V přírodě jde o rychlost. Rychlost znamená přežít, ulovit kořist na straně jedné, anebo se nestát kořistí na straně druhé. Mnoho zvířat se právě kvůli přežití řadí do kategorie vynikající běžců. Vévodí jim gepard, obecně považovaný za nejrychlejší zvíře na souši. K těm nejrychlejším běžcům na souši ovšem patří také antilopa, kořist geparda. Jenom s rychlostí dokáže vyhrát závod s gepardem, závod o život.
Úvodní foto: Pixabay.com
Z nuly na sto za necelé 4 vteřiny
Lidský rekord v běhu činí necelých 45 km/hodinu. To gepard je schopen vyvinout rychlost kolem 100 km/hodinu, a to za méně než čtyři vteřiny. Takovým zrychlením se chlubí ta nejdražší sportovní auta.
Kočka zrozená k běhu
Gepard se řadí mezi kočkovité šelmy. Jenže kočky mají zatažitelné drápy, které jim pomáhají šplhat po stromech, gepard má drápy jen polozatažitelné a krátké. Při běhu fungují jako sprinterské tretry, gepardi se jimi odrážejí od země.
Celé tělo běžeckého mistra je sestaveno pro rychlý běh. Aerodynamický tvar tvoří dlouhá linie trupu ještě protažená dlouhým ocasem, sloužícím při běhu jako kormidlo. Zatímco tělo se přemísťuje až sedmimetrovými skoky kupředu, hlava se ani nehne, oči míří přímo na kořist. Může za to rovnovážné ústrojí ve vnitřním uchu schopné udržet hlavu na místě. Dle vědců jsou právě uši geparda jedním z faktorů, který dává hbitému kočičímu lovci rychlost. Ovšem dokonale fungují i končetiny, plíce a srdce geparda, které za běhu dokáže zrychlit tepovou frekvenci až dvouapůlkrát. Gepard však neudrží extrémně vyčerpávající závodní rychlost déle než minutu. Pak mu dojde dech a energie. Na desítky minut je pak z běhu vyčerpaný.
Video: Gepard, nejrychlejší běžec planety (Youtube)
To antilopa, která je skoro tak rychlá, vydrží běžet podstatně déle. Antilopa impala vyvine rychlost až 90 km/hodinu, americká antilopa vidloroh americký až 88,5 km/hodinu. Rychlostí 80 km/hodinu dosáhne v běhu také antilopa skákavá, gazela Thomsonova, pakůň žíhaný nebo lev, král zvířat a další zástupce úchvatných kočkovitých šelem.
Video: Gepard versus antilopa (Youtube)
Na velikosti záleží
Kdyby mělo být měření rychlosti spravedlivé, muselo by se počítat i s velikostí těla zvířete. I takoví brouci nebo ještěrky totiž podávají mimořádné výkony. Přepočítáno s ohledem na velikost těla je nejrychlejším suchozemským tvorem planety svižník, druh brouka, kterému se říká také tygří brouk. Kvůli své rychlosti je to obávaný predátor. Za hodinu se přesune na až osm kilometrů. Převedeme-li to k parametrům člověka, půjde o rychlost 480 km/hodinu.
Neuvěřitelnou rychlostí překvapí i bazilišek páskovaný. Tato ještěrka, která v krizové situaci běhá po zadních končetinách a rovnováhu udržuje pomocí ocasu, dosáhne i rychlosti přes 10 km/hodinu, stačilo by převést rychlost v poměru k lidskému tělu… Bazilišek končetinami pohybuje tak rychle, že na kratší vzdálenost schopen běžet i po vodní hladině. Říká se mu proto někdy také Ježíšova ještěrka.
Video: Bazilišek (Ježíšova ještěrka), Youtube
Bazilišek jako domácí mazlíček?
Dokonce i gepard se chová jako exotický domácí mazlíček. V současnosti pochopitelně s náležitým povolením, dříve především u šlechty a panovníků jako reprezentativní živý symbol. Chov velké šelmy je náročnější než chov ještěrky. Přitom i ještěrka, konkrétně ta Ježíšova, je nejenom rychlým, ale na pohled zajímavým tvorem, který domácnosti dodá špetku exotiky.
Bazilišek páskovaný nebo také ježíšova ještěrka je dlouhá kolem 60 centimetrů, na hlavě má charakteristický hřeben, další na trupu a třetí na ocase. Baziliška páskovaného zdobí kontrastní světlé pruhy, ovšem nejzajímavější je jistě jeho schopnost běhat po vodě. Pomáhají mu k tomu i blány na zadních nohách.
Původně jihoamerický bazilišek se může stát i českým domácím mazlíčkem, avšak je potřeba počítat s jeho přirozenou plachostí. Problémem je pro bazilišky sklo terária, které nedokáže rozpoznat. Kvůli bezpečnosti by tam měl chovatel proti srážkám sklo zajistit. Klasické terárium mu ale nestačí, aby byl spokojený, měl by mít k dispozici akvaterárium. To znamená, že by v teráriu baziliška neměla chybět voda.
Nejrychlejší na suchu, ve vzduchu a ve vodě
Stokilometrová rychlost geparda je závratná, avšak ve vzduchu se rychlost násobí. Tak jako gepard vládne rychlosti na zemi, vládnou rychlosti ve vzduchu rorýsi. Dokáží letět až 110 kilometrů za hodinu, a co víc, letí víceméně v kuse i statisíce kilometrů. Přesto vědci objevili v Brazílii netopýry tadaridy guánové, kteří mají létat rychlostí až 160 kilometrů za hodinu. O rekord za rychlost ve vzduchu by tak tito netopýři rorýse připravili. Dala by se také vedle rychlosti v letu měřit i rychlost v pádu. Během střemhlavého letu dravců, který je vlastně koordinovaným volným pádem, dosahuje mimořádné rychlosti. Sokol se řídí k zemi i extrémní rychlostí přes 300 kilometrů za hodinu. Rychlost je vlastní i rybám. Tou nejrychlejší má být plachetník (někdy nesprávně označovaný jako mečoun). Plave rychlostí až 110 kilometrů za hodinu.
Literatura
- Zvířata: Velká ilustrovaná encyklopedie. Praha: Svojtka & Co., 2011. ISBN: 978-80-256-0514-1
- Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
- Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9
- Úžasná zvířata a jejich superschopnosti. Praha: Fragment, 2020. ISBN: 978-80-253-4713-3
…a vlastní poznatky a zkušenosti
Běžci rychlí jako vítr. Gepard a jeho tým předvádí závratné výkony
Za nejrychlejší zvíře na souši je obecně považovaný gepard. K těm nejrychlejším běžcům na ovšem patří také antilopa, kořist geparda. Zvířata v přírodě běží o život, není divu, že jsou tak rychlá.
Redakce U KOCOURA DOMA
Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…
Přírodní olivové mýdlo hýčká pokožku, přitom ji dokonale čistí. Myje od nečistot, poradí si dokonce…
Tymián je typická středomořská bylinka, která má ráda slunce a sucho. Nedostatek vody kompenzuje vysokým…