Staří Řekové věřili, že v noci sestupuje na zemi bůh spánku Hypnos. Ten zajistí, že všichni živí tvorové včetně člověka v noci spí. Hypnos také spánek obohacoval o sny. Bohužel, starořecký bůh Hypnos nám v současné moderní době chybí. Asi polovinu populace trápí poruchy spánku.
Spánek je přitom jednou ze třech základních podmínek dobrého zdraví, spolu se zdravou stravou a zvládáním stresu.
Co je to vlastně spánek?
Spánek je stav klidu s minimální pohybovou aktivitou, typický omezenou reaktivitou na zevní podněty. Dochází k útlumu smyslů, snižuje se tělesná teplota a tepová frekvence. Mentální činnost mozku je odlišná od bdělého stavu. Spánek je tedy stavem změněného vědomí a omezené pozornosti.
2 fáze spánku
Spánek zahrnuje dva ze tří základních stavů organismu. Nespánkový stav se označuje jako bdělost. Spánek samotný představuje dva možné stavy organismu, říkáme jim spánkové fáze.
- První spánkovou fází je NREM, non REM spánek s různými stádii dle hloubky a frekvence mozkových vln.
- Druhou je REM spánek (Rapie Eye Movements), která je typická rychlými pohyby očí a také sny.
Dostatečný a kvalitní spánek, obě fáze spánku NREM i REM jsou nezbytné pro regeneraci organismu.
Bez spánku to nejde
Bez spánku lidský organismus strádá. Chybí odpočinek, prostor pro obnovení sil. Dostavuje se tak únava, snížená pozornost, pokles mentálních schopností i fyzické výkonnosti. Spánek je nezbytný pro činnost mozku, ale také hormonální systém, imunitu, metabolismus a další životně důležité funkce. Dlouhodobé poruchy spánku zvyšují riziko rozvoje duševních nemocí, ale zvyšují i riziko kardiovaskulárních chorob a dalších onemocnění, mj. diabetes mellitus, obezita aj.
Co jsou to poruchy spánku?
V základním členění poruchy spánku rozlišujeme na nespavost (insomnie), zvýšenou spavost (hypersomnie) a další poruchy spánku, ke kterým patří syndrom spánkové apnoe, syndrom neklidných nohou, noční děs a noční hrůzy, náměsíčnost, jet-lag syndrom, Kleinův-Lewinův syndrom (několik dní nepřetržitého spánku) a další.
Existuje také Mezinárodní klasifikace poruch spánku, která definuje celkem 8 různých poruch spánku:
- insomnie (nespavost)
- poruchy dýchání ve spánku (spánková apnoe)
- hypersomnie (nadměrná spavost)
- poruchy cirkadiánního rytmu (porucha časování spánku během dne)
- parasomnie, např. náměsíčnost, noční můry, noční děsy, syndrom nočního ujídání
- abnormální pohyby vázané na spánek, např. syndrom neklidných nohou, skřípání zubů
- isolované příznaky a varianty normy, např. příliš krátký či příliš dlouhý spánek, chápání
- další poruchy spánku
Spánkové poruchy obecně dělíme na dvě skupiny – dyssomnie (nedostatečné množství anebo kvalita spánku) a parasomnie – narušené vědomí.
- Mezi nejčastější dyssomnie se řadí nespavost (insomnie), také hypersomnie (nadměrná spavost), narkolepsie (usínání během dne, halucinace) nebo spánková apnoe (krátkodobé zástavy dechu během spánku).
- Mezi parasomnie řadíme náměsíčnost (somnabmulismus), noční můry (objevují se během REM fáze), noční děsy (přicházejí během NREM fáze).
Celkem je známa asi stovka poruch spánku, mohou mít organický nebo neorganický původ. Buď se pojí s konkrétním tělesným problémem, anebo nemají základ na úrovni tělesné.
- Méně časté jsou organické poruchy spánku, které jsou důsledkem poškození mozku či jiných částí nervového systému.
- Většina poruch spánku je neorganická, tzn. že nemá zjevný fyziologický původ, jsou tedy psychologického charakteru. I proto spočívá řešení všech poruch spánku především v práci se stresem, úzkostmi, strachem a dalšími negativními emocemi. Základem je dodržování zásad spánkové hygieny, péče o sebe, dostatek sebevědomí.
Léčba poruch spánku
Léčba poruch spánku se neobejde bez dodržování pravidel spánkové hygieny. Spočívá také v odstranění negativních okolností, které narušují spánek nebo usínání. V případě, že se poruchy spánku vážou na jinou nemoc, samozřejmě je nutné léčit i tu.
Léky na spaní?
Při dlouhodobých potížích se spánkem je nutná odborná pomoc. Obraťte se na svého praktického lékaře, který vás nejspíš pošle na vyšetření do spánkové laboratoře, kde odhalí pravou příčinu spánkových potíží.
Při akutní nespavosti, např. v důsledku stresu lékař může předepsat léky na nespavost, tzv. hypnotika. Tyto léky, které nesou i negativní vedlejší účinky, však efektivně neřeší dlouhodobou nespavost.
Léky na spaní dnes mohou využívat i hormon melatonin. Léky na bázi melatoninu se podávají zejména při poruchách cirkadiánního rytmu (poruchy střídání spánku a bdění).
Melatonin?
Hormon melatonin navozuje v lidském těle přirozený spánek, množství melatoninu v lidském těle se snižuje s přibývajícím věkem. Ovlivňuje ho i množství světla. Právě léčba jasným světlem proto může být také doplňkovou léčbou poruch spánku, stejně tak magnetoterapie, akupunktura nebo psychoterapie.
Domácí léčba
Také domácí léčba spočívá v relaxaci, antistresových technikách a nácviku spánkové hygieny. Užitečné budou i rozličné zklidňující rituály, třeba jóga na dobrý spánek.
Ke zklidnění, relaxaci, usínání a lepšímu spánku mohou být užitečné i bylinky, bylinkové polštářky a bylinkové čaje. Již příprava bylinkového čaje může představovat relaxační rituál pro usínání.
Hodit se mohou zejména 4 bylinky: kozlík lékařský, šanta kočičí, meduňka a levandule. Více se dozvíte v článku: 4 bylinky na nespavost. Najdete tam i tipy na další zklidňující bylinky jako jsou: chmel otáčivý, heřmánek pravý, dobromysl obecná, mateřídouška obecná, majoránka zahradní, mučenka opletní, třezalka tečkovaná, pelyněk pravý aj. Možná by vás mohly zajímat i babské rady na nespavost. Babské rady mj. doporučují zahřát studené nohy, i studené nohy mohou být příčinou, proč nemůžete usnout. Kdo by to byl řekl?
Tak dobrou noc!
#nespavost #proti nespavosti #bylinky #bylinkynaspani #babskerady #protistresu #nostres #bezchemie #klidnyspanek #chcispat #relax #pevnenervy #moudrostprirody #herbar #vklidu