Hypoalergenní krmivo pro psa. O co vlastně jde? Co to je?

Nabídka psího krmiva je velmi bohatá, a to se neustále rozšiřuje o další a další druhy krmiva, nové značky i produktové novinky. Krmivo reprezentují především granule, nejvyšší kvalitu najdeme u tzv. granulí superprémiových, ultraprémiových, potažmo holistických. Některé z nich se označují také jako hypoalergenní granule pro psa. Výrobci tak reagují na zvýšený výskyt potravinových alergií. Přesto většinou nejde o veterinární krmivo (pokud tak není označeno), ale pouze o granule s vybraným složením, ve kterém jsou minimalizovány potenciální alergeny.

O co jde a jak jsou hypoalergenní granule užitečné? To se dozvíte v tomto článku.

 

Co to jsou hypoalergenní granule?

Pojem hypoalergenní granule pro psa není nikde pevně definován. Podobně jako je to s prémiovými, superprémiovými, ultraprémiovými nebo holistickými granulemi, je pouze na výrobci, zda takto své granule označí. Pod označením hypoalergenní granule můžeme najít různé krmivo s různým složením.

Všechny hypoalergenní granule zpravidla spojují tyto charakteristické vlastnosti:

  • hypoalergenní granule obsahují suroviny nejvyšší kvality, často jde o potravinářskou kvalitu
  • vyhýbají se chemickým aditivům, umělým konzervantům, dochucovadlům a syntetickým aromatům
  • složení granulí je co nejjednodušší (případný alergen se identifikuje co nejsnáze)
  • zdrojem bílkovin je nejčastěji jehněčí, obvykle je zdroj bílkovin jen jeden
  • hypoalergenní granule neobsahují pšenici, kukuřici, sóju nebo vepřové maso
  • jsou přirozeně bezlepkové, i zvířatům totiž lepek (gluten) může způsobovat potíže

Jak popisuje hypoalergenní granule výživářský specialista? Ing. Jan Jirásek, expert na výživu psů a koček ve svém článku o psech s citlivým zažíváním píše o hypoalergenních granulích toto:

Charakteristický by pro takové granule měl být obsah redukovaný početně na méně používané zdroje bílkovin s vysokou stravitelností. Přitom je dobré mít na paměti, že nikdy nejde o všelék na všechny problémy. Hypoalergenní diety nelze přeceňovat. Pro jedno zvíře může být krmivo hypoalergenní, u druhého zvířete může alergie vyvolávat. Předně je třeba vědět, co konkrétně alergii způsobuje a tomuto alergenu se vyhnout ve složení konkrétního krmiva.

 

Potravinové alergie u psa

Alergie jsou jedním z fenoménů moderní společnosti. Jejich nárůst pozorujeme jak u lidí, tak u jejich mazlíčků. Psi jsou člověku natolik blízko, že bohužel reflektují i jeho zdravotní potíže.

Potravinová alergie psů je v pořadí četnosti až třetí, za alergií na bleší kousnutí a atopickou (bezkontaktní) alergií. Přesto trápí mnoho mazlíčků i jejich páníčků. Narůst potravinových alergií u psů je odrazem nadměrné expozice alergenu, tzn. že psí krmivo obsahuje ve velké míře složky, na které dřív nebo později mohou psi reagovat negativně. Psi totiž nejsou alergičtí přirozeně, ale alergie se objevují až v důsledku hojného používání vybraných surovin. Dokonce nebývají alergičtí ani přímo na vybranou surovinu, ale na některou konkrétní složku této suroviny.

Někdy se navíc potravinová alergie zaměňuje s potravinovou intolerancí.

  • Zatímco potravinová alergie je projevem nesprávné reakce imunitního systému na některou složku krmiva,
  • potravinová intolerance značí zažívací problémy, neschopnost zažívacího ústrojí správně zpracovat určitou složku krmiva.

Potravinová alergie a potravinová intolerance mají společné to, že krmivo, resp. některá z jeho složek způsobuje psovi problémy. Logickým krokem je proto vyřazení této složky ze stravy… Řešením pak mohou být hypoalergenní granule, ale nejde však o jedno universální řešení. Stále platí, že každému psovi vyhovuje něco jiného, jiné granule, jiné hypoalergenní granule také.

Někteří chovatelé v případě alergie, špatného trávení a citlivosti psa přecházejí z granulí na vařenou či syrovou stravu (BARF), a pak si sami hlídají jednotlivé složky stravy svého psa. Mají dokonalou kontrolu nad tím, co pes jí. Tento způsob krmení je však pochopitelně náročnější, krmit granulemi je praktické a pohodlné.

Jak vyřešit potravinovou alergii svého mazlíčka?

Video rozhovor: Jak vyřešit potravinovou alergii svého mazlíčka?

 

Jaké je složení hypoalergenních granulí?

Ve složení hypoalergenních granulí výrobci minimalizují obsah alergenů. Spektrum možných alergenů je však široké, takže se nedá přesně určit, kterou složku jako potenciální alergen vynechat.

Potravinové alergie způsobují především bílkoviny:

  • jednak rostlinné (jako je lepek),
  • jednak živočišné.

A tak se sice dá ze složení granulí odebrat většina potenciálních rostlinných alergenů, ale živočišné bílkoviny v granulích pro psa vynechat pochopitelně nejde. Jde o základní zdroj energie pro psa a také ten nejpřirozenější.

Výrobci hypoalergenního krmiva při výrobě nevyužívají pšenici, kukuřici nebo sóju. Rostlinné složky reprezentuje lehce stravitelná rýže, která je hypoalergenní. Jako zdroj živočišných bílkovin se u hypoalergenních granulí uplatňuje především jehněčí, králičí, krůtí maso, případně losos, zvěřina, ale i jiné. Pes však může být alergický i na tyto druhy bílkovin.

REKLAMA

České hypoalergenní granule pro psa

Příkladem za všechny je hypoalergenní krmivo české značky Nativia. To reflektuje zvýšený výskyt alergií na kuřecí bílkovinu. Je tedy založeno na jehněčím mase a kvalitní rýži. Kompletní hypoalergenní krmivo Nativia Lamb&Rice obsahuje až 85 % bílkovin živočišného původu. Hypoalergenní receptura je doplněna probiotiky, prebiotiky a přírodními antioxidanty ve formě směsi tokoferolů a extraktu z rozmarýnu.

Už pro ten rozmarýn, posilující aromatickou bylinku původem ze Středomoří, je krmivo sympatické.
Co na ně asi řekne pes? Chlamst.

Hypoalergenní granule Nativia

Tags: alergie psa, bílkoviny, krmivo pro psa, výživář

Internetové zdroje: 

/1/ Pfeifrová, J. Potravní alergie u psa a kočky. Animed.cz [online]. Brno: Veterinární klinika Animed. [cit. 2019-07-07]. Dostupné z: https://www.animed.cz/ostatni/potravni-alergie-u-psa-a-kocky

/2/ Pes s citlivým zažíváním. Nativia.cz [online]. Letohrad: Nativia s.r.o., 19. listopadu 2018 [cit. 2019-07-07]. Dostupné z:  https://www.nativia-pet.cz/cs/aktuality/pes-s-citlivym-zazivanim

/3/ Alergie u psů a její možné projevy. ulekare.cz [online]. Praha: uLékaře.cz, s.r.o., 11. září 2008 [cit. 2019-07-07]. Dostupné z: https://www.ulekare.cz/clanek/alergie-u-psu-a-jeji-mozne-projevy-3345

/4/ Ročková, V. Potravní alergie. Mujpes.cz [online]. 7. srpna 2009, aktualizováno 26. února 2017 [cit. 2019-07-07]. Dostupné z: https://www.muj-pes.cz/vyziva/potravni-alergie-364.html

/5/ Nováková, V. Chci víc! Aneb co jsou holistická a hypoalergenní krmiva? Psihvezda.cz [online]. Brno: Psí hvězda s.r.o. [cit. 2019-07-07]. Dostupné z: https://nadace.psihvezda.cz/chci-vic-aneb-co-jsou-holisticka-a-hypoalergenni-krmiva/

/6/ PROGRAM PRO VÝŽIVU PSŮ -- CHOROBY S PŮVODEM V KRMIVU. Propacky.cz [online] 2019 [cit. 2019-07-07]. Dostupné z: https://www.propacky.cz/clanek/program-pro-vyzivu-psu-choroby-s-puvodem-v-krmivu-33/

/7/ Kraus, A. Alergie u psů. Zoohit.cz [online]. Zooplus AG., 3. dubna 2018, akt. 21. ledna 2019 [cit. 2019-07-07]. Dostupné z: https://www.zoohit.cz/magazin/psi/pece-o-zdravi-psa/alergie-u-psu

/8/ Vránová, D. Alergie -- čím krmit, aby byl pejsek spokojený. Spokojenypes.cz [online]. Spokojeny Pes.cz s.r.o., 16. května 2016 [cit. 2019-07-07]. Dostupné z: https://www.spokojenypes.cz/alergie-cim-krmit-aby-byl-pejsek-spokojeny/

/9/ Co dělat, když má pes alergie na různé druhy masa? Vaschovatel.cz [online] Nové dvory: VAPASKO s.r.o., 22. ledna 2019 [cit. 2019-07-07]. Dostupné z: https://www.vaschovatel.cz/blog/531-co-delat-kdyz-ma-pes-alergie-na-ruzne-druhy-masa.html

/10/ Food Allergies in Dogs. Petccoach.cz [online]. PetCoach, Petco Animal Supplies Stores, Inc. [cit. 2019-07-07]. Dostupné z: https://www.petcoach.co/dog/condition/food-allergies/

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com, Unsplush.com, commons.wikipedia.org

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Nejsme eshop. 

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Jsme také autoři, redaktoři, tvůrci obsahu, správci a provozovatelé webu.

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Těší nás, že za námi stojí partneři, kteří nám v rámci spolupráce dávají veškerý prostor pro zachování autenticity a co nejkvalitnějšího obsahu. Za to jim děkujeme.

PES | GRANULE PRO PSA | ČESKÉ GRANULE | HYPOALERGENNÍ KRMIVO | NATIVIA | KOČKA

Granule pro psa s masem jsou nejlepší. Jenže jde o maso čerstvé, dehydratované, sušené nebo moučku?

Maso by v granulích pro psa rozhodně nemělo chybět. Pes je totiž masožravec a maso je pro něho základním prvkem výživy. Je to ten nejdůležitější zdroj bílkovin, ale obsahuje také tuky. Jenže není maso jako maso. Nakonec pes nepotřebuje ani tak maso jako živočišné bílkoviny. Deklarace o tom, že dané krmivo pro psa obsahuje maso,…

Jaké granule pro psa?

Nabídka krmiva pro psy je dnes takřka nekonečná. K dispozici máme nespočet značek, které na chovatele útočí propracovaným marketingem. Vše od barevného rozvržení, popisu na obalu, deklarované složení až po vyzdvihované benefity a přínosy krmiva jsou konstruovány s ohledem na chovatele. Pes bohužel stojí opodál, ten si granule nevybírá. A pozor, pokud psa necháte granule…

Radka Křivánková

Radka Křivánková

Content Manager & redaktor at U KOCOURA DOMA
Mám ráda, když jsem obklopena těmi, které mám ráda. Jsou to mé kočky, tedy kocour a kočka, taky pes. Líbí se mi, když mám kolem sebe věci, které se mi líbí. Nabízím inspiraci pro šťastný domov, a spokojenost. Kdo jsem? Jsem obyvatel planety Země, obdivovatel přírody, nadšený chovatel, pěstitel, bylinkář nebo aromaterapeut. Jsem také redaktor, kreativec nebo stratég. Mojí profesí je Content marketing. Jednoduše tvořím obsah, nejenom na webu U KOCOURA DOMA.
Radka Křivánková