Spánek je něco tak obyčejného, že si jen stěží uvědomujeme, jak důležitou roli má v kvalitě života. Pokud spíme dost a kvalitně, bereme spánek jako samozřejmou součást každého dne. Pokud se však objeví poruchy spánku, špatné usínání, přerušovaný spánek, nekvalitní spánek nebo nespavost, na vlastní kůži pocítíme, jak velký význam spánek má.
Spánek funguje jako zdroj energie, je prostorem k regeneraci tělesných i duševních sil. Každý organismus tento prostor potřebuje, a pokud ho nemá, strádá. Nikdo z nás nechce pochopitelně strádat, a tak dříve či později začneme hledat způsoby jak na nespavost. Velmi nenásilnou, přirozenou a účinnou pomoc pro kvalitní spánek nabízí lidové léčitelství a bylinky na nespavost.
Úvodní foto: Pixabay.com
Kozlík – Šanta – Meduňka – Levandule – Další tipy
Bylinkování a spánek
Na rozdíl od chemie, bylinky nemají negativní vedlejší účinky, které nezřídka provázejí klasické léky na spaní z laboratoře. Navíc je můžete střídat a vzájemně kombinovat tak, jak vám to bude vyhovovat. O jaké bylinky na nespavost jde? Jaké jsou ty nejúčinnější?
1. Kozlík lékařský
Kozlík lékařský (valerián, baldrián) je vytrvalou rostlinou s mohutným aromatickým kořenem, který nese látky se zklidňujícímu a uvolňujícími účinky. Tato bylinka nepatří k těm nejkrásnějším, přesto stojí za pozornost. Kozlík je prospěšný při všech potížích se spánkem, podporuje zklidnění nervů, a tím i usínání. Napomáhá kvalitnímu spánku a také spánek prodlužuje.
Kozlík však dle lidového léčitelství nese i další léčivé účinky, mj. uvolňuje zatuhlé svaly, tlumí žaludeční křeče a zlepšuje zažívání.
Video: Kozlík lékařský, lat. Valeriana officinalis (Youtube)
Bylinka bude prospěšná jako kozlíkový čaj nebo kozlíkové kapky (známe také jako valeriánské nebo baldriánské kapky). Kozlíkové kapky představují alkoholovou tinkturu z kořene kozlíku. Můžete si je sami připravit (recept tady), anebo jednoduše koupit, seženete je v každé lékárně, i té internetové.
Nutno podotknout, že vůně kozlíku nemusí být každému příjemná. Kočkám kozlík voní, ale lidem většinou ne. Přesto zkušenosti potvrzují, že pokud jde o nespavost, resp. spánek, této bylince se vyrovná jen málokterá. Ale existují. Jsou tu i další bylinky na nespavost, které oproti kozlíku také příjemně voní, například šanta kočičí. Ta voní kočkám, i lidem.
2. Šanta kočičí
Šanta kočičí, lat. Nepeta cataria je pozoruhodnou trvalkou, která ozdobí každou zahradu. Je to krásná dekorativní rostlina s intenzivní vůní s tóny citrusů, ovoce a bylin. Navíc je to i léčivá bylinka se schopností zklidnit podrážděné nervy. Působí antidepresivně, pomáhá roztěkané mysli, navozuje stav psychické pohody, stav vhodný pro usínání a kvalitní spánek.
Video: Nepeta cataria, catnip, pěstování (v angličtině), Youtube
Šanta skvěle provoní bylinkový čaj, který bude užitečný zejména jako čaj před spaním. Ale můžete si ji dopřát třeba i jako bylinkový polštářek s vůní, která vám bude v posteli velmi prospěšná. Jen pozor, bylinkový polštářek jistě neunikne žádné kočce, která se o něho s vámi nejspíš nebude chtít dělit.
3. Meduňka lékařská
Další aromatickou trvalkou, která skvěle zapadne do každé bylinkové zahrádky, je meduňka lékařská, lat. Melissa officinalis. Chutná po medu, voní po citrusech a nese výrazné zklidňující účinky. Meduňka pomáhá proti stresu – stejně jako další bylinky na nespavost, právě v tom je jejich síla. Je to bezpečná bylinka, kterou můžete využít i v těhotenství. Poslouží i pro děti nebo seniory, třeba jako bylinkový čaj před spaním. Pozor, meduňka se však uplatní i jako kulinářská ingredience a aromatická zelená ozdoba sladkých dezertů.
Video: Meduňka a její účinky (Youtube)
4. Levandule lékařská
Levandule je jednou z nejoblíbenějších bylinek vůbec, a naprosto zaslouženě. Je to dekorativní rostlina příjemných barev a ještě příjemnější vůně. Díky obsahu silic, ale i dalších látek jako je například protizánětlivá a antiseptická kyselina rozmarýnová je oblíbená v kosmetice a péči o krásu. Pozitivní vliv má však nejenom na fyzickou, ale i na psychickou stránku lidského organismu. Je to hojivá bylinka, která hojí tělo i duši.
Video: Levandule z Haute-Provence (Youtube)
Levandule zbavuje neklidu, nervozity a napětí, aby navodila stav dobré nálady a připravila tak na kvalitní spánek. Tyto účinky slibuje již samotná vůně levandule, která patří k základním esencím aromaterapie. Bude se hodit i jako bylinkový polštářek do ložnice. Z čerstvé či sušené levandule lze připravit zklidňující levandulový čaj, ale i zajímavou limonádu proti stresu. Levandule však nabízí mnohem širší využití, usínání a kvalitní spánek podpoří například v podobě voňavé bylinkové koupele, která přijde večer vhod každému.
Další bylinky proti nespavosti
Pro bylinkovou koupel, ale i bylinkový čaj před spaním nebo bylinkový polštářek se uplatní nejenom levandule, zmiňovaná meduňka či šanta, ale i další bylinky. Bude to například chmel otáčivý (pivník), heřmánek pravý, dobromysl obecná, mateřídouška obecná, majoránka zahradní, mučenka opletní, třezalka tečkovaná, pelyněk pravý aj.
Tipy pro lepší spánek
Nejsou to jenom bylinky proti nespavosti, pokud chcete udělat něco pro lepší usínání a spánek, můžete využít i cviky proti nespavosti – viz video: Jak zkvalitnit spánek? Jak na nespavost?
Video: Cviky proti nespavosti (Youtube)
Co takto jóga na dobrý spánek? Pro večerní jógu stačí 10 minut, návod dává video:
Video: Večerní jóga na dobrý spánek (Youtube)
Mohli by se vám hodit i tipy pro lepší spánek anebo babské rady proti nespavosti. Najdete je v našich dalších článcích.
Zajímají vás bylinky?
Mnoho užitečných rad, návodů, informací a inspirace najdete v knihách.
REKLAMA
Literatura
- Mandžuková, J.: Bylinky – Léčivá moc přírody. Praha: Esence, 2020. ISBN: 978-80-7617-918-9
- Howesová, M. j.: Irwing, J., Simmondsová, M.: Léčivé rostliny na zahradu. Praha: Esence 2018. ISBN: 978-80-7549-690-4
- Hurstová, K.: Pozoruhodný svět bylin: 150 druhů z celého světa a jejich využití. Praha: Esence, 2019. ISBN: 978-80-7617-024-7
Internetové zdroje
/1/ Dvacet tipů pro dobré spaní. Ženy.e15.cz [online]. Praha, CZECH NEWS CENTER, 18. března 2010 [cit. 2018-08-16]. Dostupné z: https://zeny.e15.cz/clanek/pro-zdravi/dvacet-tipu-pro-dobre-spani-
/2/ Arndt, T.: Přírodní přípravky proti nespavosti. Celostnímedicína.cz [online]. Celostnímedicína.cz, 2. prosinec 2017 [cit. 2018-08-16]. Dostupné z: https://www.celostnimedicina.cz/prirodni-pripravky-proti-nespavosti.htm
/3/ Kročková, T.: Bylinky zaberou místo prášků na spaní i na nervy. Vitalia.cz [online]. Praha: Internet Info, 12. říjen 2012[cit. 2018-08-16]. Dostupné z: https://www.vitalia.cz/clanky/bylinky-misto-prasku-na-spani-a-nervy/
/4/ Mrákotová, A.: Levandule – zdravé spaní. Bylinky.zdravě.cz [online]. Praha: DIAMANTAN investment, 18. březen 2009 [cit. 2018-08-16]. Dostupné z: https://bylinky.zdrave.cz/spanek-a-levandule/
/5/ Mlčoch, Z.: Nespavost – byliny, bylinky, babské rady, čaj, tinktura, koupel, obklad. Bylinkyprovšechny.cz [online]. Bylinkyprovšechny.cz, 7. duben 2015 [cit. 2018-08-16]. Dostupné z: https://www.bylinkyprovsechny.cz/nemoci/ruzne-nemoci/920-nespavost-byliny-bylinky-babske-rady-caj-tinktura-koupel-obklad
/6/ Bylinky na nespavost a pro lepší spánek – jaké se dají použít? Rehabilitace.info [online]. Rehabilitace.info, 10 května, 2017 [cit. 2018-08-16]. Dostupné z: https://www.rehabilitace.info/zdravotni/bylinky-na-nespavost-jake-se-daji-pouzit/
/7/ Maleňáková, V.: 11 tipů, jak klidně spát a budit se odpočatá [online]. Praha: eMarkest, 31. květen 2017 [cit. 2018-08-16]. Dostupné z: https://www.blendea.cz/zdravy-spanek/
/8/ Bylinky proti nespavosti. Bylinky.doktorka.cz [online]. Vitamins Cosmetics, 29. duben 2014 [cit. 2018-08-16]. Dostupné z: https://bylinky.doktorka.cz/bylinky-proti-nespavosti/
/9/ Insomnie (nespavost) na wikipedii. [online]. Wikipedia.org, 2020 [cit. 2018-08-16]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Insomnie
…a vlastní poznatky a zkušenosti
#nespavost #proti nespavosti #bylinky #bylinkynaspani #babskerady #protistresu #nostres #bezchemie #klidnyspanek #chcispat #relax #pevnenervy #moudrostprirody #herbar #vklidu
4 bylinky na nespavost
Spánek funguje jako zdroj energie, je prostorem k regeneraci. Když spánek chybí, tělo strádá. I proto hledáme způsoby, jak na nespavost. Přírodní pomoc nabízí lidové léčitelství a bylinky na nespavost.
Redakce U KOCOURA DOMA
Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…
Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog. Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.
Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Uvedené informace nejsou a neměly by být považovány za výživová a zdravotní tvrzení podle nařízení dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 ze dne 20. prosince 2006 o výživových a zdravotních tvrzeních. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat.
Ahoj. Nespavostí trpím už dlouho a zkoušela jsem všechno možné. Bylinky supr, ale sama je vyvářet každý den nemohu. Začala jsem proto hledat nějaký bylinkový koncentrát. Vypadá přírodně a mohl by fungovat. Má někdo zkušenosti? 🙂