Bernský salašnický pes přitahuje pozornost pro svůj atraktivní vzhled i přívětivou povahu. Je to pozitivně naladěný pes, který dělá radost všem kolem sebe. Přestože jde o velké plemeno, tedy plemeno náročnější na prostor, řadí se mezi ta nejoblíbenější psí plemena.
Bernský salašnický pes je náročný i z hlediska kvality stravy. Kvalitní výživa psa pomáhá předcházet možným problémům, to platí i pro granule. Jen by takové granule pro bernského salašnického psa měly vypadat? Odpověď najdete níže.
Nejdřív něco o samotném plemeni…
Původ plemene
Kategorie FCI: 2. Pinčové, knírači, tzv. plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
O původu plemene napovídá již samotný název. Pes je doma ve Švýcarsku, konkrétně ve švýcarském kantonu Bern. Původ psa není jednoznačný, ale předpokládá se, že v jeho genofondu najdeme vedle místních psů i molossy nebo mastify. První chovatelský klub plemene byl založen v roce 1907. V Česku chov Bernského salašnického psa zaštiťuje Klub švýcarských salašnických psů.
Švýcarští salašničtí psi zahrnují celkem čtyři plemena – vedle bernského je to také velký švýcarský salašnický pes, appenzelský švýcarský pes a entlebušský salašnický pes. Všechny charakterizuje typické trikolorní zbarvení a milá povaha.
Popis plemene
Berňák dorůstá do hmotnosti 30 až 55 kilogramů. Má silné svalnaté tělo. Jeho mohutný vzhled ještě podtrhují dlouhé chlupy. Dlouhá hustá srst může být mírně zvlněná. Díky ní je berňák skvělý outdoorový pes, odolný vůči chladu. Miluje zimu a sníh, horko naopak nesnáší dobře. I proto je to ideální pes k domu se zahradou, pro chov v bytě naopak příliš vhodný není, hustá srst je určená pro pobyt venku.
Srst vyžaduje pravidelné vyčesávání či kartáčování, v období línání je třeba vyčesávat i dvakrát denně. Koupání nebývá nutné. Berňák vodu, na rozdíl od jiných plemen, spíš nevyhledává. Většinou nepatří ani mezi dobré plavce.
Vždy pozitivně naladěný rodinný pes
Bernský salašnický pes dělá radost svým vzhledem i povahou. Během své historie žil vždy v blízkosti člověka jako rodinný pes, který se podílel na každodenním životě všech členů rodiny. Je to milý, vždy pozitivně naladěný společník, který si rozumí s dětmi i jinými zvířaty. Je to také skvělý hlídač smečky a majetku, ale také pomocník, který si poradí s naháněním ovcí, stejně jako taháním břemen.
Berňák miluje svoji rodinu celým srdcem, potřebuje úzký kontakt se svoji rodinou, ale také zaměstnat. Jako inteligentní a učenlivý pes bez problémů zvládá poslušnost. Je to pes nenáročný na výcvik a výchovu, kterého s důsledností zvládnou i začátečníci. Jeho klidná povaha je nastavená na pozitivní motivaci, vlídnost a cit chovatele, hrubé zacházení mu naopak nesvědčí. Z psích sportů k němu historicky patří tahání vozíků – pulling, ale hodí se i na dogdancing. Uplatňuje se i jako záchranářský pes.
Čím krmit berňáka?
Bernský salašnický pes se řadí mezi ta nejoblíbenější plemena, ovšem genetický fond plemene je značně úzký, takže se u plemene vyskytují dědičné choroby častěji, než je milé. I proto je nanejvýš důležité zajistit psovi kvalitní výživu jako zdroj energie i cenných nutrientů. Kvalitní výživa pomáhá udržovat psa ve zdravé kondici.
Jako velké plemeno roste bernský salašnický pes velmi rychle. Štěně bernského salašníka potřebuje vysoce kvalitní, ale nízkokalorické krmivo, které zabrání příliš rychlému růstu. Ani v období intenzivního růstu bychom psa neměli překrmovat kvůli zatěžování pohybového aparátu. Právě k problémům pohybového aparátu je pes náchylný. Vhodné jsou proto granule pro velká plemena, které obsahují kloubní výživu.
Štěně obecně kvůli růstu potřebuje vyšší podíl bílkovin ve výživě. Velká a obří plemena však budou prospívat na stravě s nižším obsahem bílkovin. To potvrzují i studie. Ideální poměr bílkovin se u různých zdrojů liší, Ing. Pavel Veselý, CSc. z Mendelovy univerzity v Brně ve své přednášce například pro štěňata do šesti měsíců doporučuje 25 – 30 % bílkovin.
REKLAMA
Jak mohou vypadat granule pro bernského salašnického psa?
Receptury připravené tak, aby pes dostal přesně to, co potřebuje, přizpůsobené věku psa. To jsou české granule značky Nativia. Výživář společnosti, která sídlí v podhůří Orlických hor, Ing. Jan Jirásek doporučuje pro bernského salašnického psa granule Nativia Junior Maxi, určené pro štěňata velkých a obřích plemen od 5 do 18 měsíců, později Nativia Adult Maxi, např. s jehněčím.
Granule Nativia jsou pro psa zdrojem kvalitních bílkovin živočišného původu, ale také potřebných stopových prvků. V granulích Nativia je najdete v podobě chelátů, které pes v trávicím traktu skutečně vstřebá a využije.
Literatura:
- Bucksch, M: Jak správně krmit psa: Praktické rady a tipy na základě nejnovějších poznatků. Praha: Grada, 2018. ISBN: 978-80-2710-746-9
- Laukner, A.: Pes – správné krmení: jednoduše, chutně, zdravě. Praha: Grada, 2006. ISBN: 80-247-1761-1
- Kitchenhamová, K.: Pes – člen rodiny. Praha: Esence, 2020, ISBN: 978-80-242-6534-6
Internet:
/1/ Bernský salašnický pes. Pesweb.cz [online]. Pesweb.cz, 2020 [cit. 2020-05-28]. Dostupné z: https://www.pesweb.cz/cz/bernsky-salasnicky-pes
/2/ Bernský salašnický pes. Světkrmiv.cz [online]. Dolní Loučky: BOREKO, 20. květen 2019 [cit. 2020-05-28]. Dostupné z: https://www.svetkrmiv.cz/bernsky-salasnicky-pes-p228231/
/3/ Nováková, Markéta: Výživa psů. ecanis.cz [online]. České Budějovice, eCanis Media, 15. října 2017 [cit. 2020-05-28]. Dostupné z: https://www.ecanis.cz/clanky/vyziva-psu_350.html
/4/ Sekaninová, Irena: BARF trend – výhody, nevýhody a rizika (z anglického originálu přeložila MVDr. Jolana Snížková). Vetweb.cz [online]. Praha: Profi Press, 23. února 2015 [cit. 2020-05-28]. Dostupné z: https://www.vetweb.cz/barf-trend-vyhody-nevyhody-a-rizika/
/5/ 4 znaky, díky kterým pozná kvalitní granule i laik. VášChovatel.cz [online]. Nové Dvory: VAPASKO s.r.o., 1. června 2019 [cit. 2020-05-28]. Dostupné z: https://www.vaschovatel.cz/blog/269-4-znaky-diky-kterym-pozna-kvalitni-granule-i-laik.html
/6/ Jak vybírat psí granule? Krmeni.cz [online]. Praha: TV PROBBE s.r.o., 20. srpna 2011 [cit. 2020-05-28]. Dostupné z: https://krmeni.cz/jak-vybirat-psi-granule
…a vlastní poznatky a zkušenosti
Jaké granule pro bernského salašnického psa?
Jde o velké plemeno náročnější na prostor. Bernský salašnický pes je náročný i z hlediska kvality stravy. Kvalitní výživa psa pomáhá předcházet možným problémům, to platí i pro granule. Jen by takové granule pro bernského salašnického psa měly vypadat?
Autor: Redakce U KOCOURA DOMA
Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…
Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.
Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.
Tento článek vznikl na základě spolupráce.
PES | GRANULE PRO PSA | ČESKÉ GRANULE | NATIVIA
Maso by v granulích pro psa rozhodně nemělo chybět. Pes je totiž masožravec a maso je pro něho základním prvkem výživy. Je to ten nejdůležitější zdroj bílkovin, ale obsahuje také tuky. Jenže není maso jako maso. Nakonec pes nepotřebuje ani tak maso jako živočišné bílkoviny. Deklarace o tom, že dané krmivo pro psa obsahuje maso,…