Senioři jsou tou nejzranitelnější sociální skupinou, v době koronavirovu jsou bohužel také těmi nejohroženějšími. Právě senioři by neměli vůbec vycházet z domu, jedině tak lze předejít smrtelné nákaze. Nákup, vyzvednutí léků, venčení psa nebo vynášení odpadků jako pomoc pro seniory nyní zprostředkovávají dobrovolníci, v ideálním případě.
Praktickou pomoc seniorům organizují města i další organizace, nechybí ani psychologická pomoc nebo poskytování informací. Pokud má někdo v dnešní době omezený přístup k informacím, jsou to totiž právě senioři. Zdaleka ne všichni si osvojili moderní technologie a internet, a tak získávají informace převážně z televize. Jako spojení se světem využívají zejména telefon, ocení proto speciální informační linky.
Linka seniorů
Osvědčená, bezplatná a anonymní telefonická linka pro seniory 800 200 007 funguje denně do 8 do 20 hodin. Je určená pro seniory, pečující o seniory a osoby v krizi. Dovoláte se pracovníkům připravení pro zvládání krize, se zkušenostmi a vzděláním v seniorské problematice. Pomáhají s praktickým řešením otázek týkající se soběstačnosti, pohyblivosti, ale i při finanční tísni nebo pocitu samoty. Vlídným přijetím a respektujícím přístupem nabízí prostor mluvit o všem, co je potřeba, odborné vedení, podporu a pomoc, nyní aktuálně také pomoc seniorům v krizové situaci epidemie koronavirem.
Linka seniorů pomáhá zorientovat se v náročné situaci a najít ty správné informace. Dokáže také zprostředkovat kontakt na další organizace, které mohou reálně pomoci. Linka seniorů byla jednou z prvních linek důvěry v Čechách, jejím provozovatelem je Elpida o.p.s., partnery Nadace O2 a Nadační fond Avast.
Linka důvěry Senior 800 157 157 je názvem další linky určené pro seniory starší 60 let nebo jejich pečující, kteří potřebují překonat tíživé životní situace. Funguje nonstop a bezplatně. Jejím provozovatelem je Život 90, z. ú.
Nová informační linka 1212 zřízená Ministerstvem zdravotnictví kvůli novému koronaviru je přetížená. Právě kvůli důchodcům, pro které je koronavir ještě větším strašákem než pro mladší, vznikla také nová telefonní linka Senior Pointů 840 111 122, funguje nonstop. Spustila ji organizace Společně o.p.s., které také patří Senior Pointy. Normálně jde o 38 míst, které ročně navštíví desítky tisíc důchodců. Kvůli karanténě jsou Senior Pointy zavřené, avšak nově funguje linka Senior Pointů, kterou doplňují i zkušení psychologové. Budou se snažit rozptýlit obavy seniorů a povzbudit je.
Video: Koronavirus: MUDr. Milan Trojánek, Ph.D., 2. lékařská fakulta UK
Linky praktické pomoci seniorům v Praze, v Brně i jinde
Především kvůli praktickým záležitostem vznikla nonstop linka pro seniory z Prahy 800 160 166, která propojuje seniory s dobrovolníky. Nadace Život 90, Český červený kříž a pražský magistrát spojil síly, aby vytvořil službu pro pomoc seniorům, zejména pomoc s nákupem potravin a hygienických potřeb, vyzvednutím léků z lékárny, vyvenčením psa apod.. Zatímco samotná linka je určena především pro seniory, kteří potřebují pomoct, dobrovolníci ochotní seniorům prakticky pomáhat se registrují na webu Pomahamepraze.cz.
Podobná pomoc jako pro seniory z Prahy je připravena i pro seniory z Brna, také pro osoby se zdravotní indispozicí či lidi v karanténě, kteří jsou odkázáni sami na sebe. Lidé, kteří potřebují praktickou pomoc, mohou volat na telefonní linku pro seniory z Brna 800 140 800. Tu zřídilo Statutární město Brno, ve spolupráci s Českým červeným křížem a studenty Masarykovy univerzity. Linka funguje v pracovní dny od 7:30 do 15 hodin. Je určená zejména pro objednávání nákupu potravin a drogerie v běžném množství a vyzvednutí léků na základě plné moci. Více tady…
Pomoc seniorům, zejména v podobě nových telefonních linek zřizují i další města. Například radnice Pardubic spustila novou informační linku 466 859 859, funguje ve všední dny od 7 do 16 hodin. Má poskytovat občanům města, zejména seniorům, osobám se zdravotním omezením a osobám odkázaným na pomoc druhých pomoc při řešení krizových situací a se zajišťování základních potřeb. Město Plzeň ve spolupráci s dobrovolníky z organizace TOTEM, z. s. zřídilo kontaktní centrum pro osoby v nouzi na lince 378 032 222. Nabízí služby primárně seniorům, rodičům samoživitelům a lidem v nouzi. Mohou žádat o zajištění nákupu, vyzvednutí léků, vyvenčení pejska a podobně. Statutární město Zlín ve spolupráci s Oblastním spolkem Českého červeného kříže nabízí dokonce potravinové a hygienické balíčky. Tato pomoc je určena pro osamělé seniory v nouzi, ve věku nad 70 let, max. 1 týdně, po kontaktování Odboru sociálních věcí MMZ 778 400 186, 778 400 187. Město České Budějovice informační telefonickou linku 727 953 227. Město Jihlava nabízí linku pro požadavky na nákup a další požadavky ve stavu nouze 565 591 830. Podrobný přehled nabízí server i60.cz. Diakonie Českobratrské církve evangelické připravila na svém webu mapu s detailními informacemi podle jednotlivých oblastí, nechybí telefonní čísla pro seniory ve všech koutech ČR.
INFORMAČNÍ LINKY TÝKAJÍCÍ SE KORONAVIRU
- Základní infolinka k novému koronaviru 1212, zřízená Ministerstvem zdravotnictví
- Nonstop informační linky Státního zdravotního ústavu: 724 810 106, 725 191 367, 725 191 370
- Seznam kontaktů na krajské hygienické stanice – kontaktujte v případě podezření z nákazy
INFORMAČNÍ WEBY TÝKAJÍCÍ SE KORONAVIRU
- Oficiální web Ministerstva zdravotnictví o koronaviru
- Státní zdravotní ústav: Doporučení pro veřejnost, COVID-19
- Síť lékařů a specialistů EUC: Lékařské informace a online chat s lékařem
- Koronainfo.cz: statistiky, data, aktuální čísla
- O koronaviru.cz: Komplexní informace, návody i kontakty, InformaceKoronavirus.cz
- Zpravodajství: Novinky.cz Covid-19, SeznamZprávy #stopcovidcz, Deník N Covid-19, Aktuálně.cz o koronaviru
- Video, zprávy a rozhovory s odborníky: Aktuálně.cz Život v pandemii, DVTV, Reflex Prostor X
Video: Koronavirus: Jan Hamáček, Ministerstvo vnitra
Pomoc sousedům
„Nemoc COVID-19 ohrožuje nás všechny, ale senioři teď potřebují naši pomoc nejvíce.“ upozorňuje na novém webu Pomocsousedům.cz Jirka Mádl. Ten se rozhodl nabídnout svoji pomoc sousedům a inspiruje v tom i ostatní. Radí, jak správně chránit sebe a okolí před nákazou i to, jak bezpečně nakoupit sousedům. Připravil leták, který si každý může stáhnout a vytisknout. Jeho vyplněním a vyvěšením pak dá svému okolí zprávu, že je připravený pomoci.
Video: Pomoc sousedům: Jirka Mádl
Organizaci dobrovolníků, kteří jsou ochotni nabídnout pomocnou ruku pro obce na Moravě nabízí web Pomahamesousedum.cz, podobně i weby Sousedskapomoc.cz nebo Seniore.org s vlastními aplikacemi pro spojení těch, co potřebují pomoc a dobrovolníků.
Právě kvůli propojování nových dobrovolníků a organizací, které lidem pomáhají, se v době krize rodí i iniciativa Pomůžeme.si, za kterou stojí zaměstnanci softwarového studia Applifting. Jejím partnerem je Česko.Digital, které se mj. podílelo na webu Ministerstva zdravotnictví o koronaviru nebo stálo u zrodu iniciativy a webu DámeRoušky.cz. Projekt Pomůžeme.si je součástí a jednou z hlavních iniciativ COVID19 CZ, společné aktivity několika českých technologických firem a IT nadšenců. Jeho podporovatelem je také IT komunita Google User Group.
Nabídky i žádosti o pomoc, nejenom pro seniory nově sdružují i webové stránky Dobro.cz, případně Pomocdodomu.cz. Moravskoslezský kraj zřídil pro nabídky pomoci a dobrovolníky portál SpoluToDáme.cz.
Česká televize pro seniory
Hlavním zdrojem informací zůstává pro seniory nadále televize. Česká televize proto v pondělí 23. března dopoledne začíná vysílat na novém programu ČT3. Kanál ČT3 vysílá denně od 9 do 17:25 hodin. Televize třetí generace nabízí seniorům všechny potřebné informace tak, aby jim to vyhovovalo, zbytečně nestresovalo a posilovalo tolik potřebný klid. S tím pomůže i program založený na výběru ze zlatého televizního fondu. „Cílem je přinést starším televizním divákům dobrou náladu a evokovat příjemné vzpomínky,“ uvedl generální ředitel České televize Petr Dvořák. Nebudou chybět ani tématické magazíny, připravuje se zcela nový magazín pro seniory Život na třetí.
V březnu 2020 spustila Česká televize (staro) nový kanál ČT3. Má být klidnou alternativou v časech neklidu. Cílí na seniory jako neohroženější skupinu v době koronavirové epidemie. Je určen pro ty, kteří jsou nuceni zůstat doma v karanténě a kterým vedle aktuálních informací a praktických rad přijdou vhod i pořady poklidného ladění, vysílání posilující optimismus…
V těch nejhorších časech ukazuje český národ své nejlepší stránky. Právě v době koronavirové epidemie se vyjevuje to ryzí z každého z nás, to zlé i to dobré. Na jedné straně tak stojí politická reprezentace, populismus a plané sliby. Na straně druhé občanská iniciativa a aktivita, která se vzedmula jako výsledek neschopnosti vlády zajistit základní…
Senioři jsou tou nejzranitelnější sociální skupinou, v době koronavirovu jsou bohužel také těmi nejohroženějšími. Právě senioři by neměli vůbec vycházet z domu, jedině tak lze předejít smrtelné nákaze. Nákup, vyzvednutí léků, venčení psa nebo vynášení odpadků jako pomoc pro seniory nyní zprostředkovávají dobrovolníci, v ideálním případě. Praktickou pomoc seniorům organizují města i další organizace, nechybí…
V České republice žije více než 10,6 milionů lidí s průměrným věkem 43,3 roku. V roce 2018 bylo v ČR 2,062 milionů občanů starších pětašedesáti let, nejvíce jich je v Královéhradeckém kraji (21 %), nejméně v Praze a Středočeském kraji (19 %). Přestože senioři přirozeně nejsou tak aktivní skupinou jako jiné věkové skupiny, jejich životní…
#SPOLU TO ZVLÁDNEME | POMOC, PRAKTICKÉ TIPY I ZÁBAVA PRO SENIORY | DOBRÉ ZPRÁVY 2.0
Všichni nyní aktivujeme síly, abychom se postavili nejenom samotné nákaze, ale zcela novým výzvám a doposud neznámým situacím. Všichni nyní žijeme v karanténě. Každý dělá, co může. A tak jsme se rozhodli, že se zapojíme i my U KOCOURA DOMA. Šít roušky neumíme, ale umíme psát. Tedy píšeme. Chceme přispět k šíření dobra. Nově přinášíme DOBRÉ ZPRÁVY, protože ty by se mohly v záplavě všech těch zpráv vzbuzujících obavy, strach až paniku utopit.
Nikdo z nás neví, co přinese budoucnost, ale je jisté, že máme-li tuto krizi zvládnout, budeme potřebovat vnitřní sílu, odvahu a pozitivní mysl. Psychohygiena je stejně důležitá jako mytí rukou nebo nošení roušek. Chceme pomáhat, proto se v nové situaci věnujeme i článkům z nových oblastí. Chcete se podílet na šíření dobra? Staňte se naším redaktorem, spolupracujte s námi. Posílejte nám své články či náměty na email info@ukocouradoma.cz. Sdílejte Dobré zprávy na Facebooku.
#SPOLU TO ZVLÁDNEME