4 bylinky na nespavost

Postel, spánek

Spánek je něco tak obyčejného, že si jen stěží uvědomujeme, jak důležitou roli má v kvalitě života. Pokud spíme dost a kvalitně, bereme spánek jako samozřejmou součást každého dne. Pokud se však objeví poruchy spánku, špatné usínání, přerušovaný spánek, nekvalitní spánek nebo nespavost, na vlastní kůži pocítíme, jak velký význam spánek má.

Spánek funguje jako zdroj energie, je prostorem k regeneraci tělesných i duševních sil. Každý organismus tento prostor potřebuje, a pokud ho nemá, strádá. Nikdo z nás nechce pochopitelně strádat, a tak dříve či později začneme hledat způsoby jak na nespavost. Velmi nenásilnou, přirozenou a účinnou pomoc pro kvalitní spánek nabízí lidové léčitelství a bylinky na nespavost.

Kozlík – Šanta – Meduňka – Levandule – Další tipy

Bylinkování a spánek

Bylinky nemají negativní vedlejší účinky, které nezřídka provázejí klasické léky na spaní z laboratoře. Navíc je můžete střídat a vzájemně kombinovat tak, jak vám to bude vyhovovat.

O jaké bylinky na nespavost jde? Jaké jsou ty nejúčinnější?

Kozlík proti nespavosti
Kozlík lékařský – tato bylinka nepatří k těm nejkrásnějším, přesto stojí za pozornost

1. Kozlík lékařský

Kozlík lékařský (valerián, baldrián) je vytrvalou rostlinou s mohutným aromatickým kořenem, který nese látky se zklidňujícímu a uvolňujícími účinky. Kozlík je prospěšný při všech potížích se spánkem, podporuje zklidnění nervů, a tím i usínání. Napomáhá kvalitnímu spánku a také spánek prodlužuje.

Kozlík však dle lidového léčitelství nese i další léčivé účinky, mj. uvolňuje zatuhlé svaly, tlumí žaludeční křeče a zlepšuje zažívání.

Bude prospěšný jako kozlíkový čaj nebo kozlíkové kapky (známe také jako valeriánské nebo baldriánské kapky). Kozlíkové kapky představují alkoholovou tinkturu z kořene kozlíku. Můžete si je sami připravit (recept tady) – anebo jednoduše koupit, seženete je v každé lékárně, i té internetové.

Nutno podotknout, že vůně kozlíku nemusí být každému příjemná. Kočkám kozlík voní, ale lidem většinou ne. Přesto zkušenosti potvrzují, že pokud jde o nespavost, resp. spánek, této bylince se vyrovná jen málokterá. Ale existují. Jsou tu i další bylinky na nespavost, které oproti kozlíku také příjemně voní, například šanta kočičí. Ta voní kočkám, i lidem.

Šanta kočičí proti stresu a nespavosti
Šanta kočičí – dekorativní, aromatická a léčivá bylinka proti stresu

2. Šanta kočičí

Šanta kočičí je pozoruhodnou trvalkou, která ozdobí každou zahradu. Je to krásná dekorativní rostlina s intenzivní vůní s tóny citrusů, ovoce a bylin. Navíc je to i léčivá bylinka se schopností zklidnit podrážděné nervy. Působí antidepresivně, pomáhá roztěkané mysli, navozuje stav psychické pohody, stav vhodný pro usínání a kvalitní spánek.

Šanta skvěle provoní bylinkový čaj, který bude užitečný zejména jako čaj před spaním. Ale můžete si ji dopřát třeba i jako bylinkový polštářek s vůní, která vám bude v posteli velmi prospěšná. Jen pozor, bylinkový polštářek jistě neunikne žádné kočce, která se o něho s vámi nejspíš nebude chtít dělit.

 

3. Meduňka lékařská

Další aromatickou trvalkou, která skvěle zapadne do každé bylinkové zahrádky, je meduňka. Chutná po medu, voní po citrusech a nese výrazné zklidňující účinky. Meduňka pomáhá proti stresu – stejně jako další bylinky na nespavost, právě v tom je jejich síla. Je to bezpečná bylinka, kterou můžete využít i v těhotenství. Poslouží i pro děti nebo seniory, třeba jako bylinkový čaj před spaním. Pozor, meduňka se však uplatní i jako kulinářská ingredience a aromatická zelená ozdoba sladkých dezertů.

Relaxační levandule, přírodní repelent
Levandule – bylinka z těch nejoblíbenějších, a je pro to tisíc důvodů…

4. Levandule lékařská

Levandule je jednou z nejoblíbenějších bylinek vůbec, a naprosto zaslouženě. Je to dekorativní rostlina příjemných barev a ještě příjemnější vůně. Díky obsahu silic, ale i dalších látek jako je například protizánětlivá a antiseptická kyselina rozmarýnová je oblíbená v kosmetice a péči o krásu. Pozitivní vliv má však nejenom na fyzickou, ale i na psychickou stránku lidského organismu. Je to hojivá bylinka, která hojí tělo i duši.

Levandule zbavuje neklidu, nervozity a napětí, aby navodila stav dobré nálady a připravila tak na kvalitní spánek. Tyto účinky slibuje již samotná vůně levandule, která patří k základním esencím aromaterapie.

Bude se hodit i jako bylinkový polštářek do ložnice. Z čerstvé či sušené levandule lze připravit zklidňující levandulový čaj, ale i zajímavou limonádu proti stresu.
však nabízí mnohem širší využití, usínání a kvalitní spánek podpoří například v podobě voňavé bylinkové koupele, která přijde večer vhod každému.

Další bylinky proti nespavosti

Pro bylinkovou koupel, ale i bylinkový čaj před spaním nebo bylinkový polštářek se uplatní nejenom levandule, zmiňovaná meduňka či šanta, ale i další bylinky.

Bude to například chmel otáčivý (pivník), heřmánek pravý, dobromysl obecná, mateřídouška obecná, majoránka zahradní, mučenka opletní, třezalka tečkovaná, pelyněk pravý aj.

Tipy pro lepší spánek

Nejsou to jenom bylinky proti nespavosti, pokud chcete udělat něco pro lepší usínání a spánek, můžete využít i cviky proti nespavosti – viz video Jak zkvalitnit spánek? Jak na nespavost?

Jak zkvalitnit spánek. Jak na nespavost.

Co takto jóga na dobrý spánek? Pro večerní jógu stačí 10 minut, návod dává video:

10 MINUT VEČERNÍ JÓGY | Na dobrý spánek

Mohli by se vám hodit i další tipy pro lepší spánek anebo babské rady proti nespavosti. Najdete je v našich dalších článcích.

A ještě jeden tip – tablety na spaní s obsahem bylin jako je kozlík, mučenka, chmel nebo šišák bajkalský, obsahují také tryptofan a vitamíny B5 nebo B6…

#nespavost #proti nespavosti  #bylinky #bylinkynaspani #babskerady #protistresu #nostres #bezchemie #klidnyspanek #chcispat #relax #pevnenervy #moudrostprirody #herbar #vklidu

Zajímají vás bylinky?

Mnoho užitečných rad, návodů, informací a inspirace najdete v knihách:

Léčivá zahrada

ZDROJE a další informace: http://zeny.e15.cz/clanek/pro-zdravi/dvacet-tipu-pro-dobre-spani-, https://www.blendea.cz/zdravy-spanek/, https://www.bylinkyprovsechny.cz/nemoci/ruzne-nemoci/920-nespavost-byliny-bylinky-babske-rady-caj-tinktura-koupel-obkladhttp://www.rehabilitace.info/zdravotni/bylinky-na-nespavost-jake-se-daji-pouzit/http://bylinky.doktorka.cz/bylinky-proti-nespavosti/https://www.ulekare.cz/clanek/prirodni-leky-na-nespavost-ktere-byliny-vam-opravdu-pomuzou-17261https://www.vitalia.cz/clanky/bylinky-misto-prasku-na-spani-a-nervy/https://www.celostnimedicina.cz/prirodni-pripravky-proti-nespavosti.htmhttps://www.slimming.cz/nespavost/https://bylinky.zdrave.cz/spanek-a-levandule/

1 názor na “4 bylinky na nespavost”

  1. Ahoj. Nespavostí trpím už dlouho a zkoušela jsem všechno možné. Bylinky supr, ale sama je vyvářet každý den nemohu. Začala jsem proto hledat nějaký bylinkový koncentrát. Vypadá přírodně a mohl by fungovat. Má někdo zkušenosti? 🙂

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *