhosrsté kočky ze Sibiře staly tak žádané. Stejně tak i vzácná něvská maškaráda, která přirozeně obývá okolí ruské řeky Něvy. Díky své atraktivní srsti snáší i ty nejdrsnější životní podmínky, kdy teploty klesají hluboko pod nulu.

Neva masquarade, nazývaná také bucharská kočka, zažila po období krize renesanci v osmdesátých letech minulého století, kdy se s chovem dlouhosrstých koček začalo experimentovat v Německu. V roce 1987 bylo oficiálně uznáno plemeno sibiřská lesní kočka, v roce 1991 byl název upraven na sibiřskou kočku, aby se plemeno odlišilo od norské lesní kočky. I ta je typická huňatou srstí, ani norská lesní kočka však nenabízí zbarvení colorpoint.

Magnus - Neva Masquerade - Neva Angels cattery

Video: Neva masquarade (chovatelská stanice), Youtube

Siamské zbarvení lesní kočky

Něvská maškaráda je jediná z lesních koček, kterou zdobí siamské zbarvení. Je charakteristické výraznějšími odstíny na tzv. chladných částech těla – na koncích končetin, na ocase, v obličejové části a na uších. S tím souvisí také typicky modré oči. Příčinou zbarvení je genetická mutace, která ovlivňuje produkci pigmentu melanin. Výsledkem je tzv. částečný albinismus, zřetelný kontrast mezi světlou barvou těla a tmavšími akromelanickými odznaky.

Zbarvení colorpoint, tedy tzv. siamské zbarvení způsobuje recesivní cs gen, který se v chovu sibiřských koček vyskytuje od začátku. Ovšem zřejmě byl do chovu vnesen uměle. Protože jde o recesivní gen, může se v genofondu chovu skrývat řadu generací, a pak se jako překvapení náhodně objevit ve vrhu jednobarevných koček.

V Rusku je něvská maškaráda vnímána jako colorpoint varieta sibiřské kočky. Takto plemeno uznává i WCF, TICA a CFA. Mezinárodní felinologická organizace FIFe něvskou maškarádu vyčlenila jako samostatné plemeno, resp. Sesterské plemeno sibiřské kočky (2009), stále ale povoluje jejich vzájemné křížení.

Siberian Neva Masquerade

Video: Siberian Neva masquarade (Youtube)

Charakteristika

Neva masquarade je středně velká kočka s mohutným tělem a hustou srstí. Pro její povahu se jí říká také něžný obr, ačkoliv existují i větší kočičí plemena (mainská mývalí kočka, norská lesní kočka, ragdoll).

Charakteristika něvské maškarády odpovídá charakteristice sibiřské kočky, liší se pouze ve zbarvení. Dospělá kočka dorůstá do hmotnosti 3 až 5 kilogramů. Kocour bývá o poznání větší, může vážit až 9 kilogramů. Robustní tělo zakončují mohutné končetiny střední délky. Velké jsou i chundelaté tlapky, díky kterým se kočka může bez promrznutí brodit sněhem. Ocas je dlouhý a bohatě osrstěný. Středně dlouhá srst je bohatá po celém těle, obzvlášť v oblasti krku, kde tvoří výrazný límec. Tento límec je typický i pro sibiřskou kočku.

Mezi zimní a letní srstí je velký rozdíl, rozdíl je také v péči o srst. Zatímco letní srst zvládne kočka většinou čistit sama, bohatá zimní srst s hustou podsadou vyžaduje pravidelné vyčesávání. Krycí srst je příjemná na dotek a kočku mj. chrání před vodou. Má nesmáčivou srst, ale vodní kočka to není, na vodu jsou specialisté jiná plemena, zejména jezerní kočka Turecká van a mainská mývalí kočka.

Sibiřská, resp. něvská kočka má oválnou lebku, zaoblené čelo, středně velké uši a velké oči ve tvaru citronu. Standard zná jenom modrou barvu očí, čím sytější, tím lépe. Oči kočky se však během života mění. Dle chovatelky nejprve tmavnou, ke stáru zase světlají. Mění se i zbarvení kočky. Koťata se rodí světlá, až postupně se znaky stávají tmavší a výraznější. Stejně tak to je u dalších colorpoint plemen, jako je siamská kočka nebo ragdoll.

Siamská něva

Nejčastější a nejžádanější zbarvení něvy je seal, tzv. že znaky jsou čokoládově černé, ale známe i něvy s červenými nebo želvovinovými znaky. Standard povoluje barvy znaků ve stejných odstínech jako je plnobarevné zbarvení sibiřské kočky. Existují i ředěné barvy modrá a krémová. Něvě se nevyhýbá ani kresba, ve stříbřitých či zlatých odstínech, ale vyskytuje se i bílá skvrnitost srsti.

Z bílých něvských koťat vyrůstají kočky ve zbarvení s různým podílem bílé. Pokud je kočka bílá, hovoříme o zbarvení bicolor (bílá pokrývá čtvrtinu až polovinu těla), harlekýn (bílá pokrývá více než polovinu těla) nebo van, kdy je kočka celá bílá s výjimkou ocasu a odznaků různě po těle.

Pavel Siberian Glory 7 weeks old siberian kitten . Neva masquerade.

Video: Kotě, něvská maškaráda, chovatelská stanice Siberian Glory (Youtube)

Povaha kočky

Něvy jsou přítulné kočky, které si rády hrají. Řadí se mezi aktivní plemena koček, která srší energií až do pozdního věku. Skáčou a šplhají, mají rády fyzickou i duševní aktivitu. Ocení nejrůznější hračky pro kočky a hry, třeba i klikr trénink, líbí se jim také šplhadla, škrabadla a skrýše. Zpravidla mají rády i vodu. Svědčí jim pohyb venku, život v bytě pro ně není ideální.

Bucharská kočka má mnoho energie, ale nebývá divoká. Je to společenské plemeno, které je rádo středem pozornosti a chce být blízko své rodině. Samota ji nesvědčí. Kočka je inteligentní a čistotná.

Je to nadmíru komunikativní plemeno. Ráda na sebe upozorňuje i hlasem. Na rozdíl od jiných koček využívá celou paletu jemného i silnějšího mňoukání, někdy její hlasové projevy připomínají i hlas ptáků, vrkání holubů apod.

Snáší děti, psy i jiná zvířata, nejlépe, pokud je zná od kotěte. Vyrovnaná povaha a přátelský přístup k člověku dělá z něvské maškarády plemeno vhodné pro felinoterpaii.

Zajímavost

Něvská maškaráda nezapře svůj původ. V Rusku něvské kočky a kocouři dělají společnost také těm nejvyšším představitelům země. Mezi chovateli plemene najdeme například bývalého ruského prezidenta a premiéra Dmitrij Medvěděva. Jeho kocour Dorofej pochází z moskevské chovatelské stanice Velikij Ochotnik. Dmitrij Medvěděv nechová jenom kocoura, ale v kanceláři má také akvárium a rybky.

Zatímco v současnosti se na výsluní hřeje Neva Masquerade, v minulosti dělala společnost ruských carům ruská modrá kočka, která se označuje také jako carské plemeno.

Chovatelské stanice

Něvská maškaráda je sice vzácné plemeno, avšak z hlediska počtu odchovaných koťat se umístilo mezi desítkou nejoblíbenějších kočičích plemen v Česku. Jednu chovatelskou stanici vede Květa Tománková, která něvskou maškarádu označuje za naprosto bezproblémové plemeno. Dle chovatelky se chová jako pes, bez extrémů v chování. Pro iDnes hovoří o tom, že něvy člověka sledují, vytváří si k němu silné pouto, chodí za ním tak, jak to dělá pes.

Sleeping Neva Masquerade

Video: Něvská maškaráda a její spánek… (Youtube)

Péče o kočku

Něvská maškaráda, zvláště v období, kdy ji zdobí zimní srst, vyžaduje péči v podobě vyčesávání. Kartáč a hřeben jsou nezbytnou výbavou pro kočku. Vyčesávání předchází také možným potížím se spolykanými chlupy – bezoáry, stejně jako kočičí tráva nebo sladová pasta podporující vylučování chlupů z trávicího traktu.

Výživa kočky a kvalitní strava je základním předpokladem spokojeného života kočky. Každá kočka je masožravec, něva jako přirozené plemeno obzvlášť. Její strava by tedy měla sestávat především z kvalitních živočišných bílkovin.

Kvalitní strava pro kočku

Na význam kvalitní stravy pro kočky upozorňuje i chovatelská stanice Na výsluní. Nabízí i pár rad týkajících se kočičí stravy.

Kotě, dospělá kočka i kočičí senior potřebuje mít neustálý přístup k miskám, kde nechybí kvalitní granule pro kočky a čistá voda. Tyto misky by měly být z nerezu, vhodné jsou i keramické misky. Plastové misky pro kočky nejsou ideální. Je to proto, že plast zachycuje pach ze stravy, obtížně se čistí, neumožňuje důkladnou dezinfekci. Při krmení z plastové misky se tak kočce časem na bradičce může objevit tzv. kočičí akné. Krmivo vhodné pro kočky, které je také základním předpokladem pro zdraví kočky a prevenci nejrůznějších zdravotních potíží, obsahuje především maso a minimum vedlejších rostlinných produktů…

Literatura:

  • Gordoň, Zdeněk; Thámová, Olga: Plemena koček: Průvodce do kapsy. Praha: Aventinum, 1999.
  • Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015.
  • Gordoň, Zdeněk, Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018.
  • Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
  • Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.

Internet:

/1/ Čermáková, K.: Něvská maškaráda je sibiřská kočka v kožíšku blondýny. iDnes.cz [online]. Praha: MAFRA, 1. dubna 2011 [cit. 2020-07-16]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/nevska-maskarada-je-velka-sibirska-kocka-v-novem-vzacnem-kozisku.A110330_233317_hobby-mazlicci_mce

/2/ Málo známá kočičí plemena: Něvská maškaráda, blondýnka mezi kočkami. Mazlíčkoviny.cz [online]. Mazlíčkoviny.cz, 31. července 2019 [cit. 2020-07-16]. Dostupné z: https://www.mazlickoviny.cz/clanek/malo-znama-kocici-plemena-nevska-maskarada-blondynka-mezi-kockami/

/3/ Něvská maškaráda. Kočkosvět.cz [online]. Mazlíčkoviny.cz, 32. června 2017 [cit. 2020-07-16]. Dostupné z: https://www.kockosvet.cz/index.php/2017/06/30/nevska-maskarada/

/4/Něvská maškaráda. Zoohit.cz [online]. Zoohit.cz, 2020 [cit. 2020-07-16]. Dostupné z: https://www.zoohit.cz/magazin/kocky/plemena-kocek/neva-masquerade

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Něvská maškaráda

Něvská maškaráda (Neva Masquerade, rusky Něvskaja maskaradnaja) je sesterské plemeno sibiřské kočky. I tato ruská kočka je aktivní, hravá a komunikativní. I něva zaujme bohatou srstí, ovšem na rozdíl od sibiřské kočky se vyznačuje zbarvením s odznaky, tzv. colorpoint.

Autor: Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

PLEMENA KOČEK PODLE ABECEDY | PLEMENA KOČEK | KOČKA |  NÁVODY PRO KOČKOMILY

5/5 - (3 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *