Kocour radí: Jak vybrat hypoalergenní granule pro psa?

Správná výživa psa vždy odpovídá konkrétním potřebám konkrétního zvířete. Zohledňuje věk, váhu, aktivitu psa, ale i případné specifické požadavky. Je jasné, že pes, který má potravinovou alergii nebo intoleranci, je citlivý nebo trpí častými zažívacími obtížemi, vyžaduje speciální stravu. Pokud půjde o granule, řešením mohou být hypoalergenní granule.

Pod pojmem hypoalergenní granule najdeme mnoho různého krmiva s rozličným složením. Zodpovědnému chovateli tedy nezbývá nic jiného než mezi mnoha variantami tzv. hypoalergenního krmiva vybrat to pravé. Jak vybrat hypoalergenní granule? Pomocnou tlapku nabízíme na řádcích níže.

Potravinová alergie zblízka

Pojem hypoalergenní krmivo není známkou toho, že jiné než hypoalergenní krmivo způsobuje alergie. Dokonce i hypoalergenní krmivo může vyvolávat u psa alergickou reakci. Ta se projevuje buď přímo v zažívacím ústrojí, nebo na pokožce. Mezi nejčastější projevy potravinové alergie patří problémy zažívání jako nadýmání, břišní neklid, průjem či zvracení, ale také kožní potíže – podráždění pokožky, svědění, zarudnutí apod.

  • Každá alergie je nepřiměřenou reakcí imunitního systému na nějaký vnější podnět. Také potravinová alergie je poruchou imunitního systému, nikoli trávicího ústrojí.
  • Někdy se alergie zaměňuje s potravinovou intolerancí. Potravinová intolerance nesouvisí s imunitním systémem, ale poukazuje na nefunkční trávení.

Potravinová intolerance a alergie mají společného původce, kterým je konkrétní složka krmiva. Je to buď přímo alergen v případě potravinové alergie, nebo prostě něco, co se špatně tráví.

Co způsobuje alergii?

Potravinové alergie u psa mohou vyvolávat různé druhy rostlinných i živočišných bílkovin, například tolik diskutovaný lepek (obsažený v pšenici a dalších obilovinách). Alergie může způsobovat také sója, kukuřice, vejce nebo mléčné výrobky, stejně tak i bílkovina hovězího, kuřecího, jehněčího masa, ryby aj.

Mezi nejčastější alergeny patří nejčastější složky psích granulí. Bohužel.

Granule bez chemie

Alergie je jednou z civilizačních chorob. Přestože psovi není přirozená, objevuje se čím dál více. Experti ji vysvětlují genetickými dispozicemi danými šlechtěním, protože některá psí plemena (dalmatin, kolie, šarpej, lhasa apso, kokršpaněl, malý knírač, teriér, labradorský retrívr, jezevčík, boxer) jsou k alergiím prokazatelně více náchylná. Příčinu však hledají zejména u průmyslově vyráběného krmiva, resp. nadměrné expozici psa některým složkám granulí.

Potravinová alergie, resp. potravinová intolerance má být dle některých zdrojů také důsledkem rostoucí koncentrace chemických aditiv v krmivech.

Hypoalergenní granule pro psa se v první řadě ve svém složení vyhýbají různým chemickým konzervantům, dochucovadlům, aromatům, barvivům apod. Minimalizují počet složek, tím i počet možných alergenů.

Jedním z nejvýznamnějších alergenů zůstávají živočišné bílkoviny, které jsou základní složkou kvalitního krmiva pro psa. Vždy je tak třeba zjistit konkrétní složku problematickou pro daného psa a ze stravy ji eliminovat.

reklama

KDE JE PROBLÉM?

Výběr vhodného krmiva spočívá především v zodpovězení základní otázky: Co způsobuje alergii? Pak jde o to vybrat co nejjednodušší krmivo s minimem chemických přísad, které v žádném případě neobsahuje složku problematickou pro daného psa.

Diagnóza alergie je vždy v rukou veterináře, i tak ale není snadná, jak vysvětluje veterinář MVDr. Tomáš Fořt na videu Doktor Cym.

Video Doktor Cym: “Jak poznám, že má můj pejsek potravní alergii?” Veterinář MVDr. Tomáš Fořt vysvětluje pojem potravinová alergie…

V případě těžších potíží je na místě odborná pomoc, stejně jako tehdy, pokud nastanou problémy při přechodu na nové krmivo. Někteří chovatelé však přecházejí na hypoalergenní granule především kvůli pocitu, že něco není v pořádku.

Hypoalergenní granule s omezeným obsahem možných alergenů fungují také jako prevence možných potíží.

Hypoalergenní granule v praxi

Při výběru granulí se zaměřte na složení, to platí jak pro granule hypoalergenní, tak pro ostatní granule. Kvalita granulí je dána kvalitou vstupních surovin, avšak o té se nikde nepíše. Nezbývá než spoléhat na prověřené a zodpovědné výrobce. Nemusíte chodit daleko. Takové najdete i v Česku.

Například česká společnost Nativia připravila pro psy s citlivým zažíváním hypoalergenní granule založené na jehněčím mase původem z Orlických hor. Jehněčí maso slouží jako základní zdroj živočišných bílkovin, sacharidy zastupuje kvalitní rýže a tuky mj. lososový olej. Trvanlivost granulí zajišťují přírodní antioxidanty ve formě směsi tokoferolů a rozmarýnový extrakt.

„Čím jsou hypoalergenní granule Nativia jiné než ostatní?“ Na odpověď jsme se zeptali přímo výživářského specialisty Ing. Jana Jiráska…

Čím jsou naše granule jiné? Mohl bych napsat složením, výběrem a kvalitou surovin, použitím netradičních zdrojů bílkovin atp. A nebylo by to vedle. Koneckonců o tom je většina článků na internetu.

Osobně si ale myslím, že většina chovatelů nadhodnocuje schopnosti krmiva a podstatu problému hledá na špatné straně hřiště. Možná je to i určitý módní trend dnešní doby – krmit něco exotického (třeba kančí na dančím a k tomu batáty) a věřit, že to pomůže.

Hypoalergenní krmivo ale znamená nízkoalergenní krmivo, tzn. krmivo, které vzhledem ke statistickému průměru sledované populace představuje nižší riziko vzniku alergiií, ne absolutně nulové riziko. Takové krmivo s absolutně nulovým rizikem snad ani nejde vyrobit. A teď jsme u toho hřiště. Alergická reakce je tělesný projev konkrétního psa, ne konkrétní suroviny v krmivu. Proto, jediný správný postup je ten, že přesně vím, co mému psovi vadí (a to není jednoduché, ani levné správně stanovit), a pak se v jeho stravě těmto surovinám musím vyhnout.

Kdybych měl jednoduše shrnout podstatu odpovědi, pak „hypoalergenní“ granule by hlavně měly být velmi jasně popsané z hlediska použitých surovin, abych se jako zákazník mohl zodpovědně rozhodnout, že si je chci pro svého psa koupit. (Granule Nativia jsou samozřejmě detailně popsány, na webu tady.)

Ing. Jan Jirásek, výživářský specialista Nativia

reklama

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 6x, ø5,00
Loading…

Zdroje: vlastní poznatky a zkušenosti, literatura, internetové zdroje, více…

Internetové zdroje a další informace: 

/1/ Pfeifrová, J. Potravní alergie u psa a kočky. Animed.cz [online]. Brno: Veterinární klinika Animed. [cit. 2019-07-07]. Dostupné z: https://www.animed.cz/ostatni/potravni-alergie-u-psa-a-kocky

/2/ Ročková, V. Potravní alergie. Mujpes.cz [online]. 7. srpna 2009, aktualizováno 26. února 2017 [cit. 2019-07-07]. Dostupné z: https://www.muj-pes.cz/vyziva/potravni-alergie-364.html

/3/ 6 tipů, jak zaručeně poznat potravinovou alergii u svého mazlíčka. [online]. Ostrava, KRMÍM KVALITNĚ s.r.o. , 4. září 2015 [2019-07-07]. Dostupné z: https://www.krmimkvalitne.cz/jak-poznat-alergii-u-psa-a-kocky/

/4/ White, S. Nové poznatky o potravní alergii u psa a kočky. Veterina-info.cz. [online]. 2019 [cit. 2019-07-17]. Dostupné z: http://www.veterina-info.cz/odborne-clanky/nove-poznatky-o-potravni-alergii-u-psa-a-kocky-118.html

/5/ Nováková, V. Chci víc! Aneb co jsou holistická a hypoalergenní krmiva? Psihvezda.cz [online]. Brno: Psí hvězda s.r.o. [cit. 2019-07-07]. Dostupné z: https://nadace.psihvezda.cz/chci-vic-aneb-co-jsou-holisticka-a-hypoalergenni-krmiva/

/6/ PROGRAM PRO VÝŽIVU PSŮ – CHOROBY S PŮVODEM V KRMIVU. Propacky.cz [online] 2019 [cit. 2019-07-07]. Dostupné z: https://www.propacky.cz/clanek/program-pro-vyzivu-psu-choroby-s-puvodem-v-krmivu-33/

/7/ Jaké granule pro citlivého psa? Granule.cz [online]. Pardubice: Zenith Online s.r.o. [cit. 2019-07-07]. Dostupné z: https://www.granule.cz/Clanky/Zajimave-clanky/Jake-granule-pro-citliveho-psa

/8/ Alergie u psů a její možné projevy. ulekare.cz [online]. Praha: uLékaře.cz, s.r.o., 11. září 2008 [cit. 2019-07-07]. Dostupné z: https://www.ulekare.cz/clanek/alergie-u-psu-a-jeji-mozne-projevy-3345

/9/ Vránová, D. Alergie – čím krmit, aby byl pejsek spokojený. Spokojenypes.cz [online]. Spokojeny Pes.cz s.r.o., 16. května 2016 [cit. 2019-07-07]. Dostupné z: https://www.spokojenypes.cz/alergie-cim-krmit-aby-byl-pejsek-spokojeny/

/10/ Co dělat, když má pes alergie na různé druhy masa? Vaschovatel.cz [online] Nové dvory: VAPASKO s.r.o., 22. ledna 2019 [cit. 2019-07-07]. Dostupné z: https://www.vaschovatel.cz/blog/531-co-delat-kdyz-ma-pes-alergie-na-ruzne-druhy-masa.html

/11/ Alergie psů a jak na ně? Yoggies.cz [online] Buštěhrad: Yoggies s.r.o., 27. prosince 2017. Dostupné z: https://yoggies.cz/jak-zatocit-s-alergiemi-u-psu/

/12/ Food Allergies in Dogs. Petccoach.cz [online]. PetCoach, Petco Animal Supplies Stores, Inc. [cit. 2019-07-07]. Dostupné z: https://www.petcoach.co/dog/condition/food-allergies/

Obrázky:

  • Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com, commons.wikipedia.org

Disclaimer: žádné informace na tomto webu nemají odborný charakter…

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče.

Náš web má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními. 

Nejsme eshop. Disclaimer

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Chceme se podělit o své poznatky, zkušenosti a zážitky ze života s chlupáči. Chceme sdílet svoji radost. Více…

Naší smečce vládne černý kocour. Máme i kočičku a nechybí nám ani pes.

  • Černý kocour se svým sametově něžným kožíškem přímo vybízí k pohlazení. Jen si ho pohlaďte! Jen se podívejte do jeho magických očí a nechte všechny starosti zmizet.
  • Máme i kočičku. Je to potvora, ale hlavně je to radost!
  • Největší mazel sice vypadá jako pes baskervillský, ale jenom vypadá, opravdu. Náš pes, tedy fenka je doslova ten největší mazel.:-)

Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, vrnivou spokojenost a harmonii. Náš web U KOCOURA DOMA má být útočištěm pro všechny milovníky zvířat a přírody. Jsme tady pro všechny vyznavače šťastného domova, věčné hledače krásy, i pro ty, kterým voní bylinky nebo jim přirostla k srdci zahradaVíce o nás…

Buďte s námi v kontaktu na sítích:  Facebook instagram pinterest youtube 

Kontaktujte nás na emailu ukocouradoma/zavináč/seznam.cz anebo využijte kontaktní formulář.

Jsme otevřeni různým formám spolupráce.

© 2016 – 2019 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena.

Stojíme si za svým.

Aby tento web za něco stál.

Píšeme o tom, co se nás týká. Jsme osobní. Jsme chovatelé, ale nejsme odborníci. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odbornou pomoc, ať již lékařskou či veterinární v případě, že půjde o zvíře.

Nejsme eshop. Pouze doporučujeme, doporučujeme produkty, které známe, máme rádi a sami používáme. Naše tipy jsou skutečně naše tipy. Představujeme to, co se nám fakt líbí, nejenom na oko.

Affiliate Disclaimer

Když něco doporučujeme, tak to doporučujeme z vlastní vůle, nikoli proto, že nám za to někdo zaplatil.

Náš web má pouze informativní charakter, nejsme a netváříme se jako odborníci. Nemůžeme nahradit odbornou lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky. Nedáváme odborná ani obchodní doporučení. Tím však nevylučujeme partnerskou spolupráci.

Vyloučení odpovědnosti

www.ukocouradoma.cz slouží primárně jako osobní blog. Disclaimer

Jde o informační webové stránky pro širokou veřejnost s obsahem přizpůsobeným především srozumitelnosti a čitelnosti. Texty jsou vytvářeny s ohledem na přesnost a faktickou správnost, přesto autor/autoři ani provozovatel webu nenese odpovědnost za případnou škodu v důsledku nepřesných informací. Nenese a nemůže nést zodpovědnost ani za případnou škodu, která vznikla v souvislosti s užíváním webu a obsažených informací.

Tento web má pouze informační charakter. Informace si nekladou za cíl a v žádném případě nenahrazují konzultaci u odborníka. V případě konkrétních zdravotních potíží vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.

Cookies a GDPR

Věnujeme pozornost GDPR a ochraně osobních údajů tak, jak nejlépe to umíme. Využíváme soubory cookie a další technologie, které nám pomáhají vytvářet tento web tak, aby svým návštěvníkům nabízel co možná nejlepší obsah. Používáním webu vyjadřujete souhlas s podmínkami použití webu, principy ochrany osobních údajů a zásadami cookies.

NĚCO PRO PANIČKY A PÁNÍČKY

Udělejte něco pro spokojenost svých mazlíčků, dopřejte jim spokojené paničky a páníčky. Inspirujte se u chlupáčů, radujte se ze života, relaxujte, nedejte šanci stresu.