Každý úplněk je magický, bílý superměsíc je magický ještě víc

Superměsíc

Únor 2019 přináší úplněk, jaký se jen tak nevidí. V úterý 19. února nás při pohledu na noční oblohu ohromí obrovský měsíc v úplňku, tak obrovský, že se mu říká superměsíc. A protože je ještě stále zima, přezdívá se mu i bílý či sněhový superměsíc. Měsíční záře přitom bude skutečně bílá, více bílá než jsme zvyklí…

Vesmírné divadlo


Měsíc je odvěkým souputníkem planety Země, v měřítku celého vesmíru je Zemi téměř na dosah, během úkazu označovaného jako superměsíc je Zemi ještě blíže než obvykle. Úplně nejmenší vzdálenost Měsíce a Země je 356 410 kilometrů, tuto vzdálenost však Měsíc uplynulých 70 letech nikdy nedosáhl během úplňku.

19. února 2019 bude Měsíc v úplňku a vzdálený od planety země pouhých 356 761 kilometrů, zatímco střední vzdálenost Země a Měsíce je 384 400 kilometrů. Při východu Měsíce, který v úterý nastane kolem páté hodiny odpoledně se tak bude Měsíc jevit větší než obvykle, a to až o celou třetinu. Velikost Měsíce se pochopitelně nemění, ale úhel Měsíce vzhledem ke kulatému zakřivení Země pro nás vytvoří iluzi – superměsíc. Luna bude vypadat větší, ale také mnohem zářivější než jindy. Toto vesmírné divadlo bude viditelné ještě při západu Měsíce, který nás čeká ve středu 20. února v 7:15 ráno.

Video: Fáze Měsíce

Magie Měsíce v roce 2019


Již leden 2019 přinesl netradiční podívanou v podobě vlčího Měsíce spojeného s úplným zatměním. Hned v únoru se můžeme kochat bílým superměsícem. Superměsíc nás čeká dokonce i v březnu 2019, jen krátce před termínem jarní rovnodennosti. A to se můžeme těšit ještě na druhé zatmění Měsíce, viditelné i v Česku. Bude to částečné zatmění Měsíce, které nastane 16. července 2019.

Chcete víc? Tady je prohlídka Měsíce České astronomické společnosti.

Superměsíc znamená neklid i příležitost k naplnění snů


Každý zářící úplněk ovlivňuje lidskou psychiku, to potvrdí zvláště citliví lidé, kteří mohou během úplňku pociťovat neklid, příval emocí, které se těžko zvládají. Úplněk dělá člověka vnímavějším, odhaluje skryté stránky osobnosti, na povrch vyplouvají věci z hloubi nitra, přitom se projasňuje mysl.

Úplněk je sice náročným obdobím, ale lze ho využít ke svému prospěchu. Je prostorem pro očistu, nejenom tělesnou, ale i duševní. Očista může spočívat v tom, že se zbavíme toho, co nás tíží. Dokonce dává příležitost k naplnění svých snů. Jak využít úplněk? To se dozvíte tady.

Yvetta Simonová - Bílý měsíc

Video: Bílý Měsíc v podání Yvetty Simonové

 

Internetové zdroje: 

/1/ Měsíc aktuálně. Česká astronomická společnost. Astro.cz [online]. 2019 [cit. 2019-02-19]. Dostupné z: https://www.astro.cz/na-obloze/mesic.html

/2/ V úterý na obloze uvidíme obrovský bílý superměsíc. Refresher.cz [online]. 2019 [cit. 2019-02-19]. Dostupné z: https://refresher.cz/63132-V-utery-na-obloze-uvidime-obrovsky-bily-supermesic

/3/ Supermoon, 2019’s biggest and brightest, will light up the sky. CNN.com [online]. 2019 [cit. 2019-02-19]. Dostupné z: https://edition.cnn.com/2019/02/18/world/super-snow-moon-february-trnd/index.html

/4/ Úplněk 2019. Treking.cz [online]. 2019 [cit. 2019-02-19]. Dostupné z: https://www.treking.cz/astronomie/faze-mesice-2019.htm

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Nejsme eshop. 

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *