Pes v bytě: téma opředené mnoha mýty. Jak je to doopravdy?

Patří pes vůbec do bytu, anebo ne? To je dilema. Každý chovatel (a nezřídka i nechovatel) má na toto téma svůj vlastní názor, často bohužel zbytečně vyostřený. V tomto článku vám představíme některé z těch méně kontroverzních, o to rozumnějších pohledů zkušených chovatelů, psích trenérů nebo veterinářů…

Malý nebo velký pes? · Vhodná a nevhodná plemena · Povaha psa · Zodpovědný chovatel · Úklid · Psí chlupy

 

Malý nebo velký pes v bytě?

Často se setkáváme s mýtem, že do bytu patří výhradně malá psí plemena. Pro taková psí plemena jako je čivava, jorkšírský teriér, pražský krysařík, mops, pekingský palácový psík, bišonek, maltézáček, japan chin, papillon a další společenská plemena s přátelskou povahou to jistě platí. Klidně je můžeme označit jako pokojová plemena. Těmto psům by se celoročně venku, o samotě ve své vlastní boudě rozhodně nelíbilo.

I tito malí psi se však musejí vypořádat se samotou v bytě v době, kdy jsou ostatní členové domácnosti v práci nebo ve škole. Mnohdy se se samotou přitom vypořádávají hůř než větší plemena. A hůř se s nimi vypořádávají i sousedé, protože tato malá plemena bývají také více uštěkaná.

Jakkoli, jednoznačnou výhodou malých psů v bytě jsou menší nároky na prostor a pohyb (mají samozřejmě také menší nároky na krmivo). Hodí se pro život ve městě i z důvodu snadné přepravy. Na druhé straně mohou hůř snášet ruch města, smog a pachy, které život ve městě komplikují.

Pes ve městě je zvláštní kapitolou chovu psa…

Pes není výsadou lidí žijících na venkově nebo v domě se zahradou. Jako nejoblíbenější domácí mazlíček dělá společnost a přináší radost i lidem ve městech. Je to přizpůsobivé zvíře a snadno se stane právoplatným členem jakékoliv rodiny, zapadne do jakéhokoliv domova. Soužití se psem ve městě má však pochopitelně svá specifika. Výchova je nutná, což v Radioporadně potvrdila i Lucie Šárovcová, instruktorka psí školy z Pardubic.

Pes ve městě je více fixovaný na svého pána a musí být také více vychovaný.

Vhodná a nevhodná plemena do bytu

Zmiňovaná malá společenská plemena jsou i přes možné potíže jednoznačně plemena pokojová. Obecně se však do bytu (či do domu) hodí všechna společenská plemena. I větší psi potřebují společnost.

Například i molossové, silní a mohutní psi – jsou sice skvělými obránci, ale jsou také bezvýhradně oddaní svému pánovi a své rodině. Moloss club je označuje za inteligentní, učenlivé a spolehlivé společníky, kteří jsou všeobecně velmi vázaní na svého pána. Mezi molossy patří i Cane Corso, pes, který dle zkušeností miluje svou rodinu a chce být s ní. Jednoznačně to není pes do kotce nebo na hlídání opuštěných budov, přestože je plemeno Cane Corso ze své povahy hlídač, historicky jde o ochránce rodiny a domu.

Pes je smečkové zvíře a samota mu nesvědčí, může přerůst až v separační úzkost.

Tlapka TV - Separační úzkost - První díl

Video: Separační úzkost

 

Povaha psa je to nejdůležitější

Povaha psa je důležitější než jeho vzhled nebo velikost. Při výběru by měl chovatel především zvažovat požadavky konkrétního psa a jejich soulad s životním stylem rodiny. Každé plemeno je charakteristické určitou povahou, právě ta by měla být hlavním parametrem výběru psa, psa do bytu – i psa na zahradu.

  • Existují psí plemena, typická velkou aktivitou, která ze své podstaty upřednostňují pobyt venku. Zástupci vysoce aktivních, vyloženě pracovních psů, kteří potřebují velmi mnoho pohybu, jsou ohaři. Krátké procházky na vodítku kolem domu jim rozhodně nebudou stačit.
  • Pro práci v honitbě byli vyšlechtěni i lovečtí psi označovaní jako honiči nebo barváři. Patří mezi ně bígl, energický pes náročný na výchovu. Na výchovu je náročný i jack rusell teriér, lovec a bojovník tělem i duší. Přestože se většina teriérů řadí mezi společenská plemena, neúnavný jack russel teriér dá svému pánovi zabrat. Přestože jde o malé plemeno, jako pes v bytě může být značně náročné.
  • Jsou tu také chlupatá plemena jako bernský salašnický pes, bernardýn, malamut, anatolský pastevecký pes, středoasijský pastevecký pes aj. Ta budou v bytě trpět horkem, zvláště v zimě, když se topí.

Všechna ostatní plemena uvítají, pokud budou žít v blízkosti svého pána, v těsné blízkosti. To potvrzují i zkušení chovatelé nebo veterináři. Také veterinářka MVDr. Simona Müllerová ve svém článku Můj názor na psa v bytě píše o tom, jak důležitá je pro psa společnost někoho jiného.

Většinu času by měl pes trávit ve společnosti, alespoň ve společnosti jiného psa, když už ne člověka. Čím více bude pes doma ve společnosti své smečky, tím bude chytřejší a ovladatelnější, pokud tedy bude mít jeho pán alespoň základní schopnosti pro výcvik a výchovu.
20 skvelých plemien psov do bytu

Video: Psí plemena vhodná do bytu

 

Zodpovědný chovatel = spokojený pes

Pro spokojenost psa je klíčové zodpovědné chování jeho pána. Ten musí být důsledný ve výchově a současně respektovat přirozené požadavky svého psa, na tělesnou aktivitu, zábavu a hru. Pán musí mít na svého psa čas, v článku o tom, jak výběr psa souvisí s životním stylem jeho pána to zmiňuje i veterinářka MVDr. Petra Malatková.

Velice důležité je množství času, který můžeme se psem trávit aktivně. Dospělý pes potřebuje minimálně třikrát za den vyvenčit. Nejde však jen o venčení jako takové, minimálně jednou denně by měla být psovi dopřána delší procházka a nějaká zábavná aktivita.

Pes je závislý na péči druhých. Trpí, pokud nemá dost péče a pozornosti. Pokud psovi chovatel věnuje vše, co potřebuje, je spokojený, i v bytě.

Má-li být spokojený i chovatel, je potřeba počítat s tím, že je vždy tak trochu jako sklon v porcelánu, ať již to bude malý či velký pes. Pes snadno shodí ze stolu sklenici, snadno znečistí stěny, když právě slintá v očekávání nějaké dobroty. Po návratu z procházky v dešti a blátě je téměř nemožné očistit psa dřív, než ušpiní něco v bytě. Pokud chcete mít v bytě perfektní pořádek a vždy čisto, pes nejspíš nebude ten nejlepší obyvatel vaší domácnosti.

 

Bez úklidu to nejde

Pokud žijete se psem v bytě, je třeba počítat s častějším úklidem… K psovi patří i srst a všudypřítomné chlupy, kterých se jen tak zbavit nedá. Srst navíc podléhá celoroční výměně, nemluvě o pravidelném období línání zjara a na podzim. V době línání je třeba luxovat takřka denně. Je přitom jedno, zda jde o psa krátkosrstého nebo dlouhosrstého.

Dlouhosrstá plemena mají chlupy měkčí, jsou výraznější, viditelnější a proto je snadnější se jich zbavit. Hladkosrstí psi mají chlupy, které jsou tvrdší a mají sklony se zapichovat. Pravdou je, že dlouhosrsté psi je třeba pravidelně vyčesávat, což u krátkosrstých nebývá nutné.

 

Psí chlupy – jak na ně?

Uvolněné chlupy ze srsti nemusí náhodně vypadávat kdekoliv po bytě, pokud se budete věnovat vyčesávání. Máte tak možnost chlupy odchytit ještě dřív, než je budete muset odklízet.

I přes pravidelné vyčesávání je základním pomocníkem v domácnosti s chlupáčem kvalitní vysavač. Existují i speciální vysavače, resp. speciální násady, které lze použít přímo na srst mazlíčka. Vysavač se bude hodit na tvrdé koberce, čalounění nábytek i tvrdé podlahy. Zametáním či vytíráním se chlupů dokonale nezbavíte, dochází k víření vzduchu a s ním nejenom chlupů, ale kousků kůže, prachu a dalších nečistot.

 

 TIP: HYLA -- VYSAVAČ NA PSÍ CHLUPY

Vysoce výkonný vodní vysavač Hyla nabízí celou řadu praktických nástavců, které si poradí s různými druhy chlupů bez ohledu na to, zda budou zapíchnuté v koberci, čalounění či se válet po podlaze. Více se dozvíte v článku s příhodným názvem: Nejlepší vysavač na psí chlupy

Vysávat můžete začít přímo u samotného psa. Potřebujete k tomu samozřejmě vysavač, navíc se speciálním vyčesávacím nástavcem -- hřebenem Foolee Easee. Vyčesávání s ním může být dokonce i zábava!

Vysajte mi kožíšek, prosím

Video: Vyčesávání a vysávání v jednom

Internetové zdroje: 
/1/ Furminátor -- zkušenosti? iFauna.cz [online]. Brno: iFauna.cz, 12. dubna 2015 [cit. 2019-10-12]. Dostupné z: https://www.ifauna.cz/psi/diskuse/detail/2923699/furminator
/2/ Jaký je nejlepší kartáč na vyčesávání koček? Diskuse serveru emimino.cz [online]. Praha: MAFRA, a. s., 6. května 2017 [cit. 2019-10-12]. Dostupné z: https://www.emimino.cz/diskuse/jaky-je-nejlepsi-kartac-na-vycesavani-kocek-287867/
/3/ Proč naše kočka líná? Je línání normální? Stav srsti vypovídá o zdravotním stavu zvířete. Česká-kočka.cz [online]. Brno: Česká-kočka.cz, 2019 [cit. 2019-10-12]. Dostupné z: http://www.ceska-kocka.cz/clanky-chlupy.html
/4/ VIDEO: Pomoc s péčí o srst vaše kočka ocení. Při línání dvojnásob. iDnes.cz [online]. Praha: MAFRA, a. s., 27. března 2019 [cit. 2019-10-12]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/linani-srsti-u-kocek-a-pravidelne-vycesavani-ci-koupel.A190319_120602_hobby-mazlicci_mce
Obrázky:
Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com
Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)
Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.
Nejsme eshop. 
Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Jsme také autoři, redaktoři, tvůrci obsahu, správci a provozovatelé webu.

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.
Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.
Těší nás, že za námi stojí partneři, kteří nám v rámci spolupráce dávají veškerý prostor pro zachování autenticity a co nejkvalitnějšího obsahu. Za to jim děkujeme.
Radka Křivánková

Radka Křivánková

Content Manager & redaktor at U KOCOURA DOMA
Mám ráda, když jsem obklopena těmi, které mám ráda. Jsou to mé kočky, tedy kocour a kočka, taky pes. Líbí se mi, když mám kolem sebe věci, které se mi líbí. Nabízím inspiraci pro šťastný domov, a spokojenost. Kdo jsem? Jsem obyvatel planety Země, obdivovatel přírody, nadšený chovatel, pěstitel, bylinkář nebo aromaterapeut. Jsem také redaktor, kreativec nebo stratég. Mojí profesí je Content marketing. Jednoduše tvořím obsah, nejenom na webu U KOCOURA DOMA.
Radka Křivánková

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *