ČT3: Klidný televizní program pro neklidné časy

V březnu 2020 spustila Česká televize (staro) nový kanál ČT3. Má být klidnou alternativou v časech neklidu. Cílí na seniory jako neohroženější skupinu v době koronavirové epidemie. Je určen pro ty, kteří jsou nuceni zůstat doma v karanténě a kterým vedle aktuálních informací a praktických rad přijdou vhod i pořady poklidného ladění, vysílání posilující optimismus a pohodu.

Alternativa všech stávajících televizí, televize třetí generace se nostalgicky ohlíží zpět, z archivu vybírá ty nejúspěšnější seriály, filmy a pořady, ale vytváří i pořady zcela nové.

Informační servis, ale i praktické rady, recepty, návody na domácí cvičení, zábavu i relax nabídne nový magazín Život na třetí. Ten se bude vysílat střídavě ze studia v Brně a studia v Ostravě.

Generální ředitel – Hlasatelky – Zlatý televizní fond – Magazín Život na třetí – Jak naladit ČT3?

Jak ČT3 uvedl generální ředitel České televize?

Chceme v této těžké situaci sloužit další velké skupině našich diváků. Vysíláme už speciální vzdělávací bloky pro školáky a rodiče, a teď se zaměřujeme na nejzranitelnější skupinu populace, která tráví doma nejvíce času. Na televizním vysílání vyrostlo již několik generací a my díky našemu bohatému archivu můžeme nabídnout obsah přesně šitý na míru jejich potřebám, doplněný navíc o informační servis a nově vyráběné magazíny s praktickými radami. Chceme přinést divákům dobrou náladu a evokovat příjemné vzpomínky.

Vzhledem k aktuální mimořádné situaci jsme byli nuceni pozastavit výrobu většiny pořadů, tak můžeme dočasně finanční prostředky směřovat na tento program.

Hned první den se dle ATO – Nielsen Admosphere stal program ČT3 pátou nejsledovanější televizní stanicí v Česku, ve věkové skupině 65+ let se stal dokonce třetím nejvyhledávanějším programem. Sledovalo ji téměř 14 % všech diváků nad pětašedesát let, kteří se dívali na televizi. ČT3 však oslovila i podstatně mladší publikum, například ve věkové skupině 15+ sledovalo ČT3 8,4 % diváků. Dle informací serveru Parabola sledovalo ČT3 první den téměř milion diváků. Nejsledovanějším pořadem se stala Nemocnice na kraji města, seriál ve sledovanosti následoval zábavný pořad Televarieté.

Na obrazovku se vrací hlasatelky

ČT3 byl původně kanál České televize, který vysílal v letech 1993 až 1994. Vzhledem k současné krizi, která izolovala celou populaci a seniory nejvíc, dočasně vysílání v provizorním režimu obnovuje, tentokrát jako program třetí generace. Nový kanál ČT3 pro seniory již má i vlastní webové stránky.

Po celých patnácti letech se s kanálem ČT3 na obrazovku vrací televizní hlasatelky, ztělesněný symbol televizní zábavy dob minulých. Saša Hemala zatím ohlášen není, jednotlivé programové bloky budou uvádět moderátorky pořadu Sama doma. Na obrazovce se navíc objeví vždy ve dvojici. Hlasatelkami ČT3 se stanou Lucie Křížová, Martina Hynková Vrbová nebo Jana Havrdová.

Hlasatelka svoji novou roli komentuje takto:

Naší rolí je být milými a vlídnými průvodkyněmi vysíláním ČT3 tak, aby celý program přinesl přes televizní obrazovku pohodu a příjemné chvilky jako protiváhu závažnosti celé situace kolem koronaviru. Dobrá nálada a pozitivní energie, to je náš hlavní úkol, kterého se budeme snažit zhostit co nejlépe.

Zlatý televizní fond

A co konkrétně budou hlasatelky uvádět? ČT3 slibuje oblíbené seriály, veselé komedie i tematické pořady s praktickými radami. Vedle zpravodajských bloků se připravuje výběr ze zlatého televizního fondu, ikonické seriály, filmové počiny, ale i zábavné pořady, talkshow nebo záznamy koncertů let šedesátých až devadesátých. Diváci mohou těšit na pořady jako Gramohit 68, Jubilejní koncert Karla Gota nebo vystoupení Evy Pilarové.

Již v prvním týdnu se znovu rozběhne seriál Jaroslava Dietla Eliška a její rod, vůbec jeden z prvních výstupů slavného tvůrce, pod režijní taktovkou Františka Filipa s Josefem Kemrem, Ivou Janžurovou nebo Olgou Scheinpflugovou v hlavních rolích. Jaroslav Dietl stál také u zrodu seriálu ze studia Rozpaky kuchaře Svatopluka, kdy další děj a jednání postav ovlivňovali sami diváci. I tuhle televizní lahůdku ČT3 připomene, stejně tak i slavné Dva písaře v podání Miroslava Horníčka a Jiřího Sováka.

Video: Dva písaři, čtyři druhy atomů (Youtube)

Zábava bude v měřítku ČT3 nabývat i podoby historické soutěže O poklad Anežky České nebo vzpomínkových a střihových večerů s osobnostmi, původních talk show. Půjde o Hovory H po dvaceti letech s Miroslavem Horníčkem, Divadélko pod Věží nebo Zajíce v pytli. Mezi zábavou dob minulých pochopitelně nemůže chybět ani Televarieté s Jiřinou Bohdalovou a Vladimírem Dvořákem.

Televarieté - Jiřina Bohdalová Vladimír Dvořák Konkurz

Video: Televarieté: Konkurz (Youtube)

Život na třetí

Nový kanál ČT3 představí původní pořady, ale také zcela nový magazín nazvaný Život na třetí. Seniorům přinese informační servis, ale také praktické rady, návody na domácí cvičení, recepty nebo tipy na trávení volného času. Pořad by měl seniorům usnadnit orientaci v množství informací, kterým mohou být zahlceni, pomůže jim lépe zvládat izolaci a samotu. Jak poznamenává jedna z moderátorek pořadu Petra Češková:

Zvlášť starším lidem je teď třeba daleko více pomáhat, vše vysvětlovat, ale zároveň i potěšit milým slovem. Vlastně pohladit alespoň přes obrazovku. Ráda to udělám.

Petra Češková, moderátorkaka pořadu Život na třetí

Život na třetí umožní seniorům zapojit se do podoby pořadu tím, že vybízí seniory k zasílání dotazů a podnětů. Pořad budou střídavě připravovat týmy z Brna a Ostravy. V Ostravě po boku zmiňované Petry Češkové bude vystupovat Radek Erben. Brněnskou dvojici moderátorů reprezentuje Petra Eliášová a Aleš Zbořil. Ten své nové působení komentuje takto:

Život na třetí beru jako velkou výzvu, ale i službu nejstarší generaci v tom nejlepším slova smyslu. Těším se na společné chvíle u rozhovorů se zajímavými hosty, předávání poznatků, zkušeností i dobré nálady. Právě tu považuji při zvládání stresujících situací, které mohou současná opatření související s prevencí před šířením nákazy vyvolávat, za velmi důležitou.

Aleš Zbořil, moderátor pořadu Život na třetí
ČT 3 - zahájení vysílání

Video: ČT3: Začátek vysílání (Youtube)

Jak naladit ČT3?

Program je možné naladit od pátku 20. března 2020 bezplatně v novém vysílacím standardu DVB-T2, multiplexu 21. Ředitel sekce regulace Českých Radiokomunikací při spuštění informoval, že zařazení pozice do DVB-T2 sítě s pokrytím 99% obyvatel proběhlo bez problémů. Ukazuje se výhoda vlastní sítě ČT, která tak může operativně měnit programovou skladbu a díky moderní technologii DVB-T2/HEVC vysílat v lepší kvalitě i více programů. V lokalitách, kde ještě nebyl ukončen přechod na DVB-T2, tedy vypnutí DVB-T, program obdobně nabízí Přechodová síť 11.

V pozemním vysílání by se měl program objevit v nabídce automaticky, pokud televize či set box disponuje funkcí automatické aktualizace. Jinak je třeba kanál naladit manuálně, v případě potíží s asistencí Diváckého centra České televize. Více na webu ČT.

ČT3 je dostupný i v satelitním, kabelovém a internetovém vysílání. Na zahájení vysílání bleskově reagovali všichni velcí operátoři, ale i ti menší. Se spuštěním je ČT3 dostupná ve všech nabídkách Digi TV a Digi2GO. V základu ji nabízí i program Kuki nebo Lepší.TV, kde ji lze na seznamu programů najít na poslední pozici. ČT3 je nově také ve všech tarifech služby O2TV, na pozici 17 nebo v neposlední řadě v Mediaboxu, kde je umístěna na pozici 30.

Internet:

/1/ ČT3 zacílí na nejohroženější skupinu. Kanál pro seniory začne vysílat v pondělí. Českátelevize.cz [online]. Praha: Česká televize, 18. březen 2020 [cit. 2020-03-23]. Dostupné z: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3064218-ct3-zacili-na-nejohrozenejsi-skupinu-kanal-pro-seniory-zacne-vysilat-v-pondeli

/2/ První den ČT3: Třetí nejvyhledávanější tv u diváků 65+. Parabola.cz [online]. Parabola.cz, 24. březen 2020 [cit. 2020-03-23]. Dostupné z: https://www.parabola.cz/zpravicky/32145/prvni-den-ct3-treti-nejvyhledavanejsi-tv-u-divaku-65-plus/

/3/ Tisková zpráva: Blinková, K.: Hlasatelky a nový magazín na ČT3: vysílání pro hrdiny, kteří zůstávají doma. Českátelevize.cz [online]. Praha: Česká televize, 22. březen 2020 [cit. 2020-03-23]. Dostupné z: https://www.ceskatelevize.cz/vse-o-ct/press/tiskove-zpravy/?id=9139&strana-2=1&category=2

/4/ Život na třetí (oficiální web) [online]. Praha: Česká televize, 2020 [cit. 2020-03-23]. Dostupné z: https://www.ceskatelevize.cz/porady/13404334388-zivot-na-treti/

/5/ Moulík, K.: Jak naladit programy České televize. Českátelevize.cz [online]. Praha: Česká televize, 8. březen 2019 [cit. 2020-03-23]. Dostupné z: https://www.ceskatelevize.cz/vse-o-ct/jak-naladit-programy-ceske-televize/

…a vlastní poznatky a zkušenosti

ČT3: Klidný televizní program pro neklidné časy

Česká televize spouští nový kanál ČT3. Má být klidnou alternativou v časech neklidu. Cílí na seniory jako neohroženější skupinu v době koronavirové epidemie. Televize třetí generace se nostalgicky ohlíží zpět, z archivu vybírá ty nejúspěšnější seriály, filmy a pořady, ale vytváří i pořady zcela nové jako Život na třetí.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (3 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *