3 jednoduché triky, jak poznat kvalitní granule pro psa

Granule pro psa

Jste si opravdu jistí, že svému psovi dáváte vše, co potřebuje? Krmíte ho granulemi, které mu skutečně prospívají? Není náhodou, jenom čistě náhodou, možné, že jste podlehli reklamním trikům výrobců granulí, důmyslnému marketingu, atraktivnímu obalu či třeba prostě jen pestrým barvám?

Zkuste si své granule otestovat, jen tak, pro jistotu. Je to snadné. Nemusíte granule posílat do žádné laboratoře na otestování, ani žádat o pomoc odborníka na výživu zvířat. Nepotřebujete žádné speciální znalosti.

Ověřit kvalitu svých granulí můžete úplně sami, nepotřebujete k tomu téměř nic, jenom samotné granule a svůj zrak. Poznat kvalitní granule pro psa není vůbec tak složité, jak by se mohlo zdát. Složité není ani ujistit se, že kvalitními granulemi psa skutečně krmíte. Stačí jen vědět, na co se zaměřit. Stačí vám jenom jediné – dobře se dívat.

Barva granulíTest granulíSložení

TRIK #1: Barva granulí

Jak granule vypadají? Jakou mají barvu?

Hrají granule všemi barvami? Opravdu věříte, že když je granule červená, obsahuje maso, když je zelená, obsahuje zeleninu, když je modrá, že spadla z nebe?

Barvami se výrobci snaží nalákat chovatele, ale mazlíčkům tím škodí. Pokud jsou granule příliš barevné, mají nepřirozené barvy, nebo jsou dokonce pestrobarevné, je to špatně. Čím víc barev, tím víc chemického barviva v krmivu, bez přidané výživové hodnoty, zato se zvýšeným rizikem možných potíží. Barviva v krmivu jsou potenciální alergeny. Často jde o agresivní chemické látky, které nemají vliv na výživovou hodnotu granulí, naopak.

Pestré barvy u psích granulí nejsou v pořádku. Pestrobarevné granule pro psa vypovídají o tom, že vás chce výrobce ošálit. Na druhé straně by granule neměly mít ani jednotnou barvu. Dosáhnout naprosto stejného odstínu všech granulí prakticky nejde bez pomoci dodatečnými barvivy. A to je naprosto zbytečné. Je zbytečné přidávat do krmiva barviva jenom proto, aby se granulka zalíbila chovatelům. Jde přece o psy!

Nejlepší granule pro psa mají hnědavou barvu, nikoliv jeden stabilní odstín. V odstínu se jednotlivé kvalitní granule alespoň minimálně liší, protože technologicky není možné bez přídavných barviv vyrobit identický odstín všech granulí.

Pes - žrádlo

TRIK #2: Test granulí ve vodě

Jak granule vypadají ve vodě? Co udělají po namočení?

Existuje velmi jednoduchý test pro ověření kvality granulí. Snadné a rychlé otestování granulí zvládnete i v domácích podmínkách. Jde o test, který ukazuje, jak granule reagují na vodu, jak jsou granule nasákavé a pevné.

Domácí test kvality granulí pro psa. Jak na to?

  • Stačí namočit jednu granuli – umístit ji do sklenice s vodou a vyčkat 30 minut.
  • Zvětšila granule svůj objem? Pak nejspíš nebude příliš kvalitní. Nejlepší granule údajně bobtnají minimálně. Čím méně granule bobtnají, tím snadněji je pes tráví, tím šetrnější jsou pro žaludek.

Kvalitní granule charakterizuje vysoký podíl masa a také efektivní technologické postupy. Kvalitní obsah i technologie se má projevovat na vysoké hutnosti a tvrdosti granulí. Ty nejlepší granule údajně neplavou, ale spíš klesají ke dnu. Nejenže ve vodě nezvětšují svůj objem, ale také se ve vodě nerozpouští ani nedrolí… to se dá dočíst na internetu.

Avšak stále jde pouze o domácí test, který je zdá se být zjednodušující. Dle výživářského specialisty rozhodně nejde o objektivní metodu hodnocení kvality granulí. Co si o tomto testu myslí výživářský specialista Ing. Jan Jirásek ze společnosti Nativia?

Celý tento test je spíše z říše fantasy, ale rozhodně to není objektivní metoda hodnocení kvality granulí. To, jestli granule plavou nebo bobtnají, je primárně určeno nastavením výrobního procesu. Hlavní roli hrají tlakové poměry na konci těla extrudéru, geometrie matrice a způsob tukování granulí.

Krásným příkladem, který to potvrzuje, je výroba granulí pro lososovité ryby. Požadavek chovatelů je, že mají plavat cca 50 cm pod vodní hladinou. Ale protože je jiná salinita vody v Baltu a jiná ve Středozemním moři, musí na to výrobci pamatovat a nastavit vše tak, aby to nakonec fungovalo dle přání zákazníků. Tzn., že ze stejné směsi surovin se vyrábí různé šarže granulí, které různě plavou.

Zastánci za studena lisovaných granulí tvrdí, že nejlepší pro psa je, když se granule ve vodě úplně rozpadnou. Kde je tedy pravda?

I granule Nativia, vyráběné na velmi kvalitní americké technologii Wenger, budou plavat a trochu zvětšovat svůj objem (to platí i pro náš top výrobek – Nativia Real Meat s maximem čerstvého masa). Přesto jde o kvalitní granule založené na prvotřídních ingrediencích, které velmi příznivě hodnotí i samotní chovatelé. Pozitivní hodnocení chovatelů, a hlavně jejich mazlíčků zaznamenávají i naše hypoalergenní granule pro citlivé psy. Právě pes je tím, kdo kvalitu granulí v praxi prověří nejlépe.

-REKLAMA-
Hypoalergenní granule Nativia

Ještě než se tedy budete pouštět do domácího testu granulí ve vodě, jehož výsledky jsou vlastně dost neurčité, podívejte se na samotný obal, kde mnoho faktických informací vyčtete i bez pochybného testování. Třetím trikem nemůžete šlápnout vedle, ačkoliv tento trik týkající se složení tak jednoduchý jako trik předchozí není. Je třeba dobře číst a umět rozluštit popis granulí.

TRIK #3: Složení

Jaké mají granule složení? Jak číst údaje na obalu?

Obal granulí může vypadat jakkoli. Na obalu může být napsáno cokoliv. Protože není pevně definovaný rámec označování, je v praxi jedno, zda granule budou označeny jako prémiové, superprémiové, ultraprémiové či jinak… Ani pojmy jako hypoalergenní granule nebo holistické granule moc neřeknou. To podstatné bývá na zadní straně.

Jde o deklaraci krmiva stanovenou legislativně, zahrnuje:

  • jakostní znaky – procentní zastoupení bílkovin, tuků, vlákniny, popelovin a vlhkosti,
  • analytické složky a samotné složení. Právě složení je primárním měřítkem kvality granulí.

Údaje o složení patří k povinným údajům, které výrobci musejí uvádět na každém obalu krmiva. Jenže složení je třeba umět rozluštit a také odhalit marketingové praktiky některých výrobců, kterými záměrně zahalují detaily o obsahu granulí.

Složení by mělo být na obalu vždy jasně čitelné a zřetelné. Čím detailnější, tím lepší. Pokud je složení kvalitní, výrobce nemá co skrývat a nemusí údaje jakkoli zastírat. Už jenom to, že složení bude nečitelné nebo nejasné, je varovným signálem.

Pes je masožravec, a tak by na prvním místě ve složení mělo být maso. Stejně jako všechny suroviny by mělo být jasně určeno, o co jde. Ve složení by tedy měla být například kuřecí moučka (nikoliv drůbeží moučka), vepřový tuk (nikoli živočišný tuk), rýže (nikoli obiloviny) apod.

Možný problém ve složení naznačují položky jako obiloviny, sója, sůl, ale i chemická aditiva, například sorban draselný, propylgallát (E320), BHA neboli butylhydroxyanisol (E 320), BHT neboli butylhydroxytoluen (E 321).

Někdy se chemické přísady granulí skrývají za termín „doplňkové látky povolené v EU“.

MVDr. Karla Dvořáková ve svém článku pro Svět psů, který je zveřejněný na webu Vetcentra Příbor upozorňuje, že žádný chemický konzervant zdraví neprospívá. Veterinářka zmiňuje také potenciální rizika konzervací sorbanem draselným nebo kontroverzní výraz „přírodně konzervováno sorbanem draselným“. V praxi se lze setkat s mnoha prohřešky výrobců krmiva. Je na každém chovateli, aby si kvalitu krmiva ohlídal.

Ach ten lepek!

Ve složení by mělo být co nejméně alergenů, jako je pšeničný lepek nebo sója. Potenciálními alergeny je však také mléko nebo vejce. Alergie mohou mít původ i v chemických konzervantech, barvivech a dalších aditivech. Přestože je psi mohou bez problémů snášet, pro psy alergické nebo citlivé psy jsou takové složky nevhodné. Pro citlivé psy jsou proto dostupné i tzv. hypoalergenní granule, které ve složení minimalizují počet potenciálních alergenů.

Reflex - kvalita psieho krmiva

Video: Kvalita psího krmiva

 

Jak vypadá ideální složení?

Ideální složení neexistuje, každému psovi totiž vyhovuje něco jiného. Jisté je, že složení kvalitních granulí bude popsáno co nejjasněji. Pro výběr granulí potřebujete především faktické informace. Je důležité nenechat se zlákat marketingovými fígly, barvami nebo lákavým obalem, ale soustředit se na reálné potřeby svého psa, respektovat jeho zažívání.

Jak vybrat granule pro psa? Jednoduše sledujte to, co je důležité. Více tady…

Složení granulí v praxi

Žádná věda. Žádné obiloviny, žádný lepek. Žádná kukuřice. Granule založené na kvalitním mase jednoho druhu a na rýži. Minimum surovin tak, aby se minimalizoval i počet možných alergenů. To je cesta, kterou se ubírá český výrobce granulí značky Nativia.

Složení hypoalergenních granulí pro psa Nativia Lamb & Rice pak vypadá takto:

kvalitní jehněčí dehydrované maso 28 %, loupaná rýže 27 %, rýžová mouka 15 %, hovězí škvarky 8 %, vepřový tuk 5,5 %, cukrovarské řízky sušené, jablka sušená, pivovarské kvasnice 1 %, lososový olej 0,5 %, čekankový inulín 0,1 %, glukosamin, chondroitin-sulfát, juka 0,02 %

Je to jasné?

-REKLAMA-
Hypoalergenní granule Nativia

Internetové zdroje: 

/1/ Jak vybrat kvalitní krmivo pro psa?MůjMazlík.cz [online]. Praha: BAV, spol. s r.o., 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.mujmazlik.cz/jak-vybrat-krmivo

/2/ 7 jednoduchých bodů, jak vybrat kvalitní granule. PsíMafie.cz [online]. Frýdek-Místek: VIGO trading, s. r. o., 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.psimafie.cz/blog/7-jednoduchych-bodu-jak-vybrat-kvalitni-granule/

/3/ Jak vybírat psí granule? Krmeni.cz [online]. Praha: TV PROBBE s.r.o., 20. srpna 2011 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://krmeni.cz/jak-vybirat-psi-granule

/4/ Jak vybrat granule pro psy CoVybrat.cz [online]. CoVybrat.cz, 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.covybrat.cz/nejlepsi-granule-psy/

/5/ Nejlepší granule pro psy 2019 – recenze, zkušenosti a návody. VšeProZvířátka.cz [online]. VšeProZvířátka.cz, 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://vse-pro-zviratka.cz/nejlepsi-granule-pro-psy/

/6/ Jak vybrat nejkvalitnější granule? Ptáme se odborníka Juko-krmiva.cz [online]. Slavkov u Brna: JUKO petfood s.r.o., 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.juko-krmiva.cz/jak-vybrat-nejkvalitnejsi-granule-ptame-se-odbornika-cl28.php

/7/ Test suchého krmiva pro psy 2016 dTest.cz [online]. Praha: dTest, o.p.s., 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.dtest.cz/clanek-5298/test-sucheho-krmiva-pro-psy-2016

/8/ Barrington, K. The best dog food you can buy. BusinessInsider.com [online]. BusinessInsider.com. 15. března 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.businessinsider.com/best-dog-food

/9/ How to Choose Healthy Dog Food. WikiHow.com [online]. WikiHow.com, 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.wikihow.com/Choose-Healthy-Dog-Food

/10/ Kerns, N. Whole Dog Journal’s Approved Dry Dog Food List. WholeDogJournal.com [online]. WholeDogJournal.com, 23. ledna 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.whole-dog-journal.com/food/whole-dog-journals-approved-dry-dog-food-list/

/11/ Douglas, T. The Best Dry Dog Food (Review) in 2019. MyPetNeedsThat.com [online]. MyPetNeedsThat.com, 19. července 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.mypetneedsthat.com/best-dry-dog-foods-guide/

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Nejsme eshop. 

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Jsme také autoři, redaktoři, tvůrci obsahu, správci a provozovatelé webu.

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Těší nás, že za námi stojí partneři, kteří nám v rámci spolupráce dávají veškerý prostor pro zachování autenticity a co nejkvalitnějšího obsahu. Za to jim děkujeme.

Radka Křivánková

Radka Křivánková

Content Manager & redaktor at U KOCOURA DOMA
Mám ráda, když jsem obklopena těmi, které mám ráda. Jsou to mé kočky, tedy kocour a kočka, taky pes. Líbí se mi, když mám kolem sebe věci, které se mi líbí. Nabízím inspiraci pro šťastný domov, a spokojenost. Kdo jsem? Jsem obyvatel planety Země, obdivovatel přírody, nadšený chovatel, pěstitel, bylinkář nebo aromaterapeut. Jsem také redaktor, kreativec nebo stratég. Mojí profesí je Content marketing. Jednoduše tvořím obsah, nejenom na webu U KOCOURA DOMA.
Radka Křivánková

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *