Granule pro psa s masem jsou nejlepší. Jenže jde o maso čerstvé, dehydratované, sušené nebo moučku?

Maso by v granulích pro psa rozhodně nemělo chybět. Pes je totiž masožravec a maso je pro něho základním prvkem výživy. Je to ten nejdůležitější zdroj bílkovin, ale obsahuje také tuky. Jenže není maso jako maso. Nakonec pes nepotřebuje ani tak maso jako živočišné bílkoviny.

Deklarace o tom, že dané krmivo pro psa obsahuje maso, rozhodně nestačí. Nestačí ani uvedení informace „obsah kvalitního masa“, protože není jasné, co pojem kvalitní maso vlastně znamená. Ostatně ani pojem maso sám o sobě moc neřekne.

Jak se tedy ve složení krmiva vyznat? Jak se v tom mase zorientovat?

Maso – Čerstvé maso – Masová moučka – Dehydratované maso – Hydrolyzované maso – Škvarky

 

Maso v granulích pro psa

Kvalitní granule budou popisovat složení co nejpřesněji, tedy uvádět konkrétní druh masa a také jeho konkrétní obsah, resp. obsah masa jako poměr k celkovému obsahu. Obecně by mělo maso tvořit ve složení největší podíl a ve výčtu obsažených složek by tak mělo být na prvním místě. Jenže i konkrétní podíl masa v granulích je sám o sobě matoucí kvůli rozdílům v obsahu masa před zpracováním a obsahu masa ve finálním krmivu.

Granule mohou obsahovat čerstvé maso (syrové maso), maso sušené, dehydratované a masovou moučku, pojmy vychází z technologických postupů úpravy masa a z legislativy, zejm. vyhlášky č. 194/1996 Sb., kterou se provádí zákon o krmivech.

Co je co?

Maso

Legislativa pod pojem Maso a výrobky živočišného původu řadí různé druhy masa, ale také svalové vnitřnosti nebo odřezky ze zpracování masa. Řadí se sem i tzv. strojně oddělené maso, které se získává oddělením kosterní svaloviny od kostí. Má také podobu kašovité hmoty, která je známá jako separát.

Výrobcům krmiva pro zvířata nakazuje legislativa užívat pojem „maso“ pouze pro kosterní svalovinu a pouze společně s konkrétním živočišným druhem, tedy například hovězí maso, jehněčí maso, kuřecí maso, vepřové maso aj.

Maso pro zvířata

Organizace AAFCO „maso“ definuje jako svalovou tkáň včetně tuku, která pochází ze savců poražených na jatkách. Jedná se přitom vždy o příčně pruhované kosterní svalstvo, případně svalové vnitřnosti, jako je bránice, srdce, jícen či jazyk. Mohou mít připojený i tuk a kůži, šlachy, nervy nebo cévy, které jsou přirozenou součástí masa. Dle AAFCO musí být maso vhodné pro lidskou spotřebu.

Animal Feed and Pet Food Regulation in the United States

Video: AAFCO: Animal Feed and Pet Food Regulation in the United States

Čerstvé maso

Extrudace, tedy proces výroby granulí ve své původní podobě využíval suchých složek. Byl totiž založen na mlynářských technologiích. Moderní trendy a poptávka chovatelů však vede ke změně technologií, které nově využívají jako ingredienci čerstvé maso. Má to však svá specifika. Výroba extrudovaných granulí s čerstvým masem je dražší, složitější a náročnější, přesto se čerstvé maso v současnosti využívá nejenom pro výrobu tzv. mokrého krmiva, ale i suchých granulí.

Legislativa pod pojmem čerstvé maso rozumí nezpracované maso, tedy maso, které se uchovává prostřednictvím chlazení, zmrazení nebo rychlého zmrazení. Jakékoliv krmivo pro zvířata v zájmovém chovu jiné než v konzervách přitom musí být dle Nařízení Komise EU tepelně ošetřeno zahřátím nejméně na teplotu 90 °C. Pouze s povolením příslušného orgánu může být maso ošetřeno například sušením nebo fermentací, pokud výrobce zaručí, že nebude představovat nepřijatelná rizika pro zdraví lidí a zvířat.

Přestože je tedy jednou z ingrediencí pro výrobu granulí čerstvé maso, při zpracování do granulí prochází tepelným ošetřením. Dochází přitom ke snížení podílu vody. Syrové maso pro psy obsahuje až 80 % vody, ta se v procesu extrudace ztrácí.

Masová moučka

AAFCO definuje masovou moučku jako masový produkt, který obsahuje tkáně savců, bez krve, chlupů, rohů, kopyt, kožních odřezků. Neobsahuje ani vnitřnosti s výjimkou množství nezbytného pro správné zpracování. Podobně to vidí legislativa EU, kde je pod masovou moučkou definován produkt, který se získává tepelnou úpravou, sušením a mletím částí těl teplokrevných suchozemských živočichů. Zpracováním se zbavuje vody a části tuků. Nesmí obsahovat rohovinu, štětiny, chlupy, peří nebo obsah žaludků a střev.

Stravitelnost a kvalita masové moučky se odvíjí nejenom od konkrétního složení, ale také od způsobu zpracování. Masová moučka může obsahovat přírodní či chemické konzervanty, ve složení granulí se však uvádět nemusí.

Kvůli obsahu nesvalových částí je masová moučka oproti masu méně stravitelná, udává se, že asi o 10 %. Ve srovnání s čerstvým masem však obsahuje podstatně méně vody a je tedy nutričně koncentrovanější.

Zatímco čerstvé maso se při výrobě granulí tepelně zpracovává jen jednou, masová moučka je tepelně zpracována ještě před samotnou výrobou, při výrobě prochází dalším tepelným zpracováním, tedy už podruhé.

Dehydratované maso

Dehydratované maso představuje maso, které se zbavuje vody mechanicko-tepelným zpracováním. Zpracování nízkou teplotou zachovává chuť masa i výživnou hodnotu. Při šetrných postupech si udržuje vlastnosti syrového masa.

Dehydrované maso se v praxi dále dosouší, buď zvýšením teploty až na 90 °C (sušené maso), anebo mrazem (lyofilizované maso). Při zachování výživových hodnot se maso takto maso zbavuje vody.

Hydrolyzované maso

Specifickou kategorií jsou hydrolyzované živočišné bílkoviny, tedy bílkoviny rozštěpeny enzymatickými procesy na molekuly aminokyselin. Na internetu se často označují jako kontroverzní složka krmiva.

Výživářský specialista Ing. Jan Jirásek je však ve svém článku popisuje hydrolyzované bílkoviny jako hodnotnou surovinu, která dokáže přirozeně zajistit intenzivní masovou chuť a vůni krmiva. Je také alternativou soli a syntetických aromat. Hydrolyzované maso je navíc nízkoalergenní. Rozštěpením bílkovin na jednotlivé aminokyseliny se imunitní systém psa v trávicím traktu setkává s tak malými molekulami, že na ně zpravidla nereaguje, neprojevuje se tedy alergie.

Škvarky

Jako zdroj živočišných bílkovin využívají některé granule pro psy i škvarky, resp. škvarkovou moučku. Představují vedlejší produkt při výrobě sádla nebo loje, obsahují přitom minimum tuku a popelovin.

REKLAMA

I hypoalergenní krmivo vždy obsahuje potenciální alergen, protože jím může být jakákoliv bílkovina. Minimalizuje však množství složek, a s tím i riziko vzniku alergie či potravinové intolerance. Často místo kuřecího masa využívá maso jehněčí. Tak je tomu i v případě hypoalergenních granulí české značky Nativia.

Hypoalergenní granule Nativia

Tags: alergie psa, bílkoviny, krmivo pro psa, výživář

Internetové zdroje: 

/1/ 4 znaky, díky kterým pozná kvalitní granule i laik. VášChovatel.cz [online]. Nové Dvory: VAPASKO s.r.o., 1. června 2019 [cit. 2019-09-19]. Dostupné z: https://www.vaschovatel.cz/blog/269-4-znaky-diky-kterym-pozna-kvalitni-granule-i-laik.html

/2/ Naučte se správně rozpoznat krmivo.DogDog.cz [online]. Opava: STAZ s.r.o., 2019 [cit. 2019-09-19]. Dostupné z: https://www.dogdog.cz/content/56-naucte-se-rozpoznat-kvalitni-krmivo

/3/ Jak vybrat kvalitní krmivo pro psa?MůjMazlík.cz [online]. Praha: BAV, spol. s r.o., 2019 [cit. 2019-09-19]. Dostupné z: https://www.mujmazlik.cz/jak-vybrat-krmivo

/4/ 7 jednoduchých bodů, jak vybrat kvalitní granule. PsíMafie.cz [online]. Frýdek-Místek: VIGO trading, s. r. o., 2019 [cit. 2019-09-19]. Dostupné z: https://www.psimafie.cz/blog/7-jednoduchych-bodu-jak-vybrat-kvalitni-granule/

/5/ Jak vybírat psí granule? Krmeni.cz [online]. Praha: TV PROBBE s.r.o., 20. srpna 2011 [cit. 2019-09-19]. Dostupné z: https://krmeni.cz/jak-vybirat-psi-granule

/6/ Jak vybrat nejkvalitnější granule? Ptáme se odborníka Juko-krmiva.cz [online]. Slavkov u Brna: JUKO petfood s.r.o., 2019 [cit. 2019-09-19]. Dostupné z: https://www.juko-krmiva.cz/jak-vybrat-nejkvalitnejsi-granule-ptame-se-odbornika-cl28.php

/7/ Barrington, K. The best dog food you can buy. BusinessInsider.com [online]. BusinessInsider.com. 15. března 2019 [cit. 2019-09-19]. Dostupné z: https://www.businessinsider.com/best-dog-food

/8/ How to Choose Healthy Dog Food. WikiHow.com [online]. WikiHow.com, 2019 [cit. 2019-09-19]. Dostupné z: https://www.wikihow.com/Choose-Healthy-Dog-Food

/9/ Kerns, N. Whole Dog Journal’s Approved Dry Dog Food List. WholeDogJournal.com [online]. WholeDogJournal.com, 23. ledna 2019 [cit. 2019-09-19]. Dostupné z: https://www.whole-dog-journal.com/food/whole-dog-journals-approved-dry-dog-food-list/

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com, Unsplush.com, commons.wikipedia.org

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Nejsme eshop. 

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Jsme také autoři, redaktoři, tvůrci obsahu, správci a provozovatelé webu.

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Těší nás, že za námi stojí partneři, kteří nám v rámci spolupráce dávají veškerý prostor pro zachování autenticity a co nejkvalitnějšího obsahu. Za to jim děkujeme.

PES | GRANULE PRO PSA | ČESKÉ GRANULE | HYPOALERGENNÍ KRMIVO | NATIVIA | KOČKA

Jaké granule pro psa?

Nabídka krmiva pro psy je dnes takřka nekonečná. K dispozici máme nespočet značek, které na chovatele útočí propracovaným marketingem. Vše od barevného rozvržení, popisu na obalu, deklarované složení až po vyzdvihované benefity a přínosy krmiva jsou konstruovány s ohledem na chovatele. Pes bohužel stojí opodál, ten si granule nevybírá. A pozor, pokud psa necháte granule…

Hypoalergenní krmivo pro psa

Hypoalergenní krmivo pro psa. O co vlastně jde? Co to je?

Nabídka psího krmiva je velmi bohatá, a to se neustále rozšiřuje o další a další druhy krmiva, nové značky i produktové novinky. Krmivo reprezentují především granule, nejvyšší kvalitu najdeme u tzv. granulí superprémiových, ultraprémiových, potažmo holistických. Některé z nich se označují také jako hypoalergenní granule pro psa. Výrobci tak reagují na zvýšený výskyt potravinových alergií.…

 

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *