Serval doma. Jak se divoká šelma dostala až do inzerátů: Prodám kotě?

Není to plemeno kočky domácí, tedy jeden z nejběžnějších domácích mazlíčků. Ač právě serval, spolu se siamskou kočkou, stál u vzniku v současnosti vyhledávaného, exotického a vzácného kočičího plemene savannah, savanová kočka. Africká savana je přitom také domovem servala. Je to kočka savany, kterou charakterizují dlouhé nohy. Postavou vypadá tak trochu jako pes, kožich má ale ryze kočičí. Zbarvením, ideálním maskováním do africké krajiny, zase připomíná příbuzného geparda.

Serval: Kočka savany

Serval stepní (Leptailurus serval, dříve Caracal serval) přirozeně obývá nezměrné africké pláně, a tak je pro něho jakékoliv prostorové omezení problémem. Čtyři zdi bytu nebo stěny voliéry jsou této temperamentní kočce málo, a přece se takto někde chová. Serval patří také mezi kočky, které jsou k vidění ve výbězích zoologických zahrad, ty české nevyjímaje. V zoo má však přece jenom jiné podmínky než při chovu v domě, na zahradě nebo dokonce v bytě.

Serval jako domácí mazlíček

Přestože povaha servala nezapře divoký původ a jeho chov je nesrovnatelně náročnější než chov kočky domácí, jsou rodiny, kde na servala jako domácího mazlíčka narazíme. Nedílně patří k sicilské šlechtické rodině Lampedusa. Knížata z Lampedusy mají servala, italsky gattopardo, jako svůj symbol. Kníže z Lampedusy Giuseppe Tomasi di Lampedusa také podle servala pojmenoval svůj román. Gattopardo je jedním z nejznámějších italských románů dvacátého století, a přestože se do češtiny překládá jako Gepard, jmenuje se dle servala. Serval sice obývá zejména oblasti jižně od Sahary, ale místy se vyskytuje i v oblastech poblíž ostrova Lampedusa.

Serval v Česku

Stejně jako si získala italská knížata, vzbudila africká kočka na nezvykle vysokých nohou s typicky velkýma ušima zájem i u českých chovatelů. Její chov je přitom podstatně náročnější než chov kočky domácí a neobejde se bez registrace. Serval je uvedený v seznamu CITES – Washingtonské konvence, tj. úmluvě o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin. Pokud je tato kočka dovezena dle stanovených pravidel, její chov registrován a povolen krajskou veterinární správou, může těšit svým exotickým vzhledem a mrštností, která se propsala i do jejího latinského jména Leptailurus, i v Česku. Dokonce se i u nás dá opravdu narazit na inzeráty, které nabízí kotě na prodej a opravdu jde o kotě servala. Podobně jako v případě jeho příbuzného karakala však může z takového exotického kotěte dorůst divoká kočičí šelma s hmotností od 8 do 18 kilogramů.

Stejně jako potomci kříženců servalů (savannah) až do generace F4 vyžaduje i serval splnění legislativních podmínek chovu. Ty mj. stanovují minimální rozlohu výběhu pro pár servalů na 30 m². Polovina z toho musí být venkovní výběh a polovina vnitřní výběh. Pro spokojenost by měl mít serval k dispozici i vodu na koupání. Na rozdíl od klasické domácí kočky se totiž serval rád koupe a „rybaří“.

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *