Saturn v číslech aneb planeta času, který má nepočítaně měsíců

Saturn, šestá planeta Sluneční soustavy, je vzdálen od Slunce 1,433 miliard kilometrů, to je skoro desetkrát dál než Země. K Neptunu, nejvzdálenější planetě Sluneční soustavy, je to však stále daleko. Ten je od Slunce vzdálený asi 4,5 miliardy kilometrů. Právě Saturn je nevzdálenější planetou, kterou lze ze Země pozorovat pouhým okem. Výjimkou jsou vzácná pozorování Uranu za mimořádně příznivých pozorovacích podmínek. S Uranem či Neptunem Saturn spojují obří rozměry. Planeta má poloměr bezmála 60 tisíc kilometrů, to je devětkrát víc než Země. Hmotnost 5,68 x 1026 kilogramů, tj. 95x hmotnost Země dělá za Saturnu druhou nejtěžší planetu Sluneční soustavy. Největší planetou je Jupiter, který se také označuje jako syn Saturnu.

Plynný obr • Nejplošší planeta • Prstence • Měsíce Saturnu

Saturn


Saturn, pojmenovaný podle římského boha sklizně, hojnosti, bohatství a času, je nejvzdálenější planetou Sluneční soustavy, kterou můžeme ze Země pozorovat. Ohromí svými prstenci, kterých má celé desítky. Povrch planety hraje barvami žluté až zlatavé a může tak připomínat drahé kovy. Je to plynný obr, který hmotností překonává většinu ostatních planet. Pyšní se i druhým největším měsícem Sluneční soustavy. Hojnost Saturnu ztělesňuje i magnetické pole nebo silné větry, které tu panují. A to se jako planeta času může pochlubit i délkou roku, rok na Saturnu trvá téměř 30 pozemských let.

Vzdálenost planety Saturn a Slunce1,433 mld km, tj. asi třicetkrát dál než Země
Velikost, poloměr planety Saturn58 232 km, tj. asi devětkrát více než je poloměr Země
Hmotnost planety Saturn5,68 ×1026 kg, tj. asi 95x více než hmotnost Země
Objem planety Saturn8,2713×1014 km3, tj. asi 763,6 Zemí
Hustota planety Saturn0,6873 g/cm3, tj. asi třicet procent hustoty Země
Atmosférický tlak na Saturn140 kPa
Teplota na Saturn−150 °C
Doba oběhu Saturn kolem Slunce10 758 dní (bezmála 30 let), tj. 29,5x delší
Doba rotace Saturn kolem své osy:
Jak dlouhý je den na Saturnu?
10,7 hodin, tj. 45 % času Země
Měsíce Saturnu:
Kolik má Saturn měsíců?
62 známých, z toho 53 pojmenovaných (2022)
Planeta Saturn v číslech

Plynný obr

Saturn a Jupiter, také Uran a Neptun se označují jako tzv. plynní obři, Uran a Neptun se přitom ze skupiny vyčleňují i do vlastní skupiny tzv. ledových obrů, ač i na planetách Saturn a Uran je vzhledem ke vzdálenosti od Slunce velmi nízké teploty. Teplota na Saturnu je -150 °C, tedy ve svrchní oblačné vrstvě. Atmosféru tvoří převážně vodík, helium a mračna čpavku.

Ze Země se na Saturnu dají pozorovat velké žluté či bílé skvrny, které představují gigantické bouře. Vítr na Saturnu dosahuje rychlosti až 1800 km/h. Mimořádnou sílu má vedle větru nebo gravitace také magnetické pole Saturnu. Přestože je asi 35x slabší než u Jupiteru, stále je 575x větší než v případě Země. Je to dáno nejspíš kovovým jádrem planety tvořené pravděpodobně křemičitany železa, obalené kamenným materiálem a tekutým kovovým vodíkem.

Protože má planeta podobný sklon osy jako Země, střídají se tady také roční období, ovšem trvají podstatně déle. Saturn ve srovnání s planetou Zemí ohromí také délkou roku, resp. dobou oběhu kolem Slunce. Saturnský rok trvá 10 758 dní, tj. bezmála 30 pozemských let. Zato den na Saturnu je proti Zemi asi poloviční, Saturn se kolem své osy otočí za 10,7 hodin. Planeta přitom nese jméno římského boha Saturna, otce Jupitera, který je známý také jako vládce času. V mytologii to byl bůh sklizně, hojnosti a bohatství. To připomíná i složení planety tvořené z velké části kovovými prvky.

Nejplošší planeta Sluneční soustavy

Jako plynný obr nemá Saturn pevný povrch jako Země, vědci v současnosti také zpochybňují existenci pevného kulatého jádra planety. Jisté je, že Saturn je se sploštěním 0,097 nejvíce zploštělá a tedy nejméně kulatá planeta Sluneční soustavy.

Jde také o jedinou planetu s hustotou nižší než hustota vody. Přes obsah železa ve svém jádře by tak Saturn na vodě plaval. Pro Saturn jsou charakteristické také jeho prstence.

Prstence Saturnu

Saturn se pyšní nejjasnějšími a nejvýraznějšími prstenci viditelnými ze Země i se základním dalekohledem. Prstence jsou vedle podobného složení a mytologie dalším spojením Saturnu a Jupiteru. Zatímco prstence Jupiteru tvoří zejména prach, Saturnovy prstence tvoří i kamení, balvany a led. Jsou široké několik desítek tisíc kilometrů, ovšem nejsou širší než pár stovek metrů. Pozoroval je již Galileo Galilei vlastnoručně zkonstruovaným dalekohledem v roce 1610, ovšem tehdy Saturn označil jako trojitou planetu s rameny. Až v roce 1659 Christian Huygens přišel na to, že se Galileova ramena nedotýkají planety, ale leží kolem ní. Saturnovy prstence byly objeveny! Ještě předtím Christian Huygens objevil Titan, největší Saturnův měsíc.

Prstence Saturnu se značí písmeny dle jejich objevení. Jasné prstence jsou tak značeny písmeny A,B,C a D. Později byly objeveny i slabší prstence vně prstence A s označením F, G a E. Některé prstence mohly vzniknout i rozpadem měsíců, kterých má Saturn nepočítaně. V roce 2022 je celkem 62 známých, z toho 53 pojmenovaných měsíců Saturnu. Největší Titan je po Jupiterově měsíci Ganymed současně druhým největším měsícem ve Sluneční soustavě.

  • Saturn v číslech aneb Pán času, který má nepočítaně měsíců. UKocouradoma.cz [online]. Praha: INSTITUT BYTOVÉHO DESIGNU, 2022 [cit. 2022-05-26]. Dostupné z: https://www.interierroku.cz/
  • D.E.S.I.G.N. Praha: Jana Kostelecká jakost, 2020. ISBN: 978-80-260-8277-4
  • Atlas současných interiérů. Praha: Slovart, 2011. ISBN: 978-80-7391-452-3

Saturn, šestá planeta Sluneční soustavy, je vzdálen od Slunce 1,433 miliard kilometrů, to je skoro desetkrát dál než Země. Je nevzdálenější planetou, kterou lze ze Země pozorovat pouhým okem. Hmotnost odpovídající 95 Zemím dělá za Saturnu druhou nejtěžší planetu Sluneční soustavy. Největší planetou je Jupiter, který se také označuje jako syn Saturnu.

Křivánková, R.: Saturn v číslech aneb planeta času, který má nepočítaně měsíců. ukocouradoma.cz [online]. U Kocoura doma, 26. květen 2022 [cit. 2022-05-26]. Dostupné z: https://ukocouradoma.cz/interier-roku-2021-soutez/

SLUNEČNÍ SOUSTAVA

Jako Sluneční soustava se označuje planetární systém naší hvězdy, které říkáme Slunce. Slunce, resp. Sluneční soustava obíhá ve vzdálenosti 26 tisíc světelných let okolo středu naší galaxie, kterou označujeme Mléčná dráha. Jeden cyklus Slunce kolem středu galaxie trvá 226 milionů let. Kolem samotného Slunce obíhá naše planeta Země, jako jedna z osmi dosud nalezených planet: Merkur, Venuše, Země Mars, Jupiter, Saturn, Uran, Neptun. V roce 2016 vědci oznámili i možnou existenci tzv. planety Devět. Dříve bylo jako devátá planeta označováno Pluto, v roce 2006 se vědci usnesli, že je na planetu příliš malé.

V současnosti je tak Pluto považováno za trpasličí planetu, největší těleso z pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem. Kolem Slunce krouží vedle Pluta i další trpasličí planety (Ceres, Haumea, Makemake, Eris) a přes 150 měsíců planet, včetně našeho Měsíce. Přes Sluneční soustavu, která má dle odhadů stáří 4,6 až 4,7 miliard let, vedou i dráhy různých planetek, meteoroidy a komety, vlasatice, které putují širším vesmírem. Nejznámější je  Halleyova kometa. Je nazvaná po Edmundu Halleyovi, který roku 1705 jako první předpověděl její návrat ke Slunci. Poprvé ji zřejmě pozorovali již staří Číňané v roce 466 př. n. l.

Tisíce let pozorování hvězd vedlo k pochopení, že Země, ani Slunce nebo naše Sluneční soustava, nejsou středem vesmíru. I moderní objevy dokládají, že vesmír je mnohem rozsáhlejší, než si dokážeme představit, a ukrývá i planety podobné Zemi, tzv. exoplanety.

VESMÍR · ČESKO · OBJEVUJTE!

Inspirováno přírodou: Energie a síla lesa. Jak si doma zařídit svěží vzduch?
„Obyčejné“ mýdlo má své místo v každé domácnosti. Universální pomocník působí i proti virům
Zdraví voní po tymiánu. Jak s kouzelnou bylinkou osvěžit a dezinfikovat vzduch?
Pokojové rostliny jako přírodní čističky vzduchu
Domácnost bez chemie. Jak na to? Kde začít?
Levandule není (jen) pro kočky. Víte, kde všude v domácnosti se dá využít?
 

4.5/5 - (2 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *