Po celém světě se dá cestovat víceméně bez omezení. Území Evropské unie je všem obyvatelům Česka, až na speciální případy například v podobě bezpečnostních opatření souvisejících s koronavirem, dostupné jenom s tím, že je potřeba dodržovat zákony daného státu. Situace se však mění při cestování se psem či jinými domácími mazlíčky. I v rámci EU musí mít zvíře pas. To je základní doklad, ovšem nejde o jedinou podmínku pro cestování psa do zahraničí.
Čip psa – Pet pas a očkování – Odčervení – Veterinární prohlídka – Pojištění psa – Zakázaná plemena
Čip je povinný v ČR i zahraničí
Od 1. ledna 2020 vstoupila v platnost novela veterinárního zákona a současně i nařízení EU o neobchodních přesunech zvířat v zájmovém chovu. Legislativa nově ukládá povinnost čipovat každého psa v Česku, čip splňující příslušné ISO normy pro mikročipy a čtecí zařízení je také nezbytnou podmínkou pro cestování do zahraničí.
Štěňata musí být označena čipem nejpozději v době prvního očkování proti vzteklině, tj. ve věku 3 až 6 měsíců nejpozději. Povinnost nechat psa očipovat se nevztahuje na majitele zvířat s čitelným tetováním, které bylo provedeno před 2. červencem 2011. Ovšem tetování nemusí být v některých zemích dostačující. Například Chorvatsko vyžaduje čip u všech psů bez výjimky.
Video: Povinné čipování psů (Youtube)
Pet pas a očkování
Čip sám o sobě nestačí, majitel psa či jiného zvířete v zájmovém chovu musí mít také platný očkovací průkaz, tzv. pas zvířete (pet passport). V pasu platném ve všech členských státech EU je uvedeno jméno chovatele, osoby, která psa provází. Pokud zvíře provází jiná osoba, je nutné mít písemné zmocnění majitele. V průkazu zvířete je zaznamenáno také očkování proti vzteklině a ošetření proti echinokokóze (tj. odčervení).
Od 3 měsíců věku musí být každý pes (také kočka či fretka) pravidelně očkován proti vzteklině, v Česku i zahraničí. Toto očkování provádí veterinární lékař v souladu s vakcinačním schématem dané očkovací látky. Zvíře může cestovat až 21 dnů po očkování nebo přeočkování proti vzteklině. Pokud přeočkování proběhlo ještě v době platnosti předchozího očkování, může zvíře cestovat okamžitě.
V některých zemích mohou i přes potvrzení o očkování požadovat i sérologické vyšetření na vzteklinu. Rusko navíc po cestovatelích se psem může chce i tzv. veterinární certifikát, aktuální klinické vyšetření zvířete, ideálně ne starší 5 dnů.
Odčervení
Některé státy vyžadují také očkování proti srdeční červivosti, tzv. odčervení. Pes musí být ošetřen proti echinokokům vždy, když cestuje na Maltu, do Velké Británie, Irska nebo do Finska, a to 120 až 24 hodin před vstupem na území těchto států. Vhodná očkování pro konkrétní lokalitu by měl doporučit veterinární lékař, podrobné informace přináší také Česká veterinární správa. Návštěva veterináře by měla být součástí příprav na cestu do zahraničí.
Video: Cestování se psem po Evropě (anglicky), Youtube
Veterinární prohlídka
Návštěva veterinárního lékaře před cestou předejde nepříjemnostem v zahraničí. Vyhnete se tak i problémům na letišti v případě cestování letadlem. Letecké společnosti, včetně ČSA, si totiž zpravidla vyhrazují právo nepřijmout zvíře ve špatném zdravotním stavu.
Veterinář zkontroluje platnost očkování, ověří doklady a také může poskytnout preparáty pro případ cestovní nevolnosti a další léky jako součást cestovní lékárničky pro psa.
Pojištění psa na cesty do zahraničí
Možným problémům a neočekávaným finančním výdajům předejde také cestovní pojištění pro psa. Často pokrývá i náklady za škody způsobené psem.
Video: Český pes Teki u Machu Picchu, Vždy je cesta (Youtube)
Zakázaná plemena aneb Není pes jako pes
Při cestování může jednu osobu provázet v rámci EU maximálně pět zvířat v zájmovém chovu. Počet lze navýšit pouze v odůvodněných případech, typicky například při sportovních akcích, soutěžích a výstavách.
