Český učitel matematiky patří mezi nejlepší učitele světa

V ročníku 2019 českého kola Global Teacher Prize zvítězil učitel matematiky Tomáš Chrobák, který učí v malé vesnici Baška u Frýdku Místku, jen kousek od Janovic, kde učí jeho kolegyně Monika Olšáková. Ta v loňském ročníku soutěže obsadila stříbrnou pozici. Tomáš Chrobák však nyní postoupil mezi světové finalisty soutěže Global Teacher Prize. Uspěl tak ve výběru mezi dvanácti tisíci učiteli ze sto čtyřiceti zemí světa.

Kdo je Tomáš Chrobák?

Učí tělesnou výchovu a matematiku na druhém stupni Základní školy Baška. Vyučuje Hejného metodu. Vzdělávání a výchově se věnuje i jako lektor a kouč. Zabývá se mentoringem, organizuje projekt Sobotní škola hrou, resp. Víkendová škola, který se zaměřuje na výchovně-vzdělávací programy, nebo letní stanové tábory  v lesích u řeky. Je členem Národního kabinetu matematiky a také vítězem soutěže o nejlepšího učitele Global Teacher Prize ČR 2019. Jeho postup mezi padesátku nejlepších učitelů světa ve stínu koronavirové epidemie trochu zapadl. Sám Tomáš však neusnul na vavřínech a na aktuální situaci reagoval téměř okamžitě. Se svoji kolegyní Monikou připravil webinář pro učitele o tom, jak učit na dálku.

Pozvánka na webinář: Výuka nejen matematiky a nejen Hejného metodou na dálku

Video: Tomáš Chrobák, Monika Olšanská: Jak učit na dálku matematiku Hejného metodou? (Youtube)

Ostatně jedním z hodnotících parametrů soutěže je právě spolupráce s kolegy a vzájemná podpora mezi učiteli. A tu Tomáš svým počinem potvrdil. Hana Matoušů z informačního centra EDUin, která má také na starosti realizaci cen Global Teach Price CR ve svém článku na serveru EDUzín.cz, původně RodičeVítáni.cz vyzdvihuje také Tomášovu pokoru a sebevědomí. Pokorné sebevědomí se také jako učitel snaží rozvíjet u svých žáků. Sám jde příkladem, třeba i v tom, jak pracovat s chybou.

Tomáš Chrobák, ZŠ Baška, Baška

Video: Tomáš Chrobák, učitel, vítěz Global Teach Price CR (Youtube)

Stane se Tomáš Chrobák nejlepším učitelem na světě? To se dozvíme na podzim. Vyhlášení vítězů je plánováno na 12. října 2020 v rámci slavnostního večera v Natural History Muzeum v Londýně. Profily všech finalistů najdete tady. 

Nejlepší učitelé v Česku mohou získat ocenění i v rámci jiných soutěží. Jde například o anketu o nejoblíbenějšího učitele Zlatý Ámos. soutěž pořádá občanské sdružení Klub Domino a Dětská tisková agentura v čele se školským ombudsmanem. V roce 2019 vyhrála anketu učitelka matematiky, češtiny a tělocviku Pavlína Kopáčiková ze Základní školy Vacov na Prachaticku. Vítěz ankety Zlatý Ámos 2020 bude znám 27. března, jen den poté se slaví Den učitelů. Slavnostní vyhlášení ankety a Kantorský bál 2020 se letos kvůli karanténě a zamezení šíření nákazy koronavirem nekoná.

Aktualizace k 9. říjnu 2020: Vítězem ankety Zlatý Ámos 2020 se stal Mgr. Tomáš Míka, z Gymnázia Pierra de Coubertina Tábor. Vyučuje český jazyk a základy společenských věd. 

Jak učit děti na dálku?

To je v době koronavirové epidemie otázka, která trápí většinu učitelů. Jednoduchá odpověď neexistuje, stejně tak neexistuje ani univerzální návod pro učitele. Karanténa přišla náhle a situace si žádá najít řešení téměř okamžitě, přestože by v běžném režimu vyžadovalo měsíce až roky příprav. Jak to vidí Tomáš a Monika? Svůj pohled odkrývají v tomto rozhovoru. Tomáš nabádá své kolegy především k tomu, aby nejednali unáhleně:

Nejdůležitější je se uklidnit a podívat se na současný stav ze strany dítěte. To sedí doma. Než mu najednou od každého učitele přijde balík úkolů. „Vyřeš příklady na straně 20 až 25, k tomu vypracuj 2 pracovní listy… a do tří dnů mi to pošli.“ A tohle dostane v různých předmětech. Aniž bychom my učitelé měli jasno, jak v té záplavě domácích úkolů vlastně může žák a jeho rodina fungovat.

Je třeba také vnímat situaci rodičů. Mají děti doma. Musí řešit hodně praktických pravěcí, chodí do zaměstnání nebo musejí pracovat z domova, a k tomu se musí zorientovat v několikanásobné dávce domácí práce od učitelů. Mám opravdu obavy, aby se naše velká snaha něco nezanedbat neobrátila proti nám učitelům. Může se stát, že to nezvládnou rodiče ani žáci. Takže nejednat zbrkle a nepřenášet naši paniku na žáky, od toho bychom měli začít…

Internetové zdroje

/1/ Global Teacher Prize (oficiální web) [online]. London, UK: VARKEY FOUNDATION, 2020 [cit. 2020-03-21]. Dostupné z: https://www.globalteacherprize.org/finalists/2020-finalists/

/2/ Hana Matoušů: I české příběhy mají globální sílu. Náš vítěz učitelské ceny se dostal do světového finále. EDUzín.cz [online]. Praha: EDUzín, 19. března 2020 [cit. 2020-03-21]. Dostupné z: https://www.eduzin.cz/global-teacher-prize/hana-matousu-i-ceske-pribehy-maji-globalni-silu-nas-vitez-ucitelske-ceny-se-dostal-do-svetoveho-finale/

/3/ Polanská, J.: Školy jsou zavřené, jak učit děti na dálku? Vítězové učitelské ceny radí kolegům, jak uchopit těžký úkol. EDUzín.cz [online]. Praha: EDUzín, 11. března 2020 [cit. 2020-03-21]. Dostupné z: https://www.eduzin.cz/koronavirus/skoly-jsou-zavrene-jak-ucit-deti-na-dalku-vitezove-ucitelske-ceny-radi-kolegum-jak-uchopit-tezky-ukol/

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Český učitel matematiky patří mezi nejlepší učitele světa

V ročníku 2019 českého kola Global Teacher Prize zvítězil učitel matematiky Tomáš Chrobák, který učí v malé vesnici Baška u Frýdku Místku, jen kousek od Janovic, kde učí jeho kolegyně Monika Olšáková. Ta v loňském ročníku soutěže obsadila stříbrnou pozici.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (2 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *