Praha nebo Moravský Krumlov? Alfons Mucha patří i k Letohradu, zdejší Muchova vyhlídka stojí za návštěvu!

Letohrad je historické město ukryté v podhůří Orlických hor. Pyšní se dalekosáhlou historií, mnoha pamětihodnostmi, architektonickými zajímavostmi i přírodními krásami. Pokud hledáte tip na výlet, klidně i výlet se psem, Letohrad v Pardubickém kraji byste neměli minout. Vydat se můžete třeba za výhledy nad město, na vrch s příhodným označením Kopeček. Dostanete se tam památnou lipovou alejí…

Letohradské aleje – Kaple sv. Jana Nepomuckého – Muchova vyhlídka – Letohrad se psem

Letohradské aleje

Letohrad se označuje také jako město alejí, svého času tak Kyšperk (dnešní Letohrad) pojmenovaly Lidové noviny. V minulosti všechny cesty do města a z města lemovaly aleje stromů. Dodnes je ve městě mnoho pozoruhodných alejí s velikány, které po celá staletí tiše sledují ruch lidí a proměny času. Čas proměnil i stromoví, avšak postupně se aleje obnovují a dosazují novými stromy.

Hned několik alejí se nachází na Kopečku nad městem, místo je spojeno i se slavnou Kopečkovou poutí a svatojánskými slavnostmi. Ostatně již v horní části Svatojánské ulice, která o svatojánské pouti patřila vždy k těm nejvyzdobenějším, vede březová alej, nahoru ke kříži na Kopečku.

Také ke kapli svatého Jana Nepomuckého na Kopečku se dostanete skrze alej, začíná v zámeckém parku. Památná lipová alej byla vysázena jen krátce po vybudování kaple, Jan Václav Bréda ji nechal vystavět v roce 1736 na místě původní poutní svatojánské kaple a místě konání tradiční Kopečkové pouti. Součástí cesty ke kapli jsou i misionářské kříže ze 17. století.

Letohrad kaple sv. Jana Nepomuckého ( Gopro )

Video: Letohrad, kaple sv. Jana Nepomuckého (Youtube)

Kaple sv. Jana Nepomuckého

Barokní kaple svatého Jana Nepomuckého v Letohradu je dodnes cílem mnoha poutníků, nejenom těch věřících. Pětiúhelníkový půdorys připomíná poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou, zapsaný do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Právě unikátní architektura dělá z kaple na Kopečku u Letohradu jednu z nejcennějších památek Pardubického kraje. Pět zvonů, pět vchodů a pět oken letohradského svatostánku odkazuje na svatého Jana Nepomuckého, který bývá zobrazovaný s pěticí hvězd okolo hlavy. Symboliku odráží i pětiboký oltář s plastikami pěti ctností, typickými pro světce: víra, naděje, láska, statečnost a dobročinnost.

Kaple sv. Jana Nepomuckého je dominantou města Letohrad, která skýtá i krásnou vyhlídku do kraje. Ne náhodou se označuje jako Letohradské Hradčany. U kaple však vyhlídka teprve začíná, výhledy nabízí i alej táhnoucí se od kaple, tzv. Muchova alej s Muchovou vyhlídkou na údolí Tiché Orlice.

ORLICKÉ HORY A PODORLICKO

Video: Orlické hory a Podorlicko (Youtube)

Muchova alej a Muchova vyhlídka

Památná lipová alej ke kapli svatého Jana Nepomuckého aktuálně čítá 17 původních stromů a 15 nově dosazovaných stromů lípy malolisté. Ta nejmohutnější lípa má obvod kmene úctyhodných 470 centimetrů. Také za kaplí, po hřebenu směrem k rozhledně na Mechnáči a Pustinám vede alej s lípami, ty však doplňují i další listnaté stromy, mj. javory, kaštany nebo vlašské ořechy. Také tato alej vybízí k úchvatné procházce i odpočinku díky lavičkám po cestě. Vychutnat si tu můžete krásy přírody i dech beroucí vyhlídku na Orlické hory, Krkonoše a část Jeseníků. Uvidíte odtud Kralický Sněžník, Suchý vrch, Hřebečník, hrad Lanšperk nebo Žampach na druhém konci aleje. Můžete se pokochat vyhlídkou, kterou se s oblibou kochal i Alfons Mucha, čestný občan kyšperský.

Dvouřadá smíšená alej, vysázená roku 1886, vedoucí po hřebenu Kopečka za kaplí sv. Jana se po slavném malíři označuje jako Muchova alej. Stejně jako každý výletník, i Alfons Mucha tudy kráčel a s údivem se díval do krajiny lesů, hor i lidských obydlí. Místo, které si oblíbil bylo pojmenováno jako Muchova vyhlídka. Dohlédnout odtud můžete i na chráněné torso Muchovy lípy u Lukavského dvora. Právě tuto lípu zachycuje slavná Muchova Slovanská epopej, konkrétně přísaha „Omladiny“ pod slovanskou lípou: Slovanské obrození (1894). Dílo zachycuje členy vlasteneckého hnutí Omladina pod korunou lípy, v ní je ukryta matka Slovanů Slavie.

Muchova vyhlídka má od roku 2016 podobu romantického dřevěného altánku. Altánek vybudovaly Lesy České republiky – Lesní správa Lanškroun na základě iniciativy Klubu českých turistů a Českého svazu ochránců přírody. Nechybí tu ani informační tabule, která přibližuje vztah Alfonse Muchy ke Kyšperku, dnešnímu Letohradu. Právě v Kyšperku měla vzniknout některá díla ke Slovanské epopeji. Některá z jeho děl a studií jsou také vystavena v expozici zámku Letohrad.

Letohrad se psem

Na zámku Letohrad v městském muzeu při příležitosti výročí 160 let od narození Alfonse Muchy probíhá od 15. června do 12. září 2020 výstava nazvaná Alfons Mucha a Kyšperk.

Letohrad: Muzeum láká na výstavu obrazů Alfonse Muchy, bylo by mu 160 let

Video: Alfons Mucha, výstava v Letohradu (Youtube)

Na rozdíl od Muchovy aleje či Muchovy vyhlídky není návštěva muzea pochopitelně vhodná pro psa. Když už budete v Letohradu na výletě se psem, můžete tu však navštívit prodejnu českého výrobce krmiva pro psy Nativia. Společnost Nativia sídlí právě v Letohradu.

REKLAMA

Nativia, Letohrad

Již od roku 2012 nabízí český výrobce petfood Nativia chovatelům a majitelům zvířat krmivo a pochoutky postavené na vysoké kvalitě vstupních surovin a obsahu živin, které zabezpečují zdravou a přirozenou výživu psů (a koček).

Granule pro psy Nativia se vyhýbají tradičně používaným obilovinám a potenciálním alergenům. Složení sestává zejména z masa a rýže. Vysokou stravitelností vynikají i obsažené minerální látky v organické podobě, tzv. cheláty. Výživnou hodnotu krmiva ještě zvyšují obsažená probiotika, kloubní výživa, tzv. SYSADOA látky, nebo bylinky. Vyzkoušíte granule pro psy Nativia z Letohradu?

Nativia

Literatura:

  • Bucksch, M: Jak správně krmit psa: Praktické rady a tipy na základě nejnovějších poznatků. Praha: Grada, 2018. ISBN: 978-80-2710-746-9

Internet:

/1/ Letohradské aleje. Letohrad.eu [online]. Letohrad: Město Letohrad, 2020 [cit. 2020-08-25]. Dostupné z: http://info.letohrad.eu/letohradske-aleje/

/2/ Kaple sv. Jana Nepomuckého. Letohrad.eu [online]. Letohrad: Město Letohrad, 2020 [cit. 2020-08-25]. Dostupné z: http://info.letohrad.eu/kaple-sv–jana-nepomuckeho

/3/ Kaple sv. Jana Nepomuckého v Letohradu. Kudyznudy.cz [online]. Praha: EMPRESA MEDIA, 2020 [cit. 2020-08-25]. Dostupné z:
https://www.kudyznudy.cz/aktivity/kaple-sv-jana-nepomuckeho-v-letohradu

/4/ Pokorná, D.: K procházkám láká Muchova vyhlídka. Deník.cz [online]. Praha: VLTAVA LABE MEDIA, 4. říjen 2016 [cit. 2020-08-25]. Dostupné z: https://www.denik.cz/pardubicky-kraj/k-prochazkam-laka-muchova-vyhlidka-20161004.html

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Praha nebo Moravský Krumlov? Alfons Mucha patří i k Letohradu, zdejší Muchova vyhlídka stojí za návštěvu!

Letohrad je historické město v podhůří Orlických hor, ideální pro výlet se psem. Je to město alejí s krásnými výhledy, které si oblíbil i Alfons Mucha. Kopeček nad městem zdobí kaple sv. Jana, za kterou se táhne Muchova alej, úchvatný výhled nabízí i Muchova vyhlídka.

Autor: Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Tento článek vznikl na základě spolupráce.

PES | GRANULE PRO PSA | ČESKÉ GRANULE | NATIVIA

Pes, kam se psem?

Kam se psem? Náš tip: Naučná stezka Bažantnice – Obora, Letohrad

Kam na výlet se psem? Pokud by měl vybírat pes, jistě by se vydal do přírody. Toulky přírodou, nové pachy a zážitky psa zaručeně nadchnou. Takový výlet do přírody si může užít pes i jeho doprovod. Česko nabízí nespočet krásných míst, kde se můžete třeba i něco zajímavého dozvědět.

Cestování se psem

Cestování se psem autem, letadlem anebo vlakem. Co byste měli vědět, než se vydáte na cestu?

Cestovatelé a výletníci se vypravují do různých koutů Česka i ciziny v různém složení. Někdo se vydává do světa sám, další putují jako rodina s dětmi, někdo cestuje v sestavě přátel. Vždy se přitom najde i místo pro psa, vždyť je to nejlepší přítel člověka a skvělý společník kdekoliv. Pes zpravidla cestování snáší dobře, na…

5/5 - (8 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *