Výroční slavnost v Zoo Praha: Znovuotevření pavilonu hrochů a vítání hrocha Tchéca

Každým rokem na Svátek svatého Václava, tedy 28. září tradičně probíhají v Zoo Praha výroční slavnosti. Letos je hlavním tématem slavností znovuotevření Pavilonu hrochů a představení nového samce Tchéca.

Koronavirová opatření však donutila zoo změnit plány, a tak místo jedné velké akce budou návštěvníci vítat nového hrocha a zdravit jeho hroší kamarády postupně. Hroši se ukážou také prostřednictvím televizních obrazovek. Ve Studiu 6 na ČT24 budou v dopoledních hodinách probíhat živé přenosy z Pavilonu hrochů. První živý přenos startuje už před devátou hodinou.

Úvodní foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Nový hroch v Zoo Praha – Pavilon hrochů v novém – Výroční slavnost

Nový hroch v Zoo Praha

Zoo Praha na Svátek svatého Václava oficiálně vítá hrošího samce Tchéca (čteno: čéka), který se do Zoo Praha přestěhoval vloni v listopadu z francouzského safari Plaisance-du-Touch nedaleko Toulouse. Francouzští chovatelé ho pojmenovali Tchéco na počest našeho státního svátku, protože se narodil 28. října 2016. Letos mu tedy budou čtyři roky.

Po příchodu do pražské zoo byl Tchéco nějakou dobu oddělený od dalších hrochů. Nyní již Tchéco obývá i s hrošicí Maruškou a jejím posledním potomkem Fandou rekonstruovaný pavilon.

Video na přání: Hroší samec Tchéco (Jozef Sebíň)

Video: Hroch Tchéco v Zoo Praha (Youtube)

Matka Tchéca pochází z francouzské zoo Planète Sauvage, otec z Madridu. Chovatelé, kteří se o Tchéca ve Francii starali, ho pražským kolegům popsali jako velmi přátelské, klidné zvíře, které se nikdy neprojevovalo agresivně vůči lidem ani ostatním hrochům. Tchéco má zvídavou povahu, rád si stoupá na zadní, aby se rozhlédl co se děje kolem. Může tak připomínat svého předchůdce slavného Slávka, který přežil povodně v roce 2002, ale bohužel uhynul v roce . I na Slávka se bude při výroční slavnosti vzpomínat, zmiňuje ho i ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek při povídání o chovu slonů v Zoo Praha.

Hrochy chováme v Zoo Praha již od roku 1933 a řada z nich patřila k opravdovým zvířecím – navíc velmi populárním – osobnostem. Mimořádnou popularitu si vydobyla například hrošice Zuzana, která k nám za války přišla z rozbombardované berlínské zoo, dále také legendární Slávek, který se stal ikonou povodní 2002, nebo jeho syn Váleček. Pevně věřím, že si srdce našich návštěvníků získá také Tchéco, jehož narozeniny budeme slavit spolu s výročím vzniku Československa.

Video: Hroši v Zoo Praha (Youtube)

Pavilon hrochů v novém

Pavilon hrochů se dlouhodobě potýkal s technickými problémy. Jejich příčinou byla dle ředitele zoo špatně navržená čistička vody. Hroši se díky změně technologie filtrace vody nyní prohánějí v čisté vodě. To ocení zejména návštěvníci, kteří nyní uvidí na vlastní oči jejich podvodní plavecké kousky.

Jako by se zapomnělo, že hroch vyprodukuje denně asi 150 kilogramů trusu a moči. Jen pro ilustraci: Nově bylo instalováno cca 1 km potrubí a 70 kusů uzavíracích a regulačních ventilů. Filtrací nyní projde 360 kubíků vody za hodinu.

Výroční slavnost

Výroční slavnost v Zoo Praha je věnována hrochům, avšak nezapomíná ani na další zvířata. V rámci výroční slavnosti v zoo proběhne také venkovní výstavy fotografií Fotím v Zoo Praha ze stejnojmenné soutěže, otevírá se ve 13 hodin u Vzdělávacího centra v dolní části areálu. Ředitel zoologické zahrady tady také společně s náměstkem primátora Petrem Hlubučkem zhodnotí letošní hlavní sezónu.

Celý program slavností pak u občerstvení U Supa zakončí ve 13:30 hodin křest knihy Miroslava Bobka „Supi v hotelu Continental a další zápisky ředitele zoo“. Kmotry knihy se stanou chovatelé zvířat, kteří se starají o zvířecí literární hrdiny ve zmiňované knize. Budou jimi: vrchní chovatelka vodních ptáků Aneta Kratochvílová, vrchní chovatel slonů Martin Kristen a chovatel ďáblů medvědovitých David Vala.

Kniha: Supi v hotelu Continental a další zápisky ředitele zoo

Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek pravidelně píše fejetony o nejzajímavějších událostech, co se ve světě exotických zvířat odehrávají. Máte tak možnost dozvědět se, jak to chodí v zákulisí zoo, jaká vejce jsou nejcennější, jaké druhy zvířat se podařilo zachránit, do jakých zemí a kontinentů se odchovaná mláďata vypouštějí. Pražská zoo patří mezi nejoceňovanější na světě a její ředitel si získal popularitu díky své lásce ke zvířatům a nadstandardnímu přístupu k nim. Příběhy mají výstižná a leckdy i vtipná vyústění a doprovázejí je unikátní barevné fotografie.

Literatura

  • Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9
  • Úžasná zvířata a jejich superschopnosti. Praha: Fragment, 2020. ISBN: 978-80-253-4713-3

Internetové zdroje

/1/ Dosedělová, L.: Výroční slavnost Zoo Praha: Znovuotevření pavilonu hrochů a vítání Tchéca. ZooPraha.cz [online]. Praha: Zoologická zahrada Praha, 21. září 2020 [cit. 2020-09-27]. Dostupné z: https://www.zoopraha.cz/aktualne/akce-v-zoo-praha/12520-oslavte-s-nami-89-vyroci-zoo-praha

/2/ Pastorčáková, L.: Do Zoo Praha přicestoval z Francie hroch Tchéco narozený 28. října. ZooPraha.cz [online]. Praha: Zoologická zahrada Praha, 21. listopadu 2019 [cit. 2020-09-27]. Dostupné z: https://www.zoopraha.cz/vse-o-zoo/press/tiskove-zpravy/12068-do-zoo-praha-pricestoval-z-francie-hroch-tcheco-narozeny-28-rijna

/3/ Dosedělová, L.: Hroši v Zoo Praha se připravují na otevření pavilonu, čištění zubů milují. ZooPraha.cz [online]. Praha: Zoologická zahrada Praha, 25. září 2020 [cit. 2020-09-27]. Dostupné z: https://www.zoopraha.cz/aktualne/akce-v-zoo-praha/12532-hrosi-v-zoo-praha-se-pripravuji-na-otevreni-pavilonu-cisteni-zubu-miluji

/4/ Bobek, M.: Promiň, Tchéco, jsi nejlepší! ZooPraha.cz [online]. Praha: Zoologická zahrada Praha, 19. září 2020 [cit. 2020-09-27]. Dostupné z: https://www.zoopraha.cz/aktualne/pohledem-reditele/12521-promin-tcheco-jsi-nejlepsi

/5/ Pavilon hrochů. ZooPraha.cz [online]. Praha: Zoologická zahrada Praha, 2020 [cit. 2020-09-27]. Dostupné z: https://www.zoopraha.cz/zvirata-a-expozice/kam-v-zoo/pavilony/2256-pavilon-hrochu

/6/ Hroch obojživelný na wikipedii. [online]. Wikipedia.org, 2020 [cit. 2020-09-27]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Hroch_oboj%C5%BEiveln%C3%BD

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Výroční slavnost v Zoo Praha: Znovuotevření pavilonu hrochů a vítání hrocha Tchéca

Každým rokem na Svátek svatého Václava, tedy 28. září tradičně probíhají v Zoo Praha výroční slavnosti. Letos je hlavním tématem slavností znovuotevření Pavilonu hrochů a představení nového hrocha Tchéca.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Les

Inspirováno přírodou: Energie a síla lesa. Jak si doma zařídit svěží vzduch?

Stres a únava na nás útočí ze všech stran. Vyvětrat, vyčistit vzduch a nabít ho novou energií je snadné. Pomůže aromaterapie a esenciální oleje. Inspirací nám může být síla lesa, les, který nabízí novou energii, povzbuzení, posílení i projasnění mysli.

Tymián

Zdraví voní po tymiánu. Jak s kouzelnou bylinkou osvěžit a dezinfikovat vzduch?

Tymián je typická středomořská bylinka, která má ráda slunce a sucho. Nedostatek vody kompenzuje vysokým…

5/5 - (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *