ČESKÉ GRANULE PRO PSY

Kdo je vlastně výrobcem konkrétního krmiva pro psa? Jakou má tento výrobce historii? Dá se spolehnout na to, co říká? Odkud vlastně pochází konkrétní granule pro psa? Jaká je země původu? Kde se granule vyrábí? Kde hledat, pokud chcete české granule pro psy? Možností je více, než by se mohlo zdát.

Česko není jenom velmoc z hlediska tradice kynologie nebo počtu chovaných domácích mazlíčků, vyniká také v počtu výrobců krmiva.

Výrobci logicky odrážejí zájem o chov psů, ale zdaleka se nesoustředí pouze na český trh. České granule tak putují i do různých koutů světa. Je to však i naopak.

 

Granule z Česka i ze světa


Granule pro psy se do Česka dovážejí z různých koutů Evropy, jako je Německo (Belcando, Platinum, Frolic, Animonda), Velká Británie (Arden Grande), Švédsko (Magnusson), Nizozemí (Eukanuba), Holandsko (Hill´s), Itálie (Pro Plan)… Nezřídka k nám granule putují i ze zámoří. Například v Kanadě se vyrábí krmivo Acana nebo Orijen, v USA zase Taste of the Wild.

Na druhé straně máme k dispozici i ryze české granule, české značky od českých výrobců, a nejenom my. Největší český výrobce krmiva pro psy a kočky, společnost Wafo (Brit Care, Brit Premium, Carnilove) patří k významným hráčům i na trzích Polska, Švédska, Německa nebo Finska. Dle magazínu E15 se zajímá i o domácí mazlíčky v Jižní Americe nebo v Asii, resp. o to, jak je nakrmit. České granule společnosti Wafo nacházejí své strávníky v celkem asi sedmdesáti zemích světa. Přestože je Wafo Pavla Boušky největším hráčem v oblasti pet food u nás, zdaleka nejde o jediného českého výrobce pet food. Jsou tu i jiné české značky krmiva pro psy a další domácí mazlíčky. Nemusí přitom jít pouze o české granule, čeští výrobci v nabídce mívají suché i morké krmivo.

Přehled českých značek pet food podle abecedy

Agil — Brit — Calibra — Carnilove — DELIKAN — Eminent — Fitmin — marp — Nativia — Nutrican — Nutrilove — Puffins — Yoggies

Agil (Puffins, Velké Pavlovice)

Značka Agil patří společnosti Puffins, s.r.o. z Velkých Pavlovic, stejně jako značka Puffins zastřešující superprémiové krmivo.

Bohatá, pestrá a vyvážená strava. Dosažení právě takového nutričního ideálu je primárním kritériem pro formulaci a výrobu krmiva značky Agil. To je možné díky využívání široké škály čerstvých přírodních surovin (hodně masa, zelenina ovoce, vysoce kvalitní vláknina, čerstvé bylinky), která vytváří také bohatý, vyvážený a vědecky ověřený komplex esenciálních živin. To výrazně usnadňuje vstřebávání, ulehčuje metabolismus a zásadně ovlivňuje zdraví a pohodu zvířete.

Bohatství krmiva Agil je v proteinech. Jejich zdrojem je vysoce kvalitní bílé maso, jogurt a celá vejce, ve vyvážené kombinaci s biologicky hodnotným jehněčím a rybami. Eliminovány jsou sacharidy, lepek a gluten.

Brit (Wafo, Praha)

Brit, resp. značky Brit Care, Brit Premium, Brit Animals a Let‘s Bite patří společnosti WAFO PRAHA, která se zabývá výrobou, distribucí a vývojem prémiových a superprémiových krmiv pro psy a kočky. Rodinná firma se aktuálně může pochlubit dvacetiletou tradicí a zkušenostmi v oboru pet food. Rozrostla se až do čtyř moderních výrobních závodů v České republice, ze kterých krmivo odchází do 70 zemí světa.

Dlouholetá dobrá praxe v oblasti výživy psů a koček je základním know-how společnosti. Prioritou je zdraví a kondice zvířat, tedy nepoužívá takové ingredience, které mohou negativně ovlivnit zdravotní stav zvířete.

Brit Care patří k neznámějším superprémiovým krmivům u nás. Doplňuje je nová značka Brit Premium. Brit Premium by Nature je plnohodnotné, vysoce stravitelné a chutné krmivo s vysokým podílem masa pro zdravý a spokojený život našich psů. Respektuje různorodost plemen.

Calibra (NOVIKO, Brno)

Česká značka krmiv Calibra je postavená na společné práci veterinářů a současně nadšenců, původně absolventů Veterinární univerzity v Brně. Ti dali vznik veterinární distribuční společnosti Noviko. V roce 2001 se zrodila i myšlenka vlastní značky krmiv.

Calibra se od počátku soustředí na kvalitu, aby podporovala zdravý a dlouhý život psů a koček ve společnosti jejich chovatelů. Díky koordinované práci specialistů na výživu a zdraví zvířat, laboratorní diagnostiku, veterinárních lékařů z praxe, technologů a výrobních specialistů, designerů a dalších se podařilo vyladit receptury na maximum.

Momentálně značka Calibra zaštiťuje řadu superprémiového a prémiového krmiva, oblíbených pamlsků a veterinární diety.

Carnilove (Wafo, Praha)

Značka Carnilove je vedle značek Brit Care nebo Brit Premium další značkou společnosti WAFO PRAHA.

Krmivo Carnilove je navržené s respektem k původní přirozenosti psů, bez obilovin a bez brambor. Obsahuje široké spektrum pečlivě vybraných zdrojů masa divokého původu, například kachna, bažant, krocan, také sob, jehněčí, divočák nebo losos. Složení krmiva Carnilove odpovídá skladbě přirozeně ulovené kořisti a zajišťuje potřebný přísun důležitých aminokyselin. Maso doplňuje lesní ovoce, zelenina, divoké bobule a byliny, které dodávají potřebné přírodní vitamíny, antioxidanty a další nezbytné živiny.

DELIKAN (Delikan, Lipník nad Bečvou)

DELIKAN je českou firmou s třicetiletou tradicí, která se zabývá výrobou krmiv pro domácí mazlíčky, ale nejenom pro ně. DELIKAN je nejstarším výrobcem extrudovaného krmiva, který na český trh přinesl řadu technologických inovací a ve své době progresivních surovin.

Krmivo DELIKAN je formulováno na základě dlouholetých zkušeností v oboru pet food, vědeckých poznatků veterinářů i zpětné vazby chovatelů psů. Zaměřuje se na profesionály z řad chovatelů, kterým záleží na kvalitě a původu surovin. Krmivo DELIKAN je charakteristické vysokým podílem masa. Při výrobě se nepoužívá palmový olej.

Eminent (Tekro, Praha)

Kompletní a vyvážená krmiva pro zvířata značky Eminent vycházejí z dlouholetých zkušeností a nejmodernějších poznatků v oblasti výživy. Značka patří společnosti Tekro, spol. s r.o., stejně jako značky kompletních granulovaných krmiv ČIČI, HUBERT, SECURITY nebo APORT.

Superprémiové, bezlepkové krmivo Eminent vychází z pečlivě vybíraných surovin té nejvyšší kvality, aby zajistilo dobré zdraví a vynikající kondici psů. Receptury Eminent jsou na bázi monoproteinu, bez obsahu sóji a chemických barviv, bez umělých konzervantů. Využívají se jen přírodní antioxidanty (vitamín E a rozmarýnový extrakt).

Vedle vysokého obsahu proteinů živočišného původu nabízejí krmiva Eminent i speciální přídavky: rozpustná vláknina inulin FOS, probiotikum MOS, betaglukany, juka, taurin, chondroitin, glukosamin, chelátové formy vybraných mikroprvků a jiné (extrakt ze zeleného čaje a kurkumy).

Fitmin (Dibaq, Helvíkovice)

Fitmin je českou značkou společnosti Dibaq sídlící v podhůří Orlických hor. Firma si stále zachovává status rodinná, využívá přitom ty nejmodernější technologie, díky kterým může vyrábět prvotřídní krmivo.

Fitmin je první česká značka a také jedna z prvních v Evropě, která při výrobě granulí začala využívat čerstvé maso. Čerstvé maso však nestačí. Grain free krmiva Fitmin Purity s vysokým obsahem čerstvého masa pro psy a kočky obsahují i další suroviny pro pestrou a vyváženou výživu zvířat. Jde například o lososový olej, ovoce, zeleninu bylinky a funkční potraviny, jako je chlorella, houba shiitake, pivovarské kvasnice, psyllium, prebiotika a nechybí ani kloubní výživa.

Značka Fitmin zahrnuje extrudované krmivo Fitmin Purity, také výživové doplňky a naturální pochoutky pro psy, kočky a koně se vyrábí s respektem k přírodě a láskou ke zvířatům.

Marp (Pučálka krmiva, Praha)

Společnost Pučálka se specializuje na přírodní krmiva pro psy a kočky. Značka Marp je vlajkovou lodí společnosti.
Krmivo Marp se vyrábí s cílem maximální funkčnosti. Hlavním produktem jsou přírodní a holistická krmiva pro psy a kočky.

Holistická řada Marp Think Holistic přináší receptury splňující maximální požadavky na špičkové složení. Základem je vysoký obsah masa, receptury bez obilovin a také dlouhá řada bylinek s pozitivním vlivem na celý organismus. Holistické krmivo Marp se svým složením přibližuje přirozené stravě psovitých šelem v přírodě, i proto obsahuje v průměru 80% bílkovin ze živočišních zdrojů. To je základem perfektního osvalení psa.

Logo NativiaNativia (Nativia, Letohrad)

Společnost Nativia vznikla jako ryze česká společnost v roce 2012 s cílem nabízet chovatelům a majitelům zvířat krmivo a pochoutky postavené na maximální odbornosti tvůrců receptur, vynikající kvalitě vstupních surovin a obsahu živin zabezpečujících zdravou a přirozenou výživu psů a koček.

Krmivo Nativia je pečlivě sestavováno s myšlenkou na přirozenou výživu zvířat, která nezatěžuje organismus. Podmínkou kvalitního krmiva jsou kvalitní vstupní suroviny a jejich mimořádná stravitelnost. Právě s ohledem na stravitelnost obsahují granule Nativia až 94% podíl bílkovin živočišného původu. Tím se řadí mezi přední značky na trhu.

Stejně důležitý jako kvalita vstupních surovin je pro značku Nativia technologický postup při zpracování jednotlivých komponent. Společnost proto sleduje světové trendy a v rozumné míře je aplikuje do vývoje nových krmiv.

Nutrican (CANVIT, Chrášťany)

Značka Nutrican patří společnosti CANVIT, která je také vyhlášeným výrobcem vitamínových doplňků CANVIT a tzv. přírodní lékarny CANVIT NATURAL LINE vhodné i pro B.A.R.F a funkčních poloměkkých pamlsků CANVIT HEALTH CARE SNACKS. Historie společnosti sahá do devadesátých let minulého století, od počátku dbá zejména na kvalitu svých produktů.

Prémiové krmivo Nutrican pro psy a kočky je vyvinuto s ohledem na dlouhodobé zdraví a kondici zvířat. Obsahuje kvalitní zdroje proteinů, za studena lisovaný olej ze sleďů, bohatý na DHA, EPA a omega-3 mastné kyseliny, také modrozelené sladkovodní řasy jako zdroj probiotik, minerálních látek a enzymů.

Pro Nutrican jsou nutností také chondroprotektiva jako prevence negativních projevů nemocí kostí, kloubů a šlach.

Nutrilove (Partner in Pet Food)

Nutrilove je nová značka prémiového krmiva pro psy a kočky společnosti Partner in Pet Food CZ s.r.o., evropského lídra v oblasti výroby krmiv pro psy a kočky. Vyrábí se v České republice ve vlastních výrobních provozech společnosti.

Nutrilove kombinuje péči o kvalitní výživu a lásky, kterou mazlíčkům dáváme podáváním chutné a vyvážené potravy. Při výrobě granulí, kapsiček a konzerv značky Nutrilove je kladen důraz na výběr kvalitních surovin, včetně čerstvého kuřecího masa. To je hlavním zdrojem bílkovin. Krmivo Nutrilove neobsahuje žádné GMO organismy, umělá dochucovadla ani konzervanty.

Konkrétní receptury Nutrilove byly vytvořeny pod dohledem veterinárních lékařů i odborníků na výživu zvířat, na míru věku zvířete, jeho životní fázi a úrovini aktivity, ať už se jedná o štěně, dospělého psa, psa staršího 7 let, nebo psa s citlivým trávením. Nutrilove nezapomíná ani na kočky, ať již v oblasti suchého či mokrého krmiva.

Puffins (Puffins, Velké Pavlovice)

Společnost Puffins, s.r.o. vyrábí české granule značky Agil a také superprémiové granule Puffins Superpremium. Jde o tzv. masové puffiny, které představují novou, moderní, vysoce hodnotnou stravu pro psy.

Křupavé a křehké puffiny z cereálií a hnědé rýže jsou plněné vařeným masem a dalšími ingrediencemi. Masová náplň se přitom připravuje odděleně. Nakonec je puffin ještě posypaný nejvzácnějšími bylinkami, kořením a extrakty. Výsledkem je nejenom nutričně hodnotná, ale rozmanitá a pestrá strava v podobě krmiva Puffins, které vyniká chutností a stravitelností.

Yoggies (Yoggies, Buštěhrad)

České granule Yoggies obsahují až 87 % syrového masa. Na jejich receptuře se podílelo mnoho veterinářů, profesorů z několika univerzit, odborníků na výživu i technologických specialistů. Předlohou každé receptury byl přitom vyvážený B.A.R.F. pro psy, ten má být totiž pro psy nejlépe stravitelnou a nejkvalitnější potravou. Ten byl vysušen, aby co nejvíce odpovídal přirozené potravě psa a poskytl mu požitek z chroupání.

Žádná z receptur neobsahuje chemii, obilí, sóju, konzervanty ani zchutňovadla. Špičkové složení naopak nabízí obsah vlákniny nebo přítomnost křemeliny.

Pod značkou yoggies nenajdete jenom granule pro psy lisované za studena, ale také jogurt pro psy a kočky, konzervy, omáčky, pamlsky pro psy, ale také MASO+, což je světově první syrová potrava B.A.R.F. pro psy obsahující probiotika nebo BARF+, což je za studena lisovaná, vyvážená příloha k B.A.R.F. pro psy.

Autor: Radka Křivánková 2020/01/16