I při dodržení však podmínek a cestování pouze s jedním zvířetem, nejsou některá psí plemena v některých státech vítaná. Jde zejména o teriéry typu bull a tzv. bojová plemena.
Cestování se psem do Chorvatska nebo do Francie
Chorvatsko vyžaduje, aby všichni potenciálně nebezpeční psi měli průkaz původu. Bull plemena stafordšírský bulteriér, americký stafordšírský teriér, bulteriér nebo miniaturní bulteriér mají do Chorvatska zakázán vstup. Je zakázán jejich dovoz transit i dočasný pobyt, pokud nejsou zapsáni v registru Mezinárodního kynologického svazu (FCI).
Podobný zákaz, pro stafordšírského teriéra či amerického stafordšírského teriéra, pitbulla, mastifa a tosu, a to zvířata bez PP, platí i ve Francii, spolu s dalšími restrikcemi pro potenciálně nebezpečná plemena.
Cestování se psem do Německa
Také v Německu platí pro teriéry typu bull zákaz vstupu. Avšak cestovatelé, kteří se tady se psem nezdrží déle než týdny mají výjimku. Podmínkou ovšem je potvrzení o bezúhonnosti psa od veterináře, které je potřeba vedle standardních povinných dokladů (pas, očkovací průkaz, průkaz původu). Konkrétní požadavky předepisuje místně příslušný pořádkový úřad. Daná spolková země může omezovat také vstup dalších psích plemen a kříženců, pokud existuje podezření reálného nebezpečí.
Jednotlivé spolkové země se v pohledu na konkrétní plemena liší, nejčastěji se mezi potenciálně nebezpečnými plemeny objevují: alano, americký bulldog, argentinská doga, bandog, bordeaux doga, brazilská fila, bullmastif, Cane Corso, mastif (boerboel), neapolský mastin, pitbull, Perro de Presa Canario, Perro de Presa Mallorquin, španělský mastin, tosa inu aj.
Cestování se psem na Slovensko
Potvrzení toho, že daný pes z kategorie rizikových plemen není nebezpečný, resp. že je jeho průvodce odborně způsobilý k jeho ovládání vyžaduje také Slovensko. Tam mohou vyžadovat potvrzení o absolvování kynologického výcviku, pokud Slovensko navštívíte z některým z plemen považovaných za potenciálně nebezpečná. Z hlediska slovenské legislativy jde o plemena: pitbul, bandog, středoasijský ovčák, kavkazský ovčák, jihoruský ovčák, americký stafordšírský teriér, moskevský strážní pes, šarplaninec, tornjak, brazilská fila, tosa inu, kangal, americký buldog a boerboel.
Video: Boerboel (Youtube)
Shrnutí: Co sbalit psovi na dovolenou?
Ať se vydáte kamkoli, vždy mějte po ruce pas zvířete, resp. platný očkovací průkaz. Pes by měl být očipovaný a očkovaný proti vzteklině. Dále se také doporučuje očkování proti srdeční červivosti, která hrozí především v jižní Evropě.
Vedle potřebných dokumentů, vodítka, případně náhubku nebo přepravky myslete také na dostatek vody, která zabrání dehydrataci psa. Psí lékárnička by měla obsahovat léky proti průjmu a zvracení, příp. proti cestovní nevolnosti, dále léky na alergii, dezinfekci a obvazy. Užitečná by mohla být i antibiotická kožní mast, také kapky do uší a oční kapky. Zvlášť v přírodě, v lese a u vody se bude hodit i repelent proti hmyzu, může jít i o přírodní repelent. Pes na cestách ocení také svůj oblíbený pelíšek nebo hračku. Měl by mít také k dispozici své oblíbené krmivo, tedy to, na které je zvyklý.
REKLAMA
TIP OD KOCOURA
Kulinářské speciality a exotická jídla nejsou nic pro psa. Každému psovi naopak přijdou vhod kvalitní granule s vysokým podílem živočišných bílkovin. Může jít i o české granule. Kvalitní české granule najdete pod značkou Nativia.
Firma Nativia sídlí v podhůří Orlických hor, zakládá si na vysoké kvalitě vstupních surovin a obsahu živin pro zdravou a přirozenou výživu. Receptury granulí pro psy Nativia uspokojí malé i velké psy, štěňata, dospělé psy i seniory, psy aktivní, ale i psí lenochy. Ocení je psi i chovatelé, pomůžou totiž k dobré psychické a fyzické kondici psa. Právě ta je předpokladem pro pohodlné cestování se psem.
Literatura:
- Kitchenhamová, K.: Pes – člen rodiny. Praha: Esence, 2020, ISBN: 978-80-242-6534-6
Právní předpisy EU
- Nařízení EU o pravidlech cestování se zvířaty v zájmovém chovu v rámci Unie nebo z území nebo zemí mimo EU do Unie (v angličtině) – ke stažení tady
- Prováděcí nařízení Komise o vzorových identifikačních dokladech pro psy, kočky a fretky, včetně seznamů území a třetích zemí, a o formátu a jazykových požadavcích týkajících se prohlášení o souladu (v angličtině) – ke stažení tady
- Nařízení Komise v přenesené pravomoci o preventivních zdravotních opatřeních pro tlumení infekce Echinococcus multilocularis u psů (v angličtině) – ke stažení tady
- Prováděcí nařízení Komise uvádějící seznam členských států, které plní pravidla pro tlumení infekce Echinococcus multilocularis u psů (v angličtině) – ke stažení tady
Internet:
/1/ Cestování s domácími mazlíčky a ostatními zvířaty v rámci EU (Nařízení EU, oficiální web). Europa.eu [online]. Europa.eu, 2020 [cit. 2020-07-21]. Dostupné z: http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/carry/animal-plant/index_cs.htm
/2/ Cestování se zvířaty v zájmovém chovu (oficiální informace Státní veterinární správy). SVSCR.cz [online]. Státní veterinární správa ČR, 2020 [cit. 2020-07-21]. Dostupné z: https://www.svscr.cz/cestovani-se-zviraty-v-zajmovem-chovu/
/3/ Cestování s domácími zvířaty do Francie. MZV.cz [online]. Velvyslanectví České republiky v Paříži, MZV ČR, 23. srpen 2017 [cit. 2020-07-21]. Dostupné z: https://www.mzv.cz/paris/cz/konzularni_informace/pravni_poradenstvi/cestovani_s_domacimi_zviraty_do_francie.html
/4/ Bulánková, V.: Pes na dovolené. Na těchto plážích si může klidně posedět na baru nebo vyrazit do města na nákupy. Žena-in.cz[online]. Žena-in.cz, 17. srpen 2019 [cit. 2020-07-21]. Dostupné z: https://zena-in.cz/clanek/pes-na-dovolene-na-techto-plazich-si-muze-klidne-posedet-na-baru-nebo-vyrazit-do-mesta-na-nakupy
…a vlastní poznatky a zkušenosti
Cestování se psem do zahraničí. Co všechno potřebujete?
Ať cestujete se psem kamkoli, vždy mějte po ruce pas zvířete, resp. platný očkovací průkaz. Pes by měl mít čip a očkování proti vzteklině. Vedle potřebných dokumentů, vodítka, případně náhubku nebo přepravky myslete také na dostatek vody, krmivo… Hodí se i pelíšek, oblíbená hračka nebo psí lékárnička.
Autor: Redakce U KOCOURA DOMA
Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…
Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.
Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.
Tento článek vznikl na základě spolupráce.
PES | GRANULE PRO PSA | ČESKÉ GRANULE | NATIVIA
Procházky se psem jsou každodenní rutinou všech chovatelů. Není od věci si čas od času takovou procházku užít v novém prostředí. Výlet se psem může navíc dostat ještě další rozměr, když se vypravíte za poznáním na některou z naučných stezek. Najdete je po celém Česku, výjimkou nejsou ani Orlické hory. Krásná krajina, všudypřítomná zeleň, stromy…
Rozcestník mnoha turistických cest. To je Suchý vrch, oddělený hřbet nejvýchodnějšího cípu Orlických hor, tzv. Bukovohorské hornatiny. Zatímco vrch rozděluje Čechy a Moravu, hřbet Suchého vrchu je rozdělený na dvě části Červenohorským sedlem. Silnicí z Červenohorského sedla se také horu dostanete autem. Suchý vrch, který leží asi 7 kilometrů severovýchodně od Jablonného nad Orlicí, představuje…