Nespavost (nazývaná také insomnie) patří mezi nejčastější poruchy spánku. Konkrétně jde především o poruchy usínání, přesušovaný spánek anebo také předčasné probuzení.
I jedna probdělá noc s člověkem pěkně zamává. Co teprve situace, kdy nás poruchy spánku trápí dlouhodobě? Nedostatečný nebo nekvalitní spánek prokazatelně snižuje kvalitu života. Má negativní vliv na naši psychickou i fyzickou kondici. Zdaleka neznamená jenom únavu, ačkoliv i ta je sama o sobě hodně nepříjemná.
Stres – Rituály proti nespavosti – Bylinkové čaje – Bylinky na spaní – Kozlík – Bylinkový polštářek – Zlaté mléko
Za všechno může stres…
Stres je jednou z hlavních příčin potíží se spánkem. Stres by měl být také tím prvním, co začneme řešit, pokud chceme spát. Předpokladem sladkého usínání a ještě sladšího spaní je klid, zklidněné nervy, zklidňující rituály. Přijdou vhod také v období úplňku, Měsíc sice nepřeje spánku, zato nabízí magické účinky pro duchovní zklidnění.
Zklidňující rituály proti nespavosti
- meditace a relaxace, např. pomocí relaxační hudby
- aromaterapie, v nejjednodušší podobě inhalace vůní proti stresu
- horká koupel s vůní zklidňujících bylinek
- příjemná uvolňující masáž celého těla
- relaxační cvičení, například jóga (viz video níže)
Alternativně proti nespavosti
Základem dobrého spaní je tzv. spánková hygiena a její pravidla – viz článek 10 tipů pro lepší spánek.
Při dlouhodobých potížích se spánkem je jistě vhodné obrátit se na svého lékaře. Ještě než však zvolíte řešení jako jsou léky na spaní, vyplatí se řešit nespavost alternativně. Spánek je z velké části ovlivněn životním stylem, nejde jenom o všudypřítomný stres, ale také denní režim a jeho pravidelnost, pohybové aktivity nebo stravu.
- Na jedné straně je tu například káva s obsahem povzbuzujícího kofeinu, která má na spánek negativní vliv.
- Na druhé straně máme k dispozici různé přírodní pomocníky na spaní, například bylinkové čaje proti nespavosti, které mohou pomoci. Bylinky proti nespavosti (konkrétní bylinky níže) pomáhají především tak, že zklidňují psychiku a podrážděné nervy. Spaní podporují tím, že působí proti stresu, dovolují odložit starosti a s čistou hlavou pohodově usnout.
Nenechte nespavost být! Babské rady vyzdvihují význam kvalitního spánku stejně tak jako moderní vědecké výzkumy, ačkoliv to tak moderně nezní. Řečí babiček: „Lepší spaní než papání.“ Nebo jinak dostatečný a kvalitní spánek je zdrojem energie pro život, mnohem větším zdrojem energie než strava, která se obecně za zdroj energie považuje. Na spánek se často zapomíná, bohužel.
Video: Jóga před spaním
Babské rady: bylinkové čaje na spaní
Není nic jednoduššího než si před spaním dopřát výborný bylinkový čaj proti stresu a pro zklidnění nervů. To jsou prvotní účinky, jejich následkem je i lepší usínání a kvalitnější spánek.
Bylinky na spaní
Můžete využít bylinky jako je kozlík lékařský, mučenka opletní, meduňka lékařská, chmel otáčivý, heřmánek pravý, třezalka tečkovaná (svatojánská bylina), dobromysl obecná, šanta kočičí, levandule lékařská, mateřídouška obecná, majoránka zahradní, mařinka vonná, vřes obecný, chmel otáčivý (pivník), kopretina řimbaba aj.
Můžete využít i bylinkovou směs, kdy se kombinují vybrané z výše uvedených bylinek, nejlépe ty příjemně aromatické, jako je meduňka, heřmánek, dobromysl, šanta, levandule, mateřídouška, majoránka apod. Bylinky na spaní nemusejí mít pouze podobu čaje, již jsme zmiňovali horkou koupel. Aromatická bylinková koupel může usínání a spánku pomoct ještě více než samotný čaj. Působí totiž na celé tělo, odráží se v celkovém fyzickém uvolnění, to je předpokladem dobrého spánku. Bylinkovou koupel a bylinkový čaj navíc můžete krásně spojit.
Kozlík a kozlíkové kapky
Bylinky nabízejí ještě širší využití. Mohou mít i podobu tinktury. Tinkturou jsou i známé kozlíkové kapky na spaní, založené na zklidňujícím působení kozlíku. Říká se jim také valeriánské kapky nebo baldriánské kapky.
Kozlíkové tablety
Ať už jim říkáte jakkoli, kozlík vždy nabízí pouze v pár kapkách velký zklidňující efekt. Jedinou nevýhodou kozlíkových kapek je typický kozlíkový pach, který je třeba „spolknout“. V tomto ohledu se jeví jako příjemnější alternativa různé kozlíkové tablety na spaní, tobolky, dražé apod. Nejde o léky na spaní v pravém slova smyslu, protože mají přírodní – bylinkový základ.
Babské rady: bylinkový polštářek na spaní
Bylinky na spaní ještě jednou, tentokrát jako bylinkový polštářek na spaní. Ten využívá zklidňující účinky bylinek, resp. zklidňující účinky jejich vůně. Může to být například chmelový polštářek, levandulový polštářek, meduňkový, heřmánkový, mateřídouškový polštářek, ale také bylinkový polštářek z několika druhů bylinek. Vybrat si můžete bylinky, které vám budou subjektivně příjemné. Je nanejvýš žádoucí, aby vám bylinkový polštářek voněl.
Takový polštářek na spaní si můžete jednoduše koupit – anebo sami vyrobit z těch bylinek, které jsou vám svoji vůní nejpříjemnější. Každému totiž vyhovuje něco jiného, každý má své oblíbené bylinky, které si lze namíchat dle svého nosu. Při vlastní výrobě polštářku si také ohlídáme, aby bylinky nevoněly ani moc, ani málo. I to je důležité.
Bylinkový polštářek nechte na polštáři a před spaním ho rozemněte těsně u nosu. Tak málo stačí pro zklidnění. Pokud si dáte na polštářku záležet, bude vám dělat radost nejenom svoji vůní a účinky, ale také svým vzhledem jako voňavá dekorace.
DIY: JAK NA TO? JAK SI VYROBIT BYLINKOVÝ POLŠTÁŘEK?
Jednoduše si připravte své oblíbené bylinky (v sušené podobě), naplňte s nimi bavlněný pytlíček a svažte mašličkou. Sáček, resp. polštářek si můžete také ušít v provedení, které vám bude milé a bude se hodit k vašemu povlečení.
Video: Jak vyrobit levandulový polštářek?
Zlaté rady: zlaté mléko s medem a kurkumou
Teplé mléko s medem má být nápojem, který dle babských rad napomůže zklidnění a usínání. Můžete ho ještě povýšit na tzv. zlaté mléko, když mléko nejenom osladíte medem, ale navíc zpestříte zlatou kurkumou. Kurkuma je léčivým koření s mnoha a mnoha prospěšnými účinky. Mj. má zklidňovat podrážděné nervy. Více o léčivých účincích kurkumy tady…
Vitamíny na spaní
Poruchy spánku mohou být údajně projevem nedostatku některých vitamínů B-komplexu. Právě B-komplex má také pomáhat poruchy spánku řešit. Věděli to už naše babičky, když na spaní, resp. proti nespavosti doporučovali například jablka, sušené meruňky, mandle nebo ořechy. Všechny tyto potraviny, stejně jako například banán, hrášek nebo slunečnicová semínka, fungují také jako přírodní zdroje vitamínů skupiny B.
Významným zdrojem vitamínu B, resp. vitamínu B3 (niacin), B8 (biotin) nebo B12 (kyselina listová), je překvapivě také špenát. I špenát má být dle rad bab pomocníkem pro lepší spánek. Za vyzkoušení nic nedáte! Můžete jenom získat. Rozhodně získáte dávku prospěšných vitamínů a minerálních látek.
Babské rady: studené nohy a jejich zahřátí
Studené nohy jsou problémem, který nezřídka tiše trpíme bez toho, abychom s ním něco dělali. Přitom právě studené nohy mohou být příčinou toho, že nemůžeme usnout. Mezi babskými radami tak najdeme jednu originální. Jde na spánek od podlahy, resp. od nohou.
Nejprve řádně promasírujte nohy, aby se zahřály. Pak je namočte krátce do studené vody, aby se prokrvily. Jakmile je vytáhnete z vody, okamžitě je osušte a zabalte do teplých bavlněných ponožek. Brzy pocítíte příjemné teplo a bude se vám lépe usínat.
Spánek potřebujeme všichni
Víte, že existuje i Světový den spánku? Slaví se 15. března. Ovšem spánek lidské tělo potřebuje každý den, ideálně asi 8 hodin kvalitního spánku. Jinak organismus nedostává vše, co potřebuje, což se pochopitelně odráží v jeho fungování. Vědecké studie spojují dlouhodobou nespavost s různými zdravotními potížemi. V ohrožení je psychika i fyzické zdraví. Již jedna probdělá noc se však odráží v poklesu výkonnosti a pociťované únavě. To zná každý.
Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…
Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…
Internetové zdroje:
/1/ Spletli byste si ji s obyčejnou kočkou, jenže tahle divoška loví ryby. iDnes.cz [online]. Praha: MAFRA, a. s., 13. října 2013 [cit. 2020-01-04]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/kocka-rybarska-v-zoo-praha-lovi-zive-ryby-v-jezirku.A141001_143730_hobby-mazlicci_mce
http://zeny.e15.cz/clanek/pro-zdravi/dvacet-tipu-pro-dobre-spani-, https://www.blendea.cz/zdravy-spanek/, https://www.zdrave.cz/nastroje/encyklopedie/babske-rady/?search%5Bname-refval%7Cdescription%5D=spanek, http://www.bylinkyprovsechny.cz/nemoci/ruzne-nemoci/920-nespavost-byliny-bylinky-babske-rady-caj-tinktura-koupel-obklad, http://bylinky.doktorka.cz/bylinky-proti-nespavosti/, https://www.ulekare.cz/clanek/prirodni-leky-na-nespavost-ktere-byliny-vam-opravdu-pomuzou-17261, https://www.vitalia.cz/clanky/bylinky-misto-prasku-na-spani-a-nervy/, https://www.celostnimedicina.cz/prirodni-pripravky-proti-nespavosti.htm, http://www.dobry-spanek.cz/napsali-o-nas/nespite-zkuste-bylinky-167
#nespavost #proti nespavosti #bylinky #bylinkynaspani #babskerady #protistresu #nostres #bezchemie #klidnyspanek #chcispat #relax #pevnenervy #moudrostprirody #herbar #vklidu
Literatura:
- Gordoň, Zdeněk; Thámová, Olga: Plemena koček: Průvodce do kapsy. Praha: Aventinum, 1999.
- Zdroj úvodního obr.: Pixabay.com
BYLINKOVÁNÍ | ZAHRADA | ZDRAVÉ BYDLENÍ | NESPAVOST
Herbáře, léčivé byliny v knihách
Načerpejte inspiraci od zkušených bylinkářek a bylinkářů. Hledejte moudrost v tradicích a zvyklostech našich babiček. Vydejte se do světa přírodního léčitelství. Objevujte bylinky tak, jak je dosud neznáte. Studnicí informací i praktických rad jsou herbáře a knihy o bylinkách, je jich nespočet. Tady jsou některé z nich:
reklama