Čeští senioři v číslech

V České republice žije více než 10,6 milionů lidí s průměrným věkem 43,3 roku. V roce 2018 bylo v ČR 2,062 milionů občanů starších pětašedesáti let, nejvíce jich je v Královéhradeckém kraji (21 %), nejméně v Praze a Středočeském kraji (19 %).

Přestože senioři přirozeně nejsou tak aktivní skupinou jako jiné věkové skupiny, jejich životní zvyklosti nejsou tak klidné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Seniorům se nevyhýbají ani moderní technologie, přestože k nim logicky nemají tak blízko jako mladší generace. Zajímavá data přináší článek Moderní senioři serveru Česko v datech

Důchodci? Ne tak docela

Průzkum společnosti Deloitte dokládá, že kvalita práce lidí starších padesáti let se neliší od mladších. Ani seniorům nechybí kreativita nebo schopnost inovací, navíc se pyšní dalekosáhlými zkušenostmi a také zdravějším realističtějším úsudkem. V praxi toho využívá mnoho společností, které si cení i zaměstnanců v předdůchodovém či důchodovém věku. V kategorii 55 až 64 let u nás pracuje, resp. v roce 2016 pracovalo 68 % mužů a 49 % žen.

Senioři na tom nejsou tak špatně z hlediska pracovního výkonu, zdraví ani financí. A své peníze utrácejí i přes internet. Přestože jsou věkovou skupinou, která ze všech skupin využívá nejméně eshopy, stále existuje část seniorů, která přes eshopy skutečně nakupuje. 42 % jejich nákupů přitom tvoří domácí spotřebiče a elektronika, tím se liší od jiných skupin, kde vítězí oblečení, obuv a doplňky.

Dle údajů České spořitelny senioři využívají internetové bankovnictví. Každý třetí z uživatelů online bankovnictví České spořitelny je starší 60 let.

Technosenioři? Ani ne

90 % lidí v důchodovém věku, tedy nad 65 let, vlastní mobilní telefon. Většinou se však jedná o tlačítkový telefon. Jen 16 % seniorů s mobilním telefonem má smartphone.

Přestože mobilní data využívají méně než mladší, obecně na internetu nejsou právě jako doma, kyberprostor není seniorům zcela vzdálený není. Čtvrtina lidí starších 65 let v Česku se na internet připojuje denně. Poslouchají zde hudbu, sledují filmy, seriály a video, mají zde i své  online magazíny a servery pro seniory, v Česku například portál pro seniory i60.cz. Někteří senioři se do online dění zapojují natolik, že se z nich stávají influenceři. Ano, i babička může být blogerka, vlogerka či instagramová hvězda. Věk je jen číslo, dokazuje například nejstarší blogerka světa Dagny Carlsson (108), téměř osmdesátiletá Sue Kreitzman jako symbol extravagance nebo sedmdesátiletá módní ikona Linda Rodin.

Senioři na internetu dokonce překvapivě hrají hry. Počítačové hry či surfování na internetu však z hlediska času u seniorů trumfnou domácí práce. Seniorky domácím pracím věnují více než čtyři hodiny denně, senioři více než tři. Většinou jde o úklid, vaření, praní, žehlení nebo nakupování, ale můžeme mezi ně zařadit i zahradničení, péči o pokojové rostliny, také domácí mazlíčky aj. Domácí mazlíčky pomáhají překonat osamělost, příznivě ovlivňují psychiku i fyzické zdraví. Dle studií snižují domácí mazlíčci riziko vzniku kardiovaskulárních chorob. Prospěšná je kočka, stejně jako pes i další zvířata. Nemusí jít přitom pouze o chlupáče. Užitečné bude i akvárium a rybičky, které zklidňují psychiku, působí proti stresu a snižují deprese.

Senioři a volný čas

Vedle domácích prací senioři tráví svůj volný čas také sledováním televize, denně u TV tráví více než tři hodiny, hodinu denně v průměru věnují odpočinku, další hodinu čtení nejrůznější literatury nebo poslechu hudby. Hudba má ostatně léčebné účinky, které také využívá muzikoterapie. Hudba je prospěšná dětem, stejně jako seniorům. Muzikoterapie pomáhá lidem s demencí nebo Alzheimerovou chorobou, mentálně postiženým, jedincům s poruchami chování, emocí či smyslového vnímaní, autistům, osobám s ADHD i trpícím epilepsií…

Jsou-li v něčem čeští senioři pasivní, je to sportování. Sporem se dle statistiky Eurostatu z roku 2014 zabývá jen 10 % seniorů starších šedesáti pěti let. Překvapivě se však věnují cestování a výletům. Výlet si čas od času dopřeje více než 64,1 % Čechů. Kam senioři cestují? Pokud jde o Česko, jistě i starší ročníky budou lákat nejnavštěvovanější místa ČR, jejich přehled nabízí agentura CzechTourism. V roce 2018 byl nejnavštěvovanější destinací z hlediska počtu turistů Pražský hrad, Lanová dráha na Petřín a ZOO Praha.

Vysokou návštěvností se vedle ZOO Praha pyšní i další ZOO v ČR, například ZOO Zlín Lešná. Pozornosti návštěvníků neunikají ani památky ze seznamu kulturního dědictví UNESCO. V Česku jich je hned několik. Vedle centra Prahy jde také o historické centrum města Český Krumlov, zámek Kroměříž, Litomyšl nebo Telč, centrum města Kutná hora s chrámem svaté Barbory a katedrálou Panny Marie, Lednicko-valtický areál, barokní sloup nejsvětější Trojice na Horním náměstí v Olomouci aj. Na seznamu UNESCO je zapsaná také Vila Tugendhat v Brně, židovské město a bazilika svatého Prokopa v Třebíči, Kostel svatého Jana Nepomuckého, Zelená Hora Žďár nad Sázavou nebo historická vesnička Holašovice.

Pomoc pro seniory v době koronavirové epidemie

Televize pro seniory

ČT3: Klidný televizní program pro neklidné časy

V březnu 2020 spustila Česká televize (staro) nový kanál ČT3. Má být klidnou alternativou v časech neklidu. Cílí na seniory jako neohroženější skupinu v době koronavirové epidemie. Je určen pro ty, kteří jsou nuceni zůstat doma v karanténě a kterým vedle aktuálních informací a praktických rad přijdou vhod i pořady poklidného ladění, vysílání posilující optimismus…

Šití roušek

Šiju, šiješ, šije… šijeme roušky. Jede v tom celé Česko!

V těch nejhorších časech ukazuje český národ své nejlepší stránky. Právě v době koronavirové epidemie se vyjevuje to ryzí z každého z nás, to zlé i to dobré. Na jedné straně tak stojí politická reprezentace, populismus a plané sliby. Na straně druhé občanská iniciativa a aktivita, která se vzedmula jako výsledek neschopnosti vlády zajistit základní…

Pomoc pro seniory

POMOC PRO SENIORY V DOBĚ PANDEMIE

Senioři jsou tou nejzranitelnější sociální skupinou, v době koronavirovu jsou bohužel také těmi nejohroženějšími. Právě senioři by neměli vůbec vycházet z domu, jedině tak lze předejít smrtelné nákaze. Nákup, vyzvednutí léků, venčení psa nebo vynášení odpadků jako pomoc pro seniory nyní zprostředkovávají dobrovolníci, v ideálním případě. Praktickou pomoc seniorům organizují města i další organizace, nechybí…

Čeští senioři v číslech

V České republice žije více než 10,6 milionů lidí s průměrným věkem 43,3 roku. V roce 2018 bylo v ČR 2,062 milionů občanů starších pětašedesáti let, nejvíce jich je v Královéhradeckém kraji (21 %), nejméně v Praze a Středočeském kraji (19 %). Přestože senioři přirozeně nejsou tak aktivní skupinou jako jiné věkové skupiny, jejich životní…


Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *